Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Zmiany, zmiany, zmiany...

Hydepark, czyli o wszystkim innym
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

7 lat temu

W redzkim biuletynie wyczytałem, że ul. Mariana Buczka zmieni nazwę. No bo komunistą był. Taki przepis, no i trzeba zmieniać. Przepis to przepis. Prawo musi byc przestrzegane.
Czy mieszkańcy tej ulicy i osiedla będą zadowoleni, to inna sprawa. Ja bym nie był. Trzeba pozmieniac wszystkie kwity. dowód, prawo jazdy, w banku, ksiegach wieczystych itd.
Ciekaw jestem czy wielu mieszkańców wie kto był ten Buczek. ciekaw jestem, czy za 50 lat ktos będzie wiedział, kto to był Lech.... moze K, może W

Będąc w Berlinie mieszkałem w hostelu przy Rosa Luksenburgstrasse. w centrum Berlina jest Karl Marx Alee, jest takze pomnik Marxa i Engelsa licznie odwiedzany przez turystów. Nie mówiąc juz o dwóch duzych pomnikach zlokalizowanych na cmentarzach Armii Czerwonej. Te cmentarze są ogromne i utrzymywane przez miasto.
We Wiedniu stoi pomnik ku czci armii czerwonej.
Bez komentarza
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1790 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

7 lat temu

Czyli dzielnica Marianowo też przestaje istnieć? Leśnictwo okręg Marianowo też?

Jak byłem mały, to myślałem, że nazwa osiedla, ulicy jest od buczyny lub małego buka a nie od nazwiska, a prywatnie, to absolutnie mnie nie obchodzi kim był Marian Buczek. Myślę, że zanim ta nazwa zostanie zmieniona trzeba by najpierw przeprowadzić jakiś poważny wywiad z samymi zainteresowanymi czyli Mieszkańcami ulicy M.Buczka
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

7 lat temu

Huherko wydaje się, że nie ma sensu rozmawiać z mieszkańcami, bo to decyzja władzy centralnej (Sejmu) i opinia mieszkańców Buczka w Redzie, czy Buczka w Gdańsku nic nie zmieni...

Niestety ale w naszym Parlamencie siedzą sobie darmozjady przez całe swoje dorosłe życie i nie wiedzą jakie problemy są ważne dla Polaków... z braku laku wymyślają sobie sami problemy. W kwietniu zeszłego roku postanowili pobawić się nazwami ulic i masz...
Co z tego, że jest smog, co z tego, że do lekarza czekasz 6 miesięcy, co z tego, że są ludzie co nie mają co do gara włożyć... jaśnie Pan, który w 1989 roku został posłem w wieku 23 lat i jest posłem do dzisiaj nie wie jakie przeciętny Polak ma problemy, bo NIGDY nie żył jak przeciętny Polak - całe dorosłe życie żyje jako wielki Pan poseł. I myśli, ze nasze jedyne problemy to komuna i kto był SBkiem, kto ma teczkę w IPNie, czy legalna będzie marihuana, czy można sobie zagrać w karny na pieniądze itd. Czy Pan Rzepliński będzie królem Polski itd. itp.

Co ważne, nowa ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Zgodnie z prawem, dokumentów będzie można używać tak długo, aż stracą ważność.
Jed
Nowy/a na forum
7 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 12 lat temu

7 lat temu

Huherko pisze:Czyli dzielnica Marianowo też przestaje istnieć? Leśnictwo okręg Marianowo też?
Dzień dobry.
Pomijając główny wątek tematu, chciałbym kilka słów o Marianowie napisać, gdyż trochę nazwa ta z całą pewnością nie pochodzi od Mariana Buczka. "Dzielnicę" Redy za torami zaczęto nazywać Marianowem w latach 1990-2000, gdyż ktoś zauważył na mapie leśniczówkę będącą siedzibą leśnictwa Marianowo. Problem jednak w tym, że to tylko siedziba leśnictwa Marianowo, które kiedyś po wojnie zostało przeniesione z okolic Gniewowa. Marianowo to właśnie przysiółek należący do Gniewowa, leżący zaraz za lasem przed wjazdem do Gniewowa od strony Redy. Łatwo można rozpoznać budynki po byłym leśnictwie. Nazwa jak niesie wieść gminna pochodzi od imienia Maria, jakie miała żona pierwszego nadleśniczego w Gniewowie.
Nie próbuję tutaj walczyć z nazwą (która zdaje się już się nawet oficjalnie przyjęła), ale staram się wyjaśnić jej pochodzenie. To swoją drogą dość dziwne, że jedno miejsce odziedziczyło nazwę po innym, nieodległym miejscu.

Pozdrawiam
Jędrzej
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

7 lat temu

Wicek pisze: Co z tego, że jest smog, co z tego, że do lekarza czekasz 6 miesięcy, co z tego, że są ludzie co nie mają co do gara włożyć... jaśnie Pan, który w 1989 roku został posłem w wieku 23 lat i jest posłem do dzisiaj nie wie jakie przeciętny Polak ma problemy, bo NIGDY nie żył jak przeciętny Polak - całe dorosłe życie żyje jako wielki Pan poseł. I myśli, ze nasze jedyne problemy to komuna i kto był SBkiem, kto ma teczkę w IPNie, czy legalna będzie marihuana, czy można sobie zagrać w karny na pieniądze itd. Czy Pan Rzepliński będzie królem Polski itd. itp.
Wicek - trafione w punkt!
Awatar użytkownika
herring
Częsty Bywalec
340 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

7 lat temu

Prawda jest taka że ulica Mariana Buczka powinna zmienić nazwę już na początku lat 90 kiedy takie zmiany były na masowa skale w całej Polsce. A że Buczek się nam uchwowal przez tyle lat to teraz przyszła i na niego pora co moim zdaniem jest słuszne. A co do ustawy z 2016 roku to przypomnę tylko że poparli ja posłowie jednomyślnie(1 głos wstrzymujący sie) co w naszym sejmie jest rzadkością

Wysłane z mojego C106 przy użyciu Tapatalka
Robin
Częsty Bywalec
464 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

7 lat temu

To takie typowe dla naszego kraju. Zamiast zajmować się istotnymi sprawami, zarówno dużymi jak i małymi, u nas głupoty zajmują czas . W skali mikro można zaobserwować różnicę pomiędzy Rumią rządzoną właśnie przez tego typu ekipę a Redą, gdzie podejście do sprawy było dużo bardziej pragmatyczne. Nasze ronda nie noszą symbolicznych nazw, nie zastawiamy każdego wolnego miejsca obeliskami, płytami upamiętniającymi, symbolami religijnymi ,marnej jakości podobiznami itd. itp. Obawiam się, że to dotrze i do nas
rkwiat
Bywalec
156 postów
Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

7 lat temu

Zgoda z przedmówcami, znaczna część różnej maści działaczy hałasem na takie bzdurne tematy uzasadnia swoje istnienie w sferze publicznej.
ODPOWIEDZ