Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Nowy proboszcz w Ciechocinie

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

5 lat temu

U zbiegu Nowej i Brzozowej nie ma już jednego kościoła?
Teraz będą dwa... czy czegoś nie zrozumiałem?
Zbudują nowy kościół w Redzie

Podczas uroczystości odpustowych w parafii św. Wojciecha w Redzie, biskup pomocniczy diecezji gdańskiej poświęcił plac pod budowę nowego kościoła u zbiegu ulicy Nowej i Brzozowej. Wydarzenie odbyło się z udziałem władz miasta i powiatu, w tym burmistrza Redy Krzysztofa Krzemińskiego, starosty wejherowskiego Gabrieli Lisius i wójta gminy Kosakowo Jerzego Włudzika a także licznie zgromadzonych mieszkańców dzielnicy Ciechocina...

... Już wiadomo, że okazała świątynia powstanie dzięki datkom parafian za kilka lat. Do tego posłużą specjalne cegiełki z dobrowolną ofiarą, przeznaczoną na budowę kościoła....
więcej:
http://gwe24.pl/pl/11_wiadomosci/25133_ ... ml#c_25040
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

5 lat temu

Dla mnie chory pomysł. Ja rozumiem, że datki zbierali od kilku lat i być może czują się zobowiązani do spożytkowania ich w jakiś sposób, ale czy oni są przekonani, że któryś z tych kościołów nie będzie świecił pustkami w perspektywie 10 lat. Owszem, w Redzie przybywa nowych mieszkańców, ale nie na Ciechocinie! Notabene, pewnie budowa będzie trwała kilkanaście lat. To już lepiej udoskonalić coś w obecnym kościele, by lepiej służył parafianom - albo przeznaczyć na zupełnie inny cel społeczny.
Awatar użytkownika
myszkaaa_83
Forumowicz
47 postów
Forumowicz
Rejestracja: 6 lat temu

5 lat temu

Dlaczego chory pomysł :( ? Obecny Kościół jest za mały dla wszystkich parafian, ale jak ktoś uczęszcza do tego Kościoła to o tym doskonale wie. Kościół w Ciechocinie nie obejmuje notabene samego Ciechocina, parafia ma większy zasięg, w skład wchodzi także ulica 12go marca, Nowe Betlejem, ulica Długa, a w tych rejonach nowych mieszkańców przybywa w ekspresowym tempie. Stąd potrzeba wybudowania nowego Kościoła, obecny Kościół nie jest Kościołem tylko kaplicą w świetle prawa, choć trzeba przyznać, że jak na kaplicę to wygląda bardzo ładnie i nowocześnie :D
szym911
Znam to forum
90 postów
Znam to forum
Rejestracja: 12 lat temu

5 lat temu

Mieszkańców przybywa na Ciechocinie i okolicach ale wiernych już niekoniecznie, co najwyżej podczas majowych komuni i pojedynczych świąt jest tłoczno bo ludzi jeszcze trzyma przyzwyczajenie do pewnych tradycji i jest to ok ale w przyszłości i od tego zaczną zapewne odchodzić i potem co z tym będzie? będziemy przerabiać kościoły na nocne kluby? Być może oficjalnie ten kościół jest kaplicą ale pod względem wielkości niczym on nie ustępuję od kościoła i teraz będą tam stały dwa takie duże obiekty obok siebie... datki na ten nowy kościół są już zbierane od kilkunastu lat tyle że poprzedni proboszcz miał słabośc do gry w karty i tyle z tych datków pozostało...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

5 lat temu

Dodam tylko, że to właśnie tego typu dziwne decyzje Kościoła sprawiają, że z nowymi wiernymi jest gorzej niż słabo. W mojej ocenie to przysłowiowy "strzał w kolano".
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

5 lat temu

chyba, że to będzie jak na osiedlu "Przy Młynie", że jeden zbudują, drugi rozbiorą :P
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

5 lat temu

W latach '90 budowali kościół dawałem pieniądze, potem miała być rozbudowa kościoła tez dawałem. Okazało się, ze proboszcz rozbudował, ale i tak juz ogromną plebanie-dom parafialny. Dla kogo tak ogromniasta plebania ? Tam z powodzeniem może zamieszkać nie kilku, lecz kilkunastu księży wraz z obsługą. Nie mam zamiaru płacić na utrzymanie zbytków. Tak jak nie mam zamiaru płacić na budowę kolejnego kościoła. To co jest moim zdaniem w zupełności wystarcza. Jesli ktos uważa, ze jest zbyt ciasno, to z powodzeniem mozna jeszcze dołożyć 2 msze np na 14:00 i 15:30. Ja chodzę na 18:00 i kościół jest prawie pusty.
W czasie koledy ksiądz powiedział, ze budowany kościół w Wejherowie-Śmiechowie ma być parafią dla części czy całości Pieleszewa. Niech będzie, mi to nie przeszkadza. Na tamten kościół też nie płacę.
Robin
Częsty Bywalec
464 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

5 lat temu

To bardziej sprawy wyznaniowe, więc na miejskim forum tak sobie się to czyta. Chyba, że mowa np. o wpływie nowego budynku na wygląd miasta. Obawiam się jednak, że w obecnym kształcie dojdzie do niezbyt wesołego finału podobnego do pobliskiej wsi Żelistrzewo, gdzie obok siebie stoją ...... 2 kościoły! Sprawa wydawania pieniędzy obywateli to ich sprawa i jak chcą, to niech sobie płacą (o ile chcą). Osobiście podobał mi się ostatnio przykład innej grupy wyznaniowej budującej niedawno w Ciechocinie, gdzie w zorganizowany sposób pracowało na oko 20-30 osób.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

5 lat temu

To jak najbardziej sprawa miejska, bo dotyczy przestrzeni miejskiej. Podobnie jak budowa biurowca nie dotyczy wyłącznie pracowników, którzy znajdą w nim pracę. Jako mieszkańcy mamy wręcz obowiązek wypowiedzieć się, co o tym myślimy.

Przy okazji, nie wiem co rozumiesz przez hasło "miejskie forum", ale przypomnę tylko, że to forum nie ma powiązań z władzami miasta.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

5 lat temu

Nie rozmawiamy tu o wierze, czy o sprawach duchowych. To jest osobista kwestia każdego z nas. Natomiast kościół (nie Kościół) to budowla, która powstanie przy naszych-miejskich-ulicach i bedzie miała wpływ na bliższe lub dalsze sąsiedztwo np parking, dzwony o poranku itp. Mieszkam dostatecznie daleko, więc akurat to nie bedzie mi przeszkadzało. Moje zdanie na temat celowości budowy zamieściłem wyżej.
ODPOWIEDZ