Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Proszę pod rozwagę - ja: rowerzysta

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

11 lat temu

Salamandra pisze:Pytanie do znawców tematu Czy jeśli na ulicy Leśnej (oraz Cegielnianej) jest szeroki chodnik połączony ze ścieżką rowerową (są odpowiednie znaki, więc nie sposób mieć wątpliwości), to rowerzysta mimo to ma prawo jechać jezdnią czy nie ma takiego prawa?
1) Znaki postawiono bez odbioru bez pozwolenia insektora odbierającego i mają zostać zakryte na razie.
2) Chodnik w niektórych miejscach jest za wąski 1,7m
3) Droga dla rowerów wyznaczana jest wyłącznie znakami pionowymi, kolor kostki nie wyznacza żadnej drogi.
4) Ogólnie zasada jest że po drodze z nakazem jazdy dla rowerów z lewej strony jezdni żadne znaki nakazu rowerowe Cie nie obowiązują.
Odsyłam do dobrego poradnika Miast Dla Rowerów które tłumaczy z przypisami prawnymi dlaczego nie.

http://www.miastadlarowerow.pl/index_po ... =4&limit=0
Artur
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

Chyba każdy uczestnik ruchu drogowego może podać szereg przykładów. Kierowcy mówią, że rowerzyści i piesi nie przestrzegaja przepisów, piesi, że rowerzyści i kierowcy, rowerzysci, że kierowcy i piesi...itd itd...
A tak naprawdę wszyscy mamy coś na sumieniu. Nie przestrzegamy przepisów. Nie tylko tych drogowych
Potrafimy spedzicić wiele czasu (tu na forum też), aby udowodnić, że przepis jest "głupi" , że nasze postępowanie aczkolwiek niezgodne z przepisami 'nikomu nie przeszkadza" Tak nie mozna. Prawo to prawo. Jeśli oczekujemy, aby wobec nas postepowano zgodnie z prawem postępujmy podobnie.

No i sprawa naszej tolerancji i zyczliwości. Czy tacy jesteśmy? Wielu z pewnością tak. Jednak wystarczy wyjechac na drogę, czy przejechac sie autobusem lub pociagiem....w wielu jest jakaś taka bezinteresowna złość, złośliwość a niekiedy zwykłe chamstwo. Dlaczego? Czy to sie zmieni? Jestem pełen obaw obserwując młodzież szkolną.
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

11 lat temu

dracul pisze: Do przemyśleń.....
nad czym ?
to nie rower/samochód jest chamem a człowiek, a tych w Polsce pozbawionych empatii jest bardzo dużo. Nie ma nad czym myśleć głupotę trzeba tępić ale nie kolejną głupotą i agresją bo to nie rozwiązuje problemu.
Artur
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

11 lat temu

Romek pisze:Jestem pełen obaw obserwując młodzież szkolną.
Biorą wzorce od starszych ...
Artur
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

ArturB pisze:
Romek pisze:Jestem pełen obaw obserwując młodzież szkolną.
Biorą wzorce od starszych ...
No tak, o tym właśnie pisałem.

Cos znalazłem

http://www.tvn24.pl/strzelal-z-ciezarow ... 652,s.html
Jarek

11 lat temu

Romek pisze:Potrafimy spedzicić wiele czasu (tu na forum też), aby udowodnić, że przepis jest "głupi" , że nasze postępowanie aczkolwiek niezgodne z przepisami 'nikomu nie przeszkadza" Tak nie mozna.
A można! I nawet trzeba. Bo są przecież także głupie przepisy i niedopracowane prawo - na przykład obowiązujące w Polsce zasady pierwszeństwa pieszych. Proszę porównać je z sytuacją pieszego w większości państw zachodnich. Tam ma on pierwszeństwo zawsze i w każdej sytuacji. Takie postawienie sprawy wyklucza więc błędną interpretację. To prostsze i wygodniejsze także dla kierowców, wbrew pozorom.
Romek pisze:Prawo to prawo. Jeśli oczekujemy, aby wobec nas postepowano zgodnie z prawem postępujmy podobnie.
Z tym wątkiem zgodzę się bez dyskusji. Także ze wskazaną przez Ciebie potrzebą wzajemnej tolerancji. A na zwykłe chamstwo drogowe Policja powinna reagować bardziej zdecydowanie. Kilka punktów i kilkaset złotych mniej w portfelu powinno podziałać na każdego, kto nie potrafi żyć wśród innych.

Bez odpowiedzi pozostaje też pytanie, gdzie jest monitoring, na który nasze miasta wydają krocie? Opisane na stronie Trójmiasto.pl przykłady aż się proszą o wykorzystanie tej broni przeciwko drogowym piratom. Także tym na dwóch kółkach. A skoro nie, to może zamiast mało użytecznych chyba kamer należy zatrudnić nieco wiecej skutecznych policjantów?
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

11 lat temu

Jarek pisze:A można! I nawet trzeba. Bo są przecież także głupie przepisy i niedopracowane prawo - na przykład obowiązujące w Polsce zasady pierwszeństwa pieszych. Proszę porównać je z sytuacją pieszego w większości państw zachodnich. T
Tak u nas ten przepis o wtargnięciu pieszego sic! na przejście dla pieszych wprost pod nadjeżdżający pojazd wymyśliła koalicja AWS UW obecne PiS i PO.
Osoba która jest za to odpowiedzialna tj te przepisy przeforsowała (min Infrastruktury) jest obecnie lobbystą branży transportowej (TIRy itp) a jednocześnie głównym trollem na skale ogólnopolską próbująca 'uwalić' zeszłoroczne zmiany w PoRD. Notabene ten sam facet w 2001 roku razem z w/w zmianami dot pieszych wprowadziła sprzeczne z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym zapisy do ustawy Prawo o Ruchu Drogowym przez co mieliśmy (już nie mamy) idiotyczną sytuację w której np cyklista jadący wzdłuż drogi z pierwszeństwem jadąc po drodze dla rowerów w/g zapisów umowy międzynarodowej miał pierwszeństwo (prawnie faktyczne bo w/g konstytucji ten akt ma role nadrzędną) a w/g Prawa o Ruchu drogowym nie miał i często dochodziło do orzekania winy rowerzystów w sądach czy wystawiania mandatów bezprawnie.

Na zachodzie normą jest interpretacja iż pieszemu zbliżającemu się do przejścia należy ustąpić w Polsce nie, nadal mowa jest o wtargnięciu , przez co mamy najwięcej trupów na przejściach dla pieszych w europie na mln mieszkańców. U nas jest tak bardziej po rosyjsku ...
Artur
Awatar użytkownika
dracul
Znam to forum
120 postów
Znam to forum
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

ArturzeB - mimo, że jak twierdzisz "to nie rower/samochód jest chamem a człowiek" to wciąż krytykujesz kierowców i odpowiedzialnych za ruch samochodowy. A empatia ma być wykazywana tylko rowerzystom ?? Zobacz jaką empatią wykazują się rowerzyści na rowerowej ścieżce nadmorskiej. Według Ciebie przepisy są dla kierowców aut a rowerzystów nie obowiązują z powodu ich idiotyzmu [przepisów]??. Ciekawe podejście. A teraz jak jeszcze dorzucisz do tego politykę to zacznie się sajgon przedwyborczy......
drac
Jarek

11 lat temu

dracul, chyba źle oceniłeś post powyżej. Dotyczy on faktycznie idiotycznego przepisu, ale absolutnie nie znajduję tam przesadnej gloryfikacji rowerzystów. Postać owego lobbysty to też po prostu fakt. Niestety, trudno zaprzeczyć, że stanowienie prawa ma u nas wiekszy związek z biznesem i polityką niż szeroko pojmowanym społecznym interesem. A efekty chyba odczuwasz na własnej skórze?
Awatar użytkownika
dracul
Znam to forum
120 postów
Znam to forum
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

Oczywiście, racja. Jeżeli jest ścieżka rowerowa i myślimy o bezpieczeństwie rowerzystów/pieszych/aut to korzystajmy z infrastruktury a nie szukajmy wymówek [a to z kostki , a to z lewej strony]jak po nich nie jeździć. W ten sposób sami igramy z losem. Pozdrawiam
drac
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

11 lat temu

dracul pisze:wciąż krytykujesz kierowców i odpowiedzialnych za ruch samochodowy.
To nie tak krytykuje postawy osób kierujących w tym rowerzystów, czyli ludzi.
natomist u nas w kraju działa bardzo silne lobby producentów samochodów, które mocno zniszczyło już nasza rzeczywistość , nasze życie i architekture miast i krytykuje ich działania.
Popatrzcie na Gdańską, głowna ulica miasta na którą miasto i mieszkańcy nie mają wpływu i wszystko wisi na włosku status quo między urzędem a GDDKiA, nie da się zrobić żadnego skrzyżowania dla mieszkańców oś przy młynie ani przejścia dla pieszych, a GDDKiA tylko czeka na okazje aby polikwidować już istniejące skrzyżowania jak Łąkowa.
dracul pisze:Zobacz jaką empatią wykazują się rowerzyści na rowerowej ścieżce nadmorskiej. Według Ciebie przepisy są dla kierowców aut a rowerzystów nie obowiązują z powodu ich idiotyzmu [przepisów]??.
Nie wiem skąd bierzesz takie interpretacje, ja pasuje.
Ostatni raz tłumaczę Idiota jest idiotą bez względu na typ pojazdu.
Co do ściezki nadmorskiej, jazdy rowerzystów po chodnikach , chamstwo jest chamstwem i tyle.
I odpowiem Ci tak na koniec: wielokrotnie jadąc samochodem lub rowerem gdy tylko mogę zapewnić bezpieczeńtwo pieszemu SIC! (musze myślec za innych, czy mają nasrane w głowach i ew da radę ich zablokować gdyby zamierzali wyprzedzać na przejściu ), zatrzymuję się i puszczam pieszych, robię to bardzo często w Redzie bo się łatwo da tu to robić, po prostu cięzko wyprzedzac w rejonie przejść na wąskiej ulicy.
Opowiem Ci ostatnie zdarzenie na nadmorskiej ścieżce jak wracałem z Gdańska z znajomymi.
Do przejścia przez drogę dla rowerów zbliżali się piesi, kolega z Gdyni pokręcił i przyspieszył po palcach ..., ja zatrzymałem się i puściłem pieszych i robię to już podświadomie co mnie cieszy, tj w ogóle się nad tym nie zastanawiałem że powinienem się zatrzymać.
Co ciekawe jeden pieszy miał pretensje do mnie o zachowanie kolegi tj wylał w moim kierunku żale..

I ogólnie dla mnie to jest żałosne że w rejonie spacerowym piesi musza oglądać się za plecy i uważać na przejściach dla pieszych przez drogi rowerowe.
Podobnie jest żałosne że cały Sopot obstawiony jest znakami B-9 (zakaz wjazdu dla rowerów) na Niepodległości. Spocki ZDiZ sam wypcha szybkich cyklistów na deptak , debilizm i tyle.
Artur
Awatar użytkownika
dracul
Znam to forum
120 postów
Znam to forum
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

I tak musiało się skończyć: ograniczenia ruchu samochodowego OK a dla rowerzystów już nie ?? i wtedy to debilizm ?? A Twój przykład dobrze świadczy o Tobie, ale pokazuje też "standardowe" zachowania innych cyklistów.
drac
ODPOWIEDZ