Wejherowo: Będzie wieża widokowa i kolejka linowa?

Rumia, Wejherowo, Rekowo Górne i inne
Wicek
Wygadany Lider
2320 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 9 lat temu

4 lat temu

szykuje się nowa atrakcja turystyczna w regionie - oczywiście o ile Wejherowo znajdzie sponsora
Tak może wyglądać wieża widokowa

Wiadomo już, jak może wyglądać wejherowska wieża widokowa i kolejka linowa. Przygotowane zostały wstępne założenia projektowe inwestycji, która może być wizytówką Wejherowa. Największe uznanie zdobyła propozycja stworzona przez Warsztat Architektury - Pracownię Autorską WAPA z Sopotu.

Z informacji opublikowanych na oficjalnej stronie Urzędu Miejskiego w Wejherowie wynika, że dolna stacja kolejki linowej ma znajdować się w Parku Miejskim, zaś górna usytuowana będzie na Wzgórzu Wolności, gdzie mieścić ma się też wieża widokowa. Realizacja przedsięwzięcia możliwa będzie pod warunkiem znacznego udziału środków z Unii Europejskiej, o które zabiegają miejscowi włodarze.

Miasto zaprosiło do konsultacji w trybie dialogu konkurencyjnego architektów na opracowanie wstępnych koncepcji wieży widokowej i kolejki linowej. Swoje propozycje złożyły trzy biura projektowe, m.in. z Sopotu i Gdyni. Ich prace opiniowała komisja konkursowa złożona z ekspertów zewnętrznych – architektów i konserwatora zabytków, a także urzędników miejskich.

- Największe uznanie komisji zdobyła koncepcja firmy WAPA z Sopotu – wyjaśnia Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa. – Jednak nie jest to jeszcze projekt wieży widokowej, jest to dopiero pewna propozycja. Teraz musi powstać projekt, który uwzględni opinie komisji oraz szczegółowy zakres przygotowywanego zamówienia.

Członkowie jury docenili w zwycięskiej pracy atrakcyjność rozwiązań architektonicznych oraz współgranie projektu z otaczającym krajobrazem.

- Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w naszym konkursie i złożyli swoje koncepcje – mówił prezydent Krzysztof Hildebrandt na spotkaniu z projektantami – Wszystkie były bardzo pomysłowe. Nasze oczekiwania dzięki Państwa pracy zyskują rzeczywisty wymiar. Zależało nam, aby wieża z jednej strony stanowiła element architektoniczny miasta, czyli nawiązywała do historycznej zabudowy, ale równocześnie reprezentowała nowoczesne podejście do architektury.

Całkowity koszt budowy wieży widokowej wraz z kolejką linową wstępnie oszacowany został na co najmniej 20 milionów złotych. Na wykonanie niezbędnej dokumentacji technicznej w miejskim budżecie zabezpieczono ponad 1 milion 200 tysięcy złotych.
http://gwe24.pl/Tak-moze-wygladac-wieza ... 24404.html - tam też wizualizację
ODPOWIEDZ