Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Jakość powietrza w mieście i powiecie

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

10 lat temu

Jeśli komuś się wydaje że nad morzem jest _lepsze_ powietrze niż np w Warszawie.
Tu jest częściowo w błędzie bo o ile pyły zawieszone są w normie to skażenie Benzoapirenem jest takie jak obok Huty na śląsku.

http://www.eea.europa.eu/themes/air/interactive/bap
http://en.wikipedia.org/wiki/Benzo%28a%29pyrene
fatalnie, ja się łudziłem iż jest tu trochę lepiej niż na południu.
palimy węgielkiem, drewnem, śmieciami i mamy ponad miarę rozwinięty indywidualny transport zmotoryzowany ...to widać jak strasznie że się wyróżniamy w Europie pod tym względem a wyniki ze stacji pomiarowych są bezlitosne.
Nie widać go a truje(silnie rakotwórczy) 1 klasa ten związek chemiczny.

Ps norma to 1ng/m3 u nas średni wynik ! jest od 1.6 do 4x przekroczony w zależności od stacji pomiarowej.
Artur
Miki
Ja tu zaglądam
36 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 16 lat temu

10 lat temu

Nadzieja w tym że są to dane z 2011, systemy grzewcze są stopniowo modernizowane więc poziom zanieczyszczenia powietrza pewnie się zmniejsza....
Jarek

10 lat temu

ArturB pisze:Jeśli komuś się wydaje że nad morzem jest _lepsze_ powietrze niż np w Warszawie
Nie kracz, proszę. Jest lepsze, zapewniam
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

8 lat temu

Ostatnio dużo się mówi o zanieczyszczeniu powietrza w Krakowie, ale niewiele osób wie, że i w naszych okolicach są systematycznie przekraczane normy (w Redzie nie dokonuje się pomiarów). Ostatnio dostałem na maila ciekawą analizę - chciałbym się z Wami nią podzielić.
******
Zauważyliście pewnie w ostatnich miesiącach większe zainteresowanie mediów sprawami zanieczyszczenia powietrza. Krakowski smog - wiadomo. Do tego doszedł jeszcze raport Europejskiej Agencji Środowiska i najgorszy w Europie wynik Polski, jeśli chodzi o obecność w powietrzu rakotwórczego benzo(a)pirenu.
1.png
Benzo[a]piren jest rakotwórczy, mutagenny, powoduje wady wrodzone, wpływa negatywnie na rozrodczość, powoduje niepłodność. Główną przyczyną zanieczyszczenia polskiego powietrza rakotwórczym benzo[a]pirenem jest "niska emisja". Emisja ta wynika z ogrzewania domów za pomocą węgla i innych paliw stałych, często w piecach nie spełniających żadnych standardów emisyjnych. (<http://www.polskialarmsmogowy.pl/#mapa-stezen>). Dopuszczalna norma to 1 ng/m³. Jak widać na powyższej mapce w Polsce przekroczona jest praktycznie wszędzie. Zaciekawiło mnie, jak sytuacja wygląda w naszej okolicy i oto, co znalazłam w ROCZNEJ OCENIE JAKOŚCI POWIETRZA ZA 2014 ROK, raporcie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku:
2.jpg
W Redzie pomiarów się nie przeprowadza, ale wynik dla Wejherowa jest porażający. 6-krotne przekroczenie normy, obok Kościerzyny najgorzej w województwie Żeby było jeszcze gorzej, poziomy te są bardzo zróżnicowane w ciągu roku (w związku z ogrzewaniem domów) i wyglądają tak:
3.JPG
na podstawie danych airpomerania.pl

To oznacza, że w miesiącach zimowych mieszkańcy Wejherowa wdychają 16-krotnie więcej rakotwórczej substancji niż przewiduje norma

Trudno mi uwierzyć, że takie rzeczy są możliwe w cywilizowanym, rozwiniętym kraju A jeszcze trudniej, że tak niewiele się robi, żeby temu zapobiec Niewielkim pocieszeniem jest redzki plan gospodarki niskoemisyjnej, którego projekt był przedstawiony w październiku.
Nie wiem, na jakim etapie jest jego wdrażanie. Oby planowane zmiany faktycznie wpłynęły na poprawę sytuacji.
Awatar użytkownika
RECIECH
Prawie Lider
664 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

8 lat temu

Dane faktycznie porażające, nie da się zresztą ukryć, że wieczorem spacer po Ciechocinie jest koszmarem - dymy z kominów dosłownie duszą - ale muszę się przyznać, że również w tym mam swój udział ponieważ również są to moje dymy . Nie jestem jednak w stanie przejść na ogrzewanie gazowe - jak to ładnie w dokumencie przez Ciebie przytoczonym stoi na stronie 21 :"2. Rozwój sieci gazowych w celu umożliwienia większej liczbie ludności wykorzystania tego niskoemisyjnego paliwa" - aż się prawie popłakałem ze wzruszenia "umożliwić dostęp"... ale że ceny tego paliwa są kosmiczne, to o tym się już nie wspomina. Nie stać zarówno mnie jak i wielu innych na ogrzewanie gazem. Chętnie bym jednak pokrył koszt przyłączenia do ogrzewania tzw "miejskiego" i w ten sposób zlikwidował ten cholerny piec. No chyba, że jego wysokość Car Putin ceny gazu nam zmniejszy to zaraz lecę na złomowiec z gratem węglowym...
dorka04
Częsty Bywalec
397 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 14 lat temu

8 lat temu

Dobrze jeżeli palisz węglem ale sądząc po zapachu i kolorze niektórych dymów to palone jest dosłownie wszystko Coś wiem o kosztach ogrzewania gazowego ,bo sama mam taki piec
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

8 lat temu

Jeszcze drobny komentarz w temacie. W pewnym stopniu problem emisji z pieców węglowych mógłby być rozwiązany poprzez wsparcie OZE, w tym mikroinstalacji OZE. Jednak dzisiaj (w Polsce) w ogóle odchodzimy od OZE.

Ponieważ koncerny energetyczne musiały ponieść wysokie koszty związane z ratowaniem nierentownych kopalni węgla, proponuje im się rekompensatę, umożliwiając traktowanie współspalania biomasy z węglem jak źródło odnawialne. Za takie współspalanie biomasy z lasów i upraw dostaną zielone certyfikaty i dużą kasę. Ale żeby to się spinało, to trzeba ograniczyć wsparcie dla elektrowni wiatrowych oraz słonecznych. Więc jeśli słyszeliście ostatnio o propozycjach, by zwiększyć odległości farm wiatrowych od zabudowań (do takich, które w praktyce wykluczą powstawanie nowych farm wiatrowych), to chodzi te facto o umożliwienie spalania biomasy w elektrowniach i ogromne pieniądze.

A to, że niemal wszystkie polskie miasta nie spełniają norm emisji zanieczyszczeń do atmosfery... - kogo to obchodzi?
Awatar użytkownika
RECIECH
Prawie Lider
664 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

8 lat temu

Info dla mieszkańców Ciechocina - napisałem do Koksika z zapytaniem odnośnie możliwości podłączenia do sieci ciepłowniczej i Pan Prezes odpisał (błyskawicznie i wyczerpująco), że przez najbliższe lata nie ma takiej możliwości - z Unii na ten cel nie dostaną, a środki obecne "idą" na prace w rejonie Buczka, Jarej, Gniewowskiej itd. - pozostaje nam więc nasze własne ogrzewanie . Dymy zimą wydają się więc nieuniknione.....
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

Ciekawa grafika:
Załączniki
comment_6LGrRqfNlTzbsFvumLVVXr7KYrx832Vq.jpg
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

Trochę w kontekście aktualnego problemu wycinki drzew, poruszanego w innym wątku...

Świetne narzędzie, które pozwala sprawdzić aktualny stan jakości powietrza w regionie. Niestety, w okolicy Redy brak stacji pomiarowej - najbliższa jest na Pogórzu. Jak widać, dzisiaj u nas całkiem nieźle, bo wiatr z północy, aczkolwiek inne polskie miasta dzisiaj w niechlubnej światowej czołówce.

https://airvisual.com/
https://airvisual.com/earth
zanieczyszczenie.JPG
miasta.JPG
miasta.JPG (26,22 KiB) Przejrzano 11202 razy
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

7 lat temu

Zigi pisze:Trochę w kontekście aktualnego problemu wycinki drzew, poruszanego w innym wątku...
Lasy ważna, bardzo wazna sprawa. Pogmerałem troche w sieci. Polska mieści sie w sredniej europejskiej, która wynosi ok 32% powierzchni kraju (Polska ok 28%) Finlandia i Szwecja ok 70% Jednakże Wielka Brytania ok 12%, a powietrze tam czyste. Nie sądzę, aby obecne wycinki drzew w sposób zdecydowany wpłynęły na stan powietrza. Problem tkwi raczej w piecach kopciuchach i samochodach kopciuchach.
Myślę, ze szybko tego nie rozwiążemy. Cena gazu do ogrzewania jest dla wielu nie do przebrnięcia.
Jeżeli ogrzewanie z kotłowni miejskiej miałoby byc tańsze niż gazowe, to ja byłbym skłonny wyasygnowac pewna kwotę na wspólną z miastem inwestycję "uciepłownienia' miasta.
W ten sposób Ciechocino i inne części miasta założyło sobie gaz. Wtedy to się nazywał "czyn społeczny" Część zapłacili mieszkańcy, część miasto, no i gaz założylismy.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

Oczywiście masz 100% racji i także się pod tym podpisuję. Miałem raczej na myśli ogólny stosunek do ochrony środowiska.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

Nawiązuję do mojego postu powyżej, gdyż właśnie przeczytałem, że na ul. Podgórnej zakładaja sieć miejską co i cw. Opłata wynosi 3 000 zł. Takie rozwiązanie bardzo by mnie interesowało. Przypominam jednak sobie, że ktoś na tym forum rozmawiał z "Koksikiem" i uzyskał informację, że w Ciechocinie (gdzie mieszkam) nie przewiduje sie takiej roboty. Trzeba będzie iść do Burmistrza, może coś sie uda.
ODPOWIEDZ