Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Ilu nas jest?

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
pi
Prawie Lider
538 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 15 lat temu

14 lat temu

Zapytałam się w Urzędzie.
lui
Forumowicz
73 postów
Forumowicz
Rejestracja: 14 lat temu

14 lat temu

pi pisze:Na dziań 31.12.2009 w Redzie było zameldowanych na pobyt stały mniej niż 20 000 mieszkańców. Zmiany ordynacji wyborczej nie będzie. To wiadomość pewna.
dobrze wiedzieć 8)
długi
Znam to forum
146 postów
Znam to forum
Rejestracja: 14 lat temu

14 lat temu

pi pisze:Zapytałam się w Urzędzie.

Art. 92.

1. Podział gminy na okręgi wyborcze jest stały. Zmiany granic okręgów wyborczych mogą być dokonywane najpóźniej na 3 miesiące przed upływem kadencji, jeżeli konieczność taka wynika ze zmiany w podziale terytorialnym państwa, zmiany granic sołectw, zmiany liczby mieszkańców danej gminy, zmiany liczby radnych w radzie gminy lub zmiany liczby radnych wybieranych w okręgach wyborczych.

Art. 93.

1. Na ustalenia rady gminy w sprawach okręgów wyborczych wyborcom, w liczbie co najmniej 15, przysługuje prawo wniesienia skargi do komisarza wyborczego w terminie 5 dni od daty podania do publicznej wiadomości uchwały, o której mowa w art. 92 ust. 3. Komisarz wyborczy rozpoznaje sprawę w terminie 5 dni i wydaje postanowienie, doręczając je niezwłocznie wnoszącym skargę oraz radzie gminy.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2869 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

14 lat temu

Czyżby nasi włodarze nie znali przepisów? Dobrze, że wyborcy mają ostatecznie głos - 15 podpisów zawsze się znajdzie ;)
Awatar użytkownika
Gajos
Wygadany Lider
2029 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

14 lat temu

Teraz będzie znacznie trudniej. W gminach poniżej 20 000 wystarczyło zebrać 25 podpisów żeby kandydować. Tam gdzie jest powyżej 20 000 potrzeba 150.
lui
Forumowicz
73 postów
Forumowicz
Rejestracja: 14 lat temu

14 lat temu

Zigi, Gajos, to co mowicie nie trzyma się kupy biorąc pod uwagę to ze 'pi' juz wam wytłumaczyla, że liczba mieszkanców Redy nie przekroczyla 20 000
Ostatnio zmieniony |17 Sty 2010|, o 15:36 przez lui, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2869 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

14 lat temu

lui pisze:Zigi, Gajos, to co mowicie nie trzyma si ekupy biorac pod uwage to ze 'pi' juz wam wytlumaczyla ze liczka mieszkancow redy nie przekroczyla 20 000
A Ryszard podał przepisy, z których wynika że liczy się liczba mieszkańców na 3 miesiące przed upływem kadencji. Więc to, ile wynosiła 31.12 nie ma znaczenia.
lui
Forumowicz
73 postów
Forumowicz
Rejestracja: 14 lat temu

14 lat temu

najpóżniej na 3 miesiące przed upływem kadenci i nie chodzilo o liczenie mieszkańców tylko o zmiany granic okręgow.... czytajcie ze zrozumieniem
długi
Znam to forum
146 postów
Znam to forum
Rejestracja: 14 lat temu

14 lat temu

Zigi pisze:
lui pisze:Zigi, Gajos, to co mowicie nie trzyma si ekupy biorac pod uwage to ze 'pi' juz wam wytlumaczyla ze liczka mieszkancow redy nie przekroczyla 20 000
A Ryszard podał przepisy, z których wynika że liczy się liczba mieszkańców na 3 miesiące przed upływem kadencji. Więc to, ile wynosiła 31.12 nie ma znaczenia.
Ja Ryszard ?? Nie, chociaż wiadomo że wszystkie Ryśki to fajne chłopaki.
Na pewno nie jest przesądzona ordynacja wyborcza bo ktoś tak powiedział komuś w urzędzie. Do tego jest potrzebna uchwała od której jest odwołanie o czym pisałem wyżej.
I tak na marginesie ja też nie jestem zwolennikiem tej ordynacji większościowej w takich gminach jak Reda gdyż to są zbyt duże ograniczenia w uczestnictwie w społeczeństwie obywatelskim.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2869 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

14 lat temu

Ehh, sorry długi ;) Ryszarda czytałem w innym wątku i tak mi zostało ;)
Lukas
Nowy/a na forum
3 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 14 lat temu

14 lat temu

Postanowiłem się wtrącić i kilka rzeczy wyjaśnić. Cieszę się bardzo, że są osoby, które czytają prawo wyborcze - ja robię to codziennie zawodowo.
Po pierwsze liczba mieszkańców Redy w dniu 31.12.2009 zameldowanych na pobyt stały wyniosła poniżej 19900 osób(według stanu ewidencji ludności UM Reda), a to właśnie ta liczba zgodnie z art 27 pkt 2 ustawy ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatów i sejmików województw (mówiący, że ważna dla określenia liczby mandatów w danej gminie jest liczba ludności "według stanu ewidencji ludności na koniec roku poprzedzającego rok, w którym wybory mają być przeprowadzone") jest wiążąca w przypadku doboru ordynacji jaka zostanie w wyborach w naszym mieście zastosowana.
Zgodnie z prawem i faktami w Redzie w najbliższych wyborach będzie obowiązywać ordynacja większościowa, czyli jak dotychczas. nie zmieni się również liczba radnych wybieranych w naszym mieście - będzie ona nadal wynosić 15.

To jednak nie wszystko, bo rzeczywiście w Redzie dojdzie do zmiany granic obwodów i okręgów do głosowania. Wynika to z przepisu art 30 pkt 2a cytowanej już przeze mnie ustawy , który mówi że obwód do głosowania nie może mieć więcej niż 3000 mieszkańców zameldowanych na pobyt stały. Takim obwodem w Redzie stał się dotychczasowy obwód nr 3 obejmujący SEMEKO.
W tym miejscu małe wyjaśnienie - obwód wyborczy to terytorium (określone ulice), które obsługuje określona Obwodowa Komisja Wyborcza i obwód nie pokrywa się często z okręgiem wyborczym, który z kolei w przypadku Redy jest jednym z 15 obszarów, z których wybieramy swoich radnych. W Redzie obwodów jest 9 i uzależnione jest to od warunków lokalowych - miasto umieszcza siedziby Obwodowych Komisji w jednostkach mu podległych - w naszym wypadku są to szkoły, przedszkole nr 1 oraz biblioteka. (Przy okazji jest to bardzo racjonalne podejście - oszczędność na kosztach obsługi wyborów, wynajmu pomieszczeń, a są gminy w Polsce, które podnajmują lokale na czas wyborów). Gdy obwód nr 3 był tworzony na potrzeby wyborów w 2002 roku nikt nie planował jeszcze tak dużego przyrostu mieszkańców na jego obszarze. To powody do zmiany okręgu, których dokonać będzie musiała w okresie do 3 miesięcy przed wyborami Rada Miejska.

Forumowicz zacytował z kolei przepisy dotyczące okręgów - tu także ze względu na specyfikę naszego miasta i takie rozmieszczenie obwodów(właściwie na specyfikę wspomnianego obwodu nr 3) zajdzie konieczność zmian granic okręgów podlegających Obwodowej Komisji nr 3 - są to okręgi nr 13( okolice ul. Szkolnej i Poniatowskiego)i 15 (UL. Brzechwy , Ceynowy, Fenikowskiego, Obwodowej i Młyńskiej- notabene przy poprzednich wyborach ta ostatnia jeszcze nie istniała). Zmiana najpewniej będzie tez dotyczyć okręgu 14(ul. Norwida i Św. Wojciecha), który znajduje się pomiędzy wspomnianymi okręgami i przynależy razem z częścią ulic z okręgu 13 do Obwodu nr 2. Taki dziwny podział, że część okręgu znajduje się w innym obwodzie jest rzeczą bardzo charakterystyczną dla wielu gmin. Wynikać on może z dwóch powodów - albo mieszkańcy z części danego okręgu mogą łatwiej trafić do Komisji obwodowej innej niż tej, w której znajduje się większa część okręgu - np. mieszkańcy Pieleszewa tradycyjnie idą głosować do obwodu w bibliotece, przybywając w większości na msze do Kościoła WNMP autobusem i nie muszą jak większość mieszkańców ich okręgu mieszkających w Betlejem udać się do komisji Obwodowej w Zespole Szkół nr 2 w Ciechocinie. Drugi przypadek w Redzie to właśnie umieszczenie ulicy Szkolnej w obwodzie nr 3 (reszta ulic z okręgu 13 znajduje się w obwodzie 2) co wynikało w 2002 roku z przyjętego powszechnie w Polsce rozwiązania, że jeśli gminę dzielimy na 1 -mandatowe okręgi to obwody głosowania też powinny być wielkościowo w miarę równe.
Ale przypominam, że tak było w 2002 roku. Teraz zmiana ta jest konieczna, co wynika z podanego przeze mnie przepisu. Jest to także z tego co wiem z Urzędu Miasta uwaga przesłana przez Krajowe Biuro Wyborcze oddział w Gdańsku.

Jest jeszcze jedna kwestia - może być tak, że zmieniając granice obwodów i co za tym idzie okręgów nasi radni postanowią, że okręgi będą więcej niż 1 - mandatowe. Jest to jak najbardziej zgodne z art 90 pkt 1 wspominanej już ustawy , bo okręgi w gminach do 20 tys. mieszkańców mogą liczyć od 1 do 5 mandatów radnych. Jednak to już moim prywatnym zdaniem zaburzy dobre założenie z 2002 roku by w Redzie było 15 radnych i każdy z nich jak najbliżej swojego wyborcy.
Decyzja należy do naszych radnych, a projekt uchwały jak zwykle przedstawi burmistrz - pozostaje nam więc czekać na rozwój tej sprawy.
długi
Znam to forum
146 postów
Znam to forum
Rejestracja: 14 lat temu

14 lat temu

No w końcu głos kogoś kto jest bardziej zorientowany w temacie. Osobiście szukałem tego przepisu:
" (mówiący, że ważna dla określenia liczby mandatów w danej gminie jest liczba ludności "według stanu ewidencji ludności na koniec roku poprzedzającego rok, w którym wybory mają być przeprowadzone") "
Faktycznie przeoczyłem go, zajmuje tylko 3 artykuły ale jakże ważne. Też zajmuje mnie prawo wyborcze niemal zawodowo ale od czasów studiów trochę minęło, trzeba sobie odświeżyć przepisy.
A odnośnie jeszcze obwodów to dodam od siebie że na osiedlu Semeko nie tylko przybyła ulica Młyńska ale także ulica Osadnicza a do wyborów będą to dwa bloki w tym jeden 8-piętrowy.
Pozdrawiam
Lagerfeld

14 lat temu

Gajos pisze:Przy podobnym wzroście w przyszłym roku Reda przekroczy 20k. A to oznacza zmianę ordynacji wyborczej.
Co do ordynacji to dopiero za 4 lata będzie zmiana. Na dzień 31 grudnia 2009 liczba mieszkańców nie przekroczyła 20 tys , co za tym idzie ordynacja bedzie w niezmienionej formie.
Warto aby przed wyborami można było pogadac z osobami które będa startowały do Rady Miasta. Może ktoś z forumowiczów będzie próbował swych sił??

A co do obaw czy to będzie sprawiedliwe czy nie ? to będziemy bliżsi tego co mamy w ogólnokrajowych wyborach. Głosujemy na listę a nie na osoby, kierując się dobrem ogółu, w poszczególnych komitetach zapada decyzja kto wchodzi a kto nie. Czy to sprawiedliwe to juz kazdy musi sam sobie odpowiedzieć. Polityka nie jest łatwa do zrozumienia :)
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

14 lat temu

bo polityki się zrozumieć nie da, to powie panu każdy od p grzesia, który stoi pod monopolowym po premiera
Lagerfeld

14 lat temu

Zgadza się Ryszard:))
ODPOWIEDZ