Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Wywóz śmieci w Redzie po 1 lipca 2013 (nowy system)

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
rkwiat
Bywalec
156 postów
Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

4 lat temu

"Za podwyżkę możemy podziękować Unii Europejskiej :)

Oczywiście tajemnicą poliszynela jest fakt, że najwięcej na tym całym bajzlu zarabiają niemieckie firmy...

I moim skromnym zdaniem wcale nie chodzi o ochronę środowiska, bo obecne zmiany bardziej odpychają niż zachęcają ludzi do ekologicznego trybu życia." ...

Wicek, litości !!!
Wszystko opada, gdy się czyta taki tekst.
1. Regulacje unijne znane są od wielu lat, najpierw były to rekomendacje, później stały się obowiązującym prawem. Kolejne rządy RP miały bardzo dużo czasu, aby stopniowo zmieniać prawo i w ten sposób dać zarówno samorządom jak i ludziom więcej czasu na przystosowanie się do tego. Ale wygodniej było zwykle czekać do "ostatniej chwili" aby nie przekroczyć unijnych terminów i w ten sposób generować chaos w tej materii.
2. Nie widzę większych problemów z tym, aby polskie firmy "smieciowe" mogły się rozwijać tak, aby były konkurencyjne w stosunku do innych. Ale potrzebna jest im stabilność otoczenia prawnego no i finansowa. Rząd może stworzyć preferencje (za pomocą podatków czy dotacji), branża ta nie wymaga jakichś kosmicznych technologii, chociaż nadążanie za postępem technicznym i tu jest potrzebne.
Znam przykład z jednej dzielnicy warszawskiej, gdy przetarg na wywóz śmieci wygrała nie ta firma, która posiadała instalacje do segregowania i utylizacji śmieci, ale inna (tańsza) która utylizację śmieci gwarantowała jedynie werbalnie. Można się domyśleć jakie były tego efekty.
3. Porozmawiaj z ludźmi mieszkającymi w promieniu kilku km od tradycyjnych wysypisk śmieci i spytaj się się jakie zapachy czują, gdy powieje wiatr od strony wysypiska. I tu dochodzimy do konstatacji, że tak samo jak wywóz, niezbędna jest prawidłowa utylizacja śmieci, a to generuje coraz wyższe koszty. Chyba zgodzimy się z opinią, że nie chcielibyśmy, aby nasze miasta otoczone były śmierdzącymi wysypiskami.
Temat ten można ciągnąć długo, ale podam tylko jeden przykład, jak sprawy traktuje się u nas. Wszyscy podróżujący do Niemiec lub innych krajów zetknęli się z tym, że plastikowe butelki można oddawać w sklepach (w Niemczech już chyba od 20 lat). U nas ten temat jest nie do ogarnięcia.
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

4 lat temu

przykro mi, że Ci wszystko opada... ale nie wiem jaki to ma związek ze mną.

Nigdzie nie napisałem, że nasze rządy zachowywały się idealnie, ale nie zmienia to faktu, że podwyżka jest wynikiem dyrektyw Unijnych. Pisałem to w odniesieniu do wcześniejszej wypowiedzi, która sugerowała, że podwyżka jest prezentem od rządu.

Polskie firmy się rozwijają, ale przykładowe Niemcy są pod tym względem znacznie bardziej rozwinięte... i nie jest to uczciwa rywalizacja :)
Jestem dziwnie pewny, że gdyby sytuacja była odwrotna i Polacy byli bardziej rozwinięci to dałoby się jeszcze poczekać z tymi zmianami.

Argumentu z rozmawianiem z ludźmi co mieszkają blisko wysypiska nie rozumiem. Czy ja gdzieś powiedziałem, że nie trzeba sortować?
Napisałem, że moim zdaniem UE czy rząd nie zachęca, a wręcz zniechęca, ale nigdy nie byłem przeciwko sortowaniu (choć przeciwko kolejnemu śmietnikowi już jestem).

Ale ok.
Specjalnie dla Ciebie pogadam z ludźmi co mieszkają blisko wysypiska.
O co mam pytać?
Czy cieszą się, że będą więcej płacić za wywóz śmieci?
Czy są zadowoleni, że muszą w domu trzymać 5 śmietników?

Tobie z kolei polecam trochę dystansu.
Być może jesteśmy po tej samej stronie 😋
rkwiat
Bywalec
156 postów
Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

4 lat temu

Sorry, może początek mojego wpisu był zbyt sarkastyczny, ale nie była to wycieczka osobista. Dyskusje na forum traktuję jedynie jako wymianę poglądów.
Co do meritum, to nie chciałem rozpoczynać od łopatologicznego wywodu, że prawdziwą przyczyną wprowadzania śmieciowych regulacji jest po prostu wzrost ilości "produkowanych" odpadów, które trzeba odpowiednio zagospodarować. Państwa zachodnie, z wiadomych powodów, ten problem miały wcześniej i to one inspirowały UE, aby wprowadzać stosowne regulacje. Można było z ich wcześniejszych doświadczeń lepiej skorzystać, ale ...
Dlatego też zdanie, że "zawdzięczamy to Unii" zabrzmiało mi jak narracja niektórych środowisk, że za wszystkie nasze trudności winna jest UE, stąd taka moja reakcja.
Uważam, że nasze firmy śmieciowe mimo późniejszego startu mogłyby prezentować podobny poziom, jak zachodnie, ale pod warunkami, o których pisałem w poprzednim poście, więc nie będę się powtarzał.
Sam wywóz i sortowanie śmieci to nie wszystko, tak samo istotna jest utylizacja. Temu własnie ma służyć separacja biośmieci, wydaje mi się logiczne, że w dalszym procesie segregacji trudno byłoby oddzielić te które nadają się do kompostowania. Najbardziej skuteczna jest selekcja na samym początku, czyli w naszych domach, o ile się to robi rzetelnie. Ja mieszkam aktualnie w bloku, w mieszkaniu, gdzie nie ma zbędnej przestrzeni, tym niemniej wygospodarowaliśmy miejsce na biośmieci, wystarczyły chęci i trochę pomyślunku, jak to zrobić.
Bardzo możliwe, że więcej poglądów nas łączy niż dzieli.
Pozdrowienia.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

4 lat temu

Moim zdaniem różnice między Rumią a Redą wynikają głównie z liczby mieszkańców. Jeśli koszty usług związanych z segregowaniem śmieci powinny być zbliżone, bo oba miasta korzystają z EkoDoliny, to łatwiej uzyskać atrakcyjną ofertę w sytuacji, gdy z systemu korzysta większa liczba klientów (mieszkańców). Ale ważna jest też struktura zabudowy, struktura liczby mieszkańców w gospodarstwach domowych, itp. Czynników wpływających na cenę końcową jest zapewne więcej.
Dzisiaj Trzaskowski ostro się tłumaczył, z czego wynika wzrost cen w Warszawie i wskazywał m.in. na wzrost kosztów energii elektrycznej i problemy ze znalezieniem przetwórcy dla segregowanych śmieci (masowy import odpadów do Polski).
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

4 lat temu

Zigi, tak jak piszesz - ilość odbiorców może być czynnikiem. Dodatkowo np ilość śmietników miejskich, akcje edukacyjne, sprzątanie dzikich wysypisk itd.

Mnie dziwi takie coś - w opłatach za śmieci w Rumi, naliczone jest 3zł miesięcznie na zakup nowych śmietników na nową frakcję. U mnie na osiedlu na jeden śmietnik przypadają 4 bloki po 25 mieszkań każde (a mieszkają minimum po 2 osoby na mieszkanie) to nam daje około 200 osób. Każda daje po 3 zł. to nam daje około 600zł, czyli mniej więcej tyle, ile taki śmietnik kosztuje - Pytanie, skoro w miesiąc spłacimy nowy śmietnik to za co będziemy płacić przez resztę miesięcy?
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

4 lat temu

Pewnie trzeba spłacić też śmietniki gospodarstw domowych mieszkających w domkach, gdzie często jeden śmietnik przypada na 1-2 osoby. Ale kto wie, może jest to zawyżona kwota.
mieszkaniecReda
Forumowicz
66 postów
Forumowicz
Rejestracja: 6 lat temu

4 lat temu

Zapytajcie sie Radnych na co sie zgodzili i skad takie koszty. Skoro mieszkancy placa za smietniki to smietniki powinny byc mieszkancow chyba. A skoro dzierzawa to po prostu niezle na tym zarobia i Radni o tym wiedza. Przez 2 lata splace w 100% smietnik do mojego domu a mimo tego bedzie on wlasnoscia Sanipora...
Do przetargu startowala jedna firma wiec mozna tu podejrzewac nieuczciwosc, zmowe cenowa itp. UM zaklada jakis budzet na to ale i tak mieszkancy sa obciazani wiec dla nich nie ma to zadnego znaczenia ile bedziemy placic.
Podziekowac mozna rzadowi jak i radnym oraz urzednikom.
kowalski
Lider Forumowicz
1606 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

4 lat temu

Smietniki do odpadów bio ( brązowe) mają 20 lat.
lukasz8881
Znam to forum
92 postów
Znam to forum
Rejestracja: 12 lat temu

4 lat temu

Wicek pisze:
4 lat temu
lukasz8881 pisze:
4 lat temu
od kiedy te stawki mają obowiązywać?
Zostaniemy w sposób listowy poinformowani o podwyżce?

i wszyscy już muszą segregować tak?

nowe stawki mają obowiązywać od 1.01.2020

i oczywiście wszyscy powinni segregować :)

Poprosze linka ze stawki obowiazują od 01.01.2020
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

4 lat temu

a proszę bardzo :)

http://reda.esesja.pl/posiedzenie/c51a0c7e-9eb4-4
pkt 16 posiedzenia Rady Miasta :)
Klikasz w pkt 16 i pojawi się druk przegłosowany przez Radnych w pdf i w excelku kto jak głosował :)

Dodam, że jak nie będziesz sortował to z 27 zł wzrośnie do 70 zł :)
lukasz8881
Znam to forum
92 postów
Znam to forum
Rejestracja: 12 lat temu

4 lat temu

Fajnie

A czy miasto nie powinno wysylac powiadomienia w formie listu o zmianie wysokosci oplaty?
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

4 lat temu

Wydaje się, że powinno :)
Ale czy jest na to podstawa prawna to nie wiem :)
lukasz8881
Znam to forum
92 postów
Znam to forum
Rejestracja: 12 lat temu

4 lat temu

Reda Miejski Biuletyn Informacyjny
C2147897-27D1-4A50-85C0-0E1115C51964.jpeg
hulajnoga
Ja tu zaglądam
20 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 7 lat temu

4 lat temu

W uzasadnieniu uchwaly podnoszacej oplate za wywoz smieci jest napisane ze płacimy za caly system gospodarowania odpadami w tym min. koszty likwidacji dzikich wysypisk, koszty oprozniania ulicznych koszy na odpady segregowane, edukacje mieszkańców ...

W Gdyni mieszkancy sie zbuntowali (maja mniejsza podwyzke niz my) i zlozyli petycje do wladz gminy bo te koszty powinny byc pokryte z podatku (zadania własne gminy) a nie z pieniedzy pobieranych od mieszkancow za smieci

A z innej beczki dzieki za link z uchwalami i głosowaniem...jest tam piekna uchwala o wyrazeniu zgody na sprzedaż nieruchomosci (polo) na rzecz uzytkownika wieczystego ktora pokazuje jak to Nasza Gmina rezygnuje z corocznego wieloletniego dochodu ( z oplaty od uzytkownika wieczystego)...co za porażka
cli1
Znam to forum
134 postów
Znam to forum
Rejestracja: 13 lat temu

4 lat temu

hulajnoga pisze:
4 lat temu
bo te koszty powinny byc pokryte z podatku (zadania własne gminy) a nie z pieniedzy pobieranych od mieszkancow za smieci
a te podatki to niby czyje pieniądze są ?
ODPOWIEDZ