Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Wywóz śmieci w Redzie po 1 lipca 2013 (nowy system)

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Awatar użytkownika
Artur75
Prawie Lider
559 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

W Gdyni i w Gdańsku będzie to opłata od gospodarstwa domowego. Będzie wynosić około 50 zł na miesiąc.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

dracul pisze:Uwazam, ze oplata ryczaltowa dla wlascicieli domow jest OK. Zreszta tak wlasnie placimy teraz. Ja z tego jestem zadowolony.
Ja zrozumiałem, że opłata ryczałtowa oznacza to, że wszyscy płacą tyle samo. (byc moze nie "kumam bazy')
Obecnie płacę za tyle pojemników ile ja zamówiłem, za takie pojemniki, jakie ja chciałem, i za taka częstotliwość wywozu smieci jaka ja sobie zażyczyłem.

Nie wczytywałem się w te przepisy, więc mogę się mylić, ale jeśli u mojego sasiada będzie mieszkało 19 osób a w moim domu 9 to zapłacimy tyle samo. Tak mi sie wydaje.
w wolnej chwili poczytam sobie te przepisy
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

Zigi pisze:Najlepsza była by opłata uzależniona od liczby i rodzaju wywiezionych śmieci ale chyba ustawodawca nie przewidział takiego rozwiązania...
Nawet gdyby przewidział (zresztą przecież do tej pory tak się płaciło), to nie rozwiązałoby to problemu wyrzucania śmieci do lasów, na pola itp. A głównie o to chodzi w tych zmianach. By nikomu nie opłacało się wywozić odpadów poza swój teren. Skoro człowiek tak czy siak zapłaci (w podatku), to żaden zakład oczyszczania miasta łaski mu nie zrobi, że te śmieci spod domu zabierze.
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

Maximreality pisze: Generalnie mysle, ze z ta woda to najsprawiedliwsza metoda pomijajac w/w przypadki.
Pisałam wyżej, że problemem byłyby wówczas sytuacje, gdy ktoś ma własną studnię i własną przydomową oczyszczalnię ścieków. Wtedy nie ewidencjonuje nigdzie zużycia wody.
rkwiat
Bywalec
156 postów
Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

System naliczania opłat musi być w miarę prosty, najbardziej rozsądne wydają się opłaty w wysokości uzależnionej od
ilości osób mieszkających w mieszkaniu czy domku. Bo to jednak ludzie generują śmieci, a ilość mieszkańców jest weryfikowalna.
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

11 lat temu

rkwiat pisze:System naliczania opłat musi być w miarę prosty, najbardziej rozsądne wydają się opłaty w wysokości uzależnionej od
ilości osób mieszkających w mieszkaniu czy domku. Bo to jednak ludzie generują śmieci, a ilość mieszkańców jest weryfikowalna.
nic dodać nic ująć Słyszałem też, że to niesie ze sobą problem... tego, iż nie wszyscy, a w przypadku Redy wielu mieszkańców nie jest zameldowanych..., ale z drugiej strony też sporo np. przebywa za granicą, a zameldowani są tutaj, więc tu płacą, a tam śmiecą
Awatar użytkownika
Podmiejski
Częsty Bywalec
460 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

Ryszard pisze:
rkwiat pisze:System naliczania opłat musi być w miarę prosty, najbardziej rozsądne wydają się opłaty w wysokości uzależnionej od
ilości osób mieszkających w mieszkaniu czy domku. Bo to jednak ludzie generują śmieci, a ilość mieszkańców jest weryfikowalna.
nic dodać nic ująć Słyszałem też, że to niesie ze sobą problem... tego, iż nie wszyscy, a w przypadku Redy wielu mieszkańców nie jest zameldowanych..., ale z drugiej strony też sporo np. przebywa za granicą, a zameldowani są tutaj, więc tu płacą, a tam śmiecą
no a kto powiedział że ma być sprawiedliwie?
kasy szukąją i tyle - a wiadomo że na tym co ma się w monopolu - najłatwiej.
Arogancja sięgająca szczytów - zlikwidować konkurencję czyli wolny rynek na rzecz tego do czego nas się zmusi.
No prawda jest taka: natura nie znosi próżni.
Coś już ludzie wymyślą a efektem będą bardziej "barwne" lasy i ciekawszy "aromat" nocnych dymów.
Recepta jest prosta.
Trzeba sobie odebrać a dać ludziom.
Nawet dając pozornie - bo przecież wszyscy płacimy podatki!
Ja się po prostu obawiam że ten nowy Urząd - na kasie ze śmieci stanie!
Bo przepraszam - za co miałbym płacić skoro np mogę:
- szkło segregować i wywozić we własnym zakresie do ogólnodostępnych pojemników segregacyjych
- plastik - tak samo
- złom - zabierają "z pocałowaniem w rękę" że nadążyć z gromadzeniem nie sposób
- papier i tekturę spalam we własnym piecu - choć makulaturę ostatnio znów zaczeli zbierać!
- odpadki organiczne - albo przeznaczam na kompost albo pozbywam się ich przy pomocy młynka w zlewozmywaku
- inne śmieci?
no - wielkogabarytowe wiadomo: na wiosnę i jesień a czasem po prostu mogę skorzystać z nieodpłatnej możliwości samodzielnego wywozu (jako mieszkaniec Redy) na składowisko (patrz Regulamin składowiska Dolina Redy)
co mi zostaje?

to za co mam płacić?
dopóki nie stworzy się systemu premiującego faktycznie ekologiczne zachowania i segregację śmieci - każde działanie będę traktował jak "skok na kasę"
MOJĄ kasę!
good by my love, good bye...
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

11 lat temu

Podmiejski a czym są te "ogólnodostępne pojemniki segregacyjne" no i gdzie przede wszystkim?
Awatar użytkownika
Podmiejski
Częsty Bywalec
460 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

ano np przy Leroyu...
ale są też w innych miejscach - jak ktoś się interesuje tematem - wie
good by my love, good bye...
rkwiat
Bywalec
156 postów
Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

Tych kilka zestawów pojemników segregacyjnych, które są ustawione w Redzie nie załatwia sprawy dla wszystkich mieszkańców miasta w sposób jaki sugeruje Podmiejski. Gdy przejeżdżam, czy przechodzę czasem koło takowych, widzę, że z pojemnik na plastiki wypełniony jest na ogół do pełna. Sam mieszkam w domku, śmieci z tworzyw sztucznych, makulaturę i szkło segregujemy do osobnych worków, które są od nas cyklicznie odbierane. Dzięki temu wiem, ile i jakie śmieci generujemy. Stąd moja konkluzja, że gdyby więcej osób "przerzuciło" się na ogólnodostępne pojemniki segregacyjne, to aby to zafunkcjonowało trzeba zwiększyć ich ilość i jeszcze częściej opróżniać. A to kosztuje. Trzeba sobie zdać sprawę że w tej materii też nic "za darmo" się nie dzieje. Te ogólnodostępne pojemniki też w końcu są finansowane z naszych podatków. Dla osób z bloków zakładanie kompostownika nie jest chyba realnym rozwiązaniem, a ja mimo, że mieszkam w domku, nie mam ochoty i czasu, aby się w to bawić.
Proponuję "zejść na ziemię" i raczej przyjrzeć się, jak Urząd Miejski przeprowadzi przetarg na wywóz śmieci i co z tego dla nas wyniknie, żeby faktycznie nie było jakiegoś przekrętu.
Awatar użytkownika
Podmiejski
Częsty Bywalec
460 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

przyglądajmy się - a oni i tak zrobią co będa chcieli.
Założeniem zmian (ustawy) było stworzenie systemu faworyzującego segrgatorów śmieci.
Zobaczymy jak to będzie ..w praktyce.
Ja znam miejsca gdzie śmieci posegregowane są odbierane b e z p ł a t n i d itpe

aaa..i masz rację: gdyby większość z nas przerzuciła się ...itd itp.
Właśnie o to chodzi.Łatwiej wywozić śmieci z jednego miejsca.
W tej chwili doliczją koszty VIAtoll'a a koszty paliwa i siły ludzkiej są też ogromne.
Z kontenerami - jest inaczej.
good by my love, good bye...
pi
Prawie Lider
538 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 14 lat temu

11 lat temu

rkwiat pisze,że nie bawi się w kompostownik. Mieszkam w domku i uważam, że kompostownik jest niezbędny. W kuchni mam wiaderko na obierki itp.odpady. W ogrodzie mam dwie drewniane skrzynie o wymiarach 1mx1m, stojace obok siebie. Wsypuję tam popiół z kominka, odpadki organiczne z kuchni, zużytą podściółkę po domowym króliku i większość odpadów z ogrodu. W jednej skrzyni są odpady młodsze w drugiej starsze. Co roku na wiosnę wybieram ziemię, która utworzyła się w starszej skrzyni i wysypuję do warzywniaka. Jedyna praca jaką trzeba wykonać to przemieszanie odpadów dwa razy do roku. Polecam.
pi
Maximreality
Prawie Lider
575 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

Tak w ogóle , jakie są koszta wywozu śmieci teraz, a jakie mogą być po ewentualnych zmianach?
goya
Lider Forumowicz
1018 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

11 lat temu

7,95 zł za osobę/miesiąc w bloku. W Gdańsku za gospodarstwo domowe jest 50 zł. Obecnie płacę 15,90 zł i jeszcze segreguję te śmieci, więc jeżeli u nas będzie też od gospodarstwa np. 50 zł to będę miała ponad 200% więcej, przy takiej samej ilości śmieci.
kowalski
Lider Forumowicz
1606 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

11 lat temu

Na Ciechocinie jeden pojemnik zabierany co 2 tygodnie kosztuje 406 zł rocznie.Gdyby nie segregacja to trzeba by drugiego pojemnika.Ogrzewanie gazowe .Kompostownik na odpady ogrodowe .Mieszkają dwie dorosłe osoby.
ODPOWIEDZ