Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Czujnik jakości powietrza w Redzie

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
basta
Znam to forum
114 postów
Znam to forum
Rejestracja: 13 lat temu

6 lat temu

Airly stosuje w swoim rozwiązaniu tani czujnik (pms5003) od klimatyzatorów, jego dokładność jest mocno dyskusyjna, tym bardziej że został zaprojektowany do użytku wewnętrznego i przy dużej wilgotności lub mrozie, zaczyna podawać błędne odczyty. Airly to niestety głownie marketing i chęć zrobienia biznesu na modnym temacie, czego oczywiście im nie bronie. Całe szczęście nasze miasto nie będzie (mam nadzieję) płacić za tą usługę.
Marcin
Prawie Lider
519 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

6 lat temu

Zigi pisze:
6 lat temu
Cały czas czekam na kontakt ze strony Wiceburmistrz Redy w sprawie podpisanie umowy z Aviva o użyczenie czujnika.
Mam nadzieję, że jakaś reakcja będzie szybsza niż ich odpowiedzi na maile. Telefony ponaglające i po miesiącu odpowiedź... A na czasie? Dokładnie 11 dni temu zgłaszałem, że zniknęło/zwiało lustro przy Młyńskiej. Cisza.
Major
Prawie Lider
601 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

6 lat temu

Od wczoraj (13.02.) mamy już dostepny pomiar jakości
powietrza z Wejherowa Nanice, aktualny wynik pomiaru
dzisiejszego wieczoru z tego rejonu to: 94 μg/m3
czyli dość wysoki, o złej jakość powietrza,
dla porównania na czujniku w Rumi mamy wynik nieco
lepszy ale też w stopniu średnim i wynosi : 55 μg/m3
(pomiary aktualizują się co parę minut)

... trochę stajemy się teraz przeczuleni na te pomiary,
ale to może i dobrze :D
a kiedy ten wygrany czujnik zamontują nam na Łąkowej ?
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

6 lat temu

Major, proszę podrzuć linka do tych pomiarów. też jestem ciekawe sytuacji :)
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
Major
Prawie Lider
601 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

6 lat temu

nie ma sprawy Huherko :)
oto link ze stroną mapy pomiarów
https://map.airly.eu/pl/#latitude=54.60 ... 16&id=2639

... widzę że w Wejherowie dzisiaj jakość powietrza coraz gorsza,
już jest bardzo zła :(
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

6 lat temu

Podziękował :)

No w Rumi wygląda na to, że sytuacja była nieciekawa, ale specjalnie się nie pogarszała w nocy, a w Wejherowie po zmroku chyba wszyscy piece ostro odpalkili, bo nagle jakość spadła grubo poniżej jakości w Rumi.
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

6 lat temu

Sprawa naszego czujnika przyspieszyła. Mamy w końcu zawartą umowę z Aviva. Jak wszystko pójdzie gładko, to w przyszłym tygodniu będzie montaż czujnika w SP4.
Awatar użytkownika
alanis
Forumowicz
75 postów
Forumowicz
Rejestracja: 17 lat temu

6 lat temu

No te dane z Wejherowa to dramat! Byłam wczoraj w centrum Warszawy i najbliższy czujnik pokazywał indeks ok 80, czyli lepiej niż w Wejherowie :/ A przy okazji ten indeks to CAQI ("wskaźnik godzinowej jakości powietrza. Jego wartość informuje o tym, jak czyste lub zanieczyszczone jest powietrze, a także jak oddychanie nim wpływa na zdrowie. Skala europejska (CAQI) składa się ze wartości od 0 do 100. Im wyższa wartość wskaźnika, tym większe ryzyko zaistnienia negatywnych symptomów zdrowotnych i złego samopoczucia." za Airly). Także nie podajemy tego w mikrogramach. To wynik jakiegoś algorytmu. W mikrogramach podają PM2,5 i PM10, które oczywiście są równie kiepskie :( .
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

Huherko pisze:
6 lat temu
Podziękował :)

No w Rumi wygląda na to, że sytuacja była nieciekawa, ale specjalnie się nie pogarszała w nocy, a w Wejherowie po zmroku chyba wszyscy piece ostro odpalkili, bo nagle jakość spadła grubo poniżej jakości w Rumi.
Ciekawi mnie dlaczego w Wejherowie późno w nocy 2-4 jest taki wysoki stopień zanieczyszczenia. Przecież "kopciuchy" oraz ich właściciele śpią. Kiedyś miałem piec c.o. na wegiel, o tej godzinie w piecu jest tylko żar, i to niewielki.
Awatar użytkownika
alanis
Forumowicz
75 postów
Forumowicz
Rejestracja: 17 lat temu

6 lat temu

Wejherowo już reaguje na dane z nowego czujnika. Szkoda, że atakiem. http://www.wejherowo.pl/artykuly/jaki-j ... a5592.html Trudno polemizować, że stacja zamontowana na ratuszu jest dużo bardziej wiarygodna niż czujniki Airly. Jednak próbuję doszukać się jej sensu i użyteczności dla mieszkańców. Miasto podaje nam właśnie dane za IV kwartał 2017 roku. I wiem, bo sprawdzałam nie raz, że w takich cyklach są publikowane, raz na kwartał, długo po jego zakończeniu. Jaka jest zatem ich wartość? Co nam one dają? Zapewne są istotne z punktu badawczego. Ale dla nas bezużyteczne :(

Poza tym chwalenie się wynikami pomiaru dobowego nijak się ma do rzeczywistości. Co z tego, że o 13 powietrze w Wejherowie jest super, jeśli wracasz z pracy o 20, akurat wtedy gdy zanieczyszczenie jest najwyższe. Średniodobowo pewnie nawet nie przekroczyło normy (swoją drogą wysokiej!), ale co nawdychałeś wieczorem, to Twoje. Jasne, jakieś przedziały czasowe trzeba przyjąć, ale to jeszcze nie jest dowód na czystość powietrza.

No i dziwne, że Wejherowo podaje wyłącznie pomiar pyłu PM10, brakuje PM2,5, a przede wszystkim B(a)P, który ta stacja na 100% bada i na 100% jest bardzo wysoki :/ . Tymi danymi jakoś się nie chwalą :/ .
basta
Znam to forum
114 postów
Znam to forum
Rejestracja: 13 lat temu

6 lat temu

a dziś rano o 6.50 stężenie PM 2.5 to 45 ug/m3, a PM 10 to 71ug/m3 ( czujnik na ul. spokojnej ) to i tak nieźle, jak państwo mieszkający na rogu spokojnej i osiedlowej napalą czym popadnie to wyniki przekraczają skalę mojego czujnika ;/
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

6 lat temu

Dzisiaj został zainstalowany w Redzie czujnika jakości powietrza! Jak wiecie, zainicjowaliśmy akcję pozyskiwania głosów w konkursie „Wiem, czym oddycham” organizowanego przez Fundację Aviva. W konkursie zgłoszona została lokalizacja w Szkole Podstawowej nr 4 przy ul. Łąkowej w Redzie. Dzięki Waszym głosom uzyskaliśmy ostatecznie 65. miejsce (na 100 premiowanych). Dodatkowe 50 lokalizacji zostało wybranych przez Fundację Aviva.

Czujnik mierzy temperaturę powietrza, wilgotność, ciśnienie oraz stężenie pyłów zawieszonych (PM2,5 oraz PM10). Dane pomiarowe są przekazywane w czasie rzeczywistym i prezentowane na stronie map.airly.eu zgodnie z europejskim wskaźnikiem jakości powietrza CAQI (Common Air Quality Index). Poziom CAQI ilustrowany jest kolorem, który odpowiada aktualnemu zanieczyszczeniu powietrza, zgodnie ze skalą: od koloru czerwonego (zły stan powietrza) do koloru zielonego (dobry stan powietrza). Dane z czujnika dostępne będą także w bezpłatnej aplikacji Airly na smartfony oraz na stronie forum e-reda.pl.

https://map.airly.eu/pl/#latitude=54.60 ... 34&id=2835
Załączniki
czujnik_reda2.jpg
Major
Prawie Lider
601 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

6 lat temu

Zigi pisze:
6 lat temu
Dzisiaj został zainstalowany w Redzie czujnika jakości powietrza!
No i super
Ale jestem przekonany że ten czujnik "bierze"
pomiar punktowy, czyli zapewne w granicach
ul. Łąkowej i ul. Spokojnej.
Na pewno nie można brać pod uwagę (nie zawsze)
odczytu takiej samej jakości powietrza w zabudowie
wielorodzinnej a w zabudowie jednorodzinnej.
Czyli co innego jest w Centrum, albo przy Aquasferze
a co innego np. na Ciechocinie i Rekowie
Dobrym przykładem jest wynik z czujnika w Nanicach
gdzie w rejonie większości domków jest dzisiaj
aż 98 μg/m3 , a na blokowiskach w Redzie tylko
24 μg/m3 .
pamiętajmy by nie kierować się odczytem z sensora
jednakowym wynikiem dla całej Redy
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

6 lat temu

Chodzi o ten czujnik na Śmiechowie, przy ul. K.P.Skargi? On jest zainstalowany przy samej szóstce i w okolicy rzeczywiście jest wiele domów opalanych węglem. Wygląda na to, że zanieczyszczenie pyłem ma bardzo lokalny charakter. Z pewnością na Ciechocinie byłyby inne wskazania czujnika. Trzeba mieć to na uwadze.

EDIT: A, ten w Nanicach to w sieci looko2 zapewne...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

6 lat temu

Mróz daje się we znaki, nie tylko ze względu na temperaturę, ale i jakość powietrza.
Początkowo wydawało się, że w tej lokalizacji będą dobre wyniki pomiarów, ale jednak przy takiej pogodzie stężenie pyłów mocno rośnie.
Załączniki
powietrze.JPG
powietrze.JPG (35,21 KiB) Przejrzano 15799 razy
ODPOWIEDZ