Moście Błota w granicach Redy

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Przegląd Mediów
Site Admin
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Mała miejscowość Moście Błota położona niedaleko gminy Reda w znacznej natomiast odległości od gminy Puck jest jak się okazuje przysłowną kulą u nogi. Mieszkańcy tej osady już trzeci rok walczą o zmianę granic administracyjnych. Obecnie są częścią gminy Puck, choć do Redy mają jedynie 800 metrów.

Chcą więc przyłączenia do tego miasta. Swoją batalię z urzędami rozpoczęli już w 2003 roku, gdzie walczyli o to by móc załatwić swoje urzędowe sprawy na poczcie w Redzie, a nie jak pierwotnie ustalono w oddziale poczty w Połchowie, oddalonym od Mości Błota o ponad 800 metrów. Natomiast Walkę z urzędem miejskim w redzie i Pucku rozpoczęto w 2004 roku, tu jak wcześniej wspomnieliśmy, problem dotyczy zmiany granicy administracyjnej.

Za poprzedniej kadencji władz miasta Redy 80 osobowa grupa mieszkańców Mości Błot nie wyegzekwowała tak naprawdę nic, wraz z początkiem nowej kadencji w samorządach pojawiła się szansa na secesję. Burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński dostrzegł uwagę problemu i podjął w tej sprawie odpowiednie działania.

Niezgodna, jak twierdzi burmistrz miasta Redy dokumentacja, którą nadesłała gmina Puck, jak na razie blokuje dalsze działania ze strony redy, która jednak nie pozostaje bierna Kierując do administracji w Pucku stosowne pismo.

Po długich negocjacjach gmina Puck zdecydowała się przekazać 520 hektarów terenu gminie Reda, jednak zdaniem władz Redy niezbyt sumiennie przyłożyła się do sprawy.

Nikogo już nie dziwi fakt niezadowolenia mieszkańców z obecnego stanu rzeczy, bowiem obecnie Moście Błota to część Sołectwa Połchowo w gminie Puck, od redy osada oddalona jest raptem 800 metrów, natomiast od pucka 15 km i tak na dobrą sprawę nikt nie interesuje się sprawami mieszkańców osady, którzy jak każdy z nas posiadają swoje prawa. Natomiast tempo procedury administracyjnej wskazuje na to, że na przyłączenie Moście Błot mieszkańcy jeszcze poczekają.

Źródło: TTM
Dyskusje prowadzone na ten temat wskazują, że przyłączenie Mościch Błot do Redy, może być dla miasta nieuzasadnione ekonomicznie. Moście Błota wymagają nakładów inwestycyjnych, a dodatkowe wpływy do budżetu będą niewielkie. Czy faktycznie Reda nie powinna się starać przyłączenie Mościch Błot do miasta?
Awatar użytkownika
maras
Ja tu zaglądam
26 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Nie wiem czy ktoś z Was dotarł kiedyś w tamte strony, ale klimat jak z książek Stephena Kinga :twisted: . "pomarańczowe orły" będą miały o wiele więcej roboty na ulicach z tym "błotem". :wink: .

Dobra niech będzie. Dawać ich do Nas! Ale w ramach rekompensaty za korzystanie z Naszej poczty pomożecie wybudować w Redzie BASEN.

To jak pomożecie?....no!
There is no dark side of the Moon really, as a matter of fact it is all dark.

Nikt Mi nie wkręci że "białe jest białe a czarne jest czarne"
Awatar użytkownika
otik
Ja tu zaglądam
25 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Dawno sie tak nie zdziwiłem jak po przeczytaniu tej wiadomości :shock:
Dla mnie oczywistym było, że MB należą do Redy (przecież dokądby się stamtąd nie udać, to i tak przez Redę trzeba przjechać, również do Pucka). Ale skoro tak jest, to mieszkańcom wspóczuję, bo dla urzędasów liczy się tylko kasiora, a w MB będzie trochę działek do sprzedania. Trzeba wprawdzie zainwestować w uzbrojenie tego terenu, ale zyski będą wielokrotnie większe niż poniesione koszty. Myslicie, że w Pucku tego nie wiedzą :?:
Gość

13 lat temu

hmm. ale o przylaczeniu MB do Redy byla juz mowa z pol roku temu
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2752 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 14 lat temu

13 lat temu

Informacja z kwietniowego Biuletynu Redy:
6 marca Burmistrz Redy spotkał się z Wójtem Gminy Puck. Omówiono stan przygotowań do włączenia Mościch Błot w obszar miasta Redy. Niezbędne jest uzupełnienie dokumentacji, ale wszystko wygląda na to, że Moście Błota zostaną do Redy przyłączone.
Przegląd Prasy

13 lat temu

Dziennik Bałtycki pisze:Moście Błota. Sprawa secesji utknęła, bo samorządowcy z Redy i Pucka nie mogą się dogadać

Mieszkańcy znów są zaniepokojeni, bo secesja ich miejscowości z gm. Puck do Redy utknęła między urzędami gmin.

Problem rzeczywiście istnieje, a urzędy nawzajem obwiniają się o taki stan rzeczy.

- Czekamy na wykaz gruntów - wyjaśnia Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy. - Nie mamy konkretnych materiałów, czekam na ruch wójta Pucka.

Z kolei wójt Tadeusz Puszkarczuk wyjaśnia, że cały plik dokumentów leży u niego na biurku od lutego, a burmistrz Redy nie chce ich przyjąć.

Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, chodzi o weryfikację danych, bo niektóre z zapisów mogły się zmienić. Tej pracy żaden z urzędów nie chce się podjąć. Dlatego w roli mediatora ma wystąpić Kazimierz Okrój, przewodniczący Rady Miejskiej w Redzie.
(JK) - Dziennik Bałtycki
Przegląd Mediów
Site Admin
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Dziennik Bałtycki pisze:Jest porozumienie o secesji Pucka z Redą

Burmistrz Redy doszedł do porozumienia z wójtem gminy Puck w sprawie secesji Mościch Błot - przekazania wioski z gm. Puck do Redy.

Do tej pory samorządowcy nie mogli dogadać się w sprawie konkretnych działek, które mają zmienić przynależność terytorialną.

- Teraz wszystko jest określone: chodzi o 545 hektarów - wyjaśnia Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy. - Kolejny krok w sprawie secesji to ogłoszenie konsultacji społecznych w Redzie. Potem potrzebne będą stosowne uchwały rad powiatu wejherowskiego i puckiego.

Wszystkie dokumenty muszą trafić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do marca 2008, by Moście Błota zostały włączone do Redy w styczniu 2009. To najszybszy możliwy termin.
(JK) - Dziennik Bałtycki
Karla

13 lat temu

Mieszkam na Moście Błotach i powiem szczerze jest mi to obojętne czy jestem w Redzie czy w Pucku i tak dokumenty osobiste wymienione , rejestracje na GPU jestem z Gdyni i traktuję MB jak sypialnię, mieszkałam na osiedlu, które było wielkości Redy więc w Redzie czuję się jak na osiedlu nie jak w mieście, jeśli chodzi o pocztę to szkoda gadać, wszyscy wiedzą o czym piszę, a listonosz do MB zajeżdża na swoim rowerku 2 razy w tygodniu i to chyba po maluchu bo awiza nie docierają :)
Przegląd Mediów
Site Admin
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Dziennik Bałtycki pisze:Gmina Puck-Reda. Secesja Mościch Błot coraz bliżej

Powoli naprzód posuwa się sprawa secesji Mościch Błot - osady położonej w gm. Puck, której mieszkańcy jednak "ciągną" do Redy. Burmistrz Redy wyznaczył już termin konsultacji społecznych dla mieszkańców Redy. Odbędą się one 21 czerwca.

Tego dnia każdy redzianin będzie mógł przyjść do urzędu i wypowiedzieć swoje zdanie. Przeprowadzenie konsultacji to warunek niezbędny do zmiany granic administracyjnych Mościch Błot.

Przypomnijmy, że chodzi o teren 545 hektarów, na którym jak grzyby po deszczu powstają kolejne domy, a całość jest otoczona kompleksem łąk. Osada jest oddalona od Redy zaledwie o 1 km, mieszkańcy z okien swych domów widzą to miasto. Natomiast do Pucka mają 15 km, załatwienie jakichkolwiek formalności w urzędach jest więc uciążliwe. O secesji zadecyduje ostatecznie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, najbliższy możliwy termin to styczeń 2009 roku.
(JK) - Dziennik Bałtycki
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

jutro jest spotkanie z mieszkancami w tej sprawie o 18 w gim nr 1
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2752 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 14 lat temu

13 lat temu

Chyba nastąpiła jakaś zmiana terminu...
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie Urzędu Miasta, konsultacje odbędą się 28 czerwca. Poniżej, treść komunikatu.
Urząd Miasta Redy pisze:Ogłoszenie
Burmistrza Miasta Redy
z dnia 12 czerwca 2007 r.
w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych
z mieszkańcami miasta Redy
Zapraszam mieszkanców Redy na konsultacje w sprawie:
1/ właczenia w granice administracyjne miasta Redy czesci obrebu
geodezyjnego Moscie Błota, Gmina Puck, Powiat Pucki, o
powierzchni ok. 545 ha,
2/ wyłączenia z granic administracyjnych Gminy Miasto Reda i
włączenia w granice administracyjne Gminy Miasto Wejherowo
części obrębu 4, tj. działki nr 189/5, o powierzchni 0,3136 ha.
Konsultacje odbędą sie w dniu 28 czerwca 2007 r. o godzinie
18,00 w auli Zespołu Szkół Nr 1 w Redzie, ul. Łakowa 36/38.

W konsultacjach maja prawo brać udział osoby stale zamieszkałe
w Redzie, posiadające czynne prawo wyborcze do Rady Miejskiej w
Redzie. W trakcie Zebrania należy posiadać dokument tożsamości. W sytuacji braku wymaganego 30 % udziału mieszkańców Redy
podczas pierwszego Zebrania, drugie Zebranie odbedzie sie w tym
samym miejscu i tego samego dnia po upływie 30 minut do
wyznaczonego Zebrania pierwszego bez wzgledu na liczbe osób
obecnych na zebraniu.
Lista osób uprawnionych do udziału w konsultacjach
udostepniona jest do wgladu w siedzibie Urzedu Miasta w Redzie,
w godzinach jego urzedowania, w pokoju nr 16, w terminie do
ostatniego dnia poprzedzajacego dzien zebrania.
Wyniki konsultacji w postaci sporzadzonego protokołu podane
zostana do wiadomosci publicznej poprzez wywieszenie ich na tablicy
ogłoszen Urzedu Miasta w Redzie.
Wszelkie wyjasnienia w tej sprawie udzielane sa w Urzedzie
Miasta w Redzie od poniedziałku do piatku w godzinach od 9,00 do
15,00.
Burmistrz Miasta Redy
mgr inż Krzysztof Krzemiński
Przegląd Mediów
Site Admin
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Urząd Miasta Redy pisze:W wyniku przeprowadzonych w dniu 28.06.2007r. konsultacji społecznych, mieszkańcy miasta Redy opowiedzieli się za włączeniem w granice administracyjne miasta Redy części terenów z Gminy Puck tj. części obrębu geodezyjnego Moście Błota oraz wyłączeniu z granic administracyjnych Gminy Miasto Reda i włączenia w granice administracyjne Gminy Miasto Wejherowo terenu obejmującego część obrębu geodezyjnego 4, tj. działki nr 189/5.
Przegląd Mediów
Site Admin
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Dziennik Bałtycki pisze:Moście Błota. Mieszkańcy chcą przyłączenia do Redy

Konsultacje społeczne w sprawie przyłączenia Mościch Błot (gmina Puck) do Redy wypadły pomyślnie dla mieszkańców tej osady. Mieszkańcy Redy opowiedzieli się za włączeniem do granic miasta nowego terenu. Tak więc kolejny krok formalny, niezbędny do zmiany granic administracyjnych, został wykonany.
(...)
Teraz z kolei Rada Miejska Redy i Rada Gminy Puck muszą podjąć uchwały o woli przyjęcia/oddania Mościch Błot, podobnie jak rady powiatu wejherowskiego i puckiego. Całość materiałów, drogą administracyjną poprzez wojewodę, do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, powinna trafić do marca przyszłego roku. Ostatecznie Moście Błota będą mogły zostać przyłączone do Redy od stycznia 2009 roku.
(...)
(JK) - Dziennik Bałtycki
Fishu
Początkujący
12 postów
Początkujący
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

czy ja wiem... troche sie reda powiekszy i beda mieli wiecej obszaru do zabudowania... i działek do sprzedania... hmm i jakie minusy teggo moga byc?
ivanus
Początkujący
11 postów
Początkujący
Rejestracja: 12 lat temu

12 lat temu

moscie blota beda w granicach miasta redy od stycznia 2009 roku .ostatnio bylo o tym w telewizji.
ODPOWIEDZ