PoradnikHodowla pomidor├│w koktajlowych na balkonie

Szukam fachowca, porady. Handel, usługi.
Lider Forumowicz
Reda/┼ü─ůkowa

Lider Forumowicz
Post24 lut 2014, o 15:58

ZeW tym w─ůtku b─Öd─Ö si─Ö z Wami dzieli┼é moimi poczynaniami z tegoroczn─ů hodowl─ů pomidork├│w koktajlowych na balkonie.

No to zaczynamy

Etap 1 - Kupno potrzebnych rzeczy:

- Nasiona - Ja w tym roku zakupiłem takie:
* Żółty Ola Polka
* BLACK CHERRY
* Mini Gruszka
* MASKOTKA
* Pokusa
Trzeba tutaj doda─ç, ┼╝e s─ů dwa rodzaje pomidor├│w. Zwyk┼ée czyli takie kt├│re rosn─ů wysoko do g├│ry i za jaki┼Ť czas b─Ödzie trzeba wbi─ç palik do podtrzymywania p─Öd├│w. Drugi rodzaj to sadzonki kar┼éowate, taki kt├│re s─ů do┼Ť─ç ma┼ée i nie trzeba ich palikowa─ç.

- Doniczki/Mini szklarnie - Mo┼╝ecie kupi─ç co wam bardziej pasuje albo co si─Ö zmie┼Ťci na parapecie okna, bo tam te doniczki sp─Ödz─ů ok 2,5 miesi─ůca.
* Mini szklarnie Taka lub Taka
* Małe doniczki Taka ważne żeby te małe doniczki w zestawie miały podstawkę.
* Kubeczki po jogurtach, wersja ekonomiczna. Trzeba pami─Öta─ç o zrobieniu dziurki drena┼╝owej w denku i postawieniu kubka na podstawce.
Pierwsza opcja jest kompletna i najlepsza. Przy wyborze doniczek i kubk├│w trzeba b─Ödzie w pocz─ůtkowej fazie nakrywa─ç doniczki/kubki foli─ů spo┼╝ywcz─ů podziurawion─ů wyka┼éaczk─ů.

- Ziemia
* Ziemia do kwiat├│w
* Ziemia do warzyw
Ja w zesz┼éym roku u┼╝ywa┼éem ziemi do uprawy kwiat├│w i si─Ö sprawdzi┼éa. W tym roku, jak mi si─Ö uda to kupi─Ö tak─ů do uprawy warzyw. Na pocz─ůtku tej ziemi nie b─Ödzie potrzeba za du┼╝o, tyle by zape┼éni─ç kubki. P├│┼║niej przy przesadzaniu do do celowych doniczek najlepiej b─Ödzie wykorzysta─ç zwyk┼é─ů ziemi─Ö (w zesz┼éym roku kupowa┼éem worki 20 litr├│w w Biedronce po kilka z┼éotych za sztuk─Ö)

I na tym ko┼äczymy list─Ö zakup├│w. Dodam, ┼╝e opr├│cz nasion kt├│rych ci─Ö┼╝ko szuka─ç w okolicy to reszta rzeczy jest do kupienia w sklepach ogrodniczych w Redzie lub marketach budowlanych typu Castorama/Leroy. Wysiew nasion mo┼╝na robi─ç przez ca┼éy marzec ale czym szybciej wysiejecie tym szybciej powinni┼Ťcie otrzyma─ç pierwsze zbiory. Macie pytania to piszcie.... a wkr├│tce opisz─Ö drugi etap, czyli wysiew.

Etap 2 - Wysiew

Je┼Ťli ju┼╝ mamy zakupione wszystkie potrzebne rzeczy czas wysia─ç nasze nasionka

* Wsypujemy do każdego pojemniczka/doniczki ziemi, mniej więcej do połowy.
* Lekko palcem uklepujemy i polewamy wod─ů
* Wkładamy po 3-5 nasionek na całej powierzchni
* Przysypujemy ziemi─ů ok 0,5cm
* Uklepujemy lekko palcem i podlewamy.
* Je┼Ťli mamy mini szklarnie to przykrywamy a je┼Ťli mamy doniczki/kubeczki to przykrywamy je foli─ů stretch i nak┼éuwamy kilka razy wyka┼éaczk─ů by by┼é dost─Öp powietrza. Zobacz
* Warto ka┼╝dy pojemnik podpisa─ç by┼Ť p├│┼║niej wiedzieli jak piel─Ögnowa─ç nasze pomidory
* Pojemniczki stawiamy na parapecie, wa┼╝ne by temperatura w miejscu gdzie stoj─ů nie spada┼éa poni┼╝ej 20st. Warto sprawdzi─ç, u mnie w domu w nocy przy oknie jest ok. 16st i musz─Ö w┼é─ůcza─ç kaloryfer.
* Podlewamy jak ziemia zrobi si─Ö sucha, mniej wi─Öcej co 3dni.
* Po oko┼éo 4-6 dniach powinny pojawi─ç si─Ö pierwsze ro┼Ťlinki. Czas ten jest inny dla ka┼╝dej odmiany pomidora, najszybciej wschodz─ů pomidory wysokie, odmiany miniaturowe mog─ů pojawi─ç si─Ö nawet po ok 10 dniach.
* Jak pojawi si─Ö ro┼Ťlinka, ok 1-2cm, mo┼╝emy zdj─ů─ç foli─Ö.
* Od tego czasu ro┼Ťlina b─Ödzie potrzebowa┼éa s┼éo┼äca warto postawi─ç ja przy oknie gdzie jest najwi─Öcej s┼éo┼äca. Sadzonka b─Ödzie ros┼éa w stron─Ö ┼Ťwiat┼éa/okna, dlatego warto codziennie obraca─ç pojemniczki.

Nast─Öpny etap to pikowanie sadzonek, robi si─Ö gdy sadzonka osi─ůgnie wysoko┼Ť─ç kilku cm i pojawi─ů si─Ö pierwsze listki. Czas to 14-21 dni od wysiewu. Wkr├│tce napisz─Ö kolejny rozdzia┼é o pikowaniu, a tym czasem powodzenia w sianiu swoich pomidork├│w

Etap 3 - Pikowanie:

*Jak ju┼╝ nasze sadzonki b─Öd─ů mia┼éy po 3-6cm i dwa lub wi─Öcej li┼Ťci czas na pikowanie, czyli rozdzielenie pojedynczych sadzonek. Zobacz
* Za pomoc─ů ┼éy┼╝eczki wyjmujemy ziemi─Ö razem z sadzonkami z doniczki
* delikatnie rozdzielamy pojedyncze sadzonki, uwa┼╝aj─ůc by ich nie uszkodzi─ç Zobacz
* Do doniczki (mo┼╝e byc ta sama) wsypujemy ziemie prawie pod same brzegi
* Robimy w ┼Ťrodku dziurk─Ö na g┼é─Öboko┼Ť─ç 2/3
* Wk┼éadamy pojedyncz─ů sadzonk─Ö jak najg┼é─Öbiej, mo┼╝e by─ç prawie pod same li┼Ťcie
* Przysypujemy ziemi─ů i podlewamy Zobacz

Teraz zapewniamy naszym ro┼Ťlink─ů jak najwi─Öcej ┼Ťwiat┼éa s┼éonecznego, temp. powy┼╝ej 20st i podlewamy mniej wi─Öcej co 3dni, tak by ziemia by┼éa zawsze wilgotna :)

Tak posadzone sadzonki b─Öd─ů ros┼éy a┼╝ do po┼éowy maja :)
Reda. Tu si─Ö po prostu dobrze ┼╝yje
Runeda
Bywalec

Bywalec
Post25 lut 2014, o 23:57

O jak fajnie,┼╝e poruszy┼ée┼Ť ten temat! mia┼éam pyta─ç czy ju┼╝ czas! :)
Pocz─ůtkuj─ůcy

Pocz─ůtkuj─ůcy
Post9 mar 2014, o 19:18

super, w┼éa┼Ťnie pisa┼éam w innym w─ůtku pytaj─ůc czy ta wiosna, kt├│ra ju┼╝ wystartowa┼éa to ju┼╝ czas na pomidororwe szale┼ästwo. poprosimy o zdj─Öcia i report┼╝ b─Ödzie wtedy super !
Lider Forumowicz
Reda/┼ü─ůkowa

Lider Forumowicz
Post9 mar 2014, o 20:21

Tak jak pisałem, jutro napiszę o sadzeniu. Niby ciepło jest ale w nocy na parapecie temp. spada poniżej 20st a to nie jest dobre dla sadzonek.
Runeda
Cz─Östy Bywalec
Reda / Ciechocino

Cz─Östy Bywalec
Post9 mar 2014, o 20:40

Ja ju┼╝ mam kupione nasionka i ziemie.
Te┼╝ czekam na lepsz─ů temperatur─Ö w nocy
Lider Forumowicz
Reda/┼ü─ůkowa

Lider Forumowicz
Post9 mar 2014, o 22:03

Pierwszy post uzupełniony o Etap 2 - wysiew :sunny:
Runeda
Lider Forumowicz
Reda/┼ü─ůkowa

Lider Forumowicz
Post13 mar 2014, o 21:05

Pierwszy post uzupełniony o Etap 3 - Pikowanie:
Runeda
Nowy/a na forum

Nowy/a na forum
Post27 kwi 2014, o 23:11

Witam Was ,oczekuj─Ö pomocy.Pierwszy raz posia┼éam pomidory koktajlowe i papryczki chili.Wysia┼éam na samym pocz─ůtku marca w ziemi do warzyw ,jak roslinki utworzy┼éy ju┼╝ te li┼Ťcie w┼éa┼Ťciwe przesadzi┼éam do kubeczk├│w plastykowych z otworami na dnie.Mamy 27 kwiecie┼ä ,a ona nie maja wiecej ani┼╝eli 6 cm,stoj─ů na parapecie okna po┼éudniowego,3 razy ju┼╝ podla┼éam wod─ů z nawozem do pomidor├│w.Dlaczego tak wolno rosn─ů, czy co┼Ť z nich b─Öd─Ö mia┼éa?
Bywalec

Bywalec
Post27 kwi 2014, o 23:30

Pomidorowa podnieta :D
Prosz─Ö o nieusuwanie i nieedytowanie niewygodnych post├│w
Blog o finansach - http://www.wnioseknabiznes.blox.pl/
Lider Forumowicz
Reda/┼ü─ůkowa

Lider Forumowicz
Post28 kwi 2014, o 09:13

Jak mo┼╝esz to zr├│b zdj─Öcie i tutaj wstaw. Moje wysadzone w ko┼äc├│wce lutego maj─ů ju┼╝ ok 10-15cm. Natomiast papryka u mnie chyba w tym roku nie wzros┼éa... od zasadzenia uros┼éa mo┼╝e z 3cm :/
Runeda
Prawie Lider
Reda

Prawie Lider
Post28 kwi 2014, o 10:50

M┼éodych ro┼Ťlin po przesadzeniu nie podlewa si─Ö tak cz─Östo nawozem. Nawozem mo┼╝na ewentualnie, jak ju┼╝ b─Öd─ů na zewn─ůtrz, ale chyba nie o to chodzi ┼╝eby chemi─Ö la─ç. Chyba przedobrzy┼éa┼Ť.
Cz─Östy Bywalec

Cz─Östy Bywalec
Post29 kwi 2014, o 22:55

W moim ogrodzie pomidory koktajlowe potrafi─ů wyrosn─ů─ç i zaowocowa─ç nawet z samosiejek. Nie przejmowa┼éabym si─Ö specjalnie wielko┼Ťci─ů sadzonek. Po 15 maja mo┼╝na wysadzi─ç je do du┼╝ych pojemnik├│w i powinny szybko rosn─ů─ç.
pi
Bywalec
Rumia

Bywalec
Post30 kwi 2014, o 11:24

Chcia┼éam tylko podpowiedzie─ç, ┼╝e je┼Ťli kto┼Ť nie czuje si─Ö na si┼éach ┼╝eby samemu wyhodowa─ç sadzonki z nasionek, to mo┼╝na gotowe sobie kupi─ç. Bo ja osobi┼Ťcie to niezbyt lubi─Ö pikowanie i wol─Ö juz podhodowane kupi─ç.
słucham zza płota...
Prawie Lider

Prawie Lider
Post4 cze 2014, o 17:05

Mrsvetlana94 napisał(a): Czy nie będzie im przeszkadzało jeżeli balkon mam od strony południowej i już po godzinie 14 na balkonie występuje cień?

Nie bedzie przeszkadza┼éo. Hoduj ┼Ťmia┼éo. Powodzenia i smacznego :-)
Prawie Lider
Reda

Prawie Lider
Post4 cze 2014, o 17:33

Moje pomidory wyhodowane od nasionek :D
Obrazek

Przy okazji zapytam: jak si─Ö podpi─ů─ç do takiej rynny, aby m├│c sobie zbiera─ç deszcz├│wk─Ö na balkonie?
Obrazek
My┼Ťla┼éam o wkr─Öceniu od do┼éu jakiego┼Ť w─Ö┼╝yka, ale zupe┼énie nie mam poj─Öcia czy co┼Ť takiego mo┼╝na gdzie┼Ť dosta─ç. Mo┼╝e kto┼Ť z Forum co┼Ť podpowie?
Nast─Öpna strona

Powr├│t do Poradnik

Kto przegl─ůda forum

U┼╝ytkownicy przegl─ůdaj─ůcy ten dzia┼é: Brak zidentyfikowanych u┼╝ytkownik├│w i 1 go┼Ť─ç

ZAMKNIJ [x]