Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

deklaracja o wysokości datku podczas kolendy

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Awatar użytkownika
Johny Bravo
Częsty Bywalec
312 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

10 lat temu

Glider pisze:
Marcin pisze:...
Planu kolęd nie mamy.
Proszę bardzo: http://antoni-reda.pl/wp/plan-koled/
No proszę - czyżby ktoś z Księży czytał forum?
Mam nadzieję, że w przyszłym roku - taki plan kolęd od razu pojawi się w internecie oraz w gablocie przed kościołem, i nie będą czekać aż panowie rozniosą po domach w zamian za ofiarę...
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

10 lat temu

Pienio pisze:...Zakładam, że niejaka Urszula (która z resztą dopiero co się tu przeprowadziła, a już jest ekspertem wiedzy lokalnej) zwyczajnie doniosła do portalu, a ten jeszcze to opisał w odpowiedni sposób. Oczywiście nie badając sprawy dokładnie, bo po co. Nawet nie porozmawiali z samym proboszczem. Zwyczajne skurw****stwo...
zwyczajowo nie uczestniczę w sporach związanych z polityką i kościołem, ale ciekawski jestem, więc trzy pytania tylko mam:

1. Ile trzeba mieszkać "tu" żeby mieć prawo wyrażać opinie, że komuś coś się podoba, albo nie podoba?
2. Co w artykule było tak nie obiektywne, że portal "opisał to w odpowiedni sposób"?
3. Czy przypadkiem nie było w artykule wzmianki, ze nikt z parafii nie chciał się wypowiadać?

Tylko nie róbcie ze mnie od razu antyklerykała, po prostu nie przeżywałem tej sprawy jakoś szczególnie, więc dla obiektywizmu wolałbym mieć szersze spojrzenie.
Pienio
Prawie Lider
674 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

10 lat temu

1. Nie ma jakiegoś konkretnego przedziału czasu. Sprawa dotyczy kolędy, którą przyjmuje się raz w roku. Zdrowy rozsądek nakazuje przynajmniej raz ją przyjąć w danej parafii, żeby wiedzieć jak to wygląda. Urszula, przeprowadziła się do Redy, nie przyjęła jeszcze ani razu kolędy, ale już leci do gazety, żeby donieść o jakimś "niepokojącym zjawisku".
Twoje pytanie jest zadane ofensywnie. Prawo do wyrażania opinii ma się zawsze, nawet do kretyńskich opinii. Na pytanie odpowiem: "rozsądną" ilość czasu

2. Ogólnie cały artykuł jest denny. Praktycznie w każdym zdaniu jest jakiś mankament. Odniosę się tylko do wstępu, bo za dużo czasu zajęłaby analiza całości.
Zawartość koperty wręczanej księdzu podczas kolędy to wciąż temat tabu.
Fałsz. Nie ma żadnego tematu tabu. "Koperta" (samo określenie jest pejoratywne, kojarzy się z łapówką) to dobrowolna ofiara od wiernych - koniec tematu. Już pierwsze zdanie stara się narzucić czytelnikowi myśl, że Kościół próbuje coś ukryć.
Tym większe musiało było zdziwienie mieszkańców parafii św. Antoniego w Redzie, którzy w swoich skrzynkach znaleźli parafialny druk.


Z tego co wiem to ta karteczka pojawia się już któryś rok z rzędu, to po pierwsze. Po drugie nawet za pierwszym razem, nie sądzę, żeby u mieszkańców parafii (oczywiście sugestia jest taka, że u wszystkich mieszkańców, bo nie użyto słowa "niektórych", a właśnie "niektórzy" są zdziwieni, np,. Ula, Patryk) pojawiło się jakieś ogromne poruszenie, zdziwienie. Gdyby tak było, taki artykuł powstałby dużo wcześniej.
Wraz z imieniem i nazwiskiem mają w nim podać kwotę, jaką ofiarują podczas kolędy. Czy kościół może gromadzić takie dane?
Tak, może i gromadzi - wspomniane wcześniej księgi parafialne. Autorka poddaje pod wątpliwość znane wszystkim fakty - rzetelność dziennikarska leży.

Reszta artykułu jest podobnie żenująca. A najbardziej rażące, że autorka nie zbadała przyczyny powstania tych karteczek - znowu rzetelność dziennikarska leży. Zrobiła to specjalnie. Wiadomo, że tak gdzieś jest jakiś niedobór informacji tam pojawiają się domysły. A może na samochód nowy zbiera, a może chce posegregować parafian na lepszych i gorszych, a może coś tam.

3. Kancelaria udzieliła dobrej odpowiedzi na temat całej sprawy, ale "poskąpiono informacji na temat danych osobowych"

Gdyby autorka chciała rzetelnie wykonać swoją pracę, to dzwoniła by po kilka razy tak, żeby porozmawiać z proboszczem. Nie wierzę, że odmówiłby rozmowy, nie mając sobie nic do zarzucenia. Pewnie zadzwoniła w takich godzinach w jakich jej pasowało, odebrał jakiś młody wikary, który "nie chciał rozmawiać". W sprawach parafii wypowiada się proboszcz, więc szeregowy ksiądz nie mógł tego zrobić, bo zwyczajnie nie ma takich kompetencji.

W drugiej części jest wypowiedź ks. Ludwika Kowalskiego mająca na niby równoważyć ogólną, ukierunkowaną myśl artykułu. Zajmuje ona 1/3 całości, ale w ogóle nie dotyczy redzkiej parafii tylko opowiadania o wydatkach parafii św. Brygidy - zupełnie bez związku z głównym wątkiem.

Gdybym był przełożonym tej pani to zwolniłbym od razu. Jako referencję załączyłbym ten artykuł.

Przykro Wicek, że sam nie zauważasz takich rzeczy. Mam nadzieje, że nie oglądasz faktów, ani nie czytasz wyborczej.
Awatar użytkownika
Johny Bravo
Częsty Bywalec
312 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

10 lat temu

Pienio - nie zamierzam się z Tobą kłócić - ale co Ty się tak bulwersujesz...?
Trochę Cię poniosło - "jakość artykułu denna, zwolniłbym Panią redaktor..."
Stary - Twoje argumenty też pozostawiają wiele do życzenia -
Hasła atakujące widzów TVN i czytelników Gazety - są na poziomie głęboko zatwardziałego mohera..
Bo póki co to z Twoich wypowiedzi wychodzi, że nie wolno powiedzieć nic złego na księdza!
Uwierz, że wielu z nich ma więcej za uszami niż Ci się wydaje..

Pani redaktor - napisała że próbowali się skontaktować
Udało nam się skontaktować tylko z jednym księdzem, który jednak nie chciał się wypowiadać się na ten temat. W kancelarii poinformowano nas jedynie, że jest to opłata dobrowolna, jednak poskąpiono nam informacji na temat zbierania danych osobowych.
Gdyby ksiądz Jan Kowalski zabrał głos nie było by problemu...
Ja sam bym chętnie zapytał ks Kowalskiego - dlaczego nie dostarczono mi opłatka, planu kolęd, kalendarza parafialnego... - dlatego, że nie dałem kasy osobie zbierającej kasę po domach?
Dlaczego plan kolęd jest utrzymywany w tajemnicy do czasu - aż kolektorzy skończą chodzić po domach?
Czy nie uważasz, że gdyby nie chodziło o kasę - to taki plan znalazłby się od razu na stronie internetowej lub w gablocie przed kościołem?
Mam nadzieję, że nie uraziłem Cię - wiedz, że nie atakuję kościoła i księży - tylko też widzę drugą stronę medalu..
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

10 lat temu

Pienio pisze:Twoje pytanie jest zadane ofensywnie.
Właśnie Pienio nie Moje pytania zadane są dlatego, że Twoja postawa jest bardzo ofensywna. Mi ten temat pisząc kolokwialnie wisi i powiewa, przeczytałem ten artykuł na trójmiasto.pl i spłynął po mnie całkowicie. Kto chce wypisze deklaracje, kto nie chce nie wypisze i koniec kropka… zacząłem bardziej tematem się interesować jak zauważyłem go na forum… a to Ty głosisz tutaj opinie:
Pienio pisze:...Urszula (która z resztą dopiero co się tu przeprowadziła, a już jest ekspertem wiedzy lokalnej) zwyczajnie doniosła do portalu, a ten jeszcze to opisał w odpowiedni sposób. Oczywiście nie badając sprawy dokładnie, bo po co. Nawet nie porozmawiali z samym proboszczem. Zwyczajne skurw****stwo....
Pienio pisze:Gdyby autorka chciała rzetelnie wykonać swoją pracę, to dzwoniła by po kilka razy tak, żeby porozmawiać z proboszczem. Nie wierzę, że odmówiłby rozmowy, nie mając sobie nic do zarzucenia. Pewnie zadzwoniła w takich godzinach w jakich jej pasowało
Pienio pisze:Gdybym był przełożonym tej pani to zwolniłbym od razu. Jako referencję załączyłbym ten artykuł.
Pienio pisze:Przykro Wicek, że sam nie zauważasz takich rzeczy. Mam nadzieje, że nie oglądasz faktów, ani nie czytasz wyborczej.
Zauważ Pienio, że ja w swoim poście nie zaatakowałem (to w końcu jest podejście ofensywne) Ciebie ani razu… Ty gdy tylko odpowiedziałem na Twój post już mnie zaszufladkowałeś do oglądaczy faktów i czytelników wyborczej Nie jaką Urszule też zaatakowałeś, ba oskarżasz ją o donosicielstwo, choć ta kobieta w sumie nie zrobiła nic złego, dziennikarkę chcesz zwalniać z pracy (i to w święta) choć w sumie też nie zrobiła nic złego…
Pienio wyluzuj trochę – Kościół poradzi sobie z tym artykułem, radzą sobie z gorszymi rzeczami. Osoby wierzące nie odwrócą się od kościoła, bo na trójmiasto.pl napisali, że w Redzie kościół roznosi deklaracje – nie musisz tak agresywnie walczyć o „dobre imię kościoła”
Tym bardziej, ze są święta, olej sprawę, uśmiechnij się do krewnych, wypijcie razem wino, zjedzcie sernika, idźcie na spacer… a nie stresuj się tym, że ludzie mają inną opinie niż Ty
Pienio
Prawie Lider
674 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

10 lat temu

JB - nie bulwersuję się.
Nie atakuję widzów tvnu, widz to widz, sam wybiera co ogląda.
Nie chodzi mi o to, że nie wolno nic złego powiedzieć na żadnego księdza, ale akurat w tej sytuacji oskarżenie jest bezsensowne
Redaktor nie napisała, że "Próbowała skontaktować się z proboszczem" tylko, że "UDAŁO SIĘ skontaktować z jednym księdzem". A to różnica.

Co do reszty: zachęcam, żebyś poszedł pogadać z proboszczem, a nie wypisywał żale na czyhających na Twój portfel księży

Wicek:

Litości.

Gdzie ja Cię zaszufladkowałem? Nie napisałem "ej ty pewnie oglądasz TVN ciemnoto huehuehue". Wyraziłem tylko swoje nadzieje

Napisałem, że Twoje pytanie jest ofensywne w stosunku do mnie Moje posty są oczywiście ofensywne w stosunku do autorki, bo zwyczajnie należy się za taką chałturę, i Urszuli, bo zachowała się co najmniej lekkomyślnie.

Reszta to chyba troszkę nadinterpretacja. Wbrew temu co sugerujesz nie siedziałem przed monitorem z pianą na ustach. Dziwi mnie też facet (jeśli byłbyś wrażliwą damą to jeszcze bym zrozumiał), który określa moje posty w kategorii jakiejś agresji. Nazywam po prostu rzeczy po imieniu - wypisywanie w mediach kłamstw, albo (tu) wniosków wyciągniętych z niezbadanych do końca faktów to skurw****stwo i nic tego nie zmieni Nawet kwestia czy Kościół sobie poradzi czy nie. Nie wolno w ten sposób traktować NIKOGO.
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

10 lat temu

skończcie już.
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

10 lat temu

Ryszard pisze:skończcie już.
Tak naprawdę to skończyliśmy już ponad dobę przed Twoim wpisem, ale nie specjalnie rozumiem, czemu służy Twój wpis?

Raptem dwa razy się wypowiedziałem w tym temacie, spokojnie sobie rozmawiamy – od tego zdaje się jest forum, a tu nagle jakieś nic nie wnoszące hasło „skończcie już”

Ale ok. jeśli chodzi o mnie to skończyłem… proszę bardzo…
Dżoana
Ja tu zaglądam
23 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 10 lat temu

10 lat temu

Nie wiem dlaczego admin podjal decyzje o usunieciu mojego wpisu. Pozdrowilam Ulke, bo uwazam, ze dziala w slusznej sprawie. Nie zrozumcie mnie zle, ale kosciol przesadza z ingerencja w sprawy osobiste kazdego z nas. Kto chce i jest katolikiem, niech placi i tyle. Ja nie spotkalam sie z taka deklaracja (moze dlatego nie nie przyjmuje koledy i przyjmowac jej nie bede). Kiedy uczestniczylam w zyciu kosciola... i uwierzcie..kosciol to nie bog.. a deklarowanie kwoty na kolede jest co najmniej niestosowne. Bardzo dobrze, ze temat został poruszony na portalu trojmiasto, byc moze otworzy to co niektorym oczy - tym, co slepo wierza - nie w boga, lecz w kosciol. Chodzi mi o typ ludzi, ktorzy zostali wychowani w tej wierze i nie zaglebiali sie w np. pismo swiete (te prawdziwe, a nie te, ktore jest tera propagowane przez kosciol). Czy nie zastanawialiscie sie nigdy nad tym, że 9 i 10 przykazanie boze brzmi jak jedno zdanie? Zachecam do glebszej lektury
Awatar użytkownika
Artur75
Prawie Lider
559 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 14 lat temu

10 lat temu

"(...) na tym przykładzie widać, jak dobrzy i życzliwi są ludzie dla parafii."
http://www.tvn24.pl/proboszcz-podsumowa ... 472,s.html
ODPOWIEDZ