Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Co z tą Redą?

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

8 lat temu

Nie sądzę, aby drobne niesnaski miedzy rdzennymi Redzianami, a przyjezdnymi stanowiły problem. Ja sie z czyms takim nie spotkałem. Wręcz przeciwnie. Będąc kiedyś w Linii nie umiałem sie porozumiec ze znajomymi kolegi. Nie rozumiałem wszystkiego, co do mnie mówiono. Kpiono trochę ze mnie i żartowano. Nie wziąłem jednak tego zbyt serio.
W Polsce jest wiele regionów gdzie z wiekszym czy mniejszym natężeniem występują różnego rodzaju tarcia. W Zakopanem i okolicach są cepry i górale, na Ślasku hanysy i gorole. Tam, na Górnym Śląsku dodatkowo jest dość ostry spór między Zagłębiem a właśnie Śląskiem.
Spór jest między Toruniem a Bydgoszczą czy miedzy Gorzowem a Zielona Górą. Spory te pewnie w każdym przypadku mają inne podłoże. Nie o to chodzi.
W wielu z nas drzemia chyba jakies takie dążenia do bycia u siebie..."co je moje, to nie Twoje" Stąd pewnie "moda" na stawianie płotów na osiedlach, parawanów na plazach.
Kiedyś w małych miejscowościach wszyscy się znali, wszyscy ze wszystkimi rozmawiali. Kiedys w blokach kwitło życie towarzyskie. Ludzie ze soba rozmawiali, spotykali sie popijali to i owo, pomagali sobie (wiem, bo mieszkałem)
Teraz wśród moich znajomych mieszkajacych a blokach ten styl życia raczej zanika. Kazdy sobie rzepke skrobie.

Tak więc tej Redy, która była 30 lat temu juz nie ma i nie bedzie. Rdzennych mieszkańców raczej bedzie coraz mniej. jednakże na zawwsze pozostanie miastem na Kaszubach. Chwała tym, którym na sercu leży pielegnowanie języka kaszubskiegi i tradycji kaszubskich.
Stanisław Żółkiewski
Znam to forum
120 postów
Znam to forum
Rejestracja: 9 lat temu

8 lat temu

W Polsce jeszcze nie jest najgorzej w stosunkach sąsiedzkich. W dajmy na to w takiej Finlandii sąsiedzi to zło konieczne!
Trzeba zaakceptować fakt, że istnieją, ale to wcale nie oznacza, że trzeba ich znać albo (co gorsza) z nimi rozmawiać. Wygląda to tak, że mieszkasz w bloku, którego mieszkańcy mijają się codziennie bez słowa. Jak powiesz komuś cześć albo dzień dobry to tobie nie odpowie
Zdarza się jednak czasem, że człowiek z sąsiadem skontaktować się musi, bo dajmy na to, ten niegodziwiec sąsiad postawił rower o pół metra za blisko wejścia do bloku, a tak przecież być nie może!
Ordnung muss sein, Fin nie popuści!!!
Rozmowa w takiej sytuacji oczywiście odpada, w końcu jesteśmy w Finlandii a w Finlandii sąsiedzi z sobą nie rozmawiają
Gdy chcemy nawiązać kontakt z sąsiadem, piszemy do niego anonimowe liściki, które przyklejamy w widocznych miejscach (na przykład na rowerze) lub wrzucamy mu do skrzynki
Tak to wygląda w Finlandii
Awatar użytkownika
Leo
Bywalec
158 postów
Bywalec
Rejestracja: 9 lat temu

8 lat temu

no to na miły początek dnia w Naszej Redzie
Załączniki
nak 3.jpg
:-)
nie ma głupich pytań, ale odpowiedz może Cię zaskoczyć...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2874 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

8 lat temu

Leo, fajny pomysł na promocję knajpy, ale proszę nie nadużywać form e-reda do tego celu. Trzymajmy się tematu wątku.

PS: na wniosek Forumowiczów usunąłem większą liczbę postów nie będących w temacie wątku.
Awatar użytkownika
Leo
Bywalec
158 postów
Bywalec
Rejestracja: 9 lat temu

8 lat temu

szkoda, że jednak nie u Nas
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiast ... LokTrojImg
nie ma głupich pytań, ale odpowiedz może Cię zaskoczyć...
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

8 lat temu

w Redzie nie byłoby za bardzo gdzie kręcić

Myślę, że ciężko byłoby zrobić film o Kaszubach kręcąc zdjęcia w mieście
Pienio
Prawie Lider
674 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

8 lat temu

Czemu? Mogliby. W Gdyni po 20stym roku, w Gdańsku. W "Mieście z morza" się udało.
Ale ja tam się nawet cieszę, że sceneria będzie wiejska
ODPOWIEDZ