Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Postępująca dewastacja miasta

Reda i osiedla: Betlejem, Buczka, Ciechocino, Marianowo, Moście Błota, Pieleszewo, Przy Młynie, Reda Park, Rekowo Dolne...
InicjatywaObywatel
Ja tu zaglądam
21 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

Dzień dobry

A na początek jestem wprost zdumiony skalą w jaki sposób miasto Reda jest niszczone przez wszechobecną deweloperke z betonozą.
To jest kompletnie niepojęte jak można było kiedyś zezwolić na budowę tych wysokich bloków, a teraz następnych wysokich budynków mieszkalnych przez granit/atal.
Najlepszy przykład wolnego rynku i ,,róbta co chceta "
W myśl zasady prywatyzować zyski i uspołeczniać koszty.
Deweloper buduje, sprzedaję, kasuje i dzięki i cześć.
Ludzie zostają, z korkami, ze smogiem, z brakiem infrastruktury, z zalanymi ulicami, z brakiem zieleni, bez miejsc postojowych, ze szkołą do której trzeba dzieciaki zawozić, bo jest za daleko oczywiście w korkach.
Rozbudowa infrastruktury spada na samorząd i z podatków wszystko trzeba robić, a przychody są coraz mniejsze.

Mieszkańcy marudzą, że korki, żeby więcej dróg robić, a następne drogi prowadzą do tego, że jeszcze więcej aut stoi w korkach i oczywiście truje całe osiedla spalinami, bo oczywiście drogi są pod samymi oknami.
Jeszcze się nie zdarzyło, żeby wybudowanie dodatkowych dróg spowodowało rozładowanie korków, to płynność ruchu wpływa na rozluźnienie ruchu kołowego.
Do tego jakaś niesamowita zapaść jeśli chodzi o dobrze zintegrowaną komunikację miejską.
Jak są drogi to szybciej drugie auto kupić niż przesiąść się do komunikacji zbiorowej.

Następna inwestycja również wpłynie ( w mojej opinii) na napowietrzenie miasta. Jak od strony rumi przy obwodowej powstaną trzy wysokie bloki, to mieszkańcy będą się non stop truć własnymi spalinami, bo powietrze będzie stało.
W temacie smogu jest ciekawy raport z UW na temat wpływu smogu na rozwój i zdrowie dzieci, jest poprostu wstrząsający, a z tego co kojarzę, to Reda ze względu na napływ mieszkańców ma dodatni przyrost naturalny.
To też się szybko skończy, ponieważ opieka zdrowotna jest w zapaści, a demografia leci w dół.


Wszechobecna betonoza, sama kostka i beton, tworzenie takich wysp ciepła jest kompletnie nie akceptowalne i nie zrozumiałe w obecnym kryzysie ekologicznym, w lipcu temperatury po 40 stopni, to ile będzie wewnątrz takiego osiedla przy ulicy morskiej ( jeden blok na przeciwko drugiego, pośrodku kostka i oczywiście pod oknami auta i plac zabaw 2na3 metry, patodeweloperka sięgająca zenitu.
Swoją drogą to gdzie się podziewa nadzór budowlany ?


Do tego dochodzi całkowita kapitulacja i porażka w kwestii mieszkań społecznych, komunalnych. W ciągu ostatnich 5 lat ani jedno mieszkanie nie zostało zbudowane czy przekazane na rzecz miasta, a według GUSu ostatnie społeczne mieszkania były wybudowane jakieś 20 lat temu. Przez ostatnie 20 lat intensywnej i agresywnej rozbudowie miasta przez deweloperów, władze samorządowe nie potrafiły kompletnie nic wynegocjować na rzecz miasta i mieszkańców. Zanim ktoś się będzie naśmiewał to za granicą w np. w Niemczech czy Wielkiej Brytanii deweloper oddaje na rzecz miasta mieszkania, na wyspach to 20% , w Niemczech około 10%.

Następną kompletnie pojętą sprawą jest to, że na północ od ulicy morskiej w stronę Dębogórza, są tereny bez jakichkolwiek planów zagospodarowania. Nic nie będzie stało na przeszkodzie żeby budować wieżowce na 20 pięter albo i więcej. A kto się będzie przejmował, że to podmokłe tereny? Mieszkańcy, którym może kiedyś garaże zaleje.
Z tego co się zorientowałem to są plany przedłużenia ulicy partyzantów w stronę Redy, a tym samym pozostawia to pełne pole do popisu dla deweloperki i oczywiście gęstej zabudowy tzw. łanowej, czyli zabudowy wzdłuż głównych ulic i rozlewania się miast oczywiście bez zapewnienia infrastruktury, szkół, przedszkoli, opieki zdrowotnej i komunikacji miejskiej.

Pozostawiam ten tekst pod rozwagę i dyskusje w jakich fatalnych warunkach przyjdzie mieszkać ludziom.
A zanim ktoś napisze, że może nie kupować to jaki inny wybór pozostaje ludziom, którzy chcą poprostu mieszkać.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 rok temu

Z tym stojącym powietrzem to moim zdaniem nie trafiłeś. Wiatry wieją najczęściej z kierunku zachodniego, wzdłuż doliny rzeki Redy. Ze wschodu wieje natomiast bardzo rzadko. Więc na poziom zanieczyszczeń nie będzie to miało większego wpływu. Dodatkowo, jeśli chodzi o zanieczyszczenia, to odpada nam Koksik, bo od tego roku sieć ciepłownicza jest zintegrowana z siecią rumską.

Choć fakt, ja także wolałbym większych przestrzeni między budynkami i terenów zielonych. Nie rozumiem, na jakiej podstawie powiat wydawał pozwolenia umożliwiając zabudowę śródmiejską, z obniżonymi odległościami między budynkami.
Prawda jest też taka, że znacząca część ludzi uznaje tą lokalizację za atrakcyjną - blisko kolejka, ciekawe usługi. Więc nie dziwi też fakt, że deweloperzy chcą upchnąć jak największą liczbę mieszkań - bo popyt na to jest.
rkwiat
Bywalec
156 postów
Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

1 rok temu

Myląca jest nazwa wątku, dewastować można to co już istnieje, natomiast w Redzie mamy do czynienia z chaosem rozwojowym i kompletnym brakiem planowania i nadzoru urbanistycznego (nie mylić z architektonicznym). Rozumiem, że organy samorządowe w aktualnym stanie prawnym mają ograniczone możliwości, ale jakieś jednak są i nie widzę, aby były wykorzystywane dla dobra miasta i mieszkańców. Nawet ten istniejący plan zagospodarowania przestrzennego nie wszędzie jest respektowany. Czy dzieje się coś z tego powodu ? Trudno nazwać inaczej jak patodeweloperką wciśnięcie przez Orlex Invest trzech budynków w wąską, niewielką działkę w rejonie ulic Garncarskiej i Obwodowej. Z niepokojem myślę o tym, co powstanie na terenie po dawnej Morinie. Kilka dni temu byłem w Gdańsku na ulicy Cedrowej, gdzie zobaczyłem osiedle daleko inne od tego co mamy w Redzie, szczególnie w jej południowej części. Czyli jednak można zrobić coś przyjaznego dla mieszkańców.
InicjatywaObywatel
Ja tu zaglądam
21 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

Ja tak chciałem wetknąć przysłowiowy kij w mrowisko i zobaczyć jaki będzie odzew, i czy będzie jakieś poparcie społeczne na ten cel. Wydaję mi się, że miasto ma spore możliwości, ale ich nie wykorzystuje, moim zdaniem na ogromny lobbing ze strony deweloperów. Wiem, że to przepaść jeśli chodzi o stany formalno- prawne miast, ale np. w wawie miasto zablokowało oddanie do użytku 159 niby lokali usługowych spółce jw construction. Um w Redzie też by mógł wnieść sprzeciw do wydziału architektury i budownictwa w Wejherowie, ale jakoś tego nie robi.
Jak będziesz miał chwile znajdź sobie artykuł o osiedlu w parku chorzowskim, deweloperem jest również spółka atal.
Tam się okazało, że można wynegocjować mieszkania dla miasta, wybudowanie przedszkola i szkoły, a do tego sporą ilość zieleni ( z tym ostatnim to się okaże). Spółka atal w Gdyni już dała piękny popis patobudownictwa. Przeglądałem pobieżnie na plany i za dobrze to nie wygląda, te wszystkie dominanty powinny zostać zlikwidowane na terenie całej Redy.
Druga sprawa to nie ma wymogu konsultacji z urbanistami, ale jak się chce to można. Na Uniwersytecie Warszawskim jest paru fachowców i myślę, że możnaby śmiało ich poprosić o opinie, ale po co skoro nie trzeba, a poza tym to miasta są po to żeby je na masową skale odralniać i zalewać betonem. Niszczyć środowisko, zmniejszać retencję wody i smrodzić na osiedlach betonowych.
Napisałem dewastacja, bo jak się poruszam po starej części Redy to tam jakimś cudem jest naprawdę dużo więcej zieleni.
Najlepiej obrazuję to zjawisko zdjęcie z raportu czy też strategii dla miasta, z perspektywą tzw. jest zdjęcie od strony skm na Redę, a tam same blokowiska, a zieleni na zdjęciu to tak na oko 10% ( chociaż myślę, że przesadzam).
Wracając do początku to chciałem zobaczyć jaki jest odbiór społeczny, przeczytałem sporo wątków i chciałem, chce wybrać się na sesje rady miasta, ale jak czytam, że ludzie uważają za atrakcyjne mieszkanie w betonozie i codziennie stanie w korkach to chyba nie ma o co kruszyć kopii. Pozdrawiam
InicjatywaObywatel
Ja tu zaglądam
21 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

Tytuł tego wątku to tak specjalnie żeby przykuć uwagę i sprawdzić jaki jest odzew społeczny, a poza tym to patrząc na starszą część miasta to otoczenie wygląda zupełnie inaczej.
Najlepszy przykład to zdjęcie z raportu czy też strategii dla Redy z perspektywą, fotografia jest zrobiona od strony dworca skm na nowszą część miasta, a tam same blokowiska i tak na oko 10% to zieleń ( chociaż chyba przesadzam).
Jeśli chodzi o działania to um w moim mniemaniu nie wykorzystuje i nie chce wykorzystywać tego co posiada, wiem, że różnica jest diametralna względem wielkości, ale przykład jest miasto stołeczne warszawa zablokowało oddanie do użytku 159 tzw. lokali użytkowych deweloperowi jw construction, zostały wykonane z pominięciem podstawowych praw budowlanych.
Uważam, że urząd w Redzie ma wiele możliwości, ale ich nie wykorzystuje, jak dla mnie to wpływ ogromnego lobbingu.
Robienia dobrze deweloperom tak właściwie za nic, żadnych negocjacji ze strony miasta nie dojrzałem. Deweloperzy nie mają żadnej konkurencji to hulaj dusza.
Aproppo ładu urbanistycznego, nic nie stoi na przeszkodzie żeby poprosić o opinie doświadczonych urbanistów pomimo tego, że nie jest wymaga, ale na jej podstawie uchwalać mpzp, a i jak najszybciej zlikwidować z terenu całego miasta dominanty bez ograniczeń.
Teren po dawnej morinie miał mpzp z 2015 właśnie z dominantą bez ograniczeń.
Następna sprawa to jak się podchodzi do inwestycji zależnie od regionu. W Chorzowie spółka atal też ma zacząć inwestycję, w parku, oczywiście z pominięciem protestów, ale wybudują przedszkole i szkołę, a na rzecz miasta zostaną przekazane mieszkania. Zobaczymy jak to będzie wyglądać.
Spółka atal w Trójmieście już ma na sumieniu naprawdę straszną inwestycję w Gdyni, a wychodzi na to, że w Redzie nie będzie lepiej.
Ciekawostką jest to jak spółka prezentuje swoją inwestycję w Redzie, można sobie obracać pierwszy etap blokowego maszkarona, ale szczerze to otoczenie jest tak sztucznie stworzone, ze klient nie jest w stanie stwierdzić w którą stronę jego okno będzie ,,patrzeć ".

A dlaczego zacząłem ten wątek, to wracając do początku chciałem zobaczyć czy jest jakiś odzew społeczny. Naprawdę sporo czasu poświęciłem i doszedłem do wniosku, że jednak naprawdę mieszkańcy uważają, że betonoza, patodeweloperka i stanie w korkach to dla nich atrakcyjne miejsce do życia. No i tak dalej się zastanawiam co z tym fantem zrobić, bo naprawdę mam wiele chęci i motywacji żeby iść na sesje rady miasta 30 marca ( pytałem Radnej Teresy Tkaczyk czy i jak można uczestniczyć w sesji i zabrać głos, odpowiedź otrzymałem z instrukcją) z zamiarem zadania pytań i moimi przemyśleniami jak fatalnie to wszystko wygląda, a z drugiej strony jak ludziom to pasuje to może nie ma o co kruszyć kopii. Ostatecznie wygląda to tak, że ludziom pasuje upchnięcie ich do tzw. sypialni, teoretycznie i praktycznie ładnie opakowanej, wpakowanie do auta pod blokiem, dojazdem do pracy w korkach i takim samym powrotem, do głośnego bloku, wieżowca około 17 , zjedzeniu kolacji i spaniu. Dla mnie to zwyczajne sprowadzenie człowieka do roli niewolnika wiecznego kredytu i zasuwania ponad swoje siły dla tzw. wzrostu pkb ku uciesze tych najbogatszych przeważnie uwłaszczonych na publicznych środkach.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 rok temu

Przede wszystkim każda obywatelska postawa jest godna uznania. Szkoda tylko, że zabrakło aktywności mieszkańców, jak był uchwalany plan zagospodarowania przestrzennego, bo jak sam zaznaczyłeś, został uchwalony w 2015 roku z dominantami bez ograniczeń. A teraz temat wypływa w sumie na krótko przed wyborami i to jeszcze przy wsparciu określonej radnej, co już budzi duże wątpliwości co do właściwych intencji. Nie oceniam tego - ale tak to trochę wygląda.

Co do samych dominant, mnie one nie przeszkadzają. Reda ma ograniczone tereny i w mojej ocenie tereny blisko ul. Obwodowej / Morskiej mogą jak najbardziej pozwalać na budowę tego typu obiektów. Ja widzę natomiast problem w tym, że nie zadbano o właściwą równowagę pomiędzy terenami zabudowanymi, a przestrzeniami zielonymi. Tutaj został popełniony błąd. Podejrzewam, że jest to błąd, który na tym etapie będzie trudno naprawić. Ale można przynajmniej wyciągnąć konsekwencje i zadbać o inne obszary.
Del
Nowy/a na forum
7 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 8 lat temu

1 rok temu

Na prawdę dobry post ukazujący obraz Redy.
Z jednej strony miasto z dobrą komunikacją , spokojniejsze od 3miasta. Jednak to co się wyprawia od paru lat to jest smutny obraz, karykatura miasta :(
Dojazd tylko dwoma drogami (od strony Gdyni) , w lato oblężenie przez Hel, a jak zostanie oddana inwestycja Prima, auqasfera oraz niebieski granit to wszystko będzie stać na Morskiej i Grunwaldzkiej
Dodatkowo brak zieleni, czy na polach musimy budować tylko wielkie osiedla, czy nie można by było zrobić ścieżki? przecież tak ważny jest kontakt z naturą.
Szkoda że radni na to wszystko pozwalają :x
InicjatywaObywatel
Ja tu zaglądam
21 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

Zigi źle mnie zrozumiałeś, nie ma wsparcia ze strony określonej Radnej, po prostu zadałem pytanie o możliwość uczestniczenia w sesji i otrzymałem odpowiedź jak to zrobić, kompletnie nie wchodząc w szczegóły, opisałem tylko pobieżnie problem w dodatku z nieoficjalnego konta, ponieważ od około dwóch lat nie korzystam ze znanej platformy społecznościowej. Uważałem za stosowne o tym wspomnieć dla świadomości ogółu, że jest możliwy kontakt i odpowiedź. W społeczeństwie obywatelskim każdy powinien mieć możliwość kontaktu z zarządzającymi i ustawowo jeśli chodzi o dostęp do informacji publicznej każdy ma takie prawo.
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

1 rok temu

Del pisze:
1 rok temu
Dodatkowo brak zieleni,
Naprawdę uważasz, że w Redzie brakuje zieleni?? :O


Screenshot_5.jpg
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

1 rok temu

Mnie nie martwi ilość zieleni - wokół Redy mamy lasy i pola - rzut kamieniem i jesteśmy na łonie przyrody. Nikt chyba nie oczekiwał, że kupi mieszkanie w bloku i wychodząc z klatki będzie wchodził do parku.

Mnie martwi za to infrastruktura drogowa. Wiele osiedli się buduje (w samej Redzie jak i np w Rekowie Dolnym), wieżowce powstają - coraz więcej ludzi = coraz więcej samochodów, a drogi mamy jakie mamy. Już teraz przejechać Redę w poprzek w godzinach popołudniowych to trzeba sobie 20-30 minut zarezerwować. Nie wyobrażam sobie co tu się będzie działo za parę lat w sezonie jak turyści ruszą na Hel.
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 rok temu

W Walii przeprowadzili badania, z których wynika, że głównym powodem wzrostu liczby aut są nowe drogi :) poważnie. Co więcej, w efekcie zaniechano wszelkich inwestycji drogowych, a finanse skierowano na inne potrzeby. Więc można i tak.

Inna sprawa, że w zasadzie już dzisiaj spora część z nas nie musiałaby de facto jeździć do pracy w ogóle. Ja wyjeżdżam do pracy raz w tygodniu, a reszta to praca z domu ;) Zdaję sobie sprawę, że jestem wyjątkiem, ale chyba wszyscy widzimy, że to idzie w tym kierunku. Więc ja w sumie wolałbym zamiast nowej siatki dróg jakąś nową nitkę kolejki podmiejskiej, może dla odmiany idącą na wschód od Redy.
Del
Nowy/a na forum
7 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 8 lat temu

1 rok temu

Salamandra pisze:
1 rok temu
Del pisze:
1 rok temu
Dodatkowo brak zieleni,
Naprawdę uważasz, że w Redzie brakuje zieleni?? :O



Screenshot_5.jpg
Tak dalej uważam że jak na taką ilość bloków mało jest zieleni . Las przy Redzie jest tak na prawdę coraz bardziej jest wycinany. Zwłaszcza w okolicy aquaparku/prima brakuje takich miejsc.Oczywiście alternatywą są pola, ale ścieżki nie zawsze są dobrej jakości. Często to błotne, dzikie ścieżki a jak zajdzie się daleko w pola to ilość śmieci w krzakach przeraża.
Rekowy
Ja tu zaglądam
20 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

Del pisze:
1 rok temu
Salamandra pisze:
1 rok temu
Del pisze:
1 rok temu
Dodatkowo brak zieleni,
Naprawdę uważasz, że w Redzie brakuje zieleni?? :O



Screenshot_5.jpg
Tak dalej uważam że jak na taką ilość bloków mało jest zieleni . Las przy Redzie jest tak na prawdę coraz bardziej jest wycinany. Zwłaszcza w okolicy aquaparku/prima brakuje takich miejsc.Oczywiście alternatywą są pola, ale ścieżki nie zawsze są dobrej jakości. Często to błotne, dzikie ścieżki a jak zajdzie się daleko w pola to ilość śmieci w krzakach przeraża.
Z tym wycinaniem lasu to powielana bzdura, która kilka razy powtórzona ma chyba się utrwalić. Ludzie wyprowadzając się do miast/przeprowadzając z miasta do miasta, mają oczekiwania jakby przenosili się na wieś. Las to najlepiej powinien najlepiej zaglądać im przez okna do domu. Zieleni w Redzie jest dużo, po co zakłamywać rzeczywistość?
Ja ze swojej strony też widzę tylko dwa problemy - ciągi komunikacyjne(wjazd i wyjazd z miasta, chodniki) oraz brak proporcjonalnego rozwoju infrastruktury w stosunku do rozbudowy miasta (przychodnie, apteki, przedszkola itp) co szczególnie odczuwa się w Ciechocinie i Rekowie.
Jeśli chodzi o śmieci to już z reguły problem mieszkańców, a nie miasta samego w sobie. To jest chore, żeby wywozić śmieci na pola.
Robin
Częsty Bywalec
464 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

1 rok temu

Przerzucanie się uwagami trwa, tylko ciekawe czy cokolwiek ma szanse z tego wyniknąć. Radni tu nie zaglądają (za wyjątkiem okresu przedwyborczego), inni urzędnicy raczej też nie. Urząd puchnie od zatrudnionych. Tu chyba największy pracodawca w Redzie :lol: Tylko kompetentnych ludzi jakoś chyba brakuje. Niektóre miasta nieco porządkują swoją przestrzeń, robią uchwały w tym kierunku i zatrudniają odpowiednich ludzi. U nas ciągle daleko ... Narzekać na wygląd miasta można w nieskończoność. Wystarczy przejechać się główną Gdańską i wszystko jasne. Najgorsze, że oprócz tego, że nikt nic nie robi z ruderami (za stacją paliw) czy budynkiem naprzeciw Gniewowskiej, to jeszcze dalej panuje wolna amerykanka w nowym budownictwie. Już się boję co wyskoczy w miejsce wyburzanego starego urzędu. Wysoki budynek pasuje tam jak ....
W kwestiach powyższych:
1. Zieleni w mieście jest wystarczająco dużo
2. Wycinka lasów w niekontrolowany sposób to fakt (do tego nie sprząta się po tym przez lata)
3. Co do przynależności Rekowa do Redy lepiej nie wspominam. Redzianin tego faktu nie akceptuje i tyle.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 rok temu

Co do porządkowania przestrzeni, to widziałem, że miasto pracuję nad uchwałą krajobrazową!
ODPOWIEDZ