Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Wywóz śmieci w Redzie po 1 lipca 2013 (nowy system)

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

Do końca roku Rada Miasta musi podjąć decyzję (uchwałę) dotycząca sposobu obliczania opłat za wywóz smieci. nowe opłaty bedą obowiązywac od lipca 2013.
Dla niezorientowanych dodam, że za smieci nie bedziemy płacili tak jak do tej pory firmie , lecz UM, który w drodze przetargu wyłoni tego, kto przedstawi najlepsza (?) ofertę.

Sa 4 metody
Od ilości osób zamieszkujących lokal
Od ilości zużetej wody
Od powierzchni mieszkania
Ryczałtem od mieszkania

Ja jestem za metodą zwiazana z ilością osób zamieszkałych w lokalu. A Wy drodzy forumowicze?
Iwa77
Znam to forum
86 postów
Znam to forum
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

dodatkowe informacje na stronie internetowej Urzędu Miasta Redy http://www.reda.pl w lewym panelu w zakładce Informator zamieszczono link Gospodarka odpadami, w którym można
zapoznać się z treścią projektów uchwał dotyczących: utrzymania czystości w mieście i sposobu oraz zakresu usług związanych z odbiorem odpadów komunalnych...

osobiście też jestem za metodą naliczania od ilości osób, jednakże najsprawiedliwszą metodą wydaje mi się być od ilości zużycia wody...
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

Romek pisze:Ja jestem za metodą zwiazana z ilością osób zamieszkałych w lokalu. A Wy drodzy forumowicze?
Również ta opcja wydaje mi się najrozsądniejsza. Nie rozumiem, dlaczego uzależniać to od metrażu. Od ilości wody tym bardziej. Co to ma wspólnego?
Swoją drogą firmy "śmieciarskie" trochę dostaną po tyłku, jeśli całe miasto będzie obsługiwać tylko jedna, wybrana.
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

Iwa77 pisze:osobiście też jestem za metodą naliczania od ilości osób, jednakże najsprawiedliwszą metodą wydaje mi się być od ilości zużycia wody...
No nie wiem. Sporo ludzi ma własne studnie i nigdzie nie ewidencjonuje zużycia wody. Jeśli to tego dojdzie oczyszczalnia biologiczna we własnym ogrodzie, to nawet ze zużycia ścieków trudno byłoby wywnioskować, ile tej wody zużywają. Poza tym co ma zużycie wody do ilości generowanych śmieci? Latem wody zużywam więcej, bo podlewam ogród, napełniam basen - czy w związku z tym musiałabym płacić więcej za wywóz śmieci, chociaż generujemy ich tyle samo?
goya
Lider Forumowicz
1018 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

11 lat temu

Oczywiście, że od ilości osób. Co zużycie wody ma do ilości śmieci? Tak samo powierzchnia domu/mieszkania. Np. w małym mieszkaniu mieszkają cztery osoby, a domu mieszkają dwie osoby, to z jakiej racji mają płacić więcej? Tylko dlatego, że mieszkają domu, bo śmieci przecież więcej "nie produkują".
ediek
Ja tu zaglądam
22 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 15 lat temu

11 lat temu

Moim zdaniem najsprawiedliwsza metoda to od metrażu.
Teoretycznie najlepsza jest metoda od ilości osób, ale tylko w teori bo w praktyce bardzo ciężko udowodnić ile osób mieszka w danym domu/mieszkaniu.
Kolejna metoda- ilość zużytej wody, też dobra bo im więcej osób mieszka tym więcej śmieci produkują. Ale problem jest z blokami (przynajmniej tymi budowanymi przez Semeko), które nie mają legalizowanych liczników wody (jedynie 1 na cały budynek) i do tego nie działających przy małych zużyciach
Więc ja bym wolał metode metrażową. Wiadomo, w wiekszych metrażach mieszka więcej osób, pozatym na większe mieszkania stać częściej bogatszych a więc i sprawiedliwiej się to rozłoży.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

ediek pisze:Wiadomo, w wiekszych metrażach mieszka więcej osób, pozatym na większe mieszkania stać częściej bogatszych a więc i sprawiedliwiej się to rozłoży.
To tylko tak sie tobie wydaje. Znam wiele przypadków, że na duzych metrażach mieszka mało (1-3) osób.
Ludzie pobudowali sobie kiedyś domy. Dzieci dorosły. wyprowadziły się, a na tych metrazach pozostali starsi juz ludzie. Bogacze? Są i sytuacje odwrotne. W niewielkich mieszkaniach przebywa kilka (5-6) osób.

To ma być opłata za wywóz smieci, a nie podatek od posiadanej powierzchni mieszkaniowej.

ediek, czy jeśli ktos jest bogaty, to produkuje wiecej smieci? Ma płacić za mnie? To jest sprawiedliwe? Eee, chyba nie za bardzo
mada_zu
Forumowicz
46 postów
Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

Ustawa dopuszcza jeszcze jedną zryczałtowaną stawkę - od gospodarstwa domowego, no i w przypadku selektywnej zbiórki odpadów stawka może być niższa, więc warto segregować.
Wg mnie w miarę sprawiedliwie jest ustalenie stawki za m2 powierzchni nieruchomości. W domu generuje się jednak więcej odpadów - choćby te zielone z ogrodu jeżeli ktoś nie kompostuje.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

11 lat temu

Z tym generowaniem przez mieszkania / domy to jest chyba różnie. Co z tego, że mieszkam w domu, skoro do dyspozycji mam mały śmietnik, który jest opróżniany raz na 2 tygodnie. Być może mój dom generowałby więcej odpadów, gdybym tylko miał jak się ich pozbyć. Wiem jak to jest, jak się ma w mieszkaniu jeden, wspólny, wielki kontener - człowiek nie zastanawia się nad tym, ile worków wyrzuca. Mieszkając w domu trzeba.

Całe szczęście są jeszcze te worki na segregowane odpadki oraz na trawę, które także można wyrzucać w limitowanych ilościach. Pamiętajmy jednak, że segregowane odpadki, a także biomasa są dalej przetwarzane, więc ich wywózka powinna być zdecydowanie tańsza...

Żadna ze wskazanych metod pobierania opłat nie jest doskonała. Wydaje mi się, że uzależnienie opłat od liczby mieszkańców jest najbardziej sprawiedliwe, bo tak napisałem, nawet jak ktoś ma ogródek, to i tak nie jest w stanie wyrzucić powstających tam odpadków w tradycyjnym śmietniku, więc musi za to zapłacić dodatkowo. Pamiętajmy, że to jednak ludzie generują śmieci, a nie metraż domu, czy mieszkania
goya
Lider Forumowicz
1018 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

11 lat temu

A jak ktoś mieszka sam w dużym mieszkaniu? Nie ma przecież ogrodu, z którego są dodatkowe śmieci, to dlaczego ma płacić od powierzchni?
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

ediek pisze:Wiadomo, w wiekszych metrażach mieszka więcej osób
Nie ma reguły. Mieszkamy w czwórkę w sporym domu, nasi znajomi w dwójkę w jeszcze większym (dzieci dorosły, wyprowadziły się), inni z kolei znajomi w szóstkę w małym mieszkaniu.
pozatym na większe mieszkania stać częściej bogatszych a więc i sprawiedliwiej się to rozłoży
A to jest wyjątkowo nonsensowny argument. Znaczy się bogatszy ma za te same śmieci płacić więcej tylko dlatego, że jest bogatszy?
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

mada_zu pisze:Ustawa dopuszcza jeszcze jedną zryczałtowaną stawkę - od gospodarstwa domowego, no i w przypadku selektywnej zbiórki odpadów stawka może być niższa, więc warto segregować
I to ma sens.
Wg mnie w miarę sprawiedliwie jest ustalenie stawki za m2 powierzchni nieruchomości. W domu generuje się jednak więcej odpadów - choćby te zielone z ogrodu jeżeli ktoś nie kompostuje.
Naprawdę uważasz, że ktoś skoszoną trawę czy zielsko wyrzuca do śmieci komunalnych?
Awatar użytkownika
dracul
Znam to forum
120 postów
Znam to forum
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

Uwazam, ze oplata ryczaltowa dla wlascicieli domow jest OK. Zreszta tak wlasnie placimy teraz. Ja z tego jestem zadowolony.
drac
Maximreality
Prawie Lider
575 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

Ktos tu sie zastanawiał jaki wpływ ma zuzycie wody na ilosc wytwarzanych smieci, otóż wg mnie ma, ponieważ jeśli zalożymy, że ilość wytwarzanych odpadow jest proporcjonalna do ilosci mieszkanców (i w sumie jest), a często ludzie mieszkają w więcej osób niz jest zarejestrowane , po ilosci zuzytej wody mozna szacunkowo dojsc ile osób tam mieszka.

W przypadku domków i tylko w lato było by jakies przekłamanie jeśli faktycznie ktoś zuzywa bardzo duzo wody do podlewania ogródków, a to sie chyba rzadko zdarza zwazywszy, ze upalow nie ma a pogoda jest deszczowa w lato.

Podobna sytuacja jest z Semeko i tymi wspolnymi licznikami.

Generalnie mysle, ze z ta woda to najsprawiedliwsza metoda pomijajac w/w przypadki.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

11 lat temu

Najlepsza była by opłata uzależniona od liczby i rodzaju wywiezionych śmieci ale chyba ustawodawca nie przewidział takiego rozwiązania...
ODPOWIEDZ