Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Nowy proboszcz w Ciechocinie

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Awatar użytkownika
RECIECH
Prawie Lider
664 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

asiek pisze:
Gocha pisze:Właśnie! Mrzezino to najlepszy przykład:-). O ile mniej mieszkańców a o ile więcej się dzieje. Mozna? Można! Tylko potrzeba chęci a nie myśli o własnej wygodzie:-(. Nie wierzę że jesli zaczęłaby by się budowa koscioła to ludzie by to w połowie zostawili. Wręcz przeciwnie. Przykre to. Parafia się podzieliła. Z drugiej strony jak młodzi ludzie mają szanować księży skoro starsza część parafii nie szanuje biskupa??? Dali przykład... To wszystko mozna było załatwić inaczej bez tej całej agresjii...
Podaj konkretne przykłady, że proboszcz myślał głównie o swojej wygodzie - ale fakty, poprzyj je prawdziwymi argumentami, a nie plotkami, jeżeli napiszesz o plebanii to najpierw dowiedz się dlaczego powstała, o czym też ksiądz mówił w kościele
mam prośbę, chętnie bym się dowiedział - a nie wiem, jaki powód podał ksiądz na tej mszy jako uzasadnienie dla tak wielkiej plebani ? z góry dziękuję
Awatar użytkownika
RECIECH
Prawie Lider
664 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

Romek pisze:
Gocha pisze:Dużo ludzi nie chodzi do tego koscioła a do ościennych parafii bo tu nie ma nawet gdzie usiąć... parafia się rozrasta a powierzchnia koscioła dalej skromna... Wy też dojdziecie do wieku że nie wystoicie na mszy......
O 7:30 i o 17:00 jest całkiem luźno. Może dodac jedną mszę, np o 14:00. Kościół raczej szybko nie powstanie, należy zatem (moim zdaniem) optymalnie wykorzystać to czym dysponujemy
od wielu lat ludzie stoją przed kościołem niezależnie od pogody ponieważ w środku nie ma miejsca - i mówię o mszach w niedziele oraz święta, może faktycznie powinno się dodać dodatkowe msze w te dni, ale Ciechocino się rozrasta - np. jakiś debil wydał pozwolenie na budowę BLOKÓW na Kazimierskiej (pomiędzy domkami), bloki powstają również na tzw. Betlejem, więc coraz więcej potencjalnych wiernych
kowalski
Lider Forumowicz
1606 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

9 lat temu

Starostwo wydaje zezwolenia na budowę .
jarekm
Bywalec
238 postów
Bywalec
Rejestracja: 10 lat temu

9 lat temu

Ciekawe co się stało z materiałami budowlanymi?
Były, leżały sobie grzecznie na placu i zniknęły.
Awatar użytkownika
RECIECH
Prawie Lider
664 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

kowalski pisze:Starostwo wydaje zezwolenia na budowę .
dziękuję kowalski - dzięki Tobie mogę sprecyzować : jakiś debil ze Starostwa wydał pozwolenie na budowę BLOKÓW w środku osiedla domków jednorodzinnych
asiek
Ja tu zaglądam
22 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 14 lat temu

9 lat temu

mam prośbę, chętnie bym się dowiedział - a nie wiem, jaki powód podał ksiądz na tej mszy jako uzasadnienie dla tak wielkiej plebani ? z góry dziękuję[/quote]

Założeniem była rozbudowa tzw. "domu bożego" czyli salek oraz biura parafialnego - przykaz odgórny, czy na tym terenie mieści się też plebania? Nie wiem, może tak, może nie - nie byłam, nie widziałam, nie sprawdziłam
Awatar użytkownika
RECIECH
Prawie Lider
664 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

asiek, bardzo dziękuję za info - naprawdę zastanawiałem się czy można w mądry sposób to uzasadnić - i jak się okazało.... nie można
asiek
Ja tu zaglądam
22 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 14 lat temu

9 lat temu

Wiesz, pewnie oficjalnym językiem brzmiałoby to mądrzej i bardziej przekonująco i ogólnie uważam, że w tym całym temacie więcej plotek, domysłów itp.itp. A jak było/jest naprawdę? Tego chyba nie wie nikt i się nie dowie
lutek
Nowy/a na forum
6 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 9 lat temu

9 lat temu

czytam od kilku dni i nie mogę już dłużej patrzeć na to co pisze część z Was, zwyczajnie mi przykro, łatwo ocenia sie jk nie zna sie całej sytuacji.

fakty są takie:

dług do Kurii jest faktem, Były Proboszcz miał ok 100tys zł długu do Kurii, nowy ma 200tys zł plus kredyt w banku na rozbudowę parafii w Rewie. Długi względem Kurii ma też wielu wikarych i muszą zaciągać kredyty w banku by je spłacić. Ludzie coraz mniej dają bo nie mają, a Kuria żąda coraz wiecej. Każda parafia musi odprowadzać tzw podatek od dusz, czyli określoną kwotę od osoby i nie ma znaczenia czy ta osoba chodzi do kościoła i daje na tace czy nie, wystarczy że figuruje w rejestrze parafii. Z tego co ludzie dają na tacę trzeba opłacić rachunki za użytkowanie plebanii, rachunki za ew prąd/ogrzewanie kościoła, monitoring etc, ubezpieczenia proboszczowi, wikarym, ew pracownikom oraz pensje plus zwyczajne wydatki na wyżywienie etc, jak w każdym domu oraz jeszcze odprowadzić okresloną kwotę do Kurii. tak to wygląda. Jednym udaje się bez długów innym nie, zależy od gospodarności oraz od tego ile parafianie są wstanie ofiarować na tace.

Były Proboszcz wielokrotnie starał się o rozbudowę kościoła ale problem był z uzyskaniem zgody z Kurii. Kurii zależy na tym aby kościoły były małe ale było ich pełno, aby parafainie chętniej ruszyli tyłek i dali na tace oraz aby było więcej 'punktów zbioru daniny' do Kurii.

Plebania jest duża bo taki był niegdyś wymóg aby miała takie rozmiary, były konkretne cele ku temu, ostatniecznie na dole są salki + łazienki, bioro parafialne, pierwsze piętro i drugie to aktycznie plebania. Kto tam miał okazję być, doskonale wie że pomieszczenia są niewielkie, małe mieszknia dla dwóch wikarych, kilka maleńkich pokojów gościnnych dla przyjeżdżajacych czy to zakonników czy innych księży gdy muszą przenocować, mieszkanie proboszcza, kuchnia, jadalnia dla gości - gdy Biskup przyjeżdża oraz pomieszczenia gospodarcze. Duży korytarz ale wnetrza klitki. Z zewnątrz wydaje się niesamowicie wielka ale wew jest zupełnie inaczej. Moim zdaniem od samego początku źle zaplanowana ale to moje zdanie.

piękny ogródek wraz z "domkiem" powstał dzięki przyjaciołom ks. Zbyszka i jego rodziny a nie z pieniędzy parafialnych. Domek nad morzem? Z tego co mi wiadomo, ks Zbyszek ma rodzinę nad morzem.


Cały problem ze zmianą dotyczył ziemi parafailnej. Już ok 3 lata temu Głódź chciał tą ziemię bo Kuria ma komornika na karku i grozi im okrojenie ich posiadłości w Gdańsku. Kuria chce tę ziemię by ją potem odsprzedać prywatnemu deweloperowii z niezłym zyskiem.
Ks Zbyszek się nie zgodził na oddanie ziemi w zamian za odłuzenia i teraz też by się nie zgodził.
Obawiam się że nowy proboszcz stał się zakładnikiem biskupa. Sam ma dwukrotnie większy dług, który musi spłacić, plus kredyt w banku pod rozbudowę plebanii w Rewie. Przyszedł w gotowe warunki, gdzie jest niezły kawałek ziemii na którym Kurii bardzo zależy, i będzie zmuszony sprzedać tę ziemie do Kurii albo zostanie przeniesiony a w jego miejsce przyjdzie taki który sie zgodzi. I tak będzie do skutku aż głodny biskup dostanie to czego żąda.
Dla chętnych polecam poczytanie sobie co ów biskup wyrabia W Gdańsku i co wyrabiał w Warszawie, przykre są Jego działania.

ks Zbyszek nie był ideałem, nikt nim nie jest, ale był zwykłym człowiekiem z ludzkim podejsciem, w buirze nigdy nie było cennika, każdy dał co łaska a kto nie miał, nie był zmuszany do dania, wręcz przeciwnie. Nie robił tez problemów z ochrzczeniem dziecka gdy rodzicie żyli bez ślubu. Człowiek z sercem, kochający ludzi i zwierzęta.
jaki będzie nowy proboszcz? Dowiemy się gdy lepiej się z nim zapoznamy, na dzień dzisiejszy ustalił cennik w biurze parafialnym.
SWIEZAK23
Nowy/a na forum
9 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 10 lat temu

9 lat temu

masakra... wszedzie tylko kasa , kasa, kasa
asiek
Ja tu zaglądam
22 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 14 lat temu

9 lat temu

Ehh, pokręcony i zły jest ten świat...
Awatar użytkownika
RECIECH
Prawie Lider
664 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

lutek pisze:czytam od kilku dni i nie mogę już dłużej patrzeć na to co pisze część z Was, zwyczajnie mi przykro, łatwo ocenia sie jk nie zna sie całej sytuacji.

fakty są takie:

dług do Kurii jest faktem, Były Proboszcz miał ok 100tys zł długu do Kurii, nowy ma 200tys zł plus kredyt w banku na rozbudowę parafii w Rewie. Długi względem Kurii ma też wielu wikarych i muszą zaciągać kredyty w banku by je spłacić. Ludzie coraz mniej dają bo nie mają, a Kuria żąda coraz wiecej. Każda parafia musi odprowadzać tzw podatek od dusz, czyli określoną kwotę od osoby i nie ma znaczenia czy ta osoba chodzi do kościoła i daje na tace czy nie, wystarczy że figuruje w rejestrze parafii. Z tego co ludzie dają na tacę trzeba opłacić rachunki za użytkowanie plebanii, rachunki za ew prąd/ogrzewanie kościoła, monitoring etc, ubezpieczenia proboszczowi, wikarym, ew pracownikom oraz pensje plus zwyczajne wydatki na wyżywienie etc, jak w każdym domu oraz jeszcze odprowadzić okresloną kwotę do Kurii. tak to wygląda. Jednym udaje się bez długów innym nie, zależy od gospodarności oraz od tego ile parafianie są wstanie ofiarować na tace.

Były Proboszcz wielokrotnie starał się o rozbudowę kościoła ale problem był z uzyskaniem zgody z Kurii. Kurii zależy na tym aby kościoły były małe ale było ich pełno, aby parafainie chętniej ruszyli tyłek i dali na tace oraz aby było więcej 'punktów zbioru daniny' do Kurii.

Plebania jest duża bo taki był niegdyś wymóg aby miała takie rozmiary, były konkretne cele ku temu, ostatniecznie na dole są salki + łazienki, bioro parafialne, pierwsze piętro i drugie to aktycznie plebania. Kto tam miał okazję być, doskonale wie że pomieszczenia są niewielkie, małe mieszknia dla dwóch wikarych, kilka maleńkich pokojów gościnnych dla przyjeżdżajacych czy to zakonników czy innych księży gdy muszą przenocować, mieszkanie proboszcza, kuchnia, jadalnia dla gości - gdy Biskup przyjeżdża oraz pomieszczenia gospodarcze. Duży korytarz ale wnetrza klitki. Z zewnątrz wydaje się niesamowicie wielka ale wew jest zupełnie inaczej. Moim zdaniem od samego początku źle zaplanowana ale to moje zdanie.

piękny ogródek wraz z "domkiem" powstał dzięki przyjaciołom ks. Zbyszka i jego rodziny a nie z pieniędzy parafialnych. Domek nad morzem? Z tego co mi wiadomo, ks Zbyszek ma rodzinę nad morzem.


Cały problem ze zmianą dotyczył ziemi parafailnej. Już ok 3 lata temu Głódź chciał tą ziemię bo Kuria ma komornika na karku i grozi im okrojenie ich posiadłości w Gdańsku. Kuria chce tę ziemię by ją potem odsprzedać prywatnemu deweloperowii z niezłym zyskiem.
Ks Zbyszek się nie zgodził na oddanie ziemi w zamian za odłuzenia i teraz też by się nie zgodził.
Obawiam się że nowy proboszcz stał się zakładnikiem biskupa. Sam ma dwukrotnie większy dług, który musi spłacić, plus kredyt w banku pod rozbudowę plebanii w Rewie. Przyszedł w gotowe warunki, gdzie jest niezły kawałek ziemii na którym Kurii bardzo zależy, i będzie zmuszony sprzedać tę ziemie do Kurii albo zostanie przeniesiony a w jego miejsce przyjdzie taki który sie zgodzi. I tak będzie do skutku aż głodny biskup dostanie to czego żąda.
Dla chętnych polecam poczytanie sobie co ów biskup wyrabia W Gdańsku i co wyrabiał w Warszawie, przykre są Jego działania.

ks Zbyszek nie był ideałem, nikt nim nie jest, ale był zwykłym człowiekiem z ludzkim podejsciem, w buirze nigdy nie było cennika, każdy dał co łaska a kto nie miał, nie był zmuszany do dania, wręcz przeciwnie. Nie robił tez problemów z ochrzczeniem dziecka gdy rodzicie żyli bez ślubu. Człowiek z sercem, kochający ludzi i zwierzęta.
jaki będzie nowy proboszcz? Dowiemy się gdy lepiej się z nim zapoznamy, na dzień dzisiejszy ustalił cennik w biurze parafialnym.

no cóż, jeśli prawdą jest to co piszesz w temacie terenu parafii, który ma zostać sprzedany, aby pokryć długi kurii to trzeba o tym mówić głośno - i jeśli się to stanie faktem, to ja zgłaszam temat do TVN UWAGA, INTERWENCJA, NIK i cholera wie gdzie jeszcze (bo "PO STRONIE PRAWDY" na pewno się tym nie zajmie..) bo dla mnie to zwykłe sqrwysyństwo i złodziejstwo - ale to niech oceni każdy z mieszkańców (parafian), którzy tę ziemię dawali lub płacili na nią (nie pamiętam) pod budowę kościoła, a nie dla developera.... mordy pełne frazesów, a chodzi tylko o kasę...
asiek
Ja tu zaglądam
22 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 14 lat temu

9 lat temu

lutek - a powiedz jeszcze, bo widzę że dobrze obeznany jesteś w temacie - czy do sprzedaży posiadłości parafialnej nie jest potrzebna zgoda rady parafialnej? Reciech - dobry pomysł i świetnie nazwane czyny - po imieniu...
smutne to wszystko
lutek
Nowy/a na forum
6 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 9 lat temu

9 lat temu

[quote]no cóż, jeśli prawdą jest to co piszesz w temacie terenu parafii, który ma zostać sprzedany, aby pokryć długi kurii to trzeba o tym mówić głośno - i jeśli się to stanie faktem, to ja zgłaszam temat do TVN UWAGA, INTERWENCJA, NIK i cholera wie gdzie jeszcze (bo "PO STRONIE PRAWDY" na pewno się tym nie zajmie..) bo dla mnie to zwykłe sqrwysyństwo i złodziejstwo - ale to niech oceni każdy z mieszkańców (parafian), którzy tę ziemię dawali lub płacili na nią (nie pamiętam) pod budowę kościoła, a nie dla developera.... mordy pełne frazesów, a chodzi tylko o kasę...[/quote]

Niestety to prawda, Kurii zależy na tej ziemi bo szuka sposóbów na zdobycie pieniędzy i to różnymi sposobami a ten kawałek ziemii i tak nie pokryje kilkudziesięciu milionów długów jakie ma Kuria.
Przykre to, że tylko kasa się wszędzie liczy, mam tylko nadzieję że nowy proboszcz nie zgodzi się na to, niezależnie jakim będzie księdzem.
Dużo zależy od nas, jeśli my parafianie nie zgodzimy się na sprzedaż tej ziemi, to teoretycznie ruszyć jej nie mogą.

Asiek O ile dobrze pamiętam to o tym decyduje także rada parafialna i bez jej zgody chyba sam proboszcz nie wiele może zdziałać bo tę ziemię zasponsorowali parafianie
Grzesznik
Ja tu zaglądam
20 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

Ale to proboszcz z radą już zdecydowali o sprzedaży ziemi sam o tym napisał w liście pożegnalnym. A to że ludzie dają mniej to dlatego że nie ma efektu. Gdyby ksiądz informował o takim stanie ludzie by też inaczej postąpili, powinien informować wiernych jakieś zeznanie raz w roku o stanie parafii to jednak my go utrzymujemy a nie zbieranie na budowę której wiadomo że nie będzie przez to ludzie się odwrócili i przestali dawać. Lutek pisze o długo księdza z tego co wiem to nie dług księdza tylko parafii i to parafia musi go spłacić.
ODPOWIEDZ