Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Dymy nad Redą :(

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
dorka04
Częsty Bywalec
397 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 14 lat temu

12 lat temu

Ponawiam propozycję wzywania policji! O ile dobrze pamiętam to w UM widziałam plakat mówiący właśnie o tym żeby w razie takiej sytuacji wzywać policję ( ponieważ w naszym mieście nie ma Straży Miejskiej)
odbita
Ja tu zaglądam
24 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 14 lat temu

12 lat temu

Oczywiście można zadzwonić na policję i powiadomić o tym że ktoś pali śmieci, ale co z tego jak i tak nic z tym nie zostanie zrobione, pojadą, sprawdzą może i dadzą upomnienie... ale pewnie nic więcej.... :) takie problemy zazwyczaj są bagatelizowane, bo przecież są "ważniejsze sprawy" :)
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2878 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

12 lat temu

odbita pisze:...takie problemy zazwyczaj są bagatelizowane, bo przecież są "ważniejsze sprawy" :)
To zapewne prawda, że policja da upomnienie i pewnie nic więcej, bo trudno udowodnić takie wykroczenie. Ale przynajmniej głupio się komuś zrobi. A policja fatyguje się i w bardziej błahych sprawach...
Awatar użytkownika
Alfista
Lider Forumowicz
1204 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

12 lat temu

Osoby, które palą odpadami łamią prawo i nie sposób tutaj wymienić wszystkich ustaw, które obejmuje takie działy jak: ochrona środowiska, przepisy przeciw pożarowe, czy te dotyczące zagrożeń epidemiologicznych. Jednak główna z nich to: „Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach.”, Dz. U.01.62.628 z dnia 20 czerwca 2001 r., której artykuł 71 mówi:

„Kto: 1) wbrew zakazowi termicznie przekształca odpady poza instalacjami i urządzeniami do odzysku lub unieszkodliwiania odpadów lub 2) termicznie przekształca lub dopuszcza do przekształcania odpadów niebezpiecznych w spalarniach albo w innych instalacjach, które nie spełniają wymagań przewidzianych dla spalarni odpadów niebezpiecznych, albo w urządzeniach podlega karze aresztu albo grzywny.”

Zatem istnieją przepisy na których nasze władze mogą oprzeć się w zwalczaniu tego patologicznego zjawiska – palenia śmieci w piecach i trucia mieszkańców naszego miasta, naszych rodzin i dzieci, a są to zarówno przepisy unijne, jak i krajowe.
Pozdrawiam Ziomali
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1979 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

Tylko jak oni to sprawdzają? Mają prawo wejść do czyjegoś domu i zajrzeć do pieca? Nie wiem szczerze mówiąc czy to coś da, ponieważ ten człowiek, o którym pisałam na początku pali zarówno prawidłowym opałem (są dni, gdy dym jest bez zarzutu) jak i prawdopodobnie śmieciami (bo są dni, gdy nie da się wytrzymać - dym gryzący, śmierdzący*). Więc wizyta policji skończyłaby się pewnie jedynie pouczeniem, bo nie byliby w stanie niczego mu udowodnić**. A że człowiek ten jest dość awanturniczy, to pouczenie psu na budę by się zdało :(


* choć muszę przyznać, że tych drugich jest ostatnio jakby mniej - może podczytuje nasze forum? ;-)
** na dobrą sprawę powinno się brać próbki popiołu do badania, ale kto za to zapłaci ... ;-)
Awatar użytkownika
Alfista
Lider Forumowicz
1204 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

12 lat temu

Salamandra pisze: ** na dobrą sprawę powinno się brać próbki popiołu do badania, ale kto za to zapłaci ... ;-)
No jak to kto? Podatnik, a potem ściągnie się grzywnę z palacza.
Pozdrawiam Ziomali
kowalski
Lider Forumowicz
1606 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

12 lat temu

A palacz dostanie zasiłek z Mopsu.
Awatar użytkownika
Artur75
Prawie Lider
559 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 14 lat temu

12 lat temu

W Wejherowie Straż Miejska ma prawo wejścia do domu, w którym podejrzewa się, że palone są śmieci. Wynika to ze specjalnych uprawnień nadanych przez prezydenta na mocy ustawy o ochronie środowiska.
Awatar użytkownika
Podmiejski
Częsty Bywalec
460 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

Artur75 pisze:W Wejherowie Straż Miejska ma prawo wejścia do domu, w którym podejrzewa się, że palone są śmieci. Wynika to ze specjalnych uprawnień nadanych przez prezydenta na mocy ustawy o ochronie środowiska.
Pewnie Straż ma prawo wejść a właściciel ma prawo nie wpuścić :-):-):-)
Jakoś sobie nie wyobrażam by (z całym szcunkiem) Prezydent (nawet Wejherowa :-) ) mógł regulować tego typu sprawy jak prawo do wejścia do czyjegokolwiek mieszkania - tym bardziej przez Straż Miejską.
Ostatnio temat palenia śmieci zrobił sie "modny" więc nawet TV pokazuje dzielnych Strażników Miejskich kontrolujących piece - ale przyznam że budzi to pusty śmiech u mnie bo wiem co się dzieje gdy ktoś im powie "nie".
Wejdą siłlą?
To taki przepis - straszak.
Nie namawiam nikogo do palenia smieci; nie jestem "za" ale litości - nie może każdy wchodzić i grzebać mi po domu!!!!
Tym bardziej budząca wciąż kontrowersje - Straż Miejska.
POLICJA musi spełnić określone warunki by wejśc do domu a to ludzie szkoleni i stoją za nim reguły PRAWA nie z tych - lokalnie stanowionych....
Ps.
Mam prosty dość pomysł: może zamiast wydawać kasę na ściganie; akcje czyszczenia lasów itp itd - postawić w wygodnym dla wywożącej smieci firmy miejscu - DARMOWY kontener?Do selektywnej zbiórki odpadów?
I wtedy oplakatować go i uświadamiać: masz ZA DARMO więc nie zaśmiecaj?
Z tego co widzę inwencja "śmieciarzy" wynika raczej z chęci "oszczędności" a nie lenistwa!
Wystarczy popatrzeć na "darmowe" pojemniki (wymagane przez przepisy) przy hipermarketach - non stop pełne a trzeba tam wywieźc swoje śmieci!
Może trzeba też ludziom pokazać co jest smieciem który można spalić - bo MOŻNA - a czego nie - choć się PALI?..
lelo
Znam to forum
85 postów
Znam to forum
Rejestracja: 17 lat temu

12 lat temu

wojtekk
Nowy/a na forum
3 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

Dziś wieczorem wywiesiłem pościel żeby ją przewietrzyć. Po paru minutach sesji na -15 śmierdzi palonym plastykiem i innym badziewiem. Drewno/węgiel to to nie jest. Pozdrawiam namiętnych palaczy. Ciepłej nocy :)
icc2009
Bywalec
203 postów
Bywalec
Rejestracja: 14 lat temu

12 lat temu

Po prostu, niektórzy segregują śmieci na dwa rodzaje:
Te, które pali się w dzień i te, które pali się po zmroku
:evil:
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

12 lat temu

Policja powinna sie tym zająć. Wystarczy przejechac sie po osiedlach domków jednorodiznnych i do paru "dymiących" wejść, zapytać czym palą, czy moga pokazać fakturę na zakup drewna/węgla. Kilka takich wizyt na jednej, drugiej, trzeciej ulicy i więść sie rozniesie. Cudów sie nie osiagnie, ale kilku 'palaczy" moze dac to do myslenia
Awatar użytkownika
Artur75
Prawie Lider
559 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 14 lat temu

12 lat temu

icc2009 pisze:Po prostu, niektórzy segregują śmieci na dwa rodzaje:
Te, które pali się w dzień i te, które pali się po zmroku
:evil:
Doskonałe :)
Karol S
Forumowicz
53 postów
Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

12 lat temu

Romek nie przesadzaj. To nie może być tak, że policja się tym zajmuje. Policja ma dbać o bezpieczeństwo i porządek publiczny a nie sprawdzać faktury. Może policja ma przyjść też sprawdzić faktury za oprogramowanie i ciuszki z bucika bo podejrzenie jest z bazarku kupione:).
Należy takiego sąsiada zaczepić w miejscu publicznym i spytać o podejrzane dymy z komina - efekt będzie podobny. Ale policja ma się zajmować sprawami poważnymi i wara jej od cudzych faktur sprawdzanych na okoliczność donosu.
ODPOWIEDZ