Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

12 marca 1945 – Armia Czerwona zajęła Redę, Tczew i Wejherow

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Awatar użytkownika
redziaczki
Wygadany Lider
2023 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

Witam.
Jakie jest jutro święto, że w Redzie na Łąkowej wiszą biało-czerwone flagi Polski?

Z internetu wyszukałem tylko:

12 marca 1945 – Armia Czerwona zajęła Redę, Tczew i Wejherowo.

Święto ulicy 12 marca

Ktoś coś wie....
Reda. Tu się po prostu dobrze żyje
Runeda
goya
Lider Forumowicz
1018 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

11 lat temu

Bardzo dawno temu, kiedy mieszkałam w Wejherowie i chodziłam do szkoły podstawowej, dzień 12 marca był obchodzony z okazji rocznicy wyzwolenia Wejherowa. Był apel w szkole, występy, przemarsz ulicą 12 Marca pod czołg i salwy, flagi też były rozwieszane. Więc może być, że z tych obchodów zostały jedynie flagi.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

redziaczki pisze:Witam.


Ktoś coś wie....
Tego dnia w 1945 r. Armia Czerwona wraz z I Brygadą Pancerną Wojska Polskiego (to ta od "Szarika") wyzwoliła Wejherowo i Redę spod okupacji niemieckiej.
Awatar użytkownika
redziaczki
Wygadany Lider
2023 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

Bitwa o Wejherowo – Janowo – bitwa stoczona w dniach 12 – 17 marca 1945 roku o miejscowości Wejherowo, Redę i Janowo, podczas II wojny światowej, jedna z bitew operacji pomorskiej. Wejherowo stanowiło punkt oporu w rejonie umocnień obronnych Gdyni.

W wyniku działań 1 i 2 Frontu Białoruskiego niemieckie zgrupowanie obronne na Pomorzu zostało podzielone na dwie części. Na zachodzie Pomorza była 11 Armia, nad Odrą 3 Armia Pancerna, na wschodzie w kleszczach 2 Armia (ok. 10 dywizji). Niemcy z pozostałości Grupy Armii "Weichsel" (Wisła) planowali stworzyć nowe czoło obrony na linii: Żarnowiec – Wejherowo – Kartuzy – Tczew. 6 marca 2 Front Białoruski siłami 1 Armii Pancernej, 2 Armii Pancernej, 19 Armii, 70 Armii, 49 Armii, 65 Armii i polskiej 1 BPanc rozpoczął natarcie na okrążona 2 Armię. Do 10 marca 3 KPanc podszedł pod Wejherowo, a 19 Armia podeszła na linię Łeba – Lębork.

Po rozbiciu w marcu 1945 r. przez 1 AWP wojsk niemieckich broniących Wału Pomorskiego 1 Warszawska Brygada Pancerna im. Bohaterów Westerplatte (dowódca płk A. Malutin) weszła w skład Grupy Pościgowej. Brygada zakończyła działania w grupie 6 marca mając sprawnych 10 czołgów. Zarządzeniem bojowym nr 401 dowódcy 1 FB z 7 marca brygada została podporządkowana 8 Korpusowi Zmechanizowanemu Gwardii 2 Armii Pancernej Gwardii (2 APancGW) 1 FB. Przed włączeniem do 2 FB brygadę wzmocniono batalionem piechoty z 2 DP. Między 8 – 10 marca brygadę przegrupowano za 2 APancGw w rejon Zalewo, gdzie otrzymała uzupełnienie 15 czołgów z 2 zapasowego pułku czołgów posiadającymi załogi sowieckie. Czołgi weszły w skład 2 batalionu, a po reorganizacji załóg włączono do nich doświadczonych Polaków. 11 marca po przegrupowaniu w rejon Bolszewa została wzmocniona 10 czołgami z 64 BPancGW 8 KPancGw, które podporządkowano 3 batalionowi. Rozpoczęto przygotowania do natarcia na Wejherowo. Przed natarciem brygada miała 30 sprawnych czołgów, które zostały rozdzielone między 2 i 3 batalion (po 15 sztuk). 1 batalion pozostawał w Zalewie remontując swoje czołgi.

Plan zdobycia Wejherowa zakładał natarcie na 12 marca godz. 7.00. Ze względu na mgłę przygotowanie artyleryjskie rozpoczęto 60 minut później. 3 batalion wspierał 329 pp 101 DP i miał za zadanie wiązać Niemców walką wzdłuż szosy. 2 batalion na lewym skrzydle wspierał 321 pp i miał za zadanie wykonać obejście Wejherowa od północnego zachodu, przeciąć tor kolejowy oraz obejść miasto. Lewym sąsiadem były 40 i 44 BPancGw ze składu 11 KPancGw, a prawym 101 Dywizja Strzelecka z 40 KA. Po przygotowaniu artyleryjskim czołgi 3 batalionu dotarły do miasta, gdzie zostały zatrzymane ogniem i musiały poczekać na piechotę. 2 batalion dotarł do rampy kolejowej, zdobył cementownię i ruszył ku miastu pokonując rowy przeciwpancerne. Uderzenie to odciążyło resztę sił brygady. Niemcy zaczęli się wycofywać w stronę Redy. Dowódca brygady płk Malutin wzmocnił uderzenie, wprowadzając do walki batalion zmotoryzowany. Około południa miasto zostało wyswobodzone. W czasie walk o Wejherowo przez linię frontu udało się przebić na wschód zgrupowaniu niemieckiemu, które nie zdążyło wycofać się na czas w kierunku Gdyni (2500 żołnierzy, 35 czołgów, 12 dział pancernych). Pod Wejherowem, a następnie w Gdyni walczył francuski oddział ochotników SS w sile 250 – 400 żołnierzy z Oddziału "Charlemagne" z 33 Dywizji, 18 Korpusu Górskiego, 2 Armii.

Po opanowaniu Wejherowa czołgi 1 BPanc brały udział w walkach w kierunku na Redę. Czołgi 2 i 3 batalionu 1 BPanc rozbiły pod Redą kolumnę samochodów i wraz z oddziałami sowieckimi wyparły z Redy Niemców, nie pozwalając im na zajęcie stanowisk obronnych. W godzinach południowych Reda była wolna. Mimo zajęcia Redy dowódca 3 batalionu nie oczyszczał miasta, ale dalej prowadził pościg za nieprzyjacielem. Na innym odcinku, 13 marca Rosjanie przełamali obronę niemiecką między Żarnowcem i Wejherowem i wyszli na brzeg Zatoki Gdańskiej.

Oddziały sowieckie, które bataliony 1 BPanc wspierały, po opanowaniu Redy skierowały się na południe na Białą Rzekę. Po dotarciu do Białej Rzeki polski batalion czołgów, fizylierzy i resztki 329 pp (sowieckiego) zostały zatrzymane ogniem niemieckim i zajęły pozycje obronne. Czołgi zostały rozlokowane wśród zabudowań. 13 marca rano po podejściu czołgów 8 KZmechGw 3 batalion czołgów brygady wzmocniony 2 kompanią fizylierów, kompanią rusznic ppanc i piechoty 329 pp ruszył do natarcia. Natarcie zostało zatrzymane. Ponowne natarcie po trzech godzinach również zostało zatrzymane, a kolejne prowadzone przez 6 czołgów również zakończyło się niepowodzeniem. Dowódca 1 BPanc postanowił przeprowadzić nocny atak, bez przygotowania artyleryjskiego. Do ataku ruszyły wszystkie czołgi 3 batalionu i kompania fizylierów. Atak został przez Niemców odparty i ich oddziały przeprowadziły kontratak. 8 wozów pozostało na polu walki (trafione lub ugrzęzły), z czego 7 ściągnięto. 2 batalion wieczorem przeprowadził rozpoznanie, tracąc jeden czołg, który został uszkodzony. W czasie zdobywania Wejherowa, Redy i Białej Rzeki 1 BPanc straciła czołg, który w Redzie został uszkodzony.

Także 13 marca, oddziały sowieckie z 19 BPanc i 101 Dywizja Strzelecka podeszły do Janowa. Próby opanowania Janowa z marszu nie powiodły się. Niemiecka obrona w Dolinie Janowskiej opierała się na umocnieniach z 1939 r. i nowych, które zostały zbudowane w 1945 r. (zapory inżynieryjne, w tym rów ppanc. od Rumi w kierunku południowym). Obronę organizowała niemiecka 7 DPanc i 4 SS-Polizei-Pancegrenadier-Division. Obronę wspierał ogniem swojej artylerii okręt znajdujący się w porcie w Gdyni. Na Górze Markowca Niemcy umieścili działa przeciwlotnicze ustawione do strzelania na wprost. 14 marca Niemcy atakowali z Zagórza i Janowa. Atak został przez Polaków odparty. 14/15 marca dowódca Korpusu postanowił przeprowadzić atak nocny. Ok 21.30 po wykonaniu przejść w zaporach ruszyły czołgi 2 i 3 batalionu (14 + 9 czołgów) 1 BPanc, piechota 329 pp i 19 BZmechGw na prawym skrzydle. Podczas natarcia piechota 329 pp została zmuszona do zajęcia pozycji obronnych. Dowódca 1 BPanc rzucił do ataku ostatnie rezerwy z batalionu piechoty zmotoryzowanego oraz czołgi, swój i szefa sztabu. Niemcy wyprowadzili kontratak, który został odparty, ale obrona niemiecka nie została przerwana. Rano 15 marca 4 czołgi 3 batalionu i piechota 329 pp powtórnie ruszyły do ataku. Niemiecki ogień artyleryjski i maszynowy odciął piechotę od czołgów. Czołgi przerwały obronę niemiecką na 100 metrów. Jednak po stracie jednego czołgu, czołgi wycofały się. Czołg dowódcy batalionu został trafiony pociskiem okrętowym (trzy czołgi naprawiono w Redzie, trzy w bazie armijnej). 16 marca przeznaczono na naprawę uzbrojenia i odpoczynek. Do linii wróciło 5 maszyn 3 batalionu. 17 marca 1 BPanc dostała rozkaz przegrupowania pod Łężyce w rejon Rogulewo, gdzie pozostawała w obronie do 21 marca jako odwód.

18 marca 1 BPanc została podporządkowana 11 KPancGw. 21 marca została przerzucona do Wiczlina, z zadaniem wsparcia 44 BPanc w natarciu na Wielki Kack (nie została jednak użyta). 23 marca 1 BPanc wzięła udział w walkach o Mały Kack, które były początkiem walk 1 BPanc o Gdynię.
Reda. Tu się po prostu dobrze żyje
Runeda
Michał
Prawie Lider
915 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

11 lat temu

fajnie sie dowiedzieć co się wtedy wydarzyło
Redzianin od urodzenia
dlog
Znam to forum
106 postów
Znam to forum
Rejestracja: 11 lat temu

11 lat temu

A co się wydarzyły ? Lewicowy okupant został zamieniony na drugiego lewicowego okupanta . Nie ma czego świętować . RAZ SIERPEM RAZ MŁOTEM
pi
Prawie Lider
538 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

11 lat temu

Słuszałam taką historię, że dziwnie zaklinowany mostek nad Redą na ulicy Rzecznej zawdzięczamy oddziałowi radzieckiemu, który chciał go wysadzić, ale coś nie całkiem im wyszło.
pi
ODPOWIEDZ