Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Dymy nad Redą :(

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

12 lat temu

Karolu S. powiadasz, ze Policja ma dbać o nasze bezpieczeństwo i zajmowac sie powaznymi sprawami. no właśnie, własnie.
To jest sprawa naszego bezpieczeństwa. Nawet nie wyobrażasz sobie ile różnego rodzaju trucizn wydobywa sie przy spalaniu plastiku, gumy i innego świństwa. Wszystko rakotwórcze. Czy Twoje, Twojej rodziny zdrowie to nie jest powazna sprawa?
Ja się nie będę czuł dyskryminowany gdy przyjdzie Policja i poprosi o pokazanie kotłowni. nie mam nic do ukrycia.
A z tymi fakturami za oprogramowanie, to chyba powinnismy je mieć, co? :)
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1979 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

Karol S pisze: Ale policja ma się zajmować sprawami poważnymi i wara jej od cudzych faktur sprawdzanych na okoliczność donosu.
Gdyby była straż miejska, to ona by się takimi sprawami zajmowała. Niestety, skoro jej nie ma, to należeć to powinno właśnie do obowiązków policji.
Może policja ma przyjść też sprawdzić faktury za oprogramowanie
Bingo! A jak sądzisz - kto się takimi sprawami zajmuje?
Karol S
Forumowicz
53 postów
Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

12 lat temu

Oczywistym jest, że zdrowe to te dymy nie są i należy takie zachowanie pietnować, np. na tym forum, w rozmowach z sąsiadami czy w kościele:)
Zwracam tylko uwagę, że policja musi działać w ramach obowiązującego prawa i nie może przeszukać domostw bez nakazu prokuratora. Również nie mam nic do ukrycia, lecz nie w tym rzecz. Chodzi o to aby donos nie był podstawą do przeprowadzania przeszukań, kontroli pomieszczeń, składzików, faktur itp.
Dziś urzędnik może zabrać nam dziecko bez wyroku sądu, tylko na podstawie donosu i takie działanie uważam za daleko niepokojące.
Może gdy sąsiad pali plastik wezwać straż pożarną, do takiego goscią jak wpadną buciorami w pełnym rynsztunku to mu zostanie w pamięci;]
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1979 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

Karol S pisze:Oczywistym jest, że zdrowe to te dymy nie są i należy takie zachowanie pietnować, np. na tym forum, w rozmowach z sąsiadami czy w kościele:)
Co miało by dać takie piętnowanie, jeśli szkodnik i tak nie ponosi żadnych konsekwencji? Dokładnie tak samo było z psimi kupami. W czasach, gdy pozostawianie ich na chodnikach i trawnikach było bezkarne, to nikt sobie głowy tym nie zawracał. Dopiero, gdy wprowadzono kary grzywny, ludzie zaczęli się pilnować.
Chodzi o to aby donos nie był podstawą do przeprowadzania przeszukań, kontroli pomieszczeń, składzików, faktur itp.
A co ma być taką podstawą w przypadku, który omawiamy? I nie nazywaj tego donosem, lecz zgłoszeniem naruszanie prawa. Takie zgłoszenie jest obowiązkiem każdego z nas. Niestety, niektórzy ludzie w myśl jakiejś pokrętnej logiki nazywają takie zgłoszenia donosami. Dziwnym trafem najczęściej ci, którzy sami mają coś na sumieniu.
Może gdy sąsiad pali plastik wezwać straż pożarną, do takiego goscią jak wpadną buciorami w pełnym rynsztunku to mu zostanie w pamięci;]
Widzę brak konsekwencji w tym co piszesz. Policja nie może wejść bez nakazu prokuratora, ale straż pożarna wpaść z buciorami już tak?
Swoją drogą jak Ci sąsiad zakłóca ciszę nocną i ma w nosie Twoje prośby o uciszenie, to też wzywasz policję, prawda? I w takim wypadku policja również ma prawo wejść i sprawdzić, co się dzieje oraz wystawić mandat. Żaden nakaz proluratorski nie jest potrzebny.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

12 lat temu

Ustawa "Prawo ochrony środowiska" daje takie mozliwości (kontrola pieców w domach prywatnych) W Wejherowie Straż Miejska to juz robi.
Nie mam pewności, czy Policja może robic to także, lecz wydaje mi sie, ze w przypadku braku Straży Miejskiej tak. Potrzebne jest upowaznienie wydane przez burmistrza i/lub (?) Radę Miasta.
Kamyk78
Nowy/a na forum
8 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

Nie ma co ukrywać Ciechocino to spalarnia śmieci.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

12 lat temu

Kamyk78 pisze:Nie ma co ukrywać Ciechocino to spalarnia śmieci.
To prawda. Rejon Gniewowskiej, Pieleszewo i Betlejem też :cry:
icc2009
Bywalec
203 postów
Bywalec
Rejestracja: 14 lat temu

12 lat temu

Romek pisze:
Kamyk78 pisze:Nie ma co ukrywać Ciechocino to spalarnia śmieci.
To prawda. Rejon Gniewowskiej, Pieleszewo i Betlejem też :cry:
Czyli wszystko co nie jest podłączone do EC ?
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1979 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

icc2009 pisze:Czyli wszystko co nie jest podłączone do EC ?
To zbyt duże uogólnienie. Ja nie jestem podłączona do EC, mieszkam na Betlejem, a śmieciami nie palę :) I moi sąsiedzi (z małymi wyjątkami, od których zresztą zaczął się ten wątek) również nie.
icc2009
Bywalec
203 postów
Bywalec
Rejestracja: 14 lat temu

12 lat temu

Salamandra pisze: To zbyt duże uogólnienie. Ja nie jestem podłączona do EC, mieszkam na Betlejem, a śmieciami nie palę :) I moi sąsiedzi (z małymi wyjątkami, od których zresztą zaczął się ten wątek) również nie.
Moje pytanie maiło mieć sarkastyczny posmak, a spowodowane było wcześniejszymi wpisami które zresztą zacytowałem. Przepraszam, jeżeli kogoś uraziłem P/S. Sam kiedyś mieszkałem na „Betlejem”. Pozdrawiam
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

12 lat temu

Salamandra pisze: To zbyt duże uogólnienie. Ja nie jestem podłączona do EC, mieszkam na Betlejem, a śmieciami nie palę :) I moi sąsiedzi (z małymi wyjątkami, od których zresztą zaczął się ten wątek) również nie.
Niedawno zbierali worki z posegregowanymi śmieciami. Przy wielu posesjach nie było worków z plastikami i makulaturą. Za to latem niektóre wory z butelkami PET az sie przesypują Gdzie te plastiki?

Rozmawiałem niedawno z moim sąsiadem, Przyznał sie, że pali śmieci. Taniej wychodzi. Gaz drogi, węgiel drogi, pensja niska, a mróz trzyma. a że truje siebie i sąsiadów?
"A to ja tylko truję" powiada. :(
dorka04
Częsty Bywalec
397 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 14 lat temu

12 lat temu

Niestety mieszkam na Ciechocinie i wiem jak ogromny jest problem palenia śmieci. Sama mam piec gazowy ale niestety jestem w mniejszości...:-( Tak jak piszesz widać po tych workach kto czym pali... I niestety dopóki nie będzie można ukarać takiego truciciela to nic się nie zmieni. Tylko odpowiednie kary pieniężne mogą coś zmienić. Ale druga strona problemu to właśnie ceny opału ( z wielką obawą czekam na rachunek za gaz za okres tych mrozów). Co zrobić jak nasze zarobki stoją w miejscu a rachunki z roku na rok rosną w zastraszającym tempie!!!
Jarek

12 lat temu

Z tym karaniem jest poważny problem, bo nie ma jak dotąd skutecznych mechanizmów. Tak naprawdę, Straż Miejska może jedynie sprawdzić, czy właściciel posesji ma podpisanę umowę o wywóz śmieci. Policja wogóle nie zajmuje się tego typu sprawami. A władze lokalne? "Jeśli istnieje obawa, że gospodarz spala odpady w domowym piecu, wójt lub burmistrz ma prawo wydać decyzję o kontroli podejrzanej posesji. Umożliwia to art. 323 ustawy z 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2008 r. nr 25, poz. 150 z późn. zm.). Funkcjonariusze straży miejskiej mogą poprosić właściciela nieruchomości o pokazanie pieca i pobrać próbki. Ich zbadanie pozwoli stwierdzić, czy palono w nim zabronione substancje. Strażnik może też zażądać od domowników okazania rachunków za wywóz śmieci."(cytat) I to wszystko.

Problem jest jednak bardzo złożony. To nie tylko niewiedza, czy złośliwość osób spalających odpady, ale także brak dłogofalowej polityki walki z niską emisją, realnego wsparcia ze strony państwa i absurdalnie wysokie podatki. Do tego dotkliwy brak pracy, zwykła bieda i brak perspektyw na poprawę systuacji.

Warto zadać sobie także pytanie, dlaczego w Polsce wciąż nie udało się rozwiązać problemu skupu i zbiórki plastikowych opakowań? W wielu krajach zachodnich nikt nie wrzuci do pieca butelki plastikowej skoro można ją odsprzedać, zdać lub wymienić na jakieś gadżety. A u nas się nie da? Dlaczego plastików jest tak wiele, a wciąż marginalizuje się surowce przyjazne? Wystarczyłaby jedna ustawa mówiąca o tym, że nie wolno sprzedać towaru, jeśli producent nie rozwiąże problemu skupu - tak jak w Danii czy Norwegii.

Palenie śmieci jest więc tylko złożonym efektem wielu problemów. A póki nie ograniczy się przyczyn, nie da się skutecznie walczyć ze skutkami. Sam bat niewiele tu więc pomoże. Ogrzewam się gazem, bo mam świadomość zagrożeń, ale mam też pracę i stać mnie na to. Ale gdbym był w sytuacji podbramkowej, to chyba nietrudno dokonać wyboru - lepiej marznąć, czy dołożyć do kotła "darmowe" i "kłopotliwe" dla wszystkich śmieci?
goya
Lider Forumowicz
1018 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

11 lat temu

Bardzo prosty i skuteczny sposób na palących śmieci w swoich piecach, znaleźli mieszkańcy Krakowa. Na stronie miasta umieścili interaktywną mapę Krakowa, na którą mieszkańcy miasta po zalogowaniu, mogą nanosić znaczki z napisem „Niepokoi mnie” na domy z których kominów wydobywają się czarne dymy. Mapę na bieżąco przeglądają odpowiednie służby i podejmują interwencję, kontrolując właściciela i karzą mandatem.
O dziwo po kilkunastu dniach zauważono spadek zadymienia. Pracownica z UM, która się wypowiadała, że wiele osób widząc swój dom zaznaczony na mapie z obawy przed kontrolą sami zaprzestają palenia śmieci. Pomyślałam więc skoro też mamy, dzięki redziaczkowi , mapę interaktywną, może by też wprowadzić to u nas. W UM zgłosić, że coś takiego funkcjonuje i niechby wraz z policją kontrolowali również trucicieli, tak jak chipy u psów.
Awatar użytkownika
Proxima
Znam to forum
142 postów
Znam to forum
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

Goya, rewelacyjny pomysł!
ODPOWIEDZ