Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Moście Błota w granicach Redy

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

Przeniosłem wiadomość Ivanusa do właściwego wątku - na przyszłość, proszę sprawdzić poprzez funkcję "Szukaj", czy już ktoś nie napisał czegoś na dany temat.
ivanus pisze:SLUCHAJCIE CZY TO PRAWDA ZE MOSCIE BLOTA BEDA OD STYCZNIA W REDZIE ZNAJOMY MI MOWIL ZE BURMISTRZ REDY SIE WYPOWIADAL NA RADIU KASZEBE.JESLI TAK TO SPRAWA NABRALA SZYBSZEGO TEMPA.
Przegląd Mediów
Site Admin
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

Secesja Mościch Błot blisko

Kolejny krok do powiększenia Redy i powiatu wejherowskiego zrobiony. W piątek radni powiatowi z Wejherowa zgodzili się na zmianę granic administracyjnych Redy i całego powiatu wejherowskiego. A chodzi o niemały teren ponad 500 hektarów, na którym znajduje się osada Moście Błota.

Obecnie ponad setka mieszkańców Mościch Błot, choć z okien domów widzi Redę, przynależy administracyjnie do gminy Puck i powiatu puckiego. O secesję ludzie z Mościch Błot walczą od ponad 4 lat.
(...)
Kolejny ruch w sprawie zmiany granic należy teraz do radnych powiatowych z Pucka. Muszą oni podjąć podobną uchwałę, jak ich koledzy z powiatu wejherowskiego.
(...)
Komplet dokumentów dotyczących zmian granic, łącznie ze wszystkimi uchwałami, powinien trafić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do końca marca przyszłego roku. A najszybszy termin zmiany granic to 1 stycznia 2010.
(...)
Joanna Kielas - POLSKA Dziennik Bałtycki
Awatar użytkownika
Glider
Częsty Bywalec
420 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

Moście Błota coraz bliżej Redy, powiat wejherowski powiększy się o ponad 500 hektarów

Radni powiatowi z Wejherowa zgodzili się na zmianę granic administracyjnych Redy i całego powiatu. A chodzi o niemały teren - ponad 500 hektarów, na którym znajduje się osada Moście Błota. Do tej pory ponad setka mieszkańców Mościch Błot, choć z okien domów widzi Redę, przynależy administracyjnie do gminy Puck i powiatu puckiego. O secesję ludzie z Mościch Błot walczą od ponad 4 lat.

- Bardzo się cieszę, że kolejna ważna sprawa, przybliżająca nas do secesji, została wykonana - mówi Jan Kruger, jeden z mieszkańców Mościch Błot. - Wszyscy dopingujemy burmistrzów, starostów i urzędników, by wreszcie załatwili sprawy formalne, by znowu nie okazało się, że jakiś numer działki się nie zgadza, gdzieś brakuje podpisu itp. Bo sprawa przeciąga się z roku na rok i zawsze coś staje na przeszkodzie secesji z Pucka.

Kolejny ruch w sprawie zmiany granic należy teraz do radnych powiatowych z Pucka. Muszą oni podjąć podobną uchwałę, jak ich koledzy z powiatu wejherowskiego.

- Dokumenty w tej sprawie wpłynęły do nas dopiero w ubiegłym tygodniu, skierujemy jednak sprawę już na najbliższą sesję rady powiatu - zapewnia Artur Jabłoński, starosta pucki. - I choć sprawa nie jest dla nas łatwa, bo pozbywamy się ponad 500 hektarów ziemi, to jednak dobro mieszkańców Mościch Błot, którym jest bliżej do Redy, aniżeli do Pucka, jest najważniejsze.

Komplet dokumentów dotyczących zmian granic, łącznie ze wszystkimi uchwałami, powinien trafić do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do końca marca przyszłego roku. A najszybszy termin zmiany granic to 1 stycznia 2010.

- Jesteśmy o wiele bardziej związani z Redą, niż z Połchowem - twierdzą mieszkańcy Mościch Błot. - Przebieg granicy między gminami jest czystym absurdem, bo do Połchowa musimy jechać przez Redę. Nasze dzieci uczą się w redzkich szkołach, chodzimy do redzkiego kościoła, jesteśmy pacjentami ośrodka zdrowia w Redzie. Do Pucka mamy o wiele dalej.


Rozmowa z Krzysztofem Krzemińskim, burmistrzem Redy.

- Wszystko wskazuje na to, że Moście Błota przejdą do Redy. Czy jesteście na to przygotowani?

- Już w ubiegłym roku, podejmując uchwałę o przyłączeniu osady, zrobiliśmy wstępny rachunek korzyści i obciążeń z tego wynikających. Wiadomo, że czekają nas tam spore inwestycje, jednak samorząd to nie prywatna firma i podstawą podejmowanie decyzji nie jest rachunek ekonomiczny, a dobro mieszkańców.

- Co zatem jesteście skłonni zrobić w Mościch Błotach?

- Na pewno priorytetem jest poprawa stanu dróg na tym obszarze. Ponadto trzeba się zająć wodociągami, bo tam funkcjonują studnie głębinowe, potrzeba jest też kanalizacja. Wiem, że mieszkańcy domagają się też zamontowania oświetlenia.

- Ale przecież Moście Błota to też korzyści. Nie zapominajmy o wysokich wpływach z podatków z tamtejszej stacji uzdatniania wody.

- Pod takim warunkiem zgodziliśmy się przejąć ten teren. Z tytułu podatków samorząd, na którego terenie znajduje się stacja, otrzymuje ok. 500 tys. zł rocznie.


Z łąk działki budowlane
Osada Moście Błota powstała zaledwie kilka lat temu, gmina Puck sprzedała działki budowlane na dawnych łąkach. Kupiło je kilkaset osób, głównie byli mieszkańcy Redy, Rumi i Gdyni. Obecnie stoi już tam kilkadziesiąt domów, a budowa następnych trwa. Obecny podział administracyjny, dzięki któremu Moście Błota przynależą do odległego o 6 km Połchowa, a nie do Redy którą widać z okien mieszkania jest, zdaniem mieszkańców czystą fikcją.

Joanna Kielas - POLSKA Dziennik Bałtycki
Źródło: http://www.reda.naszemiasto.pl/wydarzenia/916619.html
Starszy
Ja tu zaglądam
16 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 15 lat temu

15 lat temu

No i będzie tak jak z Rkowem Dolnym będą żądania dróg wodociągów i kanalizy, a my starsi mieszkańcy choćby Ciechocina na drogi i chodniki będziemy czekać w nieskończoność. Jednak praktycznie istnieje pewien problem w tamtym rejonie jest planowana OPAT która zabiera całkiem dużo terenu.
ivanus
Początkujący
11 postów
Początkujący
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

czy ktos wie czy moscie blota przejda w koncu do redy od 2010 roku ,z tego co wiem trzeba bylo zlozyc papiery do marca a marzec tuz tuz.Moze ktos wie jak te sprawy sie posuwaja.
Artur
Lider Forumowicz
1508 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

To pytanie raczej do UM Reda a nie do Nas? Ja osobiscie nic nie wiem o tym przyłączeniu?
nnad
Ja tu zaglądam
32 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 15 lat temu

15 lat temu

no tak wszystko by było okey gdyby nie fakt, że mają na MB wybudować przedłożenie obwodnicy .... więc tak czy siak będziemy należeć do Redy czy teraz czy później .... najgorsze jednak jest to, że zamiast tej ciszy, która teraz mamy my mieszkańcy MB będziemy mieli spaliny i hałas ....

a miało być tak pięknie ....
ivanus
Początkujący
11 postów
Początkujący
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

Gdzie niby ma byc ta obwodnica .jesli mowis o opoacie to ona ma byc daleko za nami
Awatar użytkownika
Gajos
Wygadany Lider
2029 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

ivanus
Początkujący
11 postów
Początkujący
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

No to troszke pozmieniali warianty tras ale mam pytanko czy wariant A jest dalej najbardziej brany pod uwage?
Awatar użytkownika
Gajos
Wygadany Lider
2029 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

Najprawdopodobniej tak. Chyba, że coś się zmieniło od ostatniego spotkania z mieszkańcami w UM.
ivanus
Początkujący
11 postów
Początkujący
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

Chcialem wam powiedziec ze moscie blota beda nalesec do redy od stycznia 2010,wiadomosc ta potwierdzono mi w urzedzie gminy puck
nnad
Ja tu zaglądam
32 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 15 lat temu

15 lat temu

taaaa, ja do puki nie zobaczę osobiście dokumentu to nie uwierzę zwłaszcza po tym jak mieliśmy zależeć od 2009 roku ....
Awatar użytkownika
adam
Prawie Lider
657 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

ivanus pisze:moscie blota beda nalesec do redy od stycznia 2010,wiadomosc ta potwierdzono mi w urzedzie gminy puck
A czy przypadkiem nasze władze nie mówiły, że to właśnie Puck nie złożył w odpowiednim terminie papierów, aby ta data była realna :?: i wszystko miało się przeciągnąć o kolejny rok :?:
Ktoś zna "najprawdziwszą" prawdę :?:
Michał
Prawie Lider
915 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

14 lat temu

i co wiadomo kiedy Moście Błota dołączą do Redy ?
ODPOWIEDZ