Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Społeczeństwa na rzecz zrównoważonego rozwoju

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Michał
Prawie Lider
915 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

13 lat temu

cytat z UM Redy:

"Szanowni Państwo

Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o wypełnienie i przesłanie do dnia 17 lutego br. załączonej ankiety CoSE, na adres fundusze@reda.pl , lub na adres Urząd Miasta w Redzie, ul. Pucka 9, 84-240 Reda, pokój nr 1, Referat Inwestycji Inżynierii Miejskiej i Ochrony Środowiska (tel. 58 678 80 21).
Ankieta ta jest pierwszym krokiem, który umożliwi naszemu miastu Redzie przystąpienie do międzynarodowego projektu edukacyjnego dotyczącego ochrony środowiska i redukcji emisji dwutlenku węgla, ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii.
Warunkiem przystąpienia do projektu jest wykazanie, na podstawie ankiety, chęci zaangażowania w projekt mieszkańców.
Projekt jest inicjatywą obywatelską pod nazwą „Społeczeństwa na rzecz zrównoważonego (energetycznie) rozwoju Europy” (Communities of/for Sustainable Europe CoSE), jej twórcami są mieszkańcy holenderskiego miasteczka Arnhem, a liderem pan Jaap Huurman.
Do tej pory do inicjatywy włączyły się następujące miejscowości: Beckerich/Luxemburg; Jakuba/Serbia; De Stoure Houtman/Arnhem/Holandia; Ashton Hayes/Wielka Brytania.
Szczegóły dotyczące inicjatywy CoSE zostaną zaprezentowane Państwu na 2 spotkaniach z panem Jaapa Huurmanem z De Store Houtman / Holandia, który przyjedzie do Redy w dniach od 19 do 23 lutego br. Pokaże on nam, na przykładzie innych krajów europejskich, jak wdrażać i rozwijać oddolne inicjatywy obywatelskie w zakresie odnawialnych źródeł energii.
Spotkania mieszkańców z panem Jaapa Huurmanem, w których weźmie również udział Burmistrz Miasta Redy Krzysztof Krzemiński odbędą się:
- 21 lutego br. o godzinie 18:00 w Zespole Szkół nr 2 w Redzie przy ul. Brzozowej 30 (stara sala gimnastyczna) oraz
- 22 lutego br. także o godzinie 18:00 w Zespole Szkół nr 2 w Redzie przy ul. Brzozowej 30 (stara sala gimnastyczna). ankieta CoSE.doc

Serdecznie zapraszam

Z poważaniem
Burmistrz Miasta Redy
Krzysztof Krzemiński "

wiem, że na oddanie ankiety już za późno lecz zawsze ktoś może wybierze się na to spotkanie i zda relacje .
Redzianin od urodzenia
Awatar użytkownika
hyron
Forumowicz
59 postów
Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Hej!
Informacja na stronie UM jest trochę myląca.
Jak się okazuje, rejonem, który ma być omawiany w sensie zrównoważonego rozwoju jest Betlejem. To dlatego, że jest on stosunkowo mało rozwinięty, a domy które tam istnieją są w miarę nowe, i wykonane w nowych technologiach. Dlatego też Burmistrz zaproponował, aby właśnie tu stworzyć "poligon" zrównoważonego rozwoju.
Byłem na takim wstępnym spotkaniu w UM z tym Holendrem, i jak na razie wygląda na to, że mieszkańcy powinni się zaktywizować, aby określić wizję swojego osiedla w roku 2040 - wizję zgodną z polityką zrównoważonego rozwoju (zgodne z Europa2020)
Np. elektrownie wiatrowe, wykorzystanie biomasy itp., ale też sposoby na mniejsze użycie samochodów przez mieszkańców, mniejsze zużycie energii - pomsły można by mnożyć.
Inicjatywy zapoczątkowane przez mieszkańców będą wspierane przez UM - w miarę możności, i niekoniecznie jedynie finansowo - także przez uwzględnianie takich pomysłów w planach zagospodarowania przestrzennego lub aplikowaniu o pomoc do instytucji państwowych lub europejskich.
Fakt, że program "Społeczeństwa na rzecz zrównoważonego rozwoju" zrzesza kilka miast z całej Europy, może pomagać w uzyskaniu takiego poparcia, ale tylko tyle.
Także wszystkich zainteresowanych mieszkańców Betlejem serdecznie zapraszam - nie jestem co prawda organizatorem, ale inicjatywę uważam za cenną, więc na pewno tam będę.
pi
Prawie Lider
538 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

13 lat temu

Obeszliśmy dziś z panem Jaapem Huurmanem nasze osiedle i zaszliśmy do zaprzyjaźnionych domów w każdym pijąc herbatę i rozmawiając o energii. Okazało się, że wszyscy na własną rękę starają się dobrać jak najtańszy wariant dla swojego przypadku i eksperymentują na różne sposoby. Okazało się, że na naszym osiedlu są chyba wszystkie z możliwych urządzeń do pozyskiwania ciepła. Brakuje nam wyraźnie jakiegoś choćby wirtualnego miejsca do wymiany doświadczeń w tym względzie. Być może, gdybyśmy potrafili stworzyć grupy sąsiedzkie, opłacalne stałyby się metody zbyt drogie dla indywidualnego inwestora. Poniedziałkowe spotkanie może otworzyć przed nami możliwość np. zobaczenia jak z energią dla swojego domu radzą sobie inni, sąsiedzi zza płota a także ludzie w Holandii czy Anglii. Myślę, że to ciekawe.
pi
Prawie Lider
538 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

13 lat temu

Na spotkaniu wypracowaliśmy bardzo ciekawe pomysły i wnioski na temat przyszłości naszej dzielnicy. Myślę, że każdego kto mieszka na 12-Marca / czyli w Nowym Betlejem/ powinno to zainteresować. Jutro o 18-tej dalszy ciąg spotkania. Każdy może przyjść.
Damian
Prawie Lider
679 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

13 lat temu

To dość ogólnikowe stwierdzenie. Jakie wnioski wypracowaliście? Czy za tymi wnioskami coś idzie?
pi
Prawie Lider
538 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

13 lat temu

Owszem. Od czasu warsztatów "grupa przekonanych" spotkała się i postanowiła utworzyć stowarzyszenie Nowe Betlejem, które ma zajmować się m.in. propagowaniem w naszej dzielnicy metod racjonalnego gospodarowania energią. Ma to dać oszczędności dla mieszkańców i jednocześnie zmniejszyć emisję CO2. Chce się też zajmować integracją mieszkańców i organizowaniem ich wokół wspólnych celów. W kwietniu na zaproszenie Jaapa Huurmana na spotkanie miast działających w projekcie CoSE do Holandii mają wyjechać dwie osoby, aby zapoznać się z doświadczeniami Arnhem i innych miejscowości. Rozpoczęliśmy tworzenie strony internetowej, która ma się stać miejscem wymiany informacji i doświadczeń mieszkańców naszej dzielnicy. Damian jak będzie spotkanie to napiszę Ci prywatną wiadomość. Możesz też kontaktować się z hyronem. A tak w ogóle to się przyłącz.
Damian
Prawie Lider
679 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

13 lat temu

Dziękuję za zaproszenie. Myślę, że śledzenie strony, która powstanie póki co wystarczy. Ciekaw jestem dlaczego sprawa skupiła się na 12 Marca a także jakie są cele dalekosiężne prócz samego propagowania. Każdy kto się tym interesuje i kogo sprawa dotyczy ma własne przemyślenia. Zastanawiam się w jaki sposób chcecie doprowadzić do bardziej racjonalnych metod uzyskiwania energii. Chyba, że chcecie przekonywać budujących się. Ci, którzy zbudowali jakiś sposób już wybrali. Mam nadzieję, że wiatraków w Redzie nie chcecie budować ;)
pi
Prawie Lider
538 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

13 lat temu

Dlaczego sprawa skupiła się na Betlejem częściowo wyjaśnia powyższy post hyrona. Dalekosiężne cele wymyślaliśmy na warsztatach z gościem z Holandii. Żeby o tym opowiedzieć potrzebna jest bezpośrednia rozmowa. Bardzo cenne są też "własne przemyślenia". One mogą pomóc sąsiadom. Mam nadzieję, że będzie okazja, abyś się nimi podzielił z zainteresowanymi.:)
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1986 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

pi pisze:Obeszliśmy dziś z panem Jaapem Huurmanem nasze osiedle i zaszliśmy do zaprzyjaźnionych domów w każdym pijąc herbatę i rozmawiając o energii. Okazało się, że wszyscy na własną rękę starają się dobrać jak najtańszy wariant dla swojego przypadku i eksperymentują na różne sposoby. Okazało się, że na naszym osiedlu są chyba wszystkie z możliwych urządzeń do pozyskiwania ciepła. Brakuje nam wyraźnie jakiegoś choćby wirtualnego miejsca do wymiany doświadczeń w tym względzie. Być może, gdybyśmy potrafili stworzyć grupy sąsiedzkie, opłacalne stałyby się metody zbyt drogie dla indywidualnego inwestora. Poniedziałkowe spotkanie może otworzyć przed nami możliwość np. zobaczenia jak z energią dla swojego domu radzą sobie inni, sąsiedzi zza płota a także ludzie w Holandii czy Anglii. Myślę, że to ciekawe.
Kurczę, żałuję, że za późno się o tym dowiedziałam, bo z wielką chęcią przyszłabym na to spotkanie. Również jestem za tym, by stworzyć niekoniecznie wirtualne miejsce do spotkań i wymiany doświadczeń i też niekoniecznie związanych z energią :)
pi
Prawie Lider
538 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

13 lat temu

Przypuszczam, że mieszkamy "o rzut kamieniem". Jeśli będzie jakieś spotkanie to podam wiadomość na forum.
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1986 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

pi pisze:Przypuszczam, że mieszkamy "o rzut kamieniem". Jeśli będzie jakieś spotkanie to podam wiadomość na forum.
Świetnie! :) Z góry dziękuję.
pi
Prawie Lider
538 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

13 lat temu

W środę 8 czerwca o godzinie 17 w budynku tzw. gołębnika przy ulicy 12-Marca 2a odbędzie się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Nowe Betlejem. Prosimy przekazać tę wiadomość znajomym i sąsiadom z okolic 12-Marca. Grupa założycielska rozpoczęła budowanie strony internetowej pod adresem www.nowebetlejem.pl
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1986 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

pi pisze:W środę 8 czerwca o godzinie 17 w budynku tzw. gołębnika przy ulicy 12-Marca 2a odbędzie się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Nowe Betlejem. Prosimy przekazać tę wiadomość znajomym i sąsiadom z okolic 12-Marca. Grupa założycielska rozpoczęła budowanie strony internetowej pod adresem www.nowebetlejem.pl.
Właśnie miałam wspomnieć o tym na forum, ale mnie ubiegłaś. Dziękuję Pi :)
Może tylko dodam (bo o dziwo nie każdy może zdawać sobie z tego sprawę*), że nazwa "Betlejem" bynajmniej nie wskazuje na to, że rozmawiać będziemy na tematy religijne ;-)

* moi gdyńscy znajomi, gdy im wspomniałam o stowarzyszeniu, spojrzeli na mnie dziwnym wzrokiem i spytali, czy dobrze się czuję ;-) nie chcieli uwierzyć, że to po prostu nazwa (mniej czy bardziej oficjalna) dzielnicy w Redzie
Damian
Prawie Lider
679 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

13 lat temu

Dodam, że nie do końca prawidłowa. Mianem Betlejem określano zabudowania przy ul. Polnej - stare zabudowania. Łąki na których obecnie powstają domki nie były tak nazywane i przynależały do Ciechocina. Dlatego zapożycznie tej nazwy dla nowej dzielnicy jest niezbyt szczęśliwe, a do tego właśnie niezbyt wygodne - jak pokazuje post powyżej ;)
pi
Prawie Lider
538 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

13 lat temu

Dlatego nazwa to Nowe Betlejem. Betlejem kojarzy mi się jak najlepiej. Na Kaszubach to miejsce lichych domków i szop, dla mnie to miejsce "dobrego początku". Każdy z nas jeszcze niedawno stał na gołym polu i myślał - tu będzie mój dom.
ODPOWIEDZ