Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Droga za Auchan czyli Obwodowa Reda - Kosynierów Rumia.

Planowane, realizowane i zrealizowane inwestycje w Redzie
Awatar użytkownika
adam
Prawie Lider
657 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Dorma pisze:To już w styczniu? Słyszałam, że dopiero w marcu
Na froncie Leroy Merlin wisi wielki transparent z informacją o otwarciu 19 stycznia....oj będzie sie działo, będzie działo...
Awatar użytkownika
Gajos
Wygadany Lider
2029 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

Tak. A po za tym było o ty dzisiaj w Telewizji Chopin.
Marcin
Prawie Lider
519 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

przecież tam są pustki, ludzie owszem - przyjezdzają ale w zasadzie większość idzie na spacerek, ewentualnie do Auchana po bułki albo twarożek... reszta sklepów prędzej czy później w w zdecydowanej większości zrewiduje swoje wielkie plany podboju naszego terenu... tak już jest że u nas nie przyjmą się niektóre co bardziej ekskluzywne sklepy - nawet z odzieżą... więc dla kogo uruchamiać te autobusy, "tylną" drogę do Redy...

chyba nie ma co liczyć na drogę sfinansowaną przez Auchana, bo oni ślepi nie są... zobaczcie ile samochodów wyjezdza stamtąd w lewo a ile w prawo...

niestety.
Awatar użytkownika
Dorma
Wygadany Lider
3166 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Marcin pisze:przecież tam są pustki, ludzie owszem - przyjezdzają ale w zasadzie większość idzie na spacerek, ewentualnie do Auchana po bułki albo twarożek... reszta sklepów prędzej czy później w w zdecydowanej większości zrewiduje swoje wielkie plany podboju naszego terenu...
niestety.
Ja jak tam jade to ide właśnie tylko do tych sklepów na galerii zobaczyć czy są jakieś przeceny ( choć prawdę mówiąc nawet po przecenie są droższe od niektórych jakie dostanę wosiedlowych sklepach). A serek i bułki wolę kupować w sprawdzonych osiedlowych sklepikach, tak jak większość żywności. Jakbym miała po takie pierdoły specjalnie do aucham taki kawał jechać i jeszcze przy okazji kupić pełno niepotrzebnych rzeczy to bym zbankrutowała. Nie lubię takich molochów
Awatar użytkownika
Alfista
Lider Forumowicz
1204 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

jak nie ma tłoku można pospacerować zwłaszcza przy takiej aurze jaka obecnie nam panuje :(
Awatar użytkownika
darus
Bywalec
238 postów
Bywalec
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

Ryszard pisze: swego czasu pisałem artykuł na ten temat.... w grudniu czy styczniu:) Auchan... szczerze mówiąc próboje unikać odpowiedzi... po czym stwierdza, ze grunty są za drogie.
Burmistrz ...brry gdzie tam burmistrz, my... Mieszkańcy.. nie pokryjemy kosztów budowy czy chociazby wykupu gruntów.... bo jest to za drogie, poza tym nie taka była umowa z "blaszakiem"

czyli co bedzie? drogi do nikąd cd...
Myślę, że warto przypomnieć ten temat. Od uchwalenia mpzp, który pozwalał na wykonanie połączenia drogowego ul. Kosynierów i ul. Obwodowej minęło już 9 miesięcy. Ile jeszcze będą trwały "rozmowy"? Widok niedokończonej drogi sprawia, że robi się wstyd. Każdy Rumianin może powiedzieć: "Patrzcie, my wybudowaliśmy drogę po naszej stronie, a w Redzie - jak zwykle dali d.....". I będzie miał rację.

Przypominam, że w Rumii budowa tej drogi była inaczej zorganizowana. UM Rumii sam realizował prace, a Auchan zgodnie z zawartą umową tylko przekazał środki na wykup gruntów i wykonanie drogi. Ważne jest także to, że działo sie to przed lub trakcie trwania budowy centrum handlowego, gdy istniała możliwość nacisku na inwestora. Efekt - droga oddana w terminie.

Czy w Redzie mogło być podobnie? Prawdą jest, że w Redzie było to bardziej skomplikowane, bo nie było gotowego mpzp, projektu drogi, itd. Jednak o inwestycji Auchan wiedziano dużo wcześniej niż w 2006 roku i od tego czasu można było wiele zrobić. Zamiast konkretnych działań podpisano ogólnie brzmiącą umowę i liczono, że Auchan wszystko zrobi samo. Wydaje się również, że od podpisania umowy wogóle nie prowadzono rozmów z Auchan. W dodatku rozpoczęto rozmowy z SEMEKO, aby mpzp odpowiadał także ich planom. W efekcie Auchan wydał ogromne pieniądze na rumski odcinek ul. Kosynierów, dorzucił sie do modernizacji skrzyżowania ul. Obwodowej i ul. Gdańskiej, żeby dowiedzieć się, że będzie musiał wykupywać grunty od SEMEKO i innych właścicieli (jeśli tacy są), bo UM bez ich wiedzy zdecydował, że połączenie ul. Gdańskiej i ul. Kosynierów przechodzić będzie poprzez ul. Młyńską. A z ul. Młyńskiej nie ma wyjazdu na ul. Gdańską :!:

Tłumaczenie UM, że Auchan mimo wszystko musi wywiązać się z umowy jest naiwne. Co można sobie zrobić z taką umową, widac teraz aż za dobrze. Czas, aby UM powziął jakąś decyzję, bo czekanie nic tu nie da. Trzeba albo uchwalić poprawki do mpzp i zmienić kategorię drogi na publiczną, i po podpisaniu nowej umowy z Auchan wykupywać grunty w drodze wywłaszczenia, albo zdecydować, że droga na razie nie powstanie, ale zobowiązać SEMEKO, aby wykonała drogę (asfaltową!) przed lub w czasie realizacji swoich inwestycji.
Ale musi to być jasno powiedziane.
Ania Frania
Prawie Lider
770 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

oj, wstyd....dla Redy!
Awatar użytkownika
adam
Prawie Lider
657 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Mała dygresja do wypowiedzi darusa:
jest mała, albo nawet spora różnica pomiędzy terenem, na którym Rumia wybudowała drogę, a terenem który należy do Redy. Jeździłem tam wielokrotnie na rowerze i po stronie rumskiej wyglądało to dużo lepiej, a droga (co prawda nie asfaltowa) na sporej długości już istniała.
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

zgadza się, w Rumi droga istniała... choć lepsze miewano w Kongo, ale była. W Redzie jej nie ma... , trzeba wykupić grunty... a nie wiem jak Ty darus, ale ja nie chciałbym by nasze podatki szły na umowę.... nie dotrzymaną przez auchan:)
Awatar użytkownika
darus
Bywalec
238 postów
Bywalec
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

Ryszard pisze:zgadza się, w Rumi droga istniała... choć lepsze miewano w Kongo, ale była. W Redzie jej nie ma... , trzeba wykupić grunty... a nie wiem jak Ty darus, ale ja nie chciałbym by nasze podatki szły na umowę.... nie dotrzymaną przez auchan:)
A niby dlaczego pieniądze na wykup gruntów miałyby iść z kieszeni podatników? Tłumaczenie UM jest tutaj niejasne, albo wynika z głupio sformułowanej umowy z Auchan. W Rumi środki na wykup gruntów przekazał Auchan, nie było chyba tego za wiele, ale jednak. To że była tam jakaś polna droga nic nie zmienia. Wynika to z tego, że tamtejszy plan zagospodarowania już dawno przewidywał, że powstanie tam droga i tyle.
Po stronie redzkiej wykup gruntów mógłby przebiegać tak samo. Nie znam treści umowy, ale wypowiedzi obu stron wiele mówią. Bo jeśli w umowie nie określono jasno, w jaki sposób zostaną wykupione grunty, to obie strony mogą zrzucać na siebie odpowiedzialność. Jeśli w dodatku nie określono jak ta droga będzie przebiegać, to daje możliwość dowolnej interpretacji.
Oczywiście Auchan nie jest tutaj niewiniątkiem, bo albo popełnili błąd podpisując taką umowę, albo z premedytacją podpisywali umowę, z której nie zamierzali się wywiązać.
Teraz spór toczy się o to, że Auchan musiałoby wykupywać grunty po cenach, które dyktują im właściciele gruntów (czyli głównie SEMEKO). A mogą oni żądać sum znacznie większych niż rynkowe. W przypadku wykupywania gruntów przez urząd miasta w drodze wywłaszczenia właściciele otrzymaliby odszkodowania po znacznie niższych cenach. Oczywiście pytanie jest czy Auchan wogóle byłoby zainteresowane takim rozwiązaniem, bo dla nich teraz ta droga nie jest tak bardzo potrzebna, a i tak byłaby kosztowna. Tym bardziej, że ma taki przebieg, a nie inny. No i SEMEKO nie byłoby zadowolone....
Tak czy inaczej wszystko to przez 9 miesięcy możnaby już określić.
Marcin
Prawie Lider
519 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

darus pisze:pytanie jest czy Auchan wogóle byłoby zainteresowane takim rozwiązaniem, bo dla nich teraz ta droga nie jest tak bardzo potrzebna, a i tak byłaby kosztowna.
Prawdopodobnie w ogóle nie jest potrzebna... Tak naprawdę ta droga posłuży w większości mieszkańcom Redy w szybszym powrocie do domu i drodze do pracy, z drugiej strony obecnie nie widać jakiegoś zwiększonego ruchu czy nawet korków w okolicach Auchana - jak wszyscy prorokowali... Ja bym chciał żeby alternatywa dla Gdańskiej powstała, pewnie wszyscy by chcieli i pewnie 95 % korzystałoby z niej w sposób "prywatny"... A kierownictwo Auchana ślepe nie jest.

Druga rzecz, że prawdopodobnie włodarze "Portu Rumia" ostro się przeliczyli w planach... w normalne dni świeci tam pustkami, a w weekendy jest mooooże trochę lepiej. Jak wcześniej wspomniała koleżanka Dorma - jeździ tam popatrzeć czy są jakieś przeceny i zapewne większość robi to samo - bo może coś będzie taniej...a na tym się zarobić nie da. Po prostu "Auchanowcy" nie będą inwestować kasy (może już jej nie mają?) na publiczną drogę, nie będą także z tego powodu, że najprawdopodobniej zerwanie umowy nie pociąga za sobą żadnej kary. Reda - i wszystko jasne.
Awatar użytkownika
Dorma
Wygadany Lider
3166 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Czytając to wszystko nasuwa mi się jedna myśl: Że w Redzie i okolicach to się nic nie utrzyma. Sklepy plajtują, knajpy chcą zamykać. Nie ma klientów. Ciekawe dlaczego tak jest?
STARY1
Częsty Bywalec
390 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Dorma pisze:Czytając to wszystko nasuwa mi się jedna myśl: Że w Redzie i okolicach to się nic nie utrzyma. Sklepy plajtują, knajpy chcą zamykać. Nie ma klientów. Ciekawe dlaczego tak jest?
W/g mnie to proste. Sklepów w redzoe, Wejherowie i Rumi nie brakuje. Rózne Biedronki. Kauflandy, Polo i takie tam...nie byłem dotad (i sie nie wybieram) w Auchan, ale chyba ceny sa porównywalne. coś jest tańsze, cos jest droższe. jedynym chyba magnesem to jest wybór. za jednym zamachem mozna kupic wszystko. Wiele osób w ten sposób spędza wolny czas.
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

masz rację... ceny tam bynajmniej moim zdaniem są często sporo wyzsze niz w redzkich sklepach czy marketach.
Awatar użytkownika
Dorma
Wygadany Lider
3166 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

STARY1 pisze: jedynym chyba magnesem to jest wybór. za jednym zamachem mozna kupic wszystko. Wiele osób w ten sposób spędza wolny czas.
Jestem ciekawa czy zdają sobie sprawę ile niepotrzebnych rzeczy kupują.
ODPOWIEDZ