Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Metropolitalne Forum Wojtów, Burmistrzów i Prezydentów NORDA

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

http://gwe24.pl/Metropolia-Powstalo-kol ... ,5237.html

We wtorek, 13 września, powołano do życia „konkurencję” dla zainicjowanego przez Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, Stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny.W Gdyni odbyło się spotkanie przedstawicieli 15 gmin pomorskich (z Gdyni, powiatu wejherowskiego i powiatu puckiego), którzy powołali do życia Metropolitalne Forum Wojtów, Burmistrzów i Prezydentów NORDA.
- Połączeni bogatymi tradycjami sąsiedztwa, nadmorskiego położenia a także wspólnymi celami rozwoju i dobrobytu – potwierdzamy wolę współpracy w dotychczasowych jej formach – napisali w oficjalnym piśmie, informującym o powołaniu forum, przedstawiciele gmin. - Współpraca samorządów Północnego Pomorza będzie systematyczna i oparta o dobrowolny udział w spotkaniach. Powołujemy tym samym do życia Metropolitalne Forum Wojtów, Burmistrzów i Prezydentów NORDA. Forum jest otwarte na wszystkie inicjatywy i przedsięwzięcia, służące zacieśnianiu metropolitalnych więzi wspólnot samorządowych województwa pomorskiego.

Inicjatorzy nowopowstałego forum jako główne cele stawiają sobie:

- realizację strategicznie ważnej inwestycji, jaką jest Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej

- zintegrowaną gospodarkę komunalną (w tym zwłaszcza odpady, energia elektryczna i komunikacja)

- zintegrowaną politykę rozwoju – głównie przez Subregionalny Obszar Funkcjonalny „Dolina Logistyczna”, Małe Trójmiasto Kaszubskie, wspólną promocję gospodarczą

- zintegrowaną politykę edukacyjną

- zintegrowaną politykę turystyczną

- bezpieczeństwo.

We wtorkowym spotkaniu uczestniczyli: Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, Krzysztof Hildebrandt, prezydent Wejherowa, Elżbieta Rogala-Kończak, burmistrz Rumi, Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy, Henryk Skwarło, wójt gm. Wejherowo, Zbigniew Engelbrecht, wójt gm. Szemud, Piotr Wittbrodt, wójt gm. Łęczyce, Jarosław Wejer, wójt gm. Luzino, Wiesław Gębka, wójt gm. Choczewo, Mirosław Wądołowski, burmistrz Helu, Grażyna Cern, burmistrz Władysławowa, Tyberiusz Narkowicz, burmistrz Jastarni, Marek Rintz burmistrz Pucka, Tadeusz Puszkarczuk, wójt gm. Puck, Jerzy Włudzik, wójt gm. Kosakowo i Jarosław Białk, zastępca wójta gm. Krokowa
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

Program interesujący - dodałabym może jeszcze kwestię rozbudowy/modernizacji wspólnej komunikacji publicznej.
Trzymam kciuki za to, żeby się nie skończyło na słowach i wyciąganiu pieniędzy z kieszeni mieszkańców, lecz na konkretnych efektach.
redaq
Nowy/a na forum
3 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 12 lat temu

12 lat temu

a mnie interesuje w jakim trybie Reda przystąpiła do tego przedsięwzięcia, nie kojarzę żadnej sesji Rady Miasta, na której ten temat był dyskutowany,głosowany - to chyba jakiś osobisty ruch Pana Burmistrza?
Damian
Prawie Lider
679 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

12 lat temu

Hmmm, ciekawa wypowiedź. Taka typowo "nasza" - nic nie wnosi, prócz zamętu. Nawet jeśli nie było uchwały rady to czy burmistrz nie może podjąć takiej decyzji (w końcu to forum burmistrzów itp.). Skoro takie forum powstaje i wszyscy sąsiedzi w tym uczestniczą, to jaki sens ma zadawanie pytań w stylu powyższego? Działać trzeba a nie szukać dziury w całym.
redaq
Nowy/a na forum
3 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 12 lat temu

12 lat temu

nie wiem co ma oznaczać "nasza", bo nie jestem nasz ani wasz, pytam ponieważ interesuje mnie dlaczego NORDA a nie np GOM, jakie były merytoryczne przesłanki takiej decyzji - nie zostały ogłoszone przez Pana Burmistrza, a poza tym jako mieszkaniec, obywatel oczekuje transparentości działań władzy -każdej, i przede wszystkim jakie znaczenie mają takie inicjatywy przy braku legislacji dot. funkcjonowania metropolii
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

redaq pisze:nie wiem co ma oznaczać "nasza", bo nie jestem nasz ani wasz, pytam ponieważ interesuje mnie dlaczego NORDA a nie np GOM, jakie były merytoryczne przesłanki takiej decyzji - nie zostały ogłoszone przez Pana Burmistrza, a poza tym jako mieszkaniec, obywatel oczekuje transparentości działań władzy -każdej, i przede wszystkim jakie znaczenie mają takie inicjatywy przy braku legislacji dot. funkcjonowania metropolii
Obawiam się, że odpowiedzi na takie pytania nie znajdziesz na forum dyskusyjnym mieszkańców. Może warto po prostu napisać do Burmistrza. O ile dobrze kojarzę, na stronie urzędu jest nawet zakładka "zadaj pytanie" albo coś w ten deseń.
Tutaj co najwyżej możemy podyskutować o sensowności lub braku sensu takich inicjatyw. Mnie się np. podobają założenia NORDY, w odróżnieniu od GOM, którego pomysłodawca jak dotąd nie zaproponował żadnych konkretów oprócz wyliczenia składek wnoszonych przez poszczególne gminy :) Co więcej - zapytany przez jakiegoś mieszkańca, na swoim własnym blogu, jakie ma pomysły, jeśli chodzi o lobbing OPATu (bo chwalił się, że zamierza to robić w ramach działalności GOM) odpowiedział, że pomysły ma, ale nie zamierza ich zdradzać. Dla mnie "bomba" ;-)
Ostatnio zmieniony |14 Wrz 2011|, o 21:14 przez Salamandra, łącznie zmieniany 1 raz.
Damian
Prawie Lider
679 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

12 lat temu

Co do przejrzystości władzy - ok. Sprawa jasna. Jednak rzucanie podobnego pytania na forum (przynajmniej tym forum) nie wnosi nic poza rzuceniem hasła. Tu władza nie dyskutuje z forumowiczami (poza wyjątkami dającymi się policzyć na palcach jednej ręki), wobec czego bardziej stosowne jest wybranie się na najbliższe posiedzenie RM, bądź umówienie się na osobiste spotkanie z burmistrzem, które odbywają się cyklicznie.
Pod pojęciem "nasze" mam na myśli zjawisko występujące w tym kraju polegające na podejmowaniu dyskusji dalece odbiegającej od sedna tematu i generalnie mało wnoszącej do sprawy. Jeśli zbyt Cię to dotknęło to sorry.
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

redaq pisze:...interesuje mnie dlaczego NORDA a nie np GOM...
bardzo dobrze, że nie GOM, bo GOM to GDAŃSKI Obszar Metropolitalny.... czytaj 3/4 pieniedzy idzie do Gdańska i to Adamowicz decyduje na co je wydać, a ochłapy na pozostałych członków GOM

a nie rozumiem, czemu piszesz "oczekuje transparentności władzy"... zadaj pytanie Burmistrzowi. Burmistrz ma obowiązek odpowiedzieć Ci na takie pytanie... jak nie odpowie, wtedy narzekaj na transparentność i przejrzystość działań :)

więcej na temat NORDY w materiale TTM
http://telewizjattm.pl/index.php/odtworz,2011-09-14,01
PiotrJan
Forumowicz
61 postów
Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

No i niestety radni zadecydowali, że jednak GOM ;(
Podejzewam, że nacisk był "od górny" w końcu dwie najważniejsze postacie naszych władz samorzadowych to członkowie jasnie nam panujacej Platformy "obywatelskiej". A w Redzie wiadomo, jak Pan Przewodniczacy cos postanowi to tak sie stanie - Hough !
Ciekawe co dalej .....
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

12 lat temu

to przykre, że górę bierze interes partii zamiast interesu społeczeństwa ... warte zapamiętania, przy następnych wyborach gdy obecni radni będą chwalić się, czego to oni nie zdziałali będzie można im tę sytuację przedstawić.
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

PiotrJan pisze:No i niestety radni zadecydowali, że jednak GOM ;(
Gdzie znalazłeś taką informację?
Iwa77
Znam to forum
86 postów
Znam to forum
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

a dzisiejszy Dziennik Bałtycki, trochę wprowadził w błąd czytelników, bo na mapce Reda nie jest zaznaczona jako członek GOM, tylko Nordy... a jest i tu i tu w pewnym sensie...
redaq
Nowy/a na forum
3 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 12 lat temu

12 lat temu

moje pytanie rzucone tutaj wzięło się z faktu tempa podjętej decyzji, myślałem, że ktoś z forumowiczów posiada wiedzę w tym temacie, której ja nie mam. Co do samej idei - metropolia tak, ale wydaje mi się, że obydwa projekty (po zapoznaniu się z ich statutami) reprezentują taki stopień ogólności, że deklarowanie się za jakimkolwiek rozwiązaniem nie ma w tej chwili większego sensu. Dziwi mnie, że Norda powstaje w chwili "zagęszczenia ruchu" wokół GOM. OPAT jako cel? Do lobbowania za tą inwestycją nie jest potrzebne parametropolitalne forum, ale realne działania i determinacja, których wg mnie w ostatnich latach zabrakło. Co do transparentności - w moim poście nie narzekam na jej brak, podałem ją jako uzasadnienie mojego postu - pytania.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

12 lat temu

Iwa77 pisze:a dzisiejszy Dziennik Bałtycki, trochę wprowadził w błąd czytelników, bo na mapce Reda nie jest zaznaczona jako członek GOM, tylko Nordy... a jest i tu i tu w pewnym sensie...
Bo skład DB był trochę wcześniej, niż decyzja Rady. O przystąpieniu do NORDY mógł zdecydować sam burmistrz, a o przystąpieniu do GOM - Rada. Takim to sposobem Reda wyszła na "cwaniaka", bo jest i tu, i tu :) Może to i dobrze.
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

12 lat temu

dziś w TTMie była wypowiedź burmistrza, krótka relacja z rady itd. bodajże współpraca z Nordą, z dokumentu, który czytał burmistrz opiera się nie tyle na członkostwie ile na otrzymywaniu zaproszeń na spotkania. Mam nadzieję, że nic nie pokręciłem, pewnie TTM już wrzucił dzisiejsze wiadomości na witrynę
ODPOWIEDZ