Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Odziedziczony majątek - jak sprawdzić czy nie jest zadłużóny

Hydepark, czyli o wszystkim innym
janek.k
Nowy/a na forum
2 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 9 lat temu

9 lat temu

Chodzi o to, że zmarł nasz wuj który nie miał rodziny. Zostawił po sobie trochę ziemi w Redzie i mieszkanie. W jaki sposób można upewnić się, że nie miał żadnego zadłużenia?
Czy jest jakiś rejestr który prowadzi te sprawy?
MarcinGTD
Częsty Bywalec
498 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

Przy postępowaniu spadkowym przyjmij z tzw "Dobrodziejstwem inwentarza".
Wtedy akceptujesz majątek oraz długi ale tylko do wysokości majątku.
W najgorszym wypadku wyjdziesz na zero.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

Sprawdź czy nieruchomość nie jest obciązona hipoteką. Zrobisz to przez internet. Wystarczy podac nr Księgi Wieczystej (Google pomoże)
Pamietaj również, że za spadek po wujku zapłacisz podatek. Sa grupy podatkowe (google pomoże)
Zrób tak jak sugeruje Marcin GTD, jednakże na zero nie wyjdziesz. Poniesiesz koszta zwiazane ze stwierdzeniem nabycia spadku (u notariusza szybko, ale drożej, w sadzie tanio, ale długo) oraz koszta zwiazane z działem spadku
Nie wiem jak jest w przypadku gdy przyjmiesz z dobrodziejstwem inwentarza, a wujek miał długi - czy bedziesz musiał płacic podatek od spadku. Raczej tak. Popytaj. Idż do notariusza lub najlepiej do radcy prawnego (wizyta ok 100 zł)
MarcinGTD
Częsty Bywalec
498 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

Lepiej u notariusza. Ja ostatnio robiłem i na 3 osoby wyszło niecałe 500zł i zrobione tego samego dnia.
Można najpierw pójść i się dowiedzieć co i jak .
Nie reklamując ale polecając mogę szczerze polecić Panią Ewertowską w Gdyni w Domu rzemiosła na 4 lub 5 piętrze.
Podpowie i pomoże jeszcze zanim się zdecyduje czy korzystać czy nie.
pepson
Nowy/a na forum
10 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 11 lat temu

9 lat temu

Ojciec mojej żony też miał bardzo podobną sytuację. Miał dwóch braci, którzy zginęli jeszcze podczas wojny - nie miał na to papierów, bo wiesz, zawierucha i te sprawy. Musiał udowodnić, że jest jedynym spadkobiercom. Też nie chcę nikogo reklamować, ale tą sprawę pomógł poprowadzić do końca mec. Mindykowski z Wrzeszcza, w budynku Vigo (woziłem tam teścia). On generalnie trudni się w takich sprawach majątkowo/spadkowych.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

Sprawa janka.k jest trochę inna. On nie wie, czy zmarły wujek miał długi. Jeśli Ksiega wieczysta nie jest obciązona hipoteką, to ok, ale pozostają kredyty bankowe. O tym sie dowie, gdy przyjmie spadek. Predzej z żadnego banku nie uzyska informacji, ani nie ruszy ewentualnych kont.
Jak juz wyżej pisałem trzeba chyba pójść do prawnika, ponieważ przyjecie z dobrodziejstwem inwentarza też nie jest na 100% bezpieczne
n00l
Nowy/a na forum
1 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 9 lat temu

9 lat temu

W sądzie przecież takie rzeczy się sprawdza, aby właśnie zrzec się np. zadłużonego mieszkania.
Awatar użytkownika
sad1
Bywalec
164 postów
Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

w sądzie w księgach wieczystych sprawdź hipotekę czy nie jest zadłużona i do pól roku od śmierci mozesz notarialnie się zrzec dziedziczenia spadku po danej osobie wtedy nie dziedziczy się nic również długów ale nie wiem jak sprawdzić kredyty w bankach ,
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

9 lat temu

sad1 pisze:w sądzie w księgach wieczystych sprawdź hipotekę czy nie jest zadłużona i do pól roku od śmierci mozesz notarialnie się zrzec dziedziczenia spadku po danej osobie wtedy nie dziedziczy się nic również długów ale nie wiem jak sprawdzić kredyty w bankach ,
Zrzeczenie sie spadku może miec miejsce za życia spadkodawcy. Po jego śmierci mamy do czynienia z odrzuceniem. Ale uwaga! Odrzucony spadek przechodzi na dzieci, gdy one odrzuca to na ich dzieci, wnuki itp, az do wyczerpania listy spadkobierców
ODPOWIEDZ