Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Modernizowane SKM-ki

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

10 lat temu

kolejne dwie kolejki modernizowane na EURO2012 trafiły do Gdyni (wcześniej przyjechała 1), w ruchu będzie można je spotkać od poniedziałku.

Czyli na teraz mamy 8 w miarę porządnie wyglądające kolejki (4 zmodernizowane w 2007 roku, 1 w stylu metro i 3 które przyjechały w ramach modernizacji na EURO2012).

zdjęcia nowych (zmodernizowanych) kolejek są dostępne na: http://trojmiasto.gazeta.pl/trojmiasto/ ... 92303.html
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

9 lat temu

Dzieją się cuda

do zmodernizowanych ostatnio 21 pociągów SKM, które już w komplecie są w Gdyni, oraz jednego pociągu typu metro i 4 wcześniej zmodernizowanych dołączą dwa zupełnie nowe... Niesamowite... SKM kupi nowe pociągi
SKM kupi dwa fabrycznie nowe pociągi

Szybka Kolej Miejska jeszcze w tym miesiącu ogłosi przetarg na dwa zupełnie nowe pociągi, które w przyszłym roku wyjadą na trójmiejskie tory. To wynik porozumienia z bankiem i odroczenia spłaty na zmodernizowane wcześniej pojazdy.

Dotychczas tabor SKM składał się wyłącznie ze starych wysłużonych elektrycznych zespołów trakcyjnych, które w ostatnim czasie były masowo modernizowane. Nikt jednak oficjalnie nie mówił o zakupie nowych pociągów, budowanych od podstaw z myślą o ruchu typowo miejskim (modernizowane EZT-y były projektowane w okresie PRL jako pociągi regionalne).

W piątek trójmiejska SKM poinformowała jednak, że do grona zmodernizowanych pociągów dołączą już wkrótce dwa fabrycznie nowe pojazdy.

- O zakupie nowych pociągów myśleliśmy już od dłuższego czasu. Udało nam się dojść do porozumienia z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w zakresie odroczenia spłaty obligacji wyemitowanych na potrzebę modernizacji EZT-ów. Pieniądze te wraz ze środkami przez nas już zgromadzonymi oraz przy dofinansowaniu ze środków unijnych przeznaczymy na zakup dwóch nowych pociągów - informuje Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży PKP SKM w Trójmieście.

Na razie kolejarze nie chcą ujawniać, o jakiego rzędu kwoty chodzi, ale trzeba się liczyć ze sporym wydatkiem.

Przykładowo, Koleje Wielkopolskie na zakup 22 pociągów Pesa Elf wydały aż 470 mln zł (zamówienie realizowane było w latach 2012-14). SKM Warszawa, zamawiając w 2012 r. trzy pociągi Newag Impuls, płaciła za każdy ok. 27 mln zł.

Dla porównania, modernizacja jednego ze starych pociągów SKM kosztowała między 5,9 a 6,1 mln zł. Różnica w cenie wynika z faktu, że pierwotnie zadanie miały wykonywać zakłady Taboru Szynowego w Opolu, które jednak popadły w tarapaty finansowe i zadanie przejęły kontrolowane przez Pesę Zakłady Naprawy Taboru Kolejowego z Mińska Mazowieckiego. Obecnie wszystkie zakontraktowane pojazdy, zgodnie z umową, znajdują się na stanie SKM-ki.

Trójmiejska spółka kolejowa nie chce na razie też ujawniać, w jaki sposób w nowych pojazdach zostanie wyeliminowany problem dużego odstępu od peronu - czy będzie to odpowiednio skonstruowany pojazd czy może pociąg zostanie wyposażony w wysuwany stopień.

- Będą to z pewnością pociągi typowo miejskie z dużą liczbą drzwi oraz bardzo przestronne - zapowiada Głuszek.

Jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie ze środków unijnych na zakup taboru (co jest ponoć już niemal pewne), to nowymi dwoma EZT-ami będziemy podróżowali już pod koniec przyszłego roku. Będą one kursowały na trasie Gdańsk-Wejherowo.
http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/SKM ... 85085.html
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

Dwa pociągi...hm, hm dobre i to.
Czy ktos pamieta tamte stare "berlińskie" kolejki? Szybko sie wsiadało, szybko wysiadało, pasowały do peronów...dlaczego nie zbudowano czegos podobnego.
Awatar użytkownika
Johny Bravo
Częsty Bywalec
312 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

Nie chcę krakać, ale....
1) Zbliżają się wybory i niejedne cuda wtedy słychać w obietnicach..
Jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie
A w SKM - wiadomo jak jest... może jeszcze wiele czasu minąć nim im się coś uda...

2) Gdzieś tam zasłyszałem, że potrzebują dwóch składów, które na odcinku Gdańsk Główny - Tczew - śmigną z prędkością 160km/h - gdyż ta trasa będzie miała małą przepustowość kiedy puszczą Pendolino...
A obecne składy byłyby tylko "zawalitorami"

Ile w tym prawdy - czas pokaże..
Wszak już na Euro miały jeździć nowe składy a pozostałe miały być wyremontowane.... ehhh...
Marcin
Prawie Lider
519 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

9 lat temu

A ja codziennie rano mam nadzieję, że podjedzie ta starsza, niezmodernizowana. Wtedy w Redzie jeszcze mam szanse znaleźć siedzące miejsce.

Wysłane z mojego GT-P5110 przy użyciu Tapatalk
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

9 lat temu

hehe no coś w tym jest

Faktycznie te nowe mają dużo mniej miejsc siedzących, ale to nie zmienia faktu, że ja jestem za nowymi kolejkami... i zwiększeniem częstotliwości, albo długości składów

Te dwie nowe kolejki mają być 4-członowe i teraz pytanie
Choć na pewno podobnie jak ja znasz odpowiedź

Czy będą jeździły złączone ze sobą i będzie jeden pociąg 8-członowy, czy będą jeździły pojedynczo i będą dwie 4-członowe?
vibra_bober
Forumowicz
78 postów
Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

9 lat temu

Generalnie uważam, że w godzinach szczytu ruch SKM jest niedostosowany do liczby pasażerów. Jeżdżę zazwyczaj pociągiem 6:36 i już miejsca siedzące są wszystkie zajęte. Pasażerów przybywa bo wokół peronu coraz więcej budynków a miejsc w kolejce ubyło po wprowadzeniu nowego taboru. Władze SKM zdają się ignorować fakt rozwoju tego miasta i nie nadążają z postępującymi zmianami z obsługą.

Pasażer który stoi płaci tyle samo za bilet co ten który siedzi. Redzianie płaca tyle samo co mieszkańcy innych miast (albo i wiecej jesli wezmiemy pod uwage ze pokonuja z reguly większy odcinek), dlaczego więc ich obsługa stoi na niższym poziomie? Poza tym SKM to nie metro i przeznaczona jest pokonywania dłuższych odcinków.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

Fakt, SKm to nie metro, lecz spełnia te same funkcje. W londyński metro (metrze?) tez nie ma zbyt wiele miejsca do siedzenia. siedzimy wszyścy wzdłuż wagonu jak w poczekalni do lekarza. Niektórzy muszą pokonywac spore odcinki. Trzeba jednak przyznać, że rotacja pasazerów jest duża, i często mozna znaleźć miejsce siedzące, lecz w godzinach szczytu, to z miejscami stojącymi bywa kłopot.
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

9 lat temu

vibra_bober pisze:...Jeżdżę zazwyczaj pociągiem 6:36 i już miejsca siedzące są wszystkie zajęte....
14 grudnia jest zmiana rozkładu i pojawi się kolejka 6.44 podstawiana w Redzie. Może będzie Ci pasowała (7.07 w Gdyni Głównej, 7.22 Sopot, 7,43 Gdańsk). Bo tym wehikułem z Słupska to faktycznie masakra Unikam jak mogę kolejek z Słupska lub Lęborka (chyba, że to pseudo Sprintery)
vibra_bober pisze:...Redzianie płaca tyle samo co mieszkańcy innych miast (albo i wiecej jesli wezmiemy pod uwage ze pokonuja z reguly większy odcinek), dlaczego więc ich obsługa stoi na niższym poziomie?...
Chyba niestety nie
Generalnie za bilety płacimy więcej to fakt, ale Gdańsk, Sopot, Gdynia, Pruszcz Gdański i Rumia (w różnych procentach) są współwłaścicielami SKM i dopłacają z budżetu do niej pieniądze... niestety Reda ma w nosie SKM... i w drugą stronę jest niestety tak samo
a szkoda, bo gdyby Reda wykupiła chociaż pół procenta akcji, to może miałaby chociaż wpływ na cokolwiek w tej firmie
vibra_bober
Forumowicz
78 postów
Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

9 lat temu

Wicek pisze: 14 grudnia jest zmiana rozkładu i pojawi się kolejka 6.44 podstawiana w Redzie. Może będzie Ci pasowała (7.07 w Gdyni Głównej, 7.22 Sopot, 7,43 Gdańsk). Bo tym wehikułem z Słupska to faktycznie masakra Unikam jak mogę kolejek z Słupska lub Lęborka (chyba, że to pseudo Sprintery)
No proszę, więc jednak podstawią dodatkową SKM! Jak dla mnie idealnie jeśli chodzi o czas odjazdu i do tego będzie można spokojnie usiąść i książkę poczytać:)
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

9 lat temu

dodatkowa to ona raczej nie jest
Tobie dodali, komuś zabrali
Major
Prawie Lider
601 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

W/g stare (jeszcze aktualnego rozkładu ) ja codziennie jadę 6.59 podstawioną w Redzie , wsiadam i siedzę wygodnie nie to co o godzinie 6.36 że prawie wejść nie idzie, bo narobili tych porannych połączeń ,,L 1,, albo ,,S 1,, ( Lębork /Słupsk )
Oby więcej właśnie takich początkowych właśnie z Redy.
Awatar użytkownika
Johny Bravo
Częsty Bywalec
312 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

Johny Bravo pisze:Nie chcę krakać, ale....
1) Zbliżają się wybory i niejedne cuda wtedy słychać w obietnicach..
Jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie
A w SKM - wiadomo jak jest... może jeszcze wiele czasu minąć nim im się coś uda...
No i już się wyjaśniło!
Żadnych nowych Skm-ek w tym roku nie będzie! SKM straci możliwość dofinansowania gdyż w tej perspektywie unijnych rozliczeń trzeba wszystko zamknąć do końca 2015 - a już wiadomo, że "specom" z skm się po raz kolejny NIE UDA!!!
Brawo - nieudacznicy z SKM - ciekawe czy zdążycie do 2020....?
Bo według obietnic pana prezesa lignowskiego - do tego czasu ma być nowy tor z Rumi do Wejherowa,
oraz wszystkie składy nowe lub po tuningu!
Eeeh... tylko już to kiedyś słyszałem... Deja vu? https://www.youtube.com/watch?v=42VNmZ9Ivdo
vibra_bober
Forumowicz
78 postów
Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

9 lat temu

I z nowym rokiem zabrali bilety kwartalne i teraz muszę pamiętać co miesiąc, żeby postać w kolejce i kupić bilet na ten złom. Nie wspomnę już o tym, że w rozrachunku kwartalnym wydam ok 50 zł więcej niż dotychczas....
basta
Znam to forum
114 postów
Znam to forum
Rejestracja: 13 lat temu

9 lat temu

Nowych SKM w tym roku nie będzie, prawda. Ale tym razem to nie wina SKM, producenci czyli PESA i NEWAG nie są aktualnie zainteresowane tak małym zamówieniem, jeden skład to dla nich drobnica. Dlatego fabryki poprosiły o przesunięcie terminu przetargu. Według SKM nic to nie zmienia, nowy skład zostanie zakupiony z środków własnych.
Mnie interesuje, czy i kiedy doczekamy się porządnego remontu dworca. Ostatnio teren przy budynku dworca wygląda odrobinę lepiej dzięki nowej zatoczce dla autobusu nr 17 i uporządkowanym "parku". Jednak sam budynek woła o pomstę do nieba.
Niech burmistrza dogada się z PKP i przejmie budynek tak jak z sporym sukcesem zrobiła to Rumia.
ODPOWIEDZ