Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Wiatraki w Redzie

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Awatar użytkownika
HarrY
Częsty Bywalec
407 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

U nas nieźle wiatr dmucha i to często, czemu Reda nie pomyśli o postawieniu Wiatraków na polach. Czy ktoś się orientuje czy w Redzie ktoś to już poruszał?
Awatar użytkownika
greylin
Bywalec
223 postów
Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

To nie jest tania inwestycja. Same pomiary wiatru kosztują kilkaset tysięcy złotych. Oprócz siły wiatru ważny jest też jego kierunek - powinien być w miarę możliwości stały. Wydaje mi się też, że raczej nie stawia się wiatraków w pobliżu większych skupisk ludności, a pól w Redzie mimo wszystko nie jest aż tak dużo. No i konieczny byłby inwestor - bo trudno mi sobie wyobrazić, żeby samorząd sam się z tym mierzył, czy w ogóle jakoś w to ingerował poza zachętami typu ulgi podatkowe itp.
W praktyce powstanie w Redzie dużej farmy wiatrowej (takiej jak pod Swarzewem) jest niezbyt opłacalne. Co innego małe wiatraki przydomowe - ale to już kwestia decyzji mieszkańców.
Awatar użytkownika
HarrY
Częsty Bywalec
407 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

rozumiem, dzięki za info
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2876 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

W Redzie czasem mocno wieje, ale do wiatraków to nie wystarczy. Tak jak napisał greylin, potrzebne są pomiary, ale myślę, że ukształtowanie Redy (w dolinie) nie jest korzystne dla farmy wiatrowej.
kowalski
Lider Forumowicz
1606 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

15 lat temu

Wiatr w Redzie wieje korytarzem pradoliny i jest korzystny.Nie ma pól i lini przesyłowych.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2876 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

W Urzędzie Marszałkowskim powstało coś na kształt strategii rozwoju energetyki wiatrowej. Stamtąd pochodzi poniższa mapka. Wynika z niej, że na terenie Redy znajduje się szlak wędrówek ptaków oraz strefa ochronna związana z lotniskiem w Babich Dołach.
Rejony predystynowane do farm wiatrowych zostały oznaczone poziomymi, czerwonymi pasami.

Obrazek
kowalski
Lider Forumowicz
1606 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

15 lat temu

Gołebie które wracają z lotów lecą własnie tym korytarzem.
Awatar użytkownika
greylin
Bywalec
223 postów
Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

Akurat dolina przemawia za wiatrakami - pod warunkiem zgodności kierunku doliny z dominującym kierunkiem wiatru. Ale inne czynniki - w tym ptaki, las i inne, już nie sprzyjają.
Awatar użytkownika
HarrY
Częsty Bywalec
407 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

no tak, z tej strony nie pomyślałem, aczkolwiek tego ptactwa czy ja wiem, specjalnie wiele tego nie ma, a szkoda, troszkę wróbelków na osiedlu i kaczek nad oczkiem.
pi
Prawie Lider
538 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

15 lat temu

Co do ptactwa, to Harry się grubo myli. Od kiedy zamieszkałam w Betlejem, zaczęłam rozpoznawać gatunki, o których przedtem nie wiedziałam,że istnieją. Wczesną wiosną i jesienią wzdłuż rzeki Redy prowadzi prawdziwa powietrzna autostrada. W dni masowych przelotów to niesamowite zjawisko. Nie wiem, czy wiecie, że na osiedlu przy Łąkowej gnieżdżą się jerzyki / niektórzy myślą, że to jaskółki/.
Tak więc wiatraki - chyba jednak nie.

A więcej o ptakach w Redzie w wątku: http://e-reda.pl/viewtopic.php?p=14815
Awatar użytkownika
HarrY
Częsty Bywalec
407 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

ok, ok, nie mam nic przeciw ptakom :)
ODPOWIEDZ