Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Kierunkowskaz na rondzie

Hydepark, czyli o wszystkim innym

Jak włączam kierunek na rondzie

Chcę skręcić w lewo, przed rondem włączam lewy, w prawo - prawy, prosto - nic.
4
14%
Wjeżdżam na rondo bez kierunku, daję prawy przed moim zjazdem.
24
83%
Robię to jeszcze inaczej i napiszę to w komentarzu
1
3%
 
Liczba głosów: 29
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

9 lat temu

Ostatnio przeglądałem demoty i czytałem do nich komentarze, i nawiązując do tego że w Redzie jest coraz więcej rond zastanawiam się, jak redzianie włączają kierunkowskazy na rondach.


TO NIE JEST RONDO TYLKO SKRZYŻOWANIE Z WYSPĄ CENTRALNĄ.
Obrazek
Ostatnio zmieniony |26 Mar 2015|, o 10:06 przez Huherko, łącznie zmieniany 1 raz.
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

9 lat temu

80% nie ma pojęcia, do czego służy ta dźwigienka, po lewej strony kierownicy albo ma niedowład lewej ręki
Rafotograf
Ja tu zaglądam
27 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 16 lat temu

9 lat temu

Brakuje jeszcze jednego wariantu zgodnego z Kodeksem, czyli takiego jaki pokazał Huherko. W pierwszym wariancie jest tylko opisana sytuacja przed wjazdem na rondo, a brakuje wariantu: Wjeżdżając na rondo włączam kierunkowskaz w zależności w którą stronę będę skręcał, a przed zjazdem z ronda włączam prawy kierunkowskaz.
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

9 lat temu

Skoro nie zjeżdżam w prawo tylko jadę dalej do kolejnego zjazdu, to jaki jest sens włączania lewego kierunkowskazu? Przecież logiczne jest, że na rondzie poruszamy się ruchem okrężnym w lewo - innej możliwości nie ma
Awatar użytkownika
RECIECH
Prawie Lider
664 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

no cóż, ja stosuję zasadę ograniczonego zaufania i nie wjeżdżam na rondo, gdy ktoś nie ma włączonego kierunku w prawo, jeśli kierunku nie ma to przyjmuję, że jedzie prosto - nigdy nie miałem z tym problemu, sam również gdy wjeżdżam na rondo i jadę np. w lewo nie włączam lewego migacza, aby go za sekundę zmienić na prawy - bo o takim mniej więcej czasie mówimy w przypadku naszych - redzkich rond, co innego ronda np. 3-pasmowe w Szczecinie - tam jak najbardziej wskazane jest włączanie kierunku w lewo bo przejazd ronda trwa zdecydowanie dłużej i zmienia się nawet dwa pasy ruchu - o wiele większym problemem niż kierunkowskazy, jest w/g mnie natomiast to, że ludzie po prostu nie umieją jeździć po rondach i jadą niektórzy na wprost wymuszając pierwszeństwo przed zjeżdżającymi z ronda
Rafotograf
Ja tu zaglądam
27 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 16 lat temu

9 lat temu

Salamandra pisze:Skoro nie zjeżdżam w prawo tylko jadę dalej do kolejnego zjazdu, to jaki jest sens włączania lewego kierunkowskazu?
Rondo to skrzyżowanie i kierunkowskazem informujemy innych jak zamierzamy jechać przez skrzyżowanie, gdzie zamierzamy skręcić. Dodatkowo przed zjazdem informujemy innych, ze zjeżdżamy.
figaro
Bywalec
262 postów
Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

Lewy kierunek przed rondem? Bo jadę w lewo? A jak zjazdów jest 5 to które lewo? poza tym takie info nic nie wnosi dla innych użytkowników ruchu. Kodeks drogowy się kłania, przed rondem tylko prawy kierunek jak zjeźdzam pierwszym zjazdem
Awatar użytkownika
drhacken
Bywalec
215 postów
Bywalec
Rejestracja: 10 lat temu

9 lat temu

I kierunek przed każdym zjazdem .
Nie polemizuj z idiotą -najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu,a później pokona doświadczeniem.
figaro
Bywalec
262 postów
Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

Kierunek zanim zjadę. Co ma obwodowej nie jest powszechną praktyką, i sobie zgaduję po prędkości, dokąd waszmość jedzie. Zjeżdźa, czy leci dalej. No ale wrzucanie kierunków dla kierowcy 15 letniej audicy to obciach. Pamiętam jakie szopki się działy, jak w W-wie pierwsze rondo zbudowali....
Awatar użytkownika
RECIECH
Prawie Lider
664 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

figaro pisze:Kierunek zanim zjadę. Co ma obwodowej nie jest powszechną praktyką, i sobie zgaduję po prędkości, dokąd waszmość jedzie. Zjeżdźa, czy leci dalej. No ale wrzucanie kierunków dla kierowcy 15 letniej audicy to obciach. Pamiętam jakie szopki się działy, jak w W-wie pierwsze rondo zbudowali....
pierwsze rondo w Wawie i szopki z tym związane ? - ooo, to musiało się dziać - z lewej zaporożec, z prawej nyska, a środkiem wali syrenka.... piękne ma kolega wspomnienia, zazdraszczam...
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

9 lat temu

Rafotograf pisze:Wjeżdżając na rondo włączam kierunkowskaz w zależności w którą stronę będę skręcał, a przed zjazdem z ronda włączam prawy kierunkowskaz.
Raftograf, skoro Twoja wersja jest zgodna z kodeksem to odpowiedz mi na kilka pytań:

- Jak chcesz zawrócić, to jaki kierunkowskaz włączasz przed wjazdem na rondo?
- Jeżeli chcesz sobie zrobić kółko 360 stopni (wiem, że sytuacja abstrakcyjna), to też bez kierunku wjeżdżasz gdyż teoretycznie jedziesz prosto?
- No i sytuacja jak jest rondo w zwiększą niż 4 ilością wyjazdów, skoro w lewo skręcasz to w które lewo, bo jest ich więcej niż jedno?
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

9 lat temu

W sumie, sam odpowiedziałem sobie na kilka pytań, jednakże są to zdania ludzi/egzaminatorów/"znawców" a nie konkretne przepisy w Kodeksie Drogowym.

http://prawko-torun.pl/jak-prawidlowo-uzywac-kierunkowskazu pisze:Ronda, a właściwie skrzyżowania o ruchu okrężnym nie są uwzględnione w Kodeksie Drogowym, dlatego też należny je traktować tak samo jak każde inne skrzyżowanie. Należy jednak przyjąć, że na rondo składają się dwa zwykłe skrzyżowania. Pierwsze, kiedy wjeżdżamy, a drugie, kiedy opuszczamy rondo. Dlatego przed wjazdem na rondo należny zasygnalizować, jaki chcemy wykonać manewr oraz zająć właściwą pozycje dla tego manewru zgodnie z zasadami ogólnymi Prawa o Ruchu Drogowym.
http://akademia.autoswiat.pl/baza-wiedzy/kiedy-wlaczyc-kierunkowskaz/ pisze:Kierunkowskaz na rondach – Zdania co do korzystania z „migaczy” są podzielone w przypadku rond. Część instruktorów i ekspertów twierdzi, że rondo to zwykłe skrzyżowanie i trzeba włączać lewy lub prawy kierunkowskaz, inni uważają, że to kilka następujących po sobie skrzyżowań, korzystamy więc tylko z prawego „migacza”. Stosowanie pierwszego sposobu wydaje się lepszym rozwiązaniem.
http://ddwloclawek.pl/pl/11_wiadomosci/8680_wjezdzasz_tak_na_rondo_lepiej_uwazaj_lamiesz_przepisy.html pisze:Podsumowując: wjeżdżając na rondo korzystamy z lewego kierunkowskazu tylko gdy będziemy skręcać w lewo lub zawracać. Zjeżdżanie z ronda wypada zawsze sygnalizować prawym kierunkowskazem.
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

9 lat temu

Myślę, że ważne jest, by dawać sygnał skrętu w lewo w sytuacji, gdy widzimy samochody próbujące wjechać na rondo, a my im przecinamy drogę, bo planujemy zjechać na jednym z kolejnych zjazdów. Ja tak zawsze robię, ale mimo to, o mały włos ktoś we mnie nie wjechał ostatnio.
Włączenie kierunkowskazu jazdy w lewo przed wjechaniem na rondo z jednym pasem ruchu niewiele wnosi dla poprawy bezpieczeństwa. Ważne, by ci nadjeżdżający z naprzeciwka w porę uzyskali informację, że zamierzamy przeciąć ich tor jazdy - moim zdaniem powinniśmy to robić włączając kierunkowskaz w lewo.
Oczywiście jak zjeżdżamy z ronda, to włączamy kierunkowskaz w prawo.

Brak kultury i egoizm za kierownicą niestety są powszechne, ale jest coraz lepiej. Byle dawać dobry przykład
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

9 lat temu

Chciałbym też dla sprostowania: Na załączonym obrazku nie znajduje się rondo tylko skrzyżowanie z wyspą centralną, nie ma znaku c-12 tzw "rondo".
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

9 lat temu

Rafotograf pisze:Rondo to skrzyżowanie i kierunkowskazem informujemy innych jak zamierzamy jechać przez skrzyżowanie, gdzie zamierzamy skręcić. Dodatkowo przed zjazdem informujemy innych, ze zjeżdżamy.
Ale rondo to specyficzne skrzyżowanie. Jazda na rondzie to niejako jazda na wprost, ale po okręgu, a skręty są tylko w prawo. Więc sens ma właśnie tylko zasygnalizowanie skrętu w prawo, tuż przed konkretnym zjazdem. Sygnalizowanie przed wjazdem na rondo kierunku w lewo jest o tyle bez sensu, że jeśli zjazdów z ronda jest kilka, to skąd inny uczestnik ruchu ma wiedzieć o który nam konkretnie chodzi?
ODPOWIEDZ