Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Elektrownia Atomowa w Żarnowcu?

Rumia, Wejherowo, Rekowo Górne i inne

Co sądzisz na temat elektrowni atomowej w Żarnowcu?

Jestem za
51
75%
Jestem przeciw
16
24%
Nie mam zdania
1
1%
 
Liczba głosów: 68
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1795 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

13 lat temu

Co do greenpeace przypomina mi się ten obrazek:

Obrazek

Trochę nie trafili, bo napis CO2 KILLS zawiesili na kominie elektrowni atomowej, z której wydobywa się jedynie para wodna :P
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
Awatar użytkownika
greylin
Bywalec
223 postów
Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

13 lat temu

Już nie mówiąc o tym, że "CO2 kills" to kompletna bzdura.
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

13 lat temu

Obecna strefa skażona wokół Fukushima ma 20km w której promieniowanie przekracza 6500 dopuszczalne normy.
A ludzi ewakuwano z strefy 60km.

20km to odległość centrum Redy od Żarnowca.
60km to odległość która obejmuje w lini prostej nawet cały Gdańsk.
Artur
Marcin
Prawie Lider
520 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

13 lat temu

A jutro może ta strefa być większa o 150 km i wtedy łyknęłaby nawet Bydgoszcz i Toruń... Tylko co z tego?? Spodziewasz się u nas podobnej katastrofy jak to trzęsienie ziemi w Japonii? Przeciez ta elektrownia tak sama z siebie sie nie popsuła, coś wywołało te zniszczenia, prawda??
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

13 lat temu

Nie trzęsienia ale partactwa/utajniania/oszukiwania ... wsyzstkiego co polskie.
W Polsce nawet piloci wojskowi nie potrafią wylądować zgodnie z procedurami nawet przewożąc prezydenta, kierowcy nagminnie łamią prawa, a urzędnicy są podatni na zwykłe oszustwa i podpuszczanie na zasadzie "Dzownie w imieniu Towarzysza Donka"
W takim dzikim społeczeństwie bezprawia zabawa w elektrownię Jądrową jest zabawa zapałkami w składzie prochu.
A wszystko po to by zaspokoić 10% zapotrzebowania na energię i wszystko na zasadzie HURRA i entuzjazmu bez wiedzy na tematy wymienione np biznes planu opłacalności całej inwestycji, prawa, procedur, bez NICZEGO.
Bez choćby realnego porównania finansowego pełnego (włącznie z zarządzaniem odapdami) róznych form wytwarzania energii.
Dziwne że Duńczycy żyją z wiatru a Szwedzi utylizuja do psotaci energi 100% opadów bytowych kupując dodatkowo odpady takie od Norwegów.
A u nas rosną sterty śmieci ...
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

13 lat temu

Szwedzi składują na wysypiskach 3% odpadów, 49% spalają, 35% odzyskują a 13% kompostują, jest to pewien ideał, podobnie jak Niemcy.

Arturze, ale zapominasz o paru ważnych aspektach i lekceważysz je. Dania ok 5,4 mln mieszkańców, Szwecja 9,4 mln, przy czym położenie Danii pozwala na lokalizowanie elektorwnii wiatrowych praktycznie Wszędzie, Szwedzi mają 1,5 krotnie większą powierzchnię do Polski, przy 4 krotnie mniejszej liczbie ludności... a także fakt, iż każda rzeka wypływa z Gór Skandynawskich ,też leżących w większej części na obszarze Szwecji, wysoka delimitacja terenu = dużo energii wodnej do pozyskania i to też czynią.

Wyszukam dla Ciebie mapy z możliwością lokalizowania w Polsce elektrowni wiatrowych.

Nie ma takiej siły by ze spalania śmieci, wód, wiatru, Słońca, utrzymać naszą gospodarkę na poziomie choćby 75% obecnego zużycia prądu. Węgiel kamienny jest wysoce zasiarczony, wiele elektrociepłowni sprowadza go z Ukrainy czy z Chin.
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

13 lat temu

Ciekawe bo Zat Pucka i Gdańska to dziesiątki km2.
W Redzie wieje cały rok, analizowałem efektywnośc inwestycji w turbine wiatrową na dachu, koszt zwrotu inwestycji wyszedł mi po ok 6latach przy przyjęciu iż nie ma infalcji, a z nią i wzorstem cen jeszcze szybciej.
Awatar użytkownika
Jeżyk
Znam to forum
90 postów
Znam to forum
Rejestracja: 14 lat temu

13 lat temu

O elektrowniach wiatrowych już kiedyś pisałem. A co do paliwa atomowego to z 30 ton odpadów po przerobieniu tylko 1,7 tony to odpady które trzeba składować.
kowalski
Lider Forumowicz
1606 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

13 lat temu

Zawsze będą zwolennicy i przeciwnicy.Nie może być tak / Śmierc lub Nicea /.Powinno być referendum .
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1795 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

13 lat temu

referendum owszem, ale wśród ludzi dobrze poinformowanych. Nie może być referendum wśród ludzi, którzy twierdzą, że elektrownia która zostanie w Polsce wybudowana będzie wystawiana na tsunami wysokości 13 m, trzęsienia ziemi 8-9 st Richtera a technologia użyta będzie pochodzić z lat 60tych (tak jak to się działo w Japonii, którą tak często używa się jako argument wetujący)
ArturB
Lider Forumowicz
1023 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

13 lat temu

Huherko
- koszta - biznesplan, rentownosc uwzgledniajac 300lat oplat za odpady - jaka ?
- bezpieczenstwo - systemy informowania i ewakuacji - jakie ?
- wplyw srodowiskowy - jaki ?

Nie ma żadnych merytorycznych uzasadnien do wybudowania elektrowni poza tym że ktos zrobi teraz biznes i zniszczy srodkowisko a spoleczenstwo za to bedzie placic finansowo prze N pokolen z ew ryzykiem zaplaty zdrowiem
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1795 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

13 lat temu

-koszta - powiedz mi jakie są obecnie koszta utrzymywania pseudo elektrowni wodnej w Żarnowcu? pracuje tam dużo ludzi a elektrownia sama w sobie nie produkuje prądu, bo ten i tak i tak trzeba kupować ze Śląska, tak przynajmniej bylibyśmy nie zależni od Śląska, kopalni, strajków górników itd, a i produkowalibyśmy swoją własną energię.
-bezpieczeństwo - kopalnie węgla już mają wpływ na bezpieczeństwo, bo na śląsku domy pękają bo się ziemia przesuwa, wielkie tereny kopalni odkrywkowych ... piękne widoki, prawda?
-wpływ na środowisko - nie wiem co jest większym problemem, to że do atmosfery wypuszczamy ogromną ilość siarki i innych toksycznych pierwiastków czy to, że istnieje prawdopodobieństwo trzęsienia ziemi/tsunami etc, (z czego prawdopodobieństwo uderzenia meteorytu w elektrownie jest chyba większe)

we Francji się jakoś opłaca energia atomowa, a w Polsce już nie ... to jest ciekawe ...

EDIT:
Jeżeli już miałaby nastąpić budowa elektrowni atomowej w Polsce, to największym problemem wg mnie nie będzie technologia, obawa przez skażenie itp ale eko-terroryści, którzy będą co chwile atakować tą budowę, a rząd zamiast się skupić na kontroli jakości budowy, żeby wszystko grało jak należy będzie się zajmować ekologami przykuwającymi się do okolicznych drzew/
kowalski
Lider Forumowicz
1606 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

13 lat temu

Tusk zaczyna mówić o referendum lub decyzji sejmu.
partagas
Częsty Bywalec
310 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 17 lat temu

13 lat temu

Huherko pisze:-koszta - powiedz mi jakie są obecnie koszta utrzymywania pseudo elektrowni wodnej w Żarnowcu? pracuje tam dużo ludzi a elektrownia sama w sobie nie produkuje prądu, bo ten i tak i tak trzeba kupować ze Śląska,/
ta elektrownia pompowo szczytowa to rodzaj akumulatora. ona nie kupuje energii ani jej też nie sprzedaje. po prostu bierze gdy są nadwyżki(noc) i oddaje gdy brakuje energii(dzień0. działa na tym samym poziomie co elektrownie. więc jest bardzo przydatna.
Awatar użytkownika
greylin
Bywalec
223 postów
Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

13 lat temu

No właśnie, wyłączenie i uruchomienie generatora w dużej elektrowni, np. na węgiel, trwa długo i nie opłaca się za bardzo tego robić w okresach, kiedy ten prąd nie jest tak potrzebny, dlatego właśnie akumulator w postaci elektrowni szczytowo-pompowej się przydaje, by oddawać tę energię w godzinach szczytu zapotrzebowania. Chociaż obecnie elektrownia w Żarnowcu oprócz tego pełni funkcję stabilizującą parametry prądu w sieci elektroenergetycznej.
ODPOWIEDZ