PoradnikHodowla pomidor贸w koktajlowych na balkonie

Szukam fachowca, porady. Handel, us艂ugi.
Lider Forumowicz
Reda/艁膮kowa

Lider Forumowicz
Post24 lut 2014, o 15:58

ZeW tym w膮tku b臋d臋 si臋 z Wami dzieli艂 moimi poczynaniami z tegoroczn膮 hodowl膮 pomidork贸w koktajlowych na balkonie.

No to zaczynamy

Etap 1 - Kupno potrzebnych rzeczy:

- Nasiona - Ja w tym roku zakupi艂em takie:
* 呕贸艂ty Ola Polka
* BLACK CHERRY
* Mini Gruszka
* MASKOTKA
* Pokusa
Trzeba tutaj doda膰, 偶e s膮 dwa rodzaje pomidor贸w. Zwyk艂e czyli takie kt贸re rosn膮 wysoko do g贸ry i za jaki艣 czas b臋dzie trzeba wbi膰 palik do podtrzymywania p臋d贸w. Drugi rodzaj to sadzonki kar艂owate, taki kt贸re s膮 do艣膰 ma艂e i nie trzeba ich palikowa膰.

- Doniczki/Mini szklarnie - Mo偶ecie kupi膰 co wam bardziej pasuje albo co si臋 zmie艣ci na parapecie okna, bo tam te doniczki sp臋dz膮 ok 2,5 miesi膮ca.
* Mini szklarnie Taka lub Taka
* Ma艂e doniczki Taka wa偶ne 偶eby te ma艂e doniczki w zestawie mia艂y podstawk臋.
* Kubeczki po jogurtach, wersja ekonomiczna. Trzeba pami臋ta膰 o zrobieniu dziurki drena偶owej w denku i postawieniu kubka na podstawce.
Pierwsza opcja jest kompletna i najlepsza. Przy wyborze doniczek i kubk贸w trzeba b臋dzie w pocz膮tkowej fazie nakrywa膰 doniczki/kubki foli膮 spo偶ywcz膮 podziurawion膮 wyka艂aczk膮.

- Ziemia
* Ziemia do kwiat贸w
* Ziemia do warzyw
Ja w zesz艂ym roku u偶ywa艂em ziemi do uprawy kwiat贸w i si臋 sprawdzi艂a. W tym roku, jak mi si臋 uda to kupi臋 tak膮 do uprawy warzyw. Na pocz膮tku tej ziemi nie b臋dzie potrzeba za du偶o, tyle by zape艂ni膰 kubki. P贸藕niej przy przesadzaniu do do celowych doniczek najlepiej b臋dzie wykorzysta膰 zwyk艂膮 ziemi臋 (w zesz艂ym roku kupowa艂em worki 20 litr贸w w Biedronce po kilka z艂otych za sztuk臋)

I na tym ko艅czymy list臋 zakup贸w. Dodam, 偶e opr贸cz nasion kt贸rych ci臋偶ko szuka膰 w okolicy to reszta rzeczy jest do kupienia w sklepach ogrodniczych w Redzie lub marketach budowlanych typu Castorama/Leroy. Wysiew nasion mo偶na robi膰 przez ca艂y marzec ale czym szybciej wysiejecie tym szybciej powinni艣cie otrzyma膰 pierwsze zbiory. Macie pytania to piszcie.... a wkr贸tce opisz臋 drugi etap, czyli wysiew.

Etap 2 - Wysiew

Je艣li ju偶 mamy zakupione wszystkie potrzebne rzeczy czas wysia膰 nasze nasionka

* Wsypujemy do ka偶dego pojemniczka/doniczki ziemi, mniej wi臋cej do po艂owy.
* Lekko palcem uklepujemy i polewamy wod膮
* Wk艂adamy po 3-5 nasionek na ca艂ej powierzchni
* Przysypujemy ziemi膮 ok 0,5cm
* Uklepujemy lekko palcem i podlewamy.
* Je艣li mamy mini szklarnie to przykrywamy a je艣li mamy doniczki/kubeczki to przykrywamy je foli膮 stretch i nak艂uwamy kilka razy wyka艂aczk膮 by by艂 dost臋p powietrza. Zobacz
* Warto ka偶dy pojemnik podpisa膰 by艣 p贸藕niej wiedzieli jak piel臋gnowa膰 nasze pomidory
* Pojemniczki stawiamy na parapecie, wa偶ne by temperatura w miejscu gdzie stoj膮 nie spada艂a poni偶ej 20st. Warto sprawdzi膰, u mnie w domu w nocy przy oknie jest ok. 16st i musz臋 w艂膮cza膰 kaloryfer.
* Podlewamy jak ziemia zrobi si臋 sucha, mniej wi臋cej co 3dni.
* Po oko艂o 4-6 dniach powinny pojawi膰 si臋 pierwsze ro艣linki. Czas ten jest inny dla ka偶dej odmiany pomidora, najszybciej wschodz膮 pomidory wysokie, odmiany miniaturowe mog膮 pojawi膰 si臋 nawet po ok 10 dniach.
* Jak pojawi si臋 ro艣linka, ok 1-2cm, mo偶emy zdj膮膰 foli臋.
* Od tego czasu ro艣lina b臋dzie potrzebowa艂a s艂o艅ca warto postawi膰 ja przy oknie gdzie jest najwi臋cej s艂o艅ca. Sadzonka b臋dzie ros艂a w stron臋 艣wiat艂a/okna, dlatego warto codziennie obraca膰 pojemniczki.

Nast臋pny etap to pikowanie sadzonek, robi si臋 gdy sadzonka osi膮gnie wysoko艣膰 kilku cm i pojawi膮 si臋 pierwsze listki. Czas to 14-21 dni od wysiewu. Wkr贸tce napisz臋 kolejny rozdzia艂 o pikowaniu, a tym czasem powodzenia w sianiu swoich pomidork贸w

Etap 3 - Pikowanie:

*Jak ju偶 nasze sadzonki b臋d膮 mia艂y po 3-6cm i dwa lub wi臋cej li艣ci czas na pikowanie, czyli rozdzielenie pojedynczych sadzonek. Zobacz
* Za pomoc膮 艂y偶eczki wyjmujemy ziemi臋 razem z sadzonkami z doniczki
* delikatnie rozdzielamy pojedyncze sadzonki, uwa偶aj膮c by ich nie uszkodzi膰 Zobacz
* Do doniczki (mo偶e byc ta sama) wsypujemy ziemie prawie pod same brzegi
* Robimy w 艣rodku dziurk臋 na g艂臋boko艣膰 2/3
* Wk艂adamy pojedyncz膮 sadzonk臋 jak najg艂臋biej, mo偶e by膰 prawie pod same li艣cie
* Przysypujemy ziemi膮 i podlewamy Zobacz

Teraz zapewniamy naszym ro艣link膮 jak najwi臋cej 艣wiat艂a s艂onecznego, temp. powy偶ej 20st i podlewamy mniej wi臋cej co 3dni, tak by ziemia by艂a zawsze wilgotna :)

Tak posadzone sadzonki b臋d膮 ros艂y a偶 do po艂owy maja :)
Reda. Tu si臋 po prostu dobrze 偶yje
Runeda
Bywalec

Bywalec
Post25 lut 2014, o 23:57

O jak fajnie,偶e poruszy艂e艣 ten temat! mia艂am pyta膰 czy ju偶 czas! :)
Pocz膮tkuj膮cy

Pocz膮tkuj膮cy
Post9 mar 2014, o 19:18

super, w艂a艣nie pisa艂am w innym w膮tku pytaj膮c czy ta wiosna, kt贸ra ju偶 wystartowa艂a to ju偶 czas na pomidororwe szale艅stwo. poprosimy o zdj臋cia i report偶 b臋dzie wtedy super !
Lider Forumowicz
Reda/艁膮kowa

Lider Forumowicz
Post9 mar 2014, o 20:21

Tak jak pisa艂em, jutro napisz臋 o sadzeniu. Niby ciep艂o jest ale w nocy na parapecie temp. spada poni偶ej 20st a to nie jest dobre dla sadzonek.
Runeda
Cz臋sty Bywalec
Reda / Ciechocino

Cz臋sty Bywalec
Post9 mar 2014, o 20:40

Ja ju偶 mam kupione nasionka i ziemie.
Te偶 czekam na lepsz膮 temperatur臋 w nocy
Lider Forumowicz
Reda/艁膮kowa

Lider Forumowicz
Post9 mar 2014, o 22:03

Pierwszy post uzupe艂niony o Etap 2 - wysiew :sunny:
Runeda
Lider Forumowicz
Reda/艁膮kowa

Lider Forumowicz
Post13 mar 2014, o 21:05

Pierwszy post uzupe艂niony o Etap 3 - Pikowanie:
Runeda
Nowy/a na forum

Nowy/a na forum
Post27 kwi 2014, o 23:11

Witam Was ,oczekuj臋 pomocy.Pierwszy raz posia艂am pomidory koktajlowe i papryczki chili.Wysia艂am na samym pocz膮tku marca w ziemi do warzyw ,jak roslinki utworzy艂y ju偶 te li艣cie w艂a艣ciwe przesadzi艂am do kubeczk贸w plastykowych z otworami na dnie.Mamy 27 kwiecie艅 ,a ona nie maja wiecej ani偶eli 6 cm,stoj膮 na parapecie okna po艂udniowego,3 razy ju偶 podla艂am wod膮 z nawozem do pomidor贸w.Dlaczego tak wolno rosn膮, czy co艣 z nich b臋d臋 mia艂a?
Bywalec

Bywalec
Post27 kwi 2014, o 23:30

Pomidorowa podnieta :D
Prosz臋 o nieusuwanie i nieedytowanie niewygodnych post贸w
Blog o finansach - http://www.wnioseknabiznes.blox.pl/
Lider Forumowicz
Reda/艁膮kowa

Lider Forumowicz
Post28 kwi 2014, o 09:13

Jak mo偶esz to zr贸b zdj臋cie i tutaj wstaw. Moje wysadzone w ko艅c贸wce lutego maj膮 ju偶 ok 10-15cm. Natomiast papryka u mnie chyba w tym roku nie wzros艂a... od zasadzenia uros艂a mo偶e z 3cm :/
Runeda
Prawie Lider
Reda

Prawie Lider
Post28 kwi 2014, o 10:50

M艂odych ro艣lin po przesadzeniu nie podlewa si臋 tak cz臋sto nawozem. Nawozem mo偶na ewentualnie, jak ju偶 b臋d膮 na zewn膮trz, ale chyba nie o to chodzi 偶eby chemi臋 la膰. Chyba przedobrzy艂a艣.
Cz臋sty Bywalec

Cz臋sty Bywalec
Post29 kwi 2014, o 22:55

W moim ogrodzie pomidory koktajlowe potrafi膮 wyrosn膮膰 i zaowocowa膰 nawet z samosiejek. Nie przejmowa艂abym si臋 specjalnie wielko艣ci膮 sadzonek. Po 15 maja mo偶na wysadzi膰 je do du偶ych pojemnik贸w i powinny szybko rosn膮膰.
pi
Bywalec
Rumia

Bywalec
Post30 kwi 2014, o 11:24

Chcia艂am tylko podpowiedzie膰, 偶e je艣li kto艣 nie czuje si臋 na si艂ach 偶eby samemu wyhodowa膰 sadzonki z nasionek, to mo偶na gotowe sobie kupi膰. Bo ja osobi艣cie to niezbyt lubi臋 pikowanie i wol臋 juz podhodowane kupi膰.
s艂ucham zza p艂ota...
Prawie Lider

Prawie Lider
Post4 cze 2014, o 17:05

Mrsvetlana94 napisa艂(a): Czy nie b臋dzie im przeszkadza艂o je偶eli balkon mam od strony po艂udniowej i ju偶 po godzinie 14 na balkonie wyst臋puje cie艅?

Nie bedzie przeszkadza艂o. Hoduj 艣mia艂o. Powodzenia i smacznego :-)
Prawie Lider
Reda

Prawie Lider
Post4 cze 2014, o 17:33

Moje pomidory wyhodowane od nasionek :D
Obrazek

Przy okazji zapytam: jak si臋 podpi膮膰 do takiej rynny, aby m贸c sobie zbiera膰 deszcz贸wk臋 na balkonie?
Obrazek
My艣la艂am o wkr臋ceniu od do艂u jakiego艣 w臋偶yka, ale zupe艂nie nie mam poj臋cia czy co艣 takiego mo偶na gdzie艣 dosta膰. Mo偶e kto艣 z Forum co艣 podpowie?
Nast臋pna strona

Powr贸t do Poradnik

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 3 go艣ci

ZAMKNIJ [x]