Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo?

Hydepark, czyli o wszystkim innym
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1979 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

Wydawało mi się, że przepisy mówią jasno, że gdy rowerzysta porusza się ścieżką rowerową przecinającą jezdnię na skrzyżowaniu, to ma on pierwszeństwo przed samochodami poruszającymi się tą jezdnią. Innymi słowy nie ma obowiązku przepuszczania samochodu. I teraz nie wiem - czy to ja źle rozumuję i może się mylę czy kierowcy w naszym mieście kompletnie ignorują ten przepis i wymuszają na rowerzystach zatrzymywanie się przed przejazdem przez ulicę. Traf chciał, że ścieżki rowerowe najczęściej przecinają ulice obok przejść dla pieszych, więc może kierowcy traktują rowerzystów jako pieszych?
Jakie są Wasze doświadczenia?
Awatar użytkownika
Tosca
Znam to forum
113 postów
Znam to forum
Rejestracja: 11 lat temu

11 lat temu

Z tego, co mi wiadomo, to nawet gdyby traktował rowerzystę jak pieszego, to i tak powinien przepuścić obu! A niestety to rzadkość. Nawet jak się trafi taki, co się zatrzyma, to nierzadko ten na drugim pasie jedzie dalej, a to dopiero niebezpieczne, szczególnie jak się idzie z wózkiem. Radzę uważać i dla własnego bezpieczeństwa stawać, bo usiłowanie egzekwowania przepisów w Polsce może się skończyć tragicznie.
Awatar użytkownika
redziaczki
Wygadany Lider
2023 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

11 lat temu

Syt. 1. Przejazd rowerowy
Obrazek
Kierowca na skrzyżowaniu bez sygnalizacji świetlnej zawsze ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe. Kierowca skręcający w drogę poprzeczną musi ustąpić rowerzystom zbliżającym się do przejazdu niezależnie, z której strony nadjeżdżają. To jeden z przepisów wprowadzonych w maju 2011 r., by zwiększyć bezpieczeństwo cyklistów.

Syt. 2. Przejazd przez przejście dla pieszych
Obrazek
Kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu, ale cyklista nie ma prawa nie wjechać. Zawsze musi wcześniej zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez pasy. Wjazd rozpędzonego rowerzysty pod skręcające auto to niestety częsta i bardzo niebezpieczna sytuacja.
Rowerzysta może jeździć po chodniku, gdy ma pod opieką innego cyklistę, młodszego niż 10 lat. Ma też do tego prawo, gdy na równoległej jezdni nie ma pasa ruchu dla rowerów, dopuszczalna prędkość jest większa niż 50 km/h, chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a obok nie biegnie droga rowerowa. Cyklista może też jeździć po chodniku podczas złej pogody (np. ulewy, mgły czy wichury). Zgodnie z kodeksem drogowym rowerzysta musi po chodniku jechać powoli i przepuszczać pieszych.
Reda. Tu się po prostu dobrze żyje
Runeda
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2876 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

11 lat temu

redziaczki pisze:Kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu, ale cyklista nie ma prawa nie wjechać. Zawsze musi wcześniej zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez pasy. ...
Ostatnio miałem sytuację, jak rowerzysta wjechał na przejście dla pieszych, ze słuchawkami na uszach, a moja znajoma w takiej sytuacji potrąciła rowerzystę w Gdyni - także miał słuchawki na uszach. Apel do rowerzystów o rozwagę... Akurat w szczególności wobec rowerzystów stosuję zasadę ograniczonego zaufania i zawsze zwalniam w takich sytuacjach.
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1795 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

11 lat temu

redziaczki pisze:Kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu, ale cyklista nie ma prawa nie wjechać. Zawsze musi wcześniej zsiąść z roweru i przeprowadzić go przez pasy.
Ten przepis jak pisze Zigi jest nagannie łamany przez rowerzystów, ostatnio jadąc dosyć wąską uliczką zebrało mi się na przepuszczenie rowerzysty jadącego po chodniku i zbliżającego się do przejścia (nie zszedł z roweru, tylko przejechał przejście DLA PIESZYCH, ale to już nie moje zmartwienie) i nie dojechał do drugiej krawędzi jezdni tylko w połowie przejścia uznał, że będzie jeździć po ulicy. Po tej akcji cały czas wlekłem się za rowerzystą 20km/h bo wyprzedzić go nie mogłem.


Drugą sprawą jest fakt oznakowania poziomego. Często jak zbliżam się do skrzyżowania widzę cyklistę na chodniku zbliżającego się do krawędzi jezdni sprawdzam w jaki sposób jest ona oznaczona czy ja mam pierwszeństwo czy cyklista. Pasy dla rowerów i pieszych różnią się jak na pierwszym obrazku, a przejścia "pieszo-rowerowe" w żaden sposób nie ...

Na tym zdjęciu widać, że przejście jest piesze i rowerowe zarówno po znaku pionowym, jak i poziomym. Tutaj spotkałem się z sytuacją że wg znaków pionowych przejście jest "pieszo-rowerowe" a wg znaków poziomych tylko piesze.

Obrazek


I trzecia sprawa, ostatnio miałem niewątpliwą przyjemność jechać za L-kami i zauważyłem, że wszystkie jadą przytulone do prawej krawędzi jezdni (też mnie tak uczono). Jak ma się ten zwyczaj do przepisu pozwalającego wyprzedzać samochody przez rowerzystów po prawej stronie?
Ostatnio zmieniony |10 Maj 2013|, o 17:19 przez Huherko, łącznie zmieniany 1 raz.
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
Wiki03
Nowy/a na forum
1 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 11 lat temu

11 lat temu

Jeśli rowerzysta porusza się po specjalnie wytyczonej i oznaczonej trasie to kierujący pojazdem powinien ustąpić pierwszeństwa. W naszym kraju podobne sytuacje występują rzadko, a to z racji małej ilości ścieżek rowerowych. Co innego na zachodzie.
ODPOWIEDZ