Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Koksik przestaje istnieć

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 rok temu

2, 3 mln zł pożyczki na poprawę jakości powietrza w Redzie

Lepsza jakość powietrza w Redzie! A wszystko dzięki podłączeniu budynków do gdyńskiej sieci ciepłowniczej. Tym samym z ciągłej pracy wyłączona zostanie ciepłownia miejska w Redzie. Radykalnie obniży się emisja szkodliwych substancji do atmosfery oraz ilość odpadów powstałych ze spalania miału węglowego. WFOŚiGW w Gdańsku udzieli 2,3 mln zł pożyczki na realizację tego przedsięwzięcia. W siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Ciepłowniczo-Komunalnego „Koksik” w Redzie podpisana została umowa o dofinansowaniu.

Obecnie ciepło do 6 500 mieszkań w Redzie dostarcza prawie 40 – letnia miejska ciepłownia. Działają w niej trzy kotły węglowe. Zakład emituje do atmosfery wiele szkodliwych związków, zużywa prawie 11 000 miału węglowego rocznie. Ma to negatywny wpływ na jakość powietrza w mieście.

Miejskie Przedsiębiorstwo Ciepłowniczo-Komunalne „KOKSIK” realizuje inwestycję, dzięki której ciepło do 6 500 mieszkań dostarczy gdyńska elektrociepłownia. Ciepłownia w Redzie wyłączona zostanie z ciągłej eksploatacji, pozostanie tylko jako dodatkowe źródło dostaw ciepła do redzkiego i gdyńskiego systemu ciepłowniczego. Emisja dwutlenku węgla obniży się o 8 500 ton rocznie, mniejsze będą także emisje tlenku węgla, tlenków azotu, dwutlenku siarki i pyłów. Na przedsięwzięciu finansowo skorzystają też mieszkańcy, gdyż po jego zakończeniu mniej płacić będą za ciepło.
https://wfos.gdansk.pl/2-3-mln-zl-pozyc ... -w-redzie/
Cordylus
Ja tu zaglądam
20 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

a teraz zastanówmy się dlaczego miasto nie informuje o tym fakcie na swojej stronie internetowej, koncie facebook? próżno informacji na ten temat szukać również na stronach MPCK Koksik; czy jest sens dalszego istnienia spółki? wbrew tytułowi wątku Koksik nie przestaje istnieć! Koksik będzie nadal istniał! będzie kupował energię od elektrociepłowni w Gdyni i wystawiał faktury mieszkańcom tak jakby był jej faktycznym wytwórcą - i będzie na tym zarabiał! informacja jakoby Koksik miał być rezerwowym źródłem ciepła to jedna wielka ściema! osobiście wolałbym żeby sprawa była prosta - energię dostarcza mi EC Gdynia, to tej spółce od razu płacę za dostawę; po co mi pośrednik??? i dochodzimy do sedna problemu pod tytułem infrastruktura techniczna, której miasto nie chce sprzedać! i po to jest nam potrzebny dalej Koksik... ale budynki techniczne spółki i komin można zburzyć - co nastąpi pewnie niebawem, by następnie na tym miejscu zaczęły piąć się w górę kolejne osiedla...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 rok temu

Ja rozumiem tak, że Koksik będzie właścicielem infrastruktury przesyłowej (tak jak OPEC?). Czy będzie taniej, to zobaczymy. Ale z mojego osobistego punktu widzenia to cieszę się, że będzie w Redzie podmiot, który za redzką infrastrukturę będzie odpowiadał. Ja mieszkam w domku i mam od koksika indywidualny wymiennik ciepła. Niestety, wymaga on dość częstego serwisu i powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie sytuacji, by miał on być serwisowany przez podmiot z Gdyni. Byłoby to trudne dla obu stron. Ja jeśli będzie problem z serwisem, to będę szukał niezależnego źródła ciepła, jak np. pompa ciepła.
ODPOWIEDZ