Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Elektrownia Atomowa w Żarnowcu?

Rumia, Wejherowo, Rekowo Górne i inne

Co sądzisz na temat elektrowni atomowej w Żarnowcu?

Jestem za
51
75%
Jestem przeciw
16
24%
Nie mam zdania
1
1%
 
Liczba głosów: 68
nika27
Nowy/a na forum
4 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 8 lat temu

8 lat temu

Wolałabym, żeby powstało trochę elektrowni ekologicznych (wiatrowe, słoneczne) niż atomówka. W naszym kraju rzadko co powstaje w dobrym stanie i to jest moja obawa związana z elektrownią atomową - właśnie taka bylejakość wykonania i materiałów.
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

8 lat temu

nika27 - teraz zależy co rozumiesz przez pojęcie ekologiczne - wyprodukowanie, przewiezienie tylu wiatraków lub paneli, które dadzą ilość energii podobną do jednej elektrowni atomowej będzie o wiele bardziej nieekologiczne niż elektrownia atomowa.

Podobnie jest z silnikami, najbardziej ekologiczny jest silnik diesla, silniki elektryczne są be, ze względu na to, że prąd który potrzebują trzeba też gdzieś wyprodukować, przeważnie w elektrowniach węglowych, które emitują setki ton gazów rocznie, dodatkowo dochodzą straty energii itd.

Co do bylejakości to mam dokładnie tę samą obawę.
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

8 lat temu

Huherko pisze:Podobnie jest z silnikami, najbardziej ekologiczny jest silnik diesla, silniki elektryczne są be, ze względu na to, że prąd który potrzebują trzeba też gdzieś wyprodukować, przeważnie w elektrowniach węglowych, które emitują setki ton gazów rocznie, dodatkowo dochodzą straty energii itd.
To prawda, że elektrownie węglowe ekologiczne nie są, jednak sprawność produkcji w jednym miejscu jest dużo wyższa niż w przypadku rozproszonych źródeł węglowych (uwzględniając nawet straty w przesyle). W sumie nie widziałem jakiegoś zestawienia, które pokazywałoby jaka jest emisja zanieczyszczeń do atmosfery przy określonej liczbie silników spalinowych vs elektrycznych (zakładając odpowiednią wielkość produkcji energii elektrycznej, jako część produkcji w elektrowni węglowej).

Rzecz jasna inaczej sprawa by się miała, gdyby energia elektryczna wykorzystywana do ładowania aut była pozyskiwana ze źródeł odnawialnych. Co miałoby dodatkowy plus taki, że mogłyby one być ładowane w czasie, gdy energii elektrycznej w systemie energetycznym jest dużo, a trzeba dodatkowo odebrać energię z wiatru, czy słońca. W Polsce takie przypadki zdarzają się sporadycznie, ale na Zachodzie, gdzie OZE jest więcej, takich sytuacji jest sporo.
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

8 lat temu

Zigi jak będę na uczelni spróbuję profesorka jednego złapać może udostępni mi jakieś źródła nt tych silników.
Ja specem od energii nie jestem, też zawsze myślałem, że silniki elektryczne są bardziej ekologiczne ... owszem nie produkują spalin w miejscu gdzie pracują, ale powodują spaliny gdzieś dalej. Ale to jest tak jak mówisz, wystarczy, że prąd do nich w bardziej eko sposób już będą one bardziej atrakcyjne.

Dla tego mi bardzo podoba się model niemiecki - kilka elektrowni atomowych, wiatraki przy wiochach (zapewnią trochę na potrzeby lokalnej miejscowości) i baterie solarne w samych gospodarstwach - w dzień sobie coś wyprodukują, nadmiar sprzedadzą do sieci.

BTW, A.Merkel nie zamyka wszystkich niemieckich atomówek, zamykają tylko te, które są naprawdę stare i z poprzednich generacji, reszta dalej będzie działać.
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
Major
Prawie Lider
601 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

7 lat temu

Jak zapewne słyszeliście w mediach - nie będzie na razie atomowej alternatywy dla węgla - projekt zawieszony,
i to zapewne na dobrych kilka lat

to zła wiadomość dla naszego rejonu,szczególnie dla okolic Gniewina i miejscowości sąsiednich
gdyż mieszkańcy od dawna liczyli na stałą pracę przy budowie elektrowni czy też potem po jej uruchomieniu,
a jak wiemy poparcie dla budowy elektrowni w Żarnowcu w 2015r. w gminie Gniewino wynosiło 70%,to dużo.
Zastanawiam się tylko co będzie z uczniami technikum w Wejherowskim "Elektryku" w którym kształcą
się właśnie przyszli pracownicy atomówki, na pewno część z nich nie przepadkowo wybrała ten kierunek
by w przyszłości tam pracować, przecież ta pracownia w tej szkole dopiero co powstała.

Teraz myślę co jeszcze PISiory na zawieszą ?
Droga Kaszubska - zawieszona
Droga Metropolitalna - zawieszona
OPAT - zawieszony (częściowa wina GDDiA)
Elektrownia - zawieszona
Droga do portu w Gdyni przez Chylonię też coś ucichła
jak jeszcze przyblokują planowane inwestycje kolejowy w naszym rejonie to już będzie przegięcie
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

7 lat temu

Utracone korzyści dla gmin czy brak pracy w atomówce dla absolwentów to z pewnościa niedogność. kluczowym problemem moim zdaniem jest to, że Polsce wkrótce zabraknie enegii elektrycznej. Tej luki nie zapełnia elektrownie wiatrowe czy inne alternatywnw żródła energii, także elektrownie weglowe. Sporo było publikacji na ten temat
Marcin
Prawie Lider
519 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

Ale mimo wszystko wciąż znajdują się osoby które nie dadzą złego słowa powiedzieć o "dobrej zmianie"...

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalk
Seeker
Znam to forum
106 postów
Znam to forum
Rejestracja: 16 lat temu

7 lat temu

Jak Was czytam w tym i innych tematach to dochodzę do wniosku, że macie berety przesadnie zryte polityką. Bez względu na temat, zawsze trzeba pocisnąć po PiS i Jarku, normalnie jak w Faktach TVN - Jarek coś powiedział to źle, Jarek nic nie powiedział też źle. Bo Jarek jest z PiS więc sam fakt jego istnienia jest zły (dekalog leminga). Nie czyni Was to bardziej fajnymi, raczej robicie z siebie oszołomów. Czy naprawdę przerasta Was intelektualnie rozmawianie konkretnie o problemie? Smutne.

Zanim napiszecie kolejne bzdury o elektrowni, zagłębcie się w temat, bo aktualne fakty są takie, że PiS nie zawiesił budowy, tylko zmienia sposób finansowania, a to trwa. Media, jak to media, szukają sensacji tam gdzie jej nie ma. Inteligentny człowiek czerpie wiedzę ze źródła a nie z "mediów".
Marcin
Prawie Lider
519 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

Wymienisz jakieś źródła z których czerpiesz wiedzę? Bo ta o zawieszeniu budowy wyszła od Tchórzewskiego, de facto ministra energii... dodał także, że do końca roku zapadnie decyzja czy całkowicie sie z pomysłu budowy atomówki nie wycofać. Źródło: wywiad w RMF Fm. Choć rzeczywiście, przywołany Jarek może mieć inne zdanie i wtedy nie wszystko stracone i proszę przestań pisać o tym TVN, nawet nie wspominaj, nie sugeruj... niech wszyscy oglądają jedyną słuszną i obiektywną telewizję... (NIE TWIERDZĘ, ŻE TO SWOIM POSTEM ZASUGEROWAŁEŚ. Ale tak ja wywnioskowałem z kontekstu...) wszystkie inne Polsaty, Superstacje, CNNy i BBC nie mają racji. One są nastawione przeciwko władzy wybranej przez "suweren" i szaleńczo pozytywnej zmianie w Polsce. pzdr. Leming. PS. Aż żal patrzeć jak podzielony jest nasz kraj, masakra.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalk
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

7 lat temu

Ja jestem zwolennikiem budowy elektrowni atomowej i żałuje, że nie powstanie, ale Marcin trochę faktycznie ten PIS bez sensu podpiąłeś w tym wątku.
Jakoś rządy Platformy także nas nie przybliżyły do powstania elektrowni. Różnica jest taka, że PO "zawieszało" decyzję o budowie elektrowni, ale zwodziło miejscową ludność, że coś tam robią i że kiedyś powstanie, a PIS po prostu "zawiesiło"
Jedni i drudzy niestety nic konkretnego nie zrobili, by tę elektrownie zbudować. Najwięcej zrobiła chyba władza ludowa ale też nie wyszło

Mi także nie podoba się, że w każdym temacie (nie tylko na forum) musi być licytacja czy PO (i inne KODy, Nowoczesne itd.) jest złe czy PIS jest zły.
Martwię się, że już nigdy nie wróci normalność i że już nigdy nie będziemy mogli rozmawiać bez wtrącenia wątku o Kaczyńskich czy Kijowskich. A uwierzcie, że naprawdę na świecie są ludzie co nie mają w domu ołtarzyka jednego czy drugiego wodza i nie chcą się wiecznie sprzeczać, który darmozjad jest lepszy.
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

7 lat temu

Wicek pisze:Najwięcej zrobiła chyba władza ludowa ale też nie wyszło
Może (patrząc na tamte czasy) to i dobrze się stało
Wicek pisze:Martwię się, że już nigdy nie wróci normalność i że już nigdy nie będziemy mogli rozmawiać bez wtrącenia wątku o Kaczyńskich czy Kijowskich. A uwierzcie, że naprawdę na świecie są ludzie co nie mają w domu ołtarzyka jednego czy drugiego wodza i nie chcą się wiecznie sprzeczać, który darmozjad jest lepszy.
Podpisuje się pod to obiema rękami
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

Najgorsza jest sytuacja tych gmin, w których elektrownia miała potencjalnie powstać. Od lat gminy te mają zamrożone tereny inwestycyjne. A inne, okoliczne tereny były nieatrakcyjne dla inwestorów ze względu na to niedoszłe sąsiedztwo. Brak decyzji kosztowało te gminy wiele milionów. Denerwuje mnie, że nadal tej decyzji nie ma. Mówi się o jakimś zawieszeniu, choć wiadomo, że nic z tego nie będzie. I gminy nadal będą musiały się gryźć z tym problemem - przez ile lat jeszcze?
Marcin
Prawie Lider
519 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

7 lat temu

Wszystko to prawda. Nigdy dosadnie nie broniłem poprzedniego rządu, w kwestii atomówki przeginali ile mogli, efekty widzimy dziś. Stawiamy na węgiel, bo pomimo, że drogie i cholernie szkodliwe to nasze dobro narodowe, to tysiące miejsc pracy. Żadna władza nie zrobiła i nie zrobi z tym porządku....

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalk
ODPOWIEDZ