Sprawy miasta RedaWyw├│z ┼Ťmieci w Redzie po 1 lipca 2013 (nowy system)

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Mo┼Ťcie B┼éota, Pieleszewo, Przy M┼éynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Prawie Lider

Prawie Lider
Post26 pa┼║ 2012, o 11:19

W Gdyni i w Gda┼äsku b─Ödzie to op┼éata od gospodarstwa domowego. B─Ödzie wynosi─ç oko┼éo 50 z┼é na miesi─ůc.
Prawie Lider

Prawie Lider
Post26 pa┼║ 2012, o 11:56

dracul napisał(a):Uwazam, ze oplata ryczaltowa dla wlascicieli domow jest OK. Zreszta tak wlasnie placimy teraz. Ja z tego jestem zadowolony.

Ja zrozumia┼éem, ┼╝e op┼éata rycza┼étowa oznacza to, ┼╝e wszyscy p┼éac─ů tyle samo. (byc moze nie "kumam bazy')
Obecnie p┼éac─Ö za tyle pojemnik├│w ile ja zam├│wi┼éem, za takie pojemniki, jakie ja chcia┼éem, i za taka cz─Östotliwo┼Ť─ç wywozu smieci jaka ja sobie za┼╝yczy┼éem.

Nie wczytywa┼éem si─Ö w te przepisy, wi─Öc mog─Ö si─Ö myli─ç, ale je┼Ťli u mojego sasiada b─Ödzie mieszka┼éo 19 os├│b a w moim domu 9 to zap┼éacimy tyle samo. Tak mi sie wydaje.
w wolnej chwili poczytam sobie te przepisy
Lider Forumowicz
Gdynia/Reda

Lider Forumowicz
Post26 pa┼║ 2012, o 13:00

Zigi napisa┼é(a):Najlepsza by┼éa by op┼éata uzale┼╝niona od liczby i rodzaju wywiezionych ┼Ťmieci ale chyba ustawodawca nie przewidzia┼é takiego rozwi─ůzania...

Nawet gdyby przewidzia┼é (zreszt─ů przecie┼╝ do tej pory tak si─Ö p┼éaci┼éo), to nie rozwi─ůza┼éoby to problemu wyrzucania ┼Ťmieci do las├│w, na pola itp. A g┼é├│wnie o to chodzi w tych zmianach. By nikomu nie op┼éaca┼éo si─Ö wywozi─ç odpad├│w poza sw├│j teren. Skoro cz┼éowiek tak czy siak zap┼éaci (w podatku), to ┼╝aden zak┼éad oczyszczania miasta ┼éaski mu nie zrobi, ┼╝e te ┼Ťmieci spod domu zabierze.
Lider Forumowicz
Gdynia/Reda

Lider Forumowicz
Post26 pa┼║ 2012, o 13:02

Maximreality napisał(a): Generalnie mysle, ze z ta woda to najsprawiedliwsza metoda pomijajac w/w przypadki.

Pisa┼éam wy┼╝ej, ┼╝e problemem by┼éyby w├│wczas sytuacje, gdy kto┼Ť ma w┼éasn─ů studni─Ö i w┼éasn─ů przydomow─ů oczyszczalni─Ö ┼Ťciek├│w. Wtedy nie ewidencjonuje nigdzie zu┼╝ycia wody.
Forumowicz

Forumowicz
Post27 pa┼║ 2012, o 03:13

System naliczania op┼éat musi by─ç w miar─Ö prosty, najbardziej rozs─ůdne wydaj─ů si─Ö op┼éaty w wysoko┼Ťci uzale┼╝nionej od
ilo┼Ťci os├│b mieszkaj─ůcych w mieszkaniu czy domku. Bo to jednak ludzie generuj─ů ┼Ťmieci, a ilo┼Ť─ç mieszka┼äc├│w jest weryfikowalna.
Wygadany Lider
Reda

Wygadany Lider
Post27 pa┼║ 2012, o 13:40

rkwiat napisa┼é(a):System naliczania op┼éat musi by─ç w miar─Ö prosty, najbardziej rozs─ůdne wydaj─ů si─Ö op┼éaty w wysoko┼Ťci uzale┼╝nionej od
ilo┼Ťci os├│b mieszkaj─ůcych w mieszkaniu czy domku. Bo to jednak ludzie generuj─ů ┼Ťmieci, a ilo┼Ť─ç mieszka┼äc├│w jest weryfikowalna.

nic doda─ç nic uj─ů─ç :) S┼éysza┼éem te┼╝, ┼╝e to niesie ze sob─ů problem... tego, i┼╝ nie wszyscy, a w przypadku Redy wielu mieszka┼äc├│w nie jest zameldowanych..., ale z drugiej strony te┼╝ sporo np. przebywa za granic─ů, a zameldowani s─ů tutaj, wi─Öc tu p┼éac─ů, a tam ┼Ťmiec─ů :)
Cz─Östy Bywalec

Cz─Östy Bywalec
Post27 pa┼║ 2012, o 22:42

Ryszard napisał(a):
rkwiat napisa┼é(a):System naliczania op┼éat musi by─ç w miar─Ö prosty, najbardziej rozs─ůdne wydaj─ů si─Ö op┼éaty w wysoko┼Ťci uzale┼╝nionej od

nic doda─ç nic uj─ů─ç S┼éysza┼éem te┼╝, ┼╝e to niesie ze sob─ů problem... tego, i┼╝ nie wszyscy, a w przypadku Redy wielu mieszka┼äc├│w nie jest zameldowanych..., ale z drugiej strony te┼╝ sporo np. przebywa za granic─ů, a zameldowani s─ů tutaj, wi─Öc tu p┼éac─ů, a tam ┼Ťmiec─ů

no a kto powiedział że ma być sprawiedliwie?
kasy szuk─ůj─ů i tyle - a wiadomo ┼╝e na tym co ma si─Ö w monopolu - naj┼éatwiej.
Arogancja si─Ögaj─ůca szczyt├│w - zlikwidowa─ç konkurencj─Ö czyli wolny rynek na rzecz tego do czego nas si─Ö zmusi.
No prawda jest taka: natura nie znosi pr├│┼╝ni.
Co┼Ť ju┼╝ ludzie wymy┼Ťl─ů a efektem b─Öd─ů bardziej "barwne" lasy i ciekawszy "aromat" nocnych dym├│w.
Recepta jest prosta.
Trzeba sobie odebra─ç a da─ç ludziom.
Nawet daj─ůc pozornie - bo przecie┼╝ wszyscy p┼éacimy podatki!
Ja si─Ö po prostu obawiam ┼╝e ten nowy Urz─ůd - na kasie ze ┼Ťmieci stanie!
Bo przepraszam - za co miałbym płacić skoro np mogę:
- szkło segregować i wywozić we własnym zakresie do ogólnodostępnych pojemników segregacyjych
- plastik - tak samo
- z┼éom - zabieraj─ů "z poca┼éowaniem w r─Ök─Ö" ┼╝e nad─ů┼╝y─ç z gromadzeniem nie spos├│b
- papier i tekturę spalam we własnym piecu - choć makulaturę ostatnio znów zaczeli zbierać!
- odpadki organiczne - albo przeznaczam na kompost albo pozbywam się ich przy pomocy młynka w zlewozmywaku
- inne ┼Ťmieci?
no - wielkogabarytowe wiadomo: na wiosn─Ö i jesie┼ä a czasem po prostu mog─Ö skorzysta─ç z nieodp┼éatnej mo┼╝liwo┼Ťci samodzielnego wywozu (jako mieszkaniec Redy) na sk┼éadowisko (patrz Regulamin sk┼éadowiska Dolina Redy)
co mi zostaje?

to za co mam płacić?
dop├│ki nie stworzy si─Ö systemu premiuj─ůcego faktycznie ekologiczne zachowania i segregacj─Ö ┼Ťmieci - ka┼╝de dzia┼éanie b─Öd─Ö traktowa┼é jak "skok na kas─Ö"
MOJ─ä kas─Ö!
good by my love, good bye...
Wygadany Lider
Reda

Wygadany Lider
Post28 pa┼║ 2012, o 18:03

Podmiejski a czym s─ů te "og├│lnodost─Öpne pojemniki segregacyjne" no i gdzie przede wszystkim?
Cz─Östy Bywalec

Cz─Östy Bywalec
Post28 pa┼║ 2012, o 23:28

ano np przy Leroyu...
ale s─ů te┼╝ w innych miejscach - jak kto┼Ť si─Ö interesuje tematem - wie ;-)
Forumowicz

Forumowicz
Post29 pa┼║ 2012, o 02:10

Tych kilka zestaw├│w pojemnik├│w segregacyjnych, kt├│re s─ů ustawione w Redzie nie za┼éatwia sprawy dla wszystkich mieszka┼äc├│w miasta w spos├│b jaki sugeruje Podmiejski. Gdy przeje┼╝d┼╝am, czy przechodz─Ö czasem ko┼éo takowych, widz─Ö, ┼╝e z pojemnik na plastiki wype┼éniony jest na og├│┼é do pe┼éna. Sam mieszkam w domku, ┼Ťmieci z tworzyw sztucznych, makulatur─Ö i szk┼éo segregujemy do osobnych work├│w, kt├│re s─ů od nas cyklicznie odbierane. Dzi─Öki temu wiem, ile i jakie ┼Ťmieci generujemy. St─ůd moja konkluzja, ┼╝e gdyby wi─Öcej os├│b "przerzuci┼éo" si─Ö na og├│lnodost─Öpne pojemniki segregacyjne, to aby to zafunkcjonowa┼éo trzeba zwi─Ökszy─ç ich ilo┼Ť─ç i jeszcze cz─Ö┼Ťciej opr├│┼╝nia─ç. A to kosztuje. Trzeba sobie zda─ç spraw─Ö ┼╝e w tej materii te┼╝ nic "za darmo" si─Ö nie dzieje. Te og├│lnodost─Öpne pojemniki te┼╝ w ko┼äcu s─ů finansowane z naszych podatk├│w. Dla os├│b z blok├│w zak┼éadanie kompostownika nie jest chyba realnym rozwi─ůzaniem, a ja mimo, ┼╝e mieszkam w domku, nie mam ochoty i czasu, aby si─Ö w to bawi─ç.
Proponuj─Ö "zej┼Ť─ç na ziemi─Ö" i raczej przyjrze─ç si─Ö, jak Urz─ůd Miejski przeprowadzi przetarg na wyw├│z ┼Ťmieci i co z tego dla nas wyniknie, ┼╝eby faktycznie nie by┼éo jakiego┼Ť przekr─Ötu.
Cz─Östy Bywalec

Cz─Östy Bywalec
Post29 pa┼║ 2012, o 09:35

przygl─ůdajmy si─Ö - a oni i tak zrobi─ů co b─Öda chcieli.
Za┼éo┼╝eniem zmian (ustawy) by┼éo stworzenie systemu faworyzuj─ůcego segrgator├│w ┼Ťmieci.
Zobaczymy jak to b─Ödzie ..w praktyce.
Ja znam miejsca gdzie ┼Ťmieci posegregowane s─ů odbierane b e z p ┼é a t n i d itpe

aaa..i masz racj─Ö: gdyby wi─Ökszo┼Ť─ç z nas przerzuci┼éa si─Ö ...itd itp.
W┼éa┼Ťnie o to chodzi.┼üatwiej wywozi─ç ┼Ťmieci z jednego miejsca.
W tej chwili doliczj─ů koszty VIAtoll'a a koszty paliwa i si┼éy ludzkiej s─ů te┼╝ ogromne.
Z kontenerami - jest inaczej.
Cz─Östy Bywalec

Cz─Östy Bywalec
Post29 pa┼║ 2012, o 11:13

rkwiat pisze,┼╝e nie bawi si─Ö w kompostownik. Mieszkam w domku i uwa┼╝am, ┼╝e kompostownik jest niezb─Ödny. W kuchni mam wiaderko na obierki itp.odpady. W ogrodzie mam dwie drewniane skrzynie o wymiarach 1mx1m, stojace obok siebie. Wsypuj─Ö tam popi├│┼é z kominka, odpadki organiczne z kuchni, zu┼╝yt─ů pod┼Ťci├│┼ék─Ö po domowym kr├│liku i wi─Ökszo┼Ť─ç odpad├│w z ogrodu. W jednej skrzyni s─ů odpady m┼éodsze w drugiej starsze. Co roku na wiosn─Ö wybieram ziemi─Ö, kt├│ra utworzy┼éa si─Ö w starszej skrzyni i wysypuj─Ö do warzywniaka. Jedyna praca jak─ů trzeba wykona─ç to przemieszanie odpad├│w dwa razy do roku. Polecam.
pi
Prawie Lider
REDA

Prawie Lider
Post29 pa┼║ 2012, o 21:19

Tak w og├│le , jakie s─ů koszta wywozu ┼Ťmieci teraz, a jakie mog─ů by─ç po ewentualnych zmianach?
Prawie Lider
Reda

Prawie Lider
Post29 pa┼║ 2012, o 23:15

7,95 z┼é za osob─Ö/miesi─ůc w bloku. W Gda┼äsku za gospodarstwo domowe jest 50 z┼é. Obecnie p┼éac─Ö 15,90 z┼é i jeszcze segreguj─Ö te ┼Ťmieci, wi─Öc je┼╝eli u nas b─Ödzie te┼╝ od gospodarstwa np. 50 z┼é to b─Öd─Ö mia┼éa ponad 200% wi─Öcej, przy takiej samej ilo┼Ťci ┼Ťmieci.
Lider Forumowicz
REDA CIECHOCINO

Lider Forumowicz
Post30 pa┼║ 2012, o 09:50

Na Ciechocinie jeden pojemnik zabierany co 2 tygodnie kosztuje 406 z┼é rocznie.Gdyby nie segregacja to trzeba by drugiego pojemnika.Ogrzewanie gazowe .Kompostownik na odpady ogrodowe .Mieszkaj─ů dwie doros┼ée osoby.
Poprzednia stronaNast─Öpna strona

Powr├│t do Sprawy miasta Reda

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 1 go┼Ť─ç

ZAMKNIJ [x]