Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

deklaracja o wysokości datku podczas kolendy

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
vibra_bober
Forumowicz
78 postów
Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

10 lat temu

Należę do parafii św. Antoniego, jednak póki co nie otrzymałem takiego kwitka. Z tego co piszą na portalu trójmiasto.pl, to mogę się spodziewać w najbliższym czasie takiego świstka w skrzynce. Poniżej link do artykułu:

http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Prz ... 75516.html

Niestety "koperta" stała się nieodłącznym atrybutem kolędy. Jest to oczywiście niepisana tradycja, bo oficjalnie wizyta księdza ma służyć zupełnie innym celom, niż pobieranie haraczu od wiernych. Jednak mam wrażenie, że wizyta księdza jest głownie podyktowana celem zbierania datków. Przesyłanie do wiernych tego typu deklaracji jednoznacznie obnaża cel kolędowania i trochę mnie smuci... zawsze lepiej się łudzić, ze ksiądz faktycznie chce być bliżej życia codziennego parafian. Teraz już nawet nie ma miejsca na takie złudzenia
gnysek
Znam to forum
103 postów
Znam to forum
Rejestracja: 10 lat temu

10 lat temu

W ogóle ktokolwiek dostał taką kartkę? Wygląda to na kaczkę dziennikarską.

Dla mnie takie coś to duże zaskoczenie, bo w Gdańsku w mojej poprzedniej parafii księża nie tylko nie prosili o datki, ale potrafili nawet odmówić wzięcia koperty!
Pienio
Prawie Lider
674 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

10 lat temu

vibra_bober pisze: Niestety "koperta" stała się nieodłącznym atrybutem kolędy. Jest to oczywiście niepisana tradycja, bo oficjalnie wizyta księdza ma służyć zupełnie innym celom, niż pobieranie haraczu od wiernych. Jednak mam wrażenie, że wizyta księdza jest głownie podyktowana celem zbierania datków.
Bo tak każe Ci myśleć "wszechobecna nagonka", o której mówił niejaki Patryk. Sam byłem świadkiem, jak w moim domu koperta została zwrócona.

Zdziwiłem się, że nagle się przyczepiono do tego, że prob. w trakcie ogłoszeń parafialnych podsumowuje wydatki parafii. Jeszcze niedawno te same media wręcz DOMAGAŁY się w podobnych artykułach jawności takich danych. Zdaje się, że nawet na forum pojawiły się głosy lokalnych antyklerykałów w tym tonie
Przewrotność i podwójne standardy mają się dobrze.

Zbadam sprawę, zaciekawiła mnie
direks
Forumowicz
50 postów
Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

10 lat temu

Niestety owa kartka w tej Parafii istnieje , ponieważ przeprowadziłem się tu kilka lat temu i co roku przynoszą ją do domu . Na kartce proszą o inf." Nasza rodzina.......zam.w .....przy ul..........pragnie złożyć dobrowolną ofiarę kolendową w wysokości.....jako nasz dar serca, a przeznaczoną /w tym roku/ na ławki do naszego kościoła".
Awatar użytkownika
Glider
Częsty Bywalec
420 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 17 lat temu

10 lat temu

direks pisze:Niestety owa kartka w tej Parafii istnieje , ponieważ przeprowadziłem się tu kilka lat temu i co roku przynoszą ją do domu . Na kartce proszą o inf." Nasza rodzina.......zam.w .....przy ul..........pragnie złożyć dobrowolną ofiarę kolendową w wysokości.....jako nasz dar serca, a przeznaczoną /w tym roku/ na ławki do naszego kościoła".
Dlaczego "niestety"?
Dzięki temu wiadomo, na jaki cel przekazywane są pieniądze.
A słowo "dobrowolną" oznacza, że jak ktoś nie chce nic dać, to jak najbardziej ma takie prawo.
goya
Lider Forumowicz
1018 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

10 lat temu

Dokładnie tak jak Glider pisze i jeszcze dodam, że danych osobowych nie ma obowiązku podawać, jak nie chce.
pi
Prawie Lider
538 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

10 lat temu

To, że proboszcz z Antoniego szczegółowo tłumaczy się z wydatków wydaje mi się rzadko spotykana zaletą.
pi
Major
Prawie Lider
601 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

10 lat temu

Czas przywyknąć do nowych nawyków,bo tu tak jest. Efekty w kościele widać gołym okiem,ja przynajmniej jestem pewien że pieniądze idą na dobry cel.
Awatar użytkownika
kula65
Częsty Bywalec
311 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 14 lat temu

10 lat temu

też dostaje takie kartki, nie podoba mi się to i nie wypisuje swoich danych, w kopertę wkładam ile uważam....ale moim zdaniem taka kartka z wypisanymi danymi i kwotą pozwala proboszczowi przeznaczyć całą sumę na dany cel (w tym roku ławki) i nie musi tj. w artykule na trojmiasto.pl oddawać połowy na seminarium, jakiejś części na kurie itp. itd. bo przecież dany delikwent daje na to co jest napisane.
ARKA TO MY FANATYCY !!!
Pienio
Prawie Lider
674 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

10 lat temu

No i jest tak jak myślałem:

Kościół się rozbudowuje, zbliża się koniec roku, trzeba zapłacić dużą ratę za ławki i proboszcz zwyczajnie potrzebuje jakiejś prognozy finansowej. Nic złego się nie dzieje.
Co do danych osobowych. Jest coś takiego jak Księgi Parafialne i tam od dawna są takie podstawowe dane jak Imię, Nazwisko i Adres. Oczywista sprawa.

Zakładam, że niejaka Urszula (która z resztą dopiero co się tu przeprowadziła, a już jest ekspertem wiedzy lokalnej) zwyczajnie doniosła do portalu, a ten jeszcze to opisał w odpowiedni sposób. Oczywiście nie badając sprawy dokładnie, bo po co. Nawet nie porozmawiali z samym proboszczem. Zwyczajne skurw****stwo.

Mam nadzieję, że Ulka to czyta - pomyśl trochę kobieto, zanim zrobisz cokolwiek. Na pewno zrobiłaś niewinnym ludziom wielką przykrość.
diorka
Bywalec
230 postów
Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

10 lat temu

No mysle,ze nie tylko Ulka powinna sie zastanowić.Pan Patryk,który twierdzi ,że na każdej mszy jest mowa o kasie to mnie zastanawia czy aby na pewno chodzimy do tej samej parafii.Uważam za właściwe informowanie wiernych o finansach.Ja co miesiąc daję składki i chcę wiedzieć na co idą.Jeżeli ktoś nie chce dawać składek mówi to bezpośrednio Pani bądź Panu zbierającemu i ten już nie przychodzi.A wzmianka odnośnie szafarzy -,,żal'' mówiąc kolokwialnie.
DIORKA
Awatar użytkownika
Johny Bravo
Częsty Bywalec
312 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

10 lat temu

A ja chciałem zwrócić uwagę na jedną rzecz..
Jakiś czas temu odmówiłem osobie chodzącej po domach ofiary - bo nie miałem gotówki przy sobie..
Efekt jest taki, że w tym roku nie dostarczono mi ani opłatków, ani kalendarza parafialnego, ani planu kolęd!
Oczywiście na stronie próżno szukać planu kolęd - bo jak twierdzi ksiądz - roznosi się je po domach (oczywiście za opłatę)
No nie tak to chyba powinno wyglądać...
Gdzie to przesłanie Papieża Franciszka - do księży - nie bądźcie strażnikami wiary!?

Efekt jest taki, że za chwilę będę miał ułożony harmonogram w pracy i pewnie kolędy nie przyjmę...
Dziękuję..
Marcin
Prawie Lider
520 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

10 lat temu

No widzisz, u nas zmienił się "zbieracz" z ramienia parafii, wczesniejszy regularnie co miesiac przychodził i dostawał swoje, a obecny w ciagu tego roku był 4 razy. Efekt jest taki, że generalnie mniej od nas kosciół dostaje... Opłatek otrzymaliśmy właśnie jakiś miesiąc temu, podczas ostatniej wizyty. Planu kolęd nie mamy.

Wysłane z mojego C6903 przy użyciu Tapatalk
Pienio
Prawie Lider
674 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

10 lat temu

Akurat administracyjnie podlegam pod starą parafię, ale może warto zadzwonić do parafii i zapytać dlaczego nie dostaliście planu zamiast snuć bezpodstawne domysły hę?

Johny - bezbłędne odniesienie wypowiedzi Papieża do roznoszenia planu kolęd
Awatar użytkownika
Glider
Częsty Bywalec
420 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 17 lat temu

10 lat temu

Marcin pisze:...
Planu kolęd nie mamy.
Proszę bardzo: http://antoni-reda.pl/wp/plan-koled/
ODPOWIEDZ