Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Wsparcie dla OZE w mieście

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

Coś się dzieje w temacie instalacji OZE w Redzie! Choć formuła przyznawania dotacji karkołomna...
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego planuje w czwartym kwartale br. uruchomić nabór wniosków dla Poddziałania 10.3.1 „Odnawialne źródła energii – wsparcie dotacyjne” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. W związku z dużym zainteresowaniem mieszkańców instalacjami wykorzystującymi odnawialne źródła energii oraz licznymi pytaniami w tym temacie, Gmina Miasto Reda (w partnerstwie z innymi gminami) chce przystąpić do wskazanego konkursu i pozyskać na ten cel środki dla mieszkańców...
W związku z powyższym Burmistrz Gminy Miasta Reda zachęca wszystkich zainteresowanych mieszkańców do składania ankiet dotyczących zainteresowania instalacjami do 31.08.2016 r...
Więcej...

Przy okazji, czy ktoś wie, na jakich zasadach aktualnie operator skupuje wyprodukowaną przez nas energię (po jakich cenach)?
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

Przypomnienie, że do 31 sierpnia osoby zainteresowane dotacją do mikroinstalacji OZE, mogą wypełnić ankietę w UM - link do ankiety w powyższej wiadomości.
MarcinGTD
Częsty Bywalec
498 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

7 lat temu

Ja już złożyłem ankietę. Moja była dopiero 3.
Jak nie będzie większego zainteresowania to słabo to widzę.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

Ja dziś wypełniam i wysyłam. Oby wypaliło. Ja się na pewno zgłaszam
narek
Prawie Lider
574 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

spokojnie, najwięcej wniosków spłynie na koniec okresu zgłaszania
MarcinGTD
Częsty Bywalec
498 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

7 lat temu

Mam nadzieje że się uda. Ja złożyłem na 5 kwp a zużycie mam na 4350kw/rok.
Luzino ma zatrzęsienie tych wniosków a u nas słabo.
MarcinGTD
Częsty Bywalec
498 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

7 lat temu

I jak złożył ktoś może jeszcze Ankietę ? Może ktoś wie jakie było ostatecznie zainteresowanie ?
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

Ja jadę dzisiaj, to może się dowiem.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

MarcinGTD pisze:I jak złożył ktoś może jeszcze Ankietę ? Może ktoś wie jakie było ostatecznie zainteresowanie ?
Jeszcze nie ostateczne, bo większość robi takie rzeczy na ostatnią chwilę. Stan na dzisiaj to 16 ankiet.
Trzeba zaznaczyć, że to póki co jest nie zobowiązująca ankieta, więc tym bardziej osoby rozważające inwestycję w OZE, powinny ją złożyć.
MarcinGTD
Częsty Bywalec
498 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

7 lat temu

Zigi pisze:
MarcinGTD pisze:I jak złożył ktoś może jeszcze Ankietę ? Może ktoś wie jakie było ostatecznie zainteresowanie ?
Jeszcze nie ostateczne, bo większość robi takie rzeczy na ostatnią chwilę. Stan na dzisiaj to 16 ankiet.
Trzeba zaznaczyć, że to póki co jest nie zobowiązująca ankieta, więc tym bardziej osoby rozważające inwestycję w OZE, powinny ją złożyć.

Właśnie wiem że to jest jeszcze nie zobowiązujące.
Mam tylko nadzieję że te nasze co zostały złożone to przejdą i jako jedni z nielicznych będziemy się cieszyli z instalacji za półdarmo. Wg moich wyliczeń powinna się zwrócić w ok 7 lat.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

No mnie też tak wyszło - około 6 lat. Przy czym ceny energii z dużym prawdopodobieństwem będą rosły.
MarcinGTD
Częsty Bywalec
498 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

7 lat temu

We wrześniu miały być jakieś dalsze informacje związane z tematem, wiadomo już coś ?
MarcinGTD
Częsty Bywalec
498 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

7 lat temu

Ponad 60 ankiet zostało złożonych w urzędzie.
Aktualnie trwają analizy , pod koniec września lub początek października ma się coś dalej ruszyć.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

Do 30 listopada można jeszcze składać wnioski o dofinansowanie do solarów, fotowoltaiki lub pomp ciepła. Czy ktoś z Was składa taki wniosek? Ja już wypełniałem, ale po wykonaniu dokładnych wyliczeń wyszło mi, że zużyję jakieś 15-20% wyprodukowanej energii, a resztę będę musiał odsprzedać do sieci. Ale zwrot z inwestycji po około 10 latach i szczerze mówiąc nie jestem przekonany. Po prostu - za małe zużycie. Ktoś z Was to liczył?
Zbigniew Kisiel
Nowy/a na forum
1 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 7 lat temu

7 lat temu

Witam
Na spotkaniu w dniu 23.11.2016 w MDK w sprawie dofinansowania instalacji fotowoltaicznych firma prezentująca temat nie przedstawiła dokładnych zasad rozliczenia nadwyżki wyprodukowanej energii.
Na stronach ENERGI znalazłem zapisy:
W związku z wejściem w życie nowelizacji z dnia 22 czerwca 2016 roku do ustawy o Odnawialnych źródłach energii, począwszy od 1 lipca 2016 roku spółka ENERGA-OBRÓT SA jest obowiązana dostosować model współpracy i rozliczeń z wytwórcami energii elektrycznej w mikroinstalacji - Prosumentami do ustawowych wymagań.
Operator ma obowiązek przyłączenia mikroinstalacji i nie może go odmówić klientowi.
Prosumenci, posiadający aneks do umowy kompleksowej będą mieli możliwość zbilansowania, w okresie zgodnym z podpisaną umową kompleksową, energii pobranej z wyprodukowaną. Współczynniki ilościowe niezbędne do rozliczenia są zależne od mocy instalacji i wynoszą:
• w przypadku instalacji do 10 kW: 0,8 kWh (energii pobranej) dla każdej 1 kWh energii wyprodukowanej
• w przypadku instalacji powyżej 10 kW: 0,7 kWh (energii pobranej) dla każdej 1 kWh energii wyprodukowanej

Kluczową sprawą w rozliczeniu jest więc zbilansowanie energii wyprodukowanej z pobraną z współczynnikiem ilościowym 0,8.
Zatem nasza dyskusja na spotkaniu dotycząca efektywności wykorzystania wyprodukowanej energii nie miała większego sensu , albowiem „akumulatorem” jest ENERGA.
Z szacunków wynika, że dla mojego gospodarstwa ( 5 osób) wystarczająca jest instalacja o mocy 4 kW. Biorąc pod uwagę informacje z różnych źródeł wynika, że inwestycja powinna zwrócić się w okresie krótszym niż 10 lat ( w wariancie umiarkowanie optymistycznym ok 6-7 ). Oczywiście przy pewnych założeniach ( dofinansowanie minimum 60%, dobrej klasy instalacja, umiarkowane koszty eksploatacji, średnio korzystne warunki pogodowe, ….)
Pozdrawiam
Zbigniew Kisiel
ODPOWIEDZ