Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Moście Błota czy "Nowa Reda"

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Majas
Ja tu zaglądam
29 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 14 lat temu

11 lat temu

Spotkałem się ostatnio z opinią że dzielnica Moście Błota nazywa się "Nowa Reda".
Czy jest ktoś kto może oficjalnie zaprzeczyć lub potwierdzić tę informację ?
Orlęta Reda !
Marcin
Prawie Lider
521 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

11 lat temu

Oficjalnie to zaprzeczą w Urzędzie Miasta.

Wysłane za pomocą Tapatalk 2
Awatar użytkownika
redziaczki
Wygadany Lider
2023 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

Moście Błota to Moście Błota, nie wiem skąd miała być ta nazwa zmieniana...
Reda. Tu się po prostu dobrze żyje
Runeda
goya
Lider Forumowicz
1018 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

11 lat temu

Ale chyba lepiej mieszkać w Nowej Redzie, niż na błotach
Major
Prawie Lider
601 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

11 lat temu

Nazwa nie pasuje całkiem do otoczenia,skąd taki dziwny pomysł ?
Co mają wspólnego te tereny by nazwać ,,Nowa Reda" ?
Jest miasto Reda i tyle.
Binka
Bywalec
283 postów
Bywalec
Rejestracja: 11 lat temu

11 lat temu

Pewnie dlatego,że to nowa część Redy
Damian
Prawie Lider
679 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

11 lat temu

Bawią mnie tego typu sytuacje. Sprowadzają się ludzie z innych miast i zaczynają zmieniać dawne nazwy. Jak się komuś nie podoba nazwa, to powinien zamieszkać w ładniej zwanej dzielnicy. Tyle Ci ich wokół np. Śmiechowo Moście Błota to nawet nie historyczna dzielnica Redy, tylko oddzielna wieś. Przypomina mi się też historia nowej dzielnicy (do niedawna pola) przy 12 Marca, która zawsze należała do Ciechocina. Niezorientowani zaczęli przybierać nazwę pobliskiej dzielnicy Betlejem, ale to też chyba nie do końca się spodobało, bo wprowadzają nazwę Nowe Betlejem. Tak pomijając śmieszność sytuacji, to trochę nieładnie przychodzić do kogoś i wprowadzać swoje porządki ...
Majas
Ja tu zaglądam
29 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 14 lat temu

11 lat temu

Tak wiem że ta wioska niedawno została przyłączona do Redy, no ale jak widać nie każdemu się nazwa podoba i wymyślają bóg wie co.
Temat był potrzebny jako argumentacja do wygranego zakładu tak więc dzięki wszystkim za pomoc

Do zamknięcia.
Orlęta Reda !
Akuku
Ja tu zaglądam
16 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

jaka nowa Reda ?? to sa moście błota i tyle na ten temat
Tempest
Znam to forum
129 postów
Znam to forum
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

Przecież nazwa Betlejem jako całej dzielnicy jest oficjalna, nawet UM się nią posługuje. Nie wiem, skąd pomysł, że to jest Ciechocino, skoro to zupełnie inne rejony.
Z kolei Nowe Betlejem jest używane zwyczajowo, po prostu jako odróżnienie nowo powstałych zabudowań w obrębie 12 Marca, od tych już istniejących w obrębie Polnej. Dzielnica jest na tyle rozległa (nie wiem, czy nie jedna z większych w Redzie), że trudno operować jedną nazwą dla całego obszaru. Nie rozumiem, co Cię w tym śmieszy lub przeszkadza. W większych miastach każda z dzielnic ma swoją własną "podnazwę", a te często jeszcze kolejne, więc to jest raczej naturalna kolej rzeczy.
szym911
Znam to forum
90 postów
Znam to forum
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

Wprowadziłem się w 94 roku do Redy w okolicach 12 Marca i dla mnie również zawsze to było Ciechocino a nie betlejem które uchodziło za dzielnice niezbyt atrakcyjną i dosyć taką patologiczną. Jak teraz słysze ze mieszkam na betlejem to mnie krew zalewa...
Tempest
Znam to forum
129 postów
Znam to forum
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

A ja w 2002 r kupowałem działkę przy 12 marca. Na Betlejem - tak mnie poinformowano w UM, bo Ciechocino jest dzielnicą po drugiej stronie ul. Puckiej.
Więc wprowadziłem się już tym bardziej na Betlejem. Jedyne, co mi się nie podoba, to sama nazwa, bo jest po prostu od czapy. Swoją drogą ciekawi mnie jej geneza.
Damian
Prawie Lider
679 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

11 lat temu

Emocje nie mają tu nic do rzeczy. Nazwanie przez jakiegoś urzędnika też niewiele, bo nie wiadomo od kiedy ów mieszka w Redzie. Najlepiej zapytać starszych mieszkańców Ciechocina - to jest odpowiedni adres do zdobycia wiedzy na ten temat. Pytałem kilka razy i tak właśnie to nazywano. Betlejem to koniec Polnej.
anka_cyganka
Ja tu zaglądam
28 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 11 lat temu

11 lat temu

czy ktoś wie skąd się wzięła nazwa "Betlejem"? pytałam już kilku starszych mieszkańców Redy, ale nikt nie znał odpowiedzi. a ja taka ciekawa jestem
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1986 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

Nie wiem, na ile to sensowne źródło informacji, ale proszę: http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria: ... iedla_Redy. Betlejem to zupełnie inna dzielnica niż Ciechocino. To mniej więcej tak, jakby ktoś chciał pod Ciechocino podciągnąć Rekowo, bo też z nim graniczy (notabene Rekowo tez jest Górne i Dolne i jakoś nikt się nie burzy). Możliwe, że kiedyś cały ten obszar wzdłuż 12 Marca i Polnej to było Ciechocino, bo nie było konieczności specjalnego nazywania hektarów łąki i pól, które wówczas stanowiły znakomitą część tych rejonów. Ale czasy się zmieniają, powstały tu dwa osiedla, kilkanaście firm, wybudowało się mnóstwo domów, więc trudno się dziwić, że ten obszar został w jakiś sposób wyodrębniony i nazwany inaczej dla odróżnienia od innego skupiska domów, jakim jest Ciechocino.
ODPOWIEDZ