Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

komunikacja miejska

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

4 lat temu

Salamandra pisze:
4 lat temu
szymus127 pisze:
4 lat temu
najpierw to niech ta komunikacja wgl zacznie normalnie jezdzić... autobus co 40 min albo godzine to jakas porażka, czemu sie dziwić, że mało ludzi i puste przebiegi :|, komunikacja żeby była atrakcyjna to MUSI byc dostepna i prosta, autobus maxymalnie co 20 mimut, choć powinien być co 10 max 15.
U nas (Betlejem) jeździ co 2 godziny i tylko w dni robocze. To jest dopiero porażka :/
Taak, to prawda, te auttobusy w Betlejem, to nie jest udany strzał. nie wiem jednak, co trzeba zrobić, aby to poprawić. Często widzę jeżdżące prawie puste autobusy.Jeżdżą puste, bo jest ich mało?
szymus127
Znam to forum
84 postów
Znam to forum
Rejestracja: 5 lat temu

4 lat temu

Romku, jeżdżą puste bo są beznajdziejne. to proste, jakbys nie wiele mysląc, wiedzial, ze jak wyjdziesz na najblizszy przystanek, bedziesz mial autobus maxymalnie za 10 - 15minut o kazdej porze, to prawdopodobnie poszedlbyś na ten przystanek i skorzystal z komunikacji, o ile bylaby dogodna, jednak gdy w glowie masz ze autobus jezdzi co godzine czy tam 40 minut, a nie daj boze co 2 godziny, to wolisz pojechac prywatnym srodkiem trnaspotru, zeby zdarzyc na czas do celu ;)
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

4 lat temu

Czyli mozna przyjąć alternatywę, że albo autobus co 10-15 min, no powiedzmy 20 min, albo wcale? Nie ,to chyba absurdzik. Zwiększenie częstotliwości nie odbywa sie darmo. Jak bardzo ją trzeba zwiekszyć? Czyli ile to będzie kosztowało? Ilu ludzi pojedzie nie licząc emerytów, rencistów, dzieci i innych bezpłatnych?? Dlatego piszę, że nie wiem jak to rozwiązać.
narek
Prawie Lider
574 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

4 lat temu

Moim zdaniem liczy się głównie przewidywalny dość częsty takt oraz jak najkrótsze połączenia do węzłów przesiadkowych (Fworzec Główny). Mieszkam na Betlejem i wiele razy rozważałem już przejście na autobus, Zaznaczam że codziennie korzystam z SKM. Podam Wam przykład z życia oparty na własnym doświadczeniu,
Rano autobus mi pasuje ale co z tego jak jedzie do dworca SKM ponad 15 minut (bo objeżdża pół Redy). Łączny czas od wyjścia z domu do dotarcia na dworzec 25 minut. Tymczasem na dworzec w Pieleszewie docieram samochodem w 5 minut, rowerem w 7 minut, piechotą 20 minut...
Wracając z pracy już nie jest tak kolorowo bo dopasowanie się do 18 graniczy z cudem. Ok jeździ "9" ...co pół godziny, ale nawet jak dojadę na pętlę na Pucką (15 minut jazdy) to pozostaje mi spacer 20 minutowy do domu, Może teraz z MEVO byłoby łatwiej - ale też nie ma komfortu dostępności sztuk rowerów
Niestety komunikacja jest ułożona beznadziejnie. Moim zdaniem "9" powinna jeździć co 15 minut, co druga "9" (co pół godziny) powinna jeździć zamiennie do Rekowa i do Betlejem. tym samym zlikwidowałbym 18 i 19. Linia 9 powinna jeździć Gdańską, a funkcje zbierające mieszkańców z osiedli Ciechocino w głębi oraz nowe osiedla (Obwodowa, za torami Gniewowska ) powinna obsługiwać inna linia mądrze ułożona, coś w rodzaju 17, ale nie na obecnych zasadach.
No i jest jeszcze 8, ale teraz po zmianach to porażka, Tak samo jak porażką jest zajeżdżanie autobusów na osiedle Fenikowskiego w Wejherowie. Wydłużanie czasów podróży jest po prostu bez sensu , dlatego ludzie nie chcą korzystać z takiego środka komunikacji, chyba że muszą.
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

4 lat temu

Mogę się tylko podpisać pod tym, co napisał Narek. Jeśli mam do wyboru:
1/ telepać się ponad 20 minut autobusem do dworca w Redzie (i nie zawsze zdążyć na SKM; pomijam już, że nie zawsze akurat ta konkretna mi pasuje)
lub
2/ dojść w 13 minut spacerkiem na dworzec w Pieleszewie to rzecz jasna wybieram opcję drugą.
Oczywiście czasem nie ma się wyjścia i trzeba pojechać autobusem, gdy leje, a w lesie błoto po kostki. Ale gdy ten autobus jeździ raz na ruski rok + objeżdża dosłownie całe miasto, to po prostu ręce opadają. Wtedy do Trójmiasta (lub na dworzec) jadę po prostu samochodem.
Dla mnie to totalna paranoja, że odległość 4.5 km (tyle mam z domu na dworzec w Redzie) pokonuję autobusem w takim samym czasie, w którym z tegoż dworca dojadę SKMką do Gdyni (17 km).
Nie mam pomysłu co z tym zrobić. Ludzi na Betlejem z roku na rok coraz więcej, a połączenie komunikacyjne gorsze niż na głębokim zadupiu :(
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

4 lat temu

Romek pisze:
4 lat temu
Czyli mozna przyjąć alternatywę, że albo autobus co 10-15 min, no powiedzmy 20 min, albo wcale? Nie ,to chyba absurdzik. Zwiększenie częstotliwości nie odbywa sie darmo. Jak bardzo ją trzeba zwiekszyć? Czyli ile to będzie kosztowało? Ilu ludzi pojedzie nie licząc emerytów, rencistów, dzieci i innych bezpłatnych?? Dlatego piszę, że nie wiem jak to rozwiązać.
Myślę, że w dwóch porach szczytowych czyli np. 6-8 oraz 15-17 (lub 16-18) autobus powinien jeździć co 15-20 minut jeśli nie częściej.
W pozostałych porach wystarczy co pół godziny czy nawet godzinę.
No i te nieszczęsne weekendy. Nie wiem dlaczego założono, że w soboty i niedziele ludzie siedzą na tyłkach w domach ;) Jest wręcz przeciwnie.

Domyślam się, że nie ma na to pieniędzy, ale bądźmy szczerzy - czy to naprawdę AŻ TAKIE koszty? Ile tych km ma autobus do pokonania w ciągu jednego kursu? Reda to nie jest jakaś gigantyczna aglomeracja. Może autobusy z napędem elektrycznym byłyby bardziej ekonomiczne?
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

4 lat temu

dla mnie oczywistą sprawą jest, że linia autobusowa, która ma takt rzadszy niż co 30 min od 5.00 do 18.00 i co 60 min do 22.00 w dni robocze i min. co godzinę w sobotę i święta nie jest żadną alternatywą dla samochodów.

Druga sprawa to czas dojazdu do dworca. Powinien z każdej dzielnicy być możliwie szybki.

Mówienie o kosztach trochę mnie śmieszy. Nie mówimy o metrze tylko o kilku autobusach w całym mieście. Oczywiście, że to kosztuje... ale kurczaki.
Inwestycji za dużo nie ma, autobusy jeżdżą byle jak... to na co miasto wydaje pieniążki?

Liczę na to, że po oddaniu węzła poprawi się komunikacja między dzielnicami.
narek
Prawie Lider
574 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

4 lat temu

Miasto na pewno dużo wydaje na oświatę, wracając do komunikacji, sprawna komunikacja jest jednym ze sposobów zmniejszenia ruchu samochodowego, na pewno też znacznie poprawia komfort życia mieszkańców. Uważam że to powinien być priorytet dla miasta, budowa kolejnych dróg nie rozwiązuje problemów komunikacyjnych
szymus127
Znam to forum
84 postów
Znam to forum
Rejestracja: 5 lat temu

4 lat temu

Romek, nie absurdzik, tylko mozna tak wlasnie przyjac. Ja przeprowadzilem sie do Redy z wiekszego miasta, gdzie komunikacja jezdzila co 5-7 minut. Nikt nie mowi, ze ma byc za darmo i nie interesuje mnie kto kupi bilet i ile zarobi przewoznik. Podpisuje sie pod tym co pisali uzytkownocy wyzej, narek wicek i salamandra. Komunikacja to priorytet w miescie i to władzą miasta powinno zalezeżc by byla jak najlepsza. Reda to nie metropolia, ale podstawy takie jak bezposredni szybki dojazd do dworca i glownych punktow to podstawa, tak samo jak kursowanie co 15-20 mim autobusu, nie pomijajac weekendow (moze zwlaszcza weekendow) i pory nocnej dla osob powracajacych z pracy oraz imprezpwoczow. To da sie zrobic, fakt ze na pewno nie za darmo, ale jak miasto ma sie dalej rozwijac i przyciagać nowych mieszkancow. Reda z natury to sypialnia, wiec powinna zapewnoc porządna komunikacje. A jezeli Reda nie chce byc sypialnią to dwa razy powinna zapewnic dogodna komunikacje.
anulkabee
Nowy/a na forum
8 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 4 lat temu

4 lat temu

Z tego co dowiedziałam się od ludzi z MZK, to wiem, że z niektórymi propozycjami nawet nie udają się do UM, bo i tak nasz kochany burmistrz to odrzuci... tutaj liczą się pieniądze, a nie jakość... w Wejherowie udało się skoordynować rozkłady jazdy tak, że autobusy jeżdżą naprzemiennie, a w Redzie to problem... Dobry przykład to to, że od wielu lat walczy się o pętlę w Rekowie i dalej trzeba kombinować z manewrami koło sklepu, aż się w końcu stanie tragedia...
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

4 lat temu

wygląda na to, że Radni "Wspólna Reda" chcieliby aby linia 9 kursowała z Redy Rekowo do dworca Rumia PKP zjeżdżając przy Dworcu w Redzie w Młyńską i dalej zaliczając Aquapark i Auchan. Natomiast linia 8 miałaby pozostać jak jest.

Ale wszystko wskazuje na to, że władze miasta mają inną wizję i proponują rozwiązanie następujące.
9 zostaje jak jest.
8 zostaje wydłużona od Dworca w Redzie do Auchan (przez Młyńską i Aquapark).

8 ma być skomunikowana z 9 na przystanku Reda PKP w kierunku Rumi, tak aby przesiadka była "drzwi w drzwi".

Miasto swoje propozycje argumentuje tym, że w przypadku wydłużenia trasy 9tki trzeba by zamówić kolejny autobus do obsługi tej trasy - w przypadku wydłużenia trasy 8ki nie ma takiej potrzeby.
Ponadto miasto podnosi argument, że czas przejazdu 9tki między Redą, a Rumią wydłużyłby się i nie byłoby to atrakcyjne dla mieszkańców.
I chyba trudno nie przyznać racji...

Wygląda więc na to, że 8 będzie wozić Redzian do Auchan i Aquaparku :)
ale mamy już 10.12, a oficjalnie dalej nic nie wiadomo.
szymus127
Znam to forum
84 postów
Znam to forum
Rejestracja: 5 lat temu

4 lat temu

ciechocino zostalo odcięte od wejherowa i znacznie pogorszyl sie dojazd do dworca od koedy 8 zaczeła jeździć "po nowemu" zamiast lepiej jest 100 razy gorzej. pierwsze co to powinni pdzywrocic poprzednie kursowanie 8 !
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

4 lat temu

szyjmus127 - co znaczy 8 kursuje "po nowemu"? Nie przeglądałem ostatnich zmian odnośnie kursowania autobusów i chyba mi coś umknęło. :)
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
szymus127
Znam to forum
84 postów
Znam to forum
Rejestracja: 5 lat temu

4 lat temu

no umknęło umknęło.. od maja br linia nr 8 zajeżdża na ciechocino tylko jadąc od dworca w kierunku wejherowa, nie zajeżdża już wracając z wejherowa jak miało to miejsce przez wiele lat, tym samym znacząco spadla liczba kursów
bezposrednio do dworca z ciechocina (jezdzi 9 ktora telepie sie do dworca 20 min, 8 jechala około 8-10), nie wspominając, że teraz mieszkancy ciechocina owszem pojada do wejherowa ale juz z niego nie wrócą - _- no chyba, że pojada do dworca w redzie tam poczekaja 20 minut na kurs i kupią drugi bilet, co jest oczywiscie absurdem. Tak mniejwiecej wygląda te udogodnienie dla mieszkancow ciechocina
Robin
Częsty Bywalec
464 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

4 lat temu

W tej sprawie zawsze zastanawiała mnie znacząca przewaga ilości kursów do przyłączonej miejscowości Rekowo nad będącej od zawsze w granicach Redy licznie zamieszkałej ulicy 12 Marca .....
ODPOWIEDZ