Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Nastroje i komentarze przed wyborami do parlamentu 2023

Komentarze do wydarzeń politycznych
InicjatywaObywatel
Ja tu zaglądam
21 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

Dzień dobry

Zapraszam do dyskusji na tematy polityczne w kraju

Jakie nastroje panują w Redzie? Czy społeczeństwo wierzy w to, że może coś się zmienić na lepsze? Czy może nabiera więcej apetytu na populizmy?
Jedna lista czy każdy osobno, a może trzy listy wyborcze?
Na rozpoczęcie chciałbym wrzucić sondaż Ipsos dla Oko.press i Tok FM
https://oko.press/katastrofa-holowni-sk ... ndaz-ipsos
Ciekawe wyniki, szokowy skok konfederacji.
Słyszałem ciekawy komentarz, w którym argumentowano skąd wzięło się takie wysokie poparcie konfederacji. To odsunięcie tzw. ,,szkodników" partii Korwin i Braun, przejęcie roli lidera przez Mentzena i co najważniejsze wzrost głosujących w grupie wiekowej do 40 lat czyli osób, które mają świadomość, że wszystkie te obietnice i populizmy będą musieli finansować, i nie podoba im się to.
Następną bardzo ciekawą i smutną sprawą jest mobilizacja głosujących ze względu na wiek, ludzie po 60 roku życia w 80% są zdecydowani głosować, a to w dużej mierze elektorat pisu. Jako, że młodzi i pracujący w mniejszej części są zdecydowani głosować, wychodzi na to, że to właśnie emeryci będą ustawiać rządy w Polsce, których też ze względu na demografie jest mniej.

Zapraszam do komentowania
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 rok temu

Tak, wypłynięcie Mentzena ma z pewnością przykryć światopoglądowe średniowiecze Konfederacji :) Jakikolwiek miałbym stosunek do ich pomysłów ekonomicznych i do samego Mentzena, nie zapominam kto współtworzy tą partię i jakie ma poglądy - chociażby niejaki Braun. Więc - stanowcze nie.
I właśnie ze względu na ten światopoglądowy zaścianek są w stanie tworzyć koalicję wyłącznie z PiS-em. A to będzie dalsze staczanie Polski w konserwę.

Nie wspominając o całkowicie nierealnych postulatach energetycznych. Jeśli chcemy być częścią UE, jesteśmy skazani na transformację energetyczną - którą od lat zaniedbujemy, czego dzisiaj mamy konsekwencje. Konfederacja chce tą transformację odrzucić, zrezygnować ze środków KPO - które mają być przeznaczone właśnie na tą transformację energetyczną. Generalnie, ich postulaty dość niebezpiecznie zmierzają w kierunku wystąpienia Polski z Unii.
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

1 rok temu

Lubie to forum bo rozmawiamy sobie tutaj o Redzie i sprawach związanych z Redą... po co tutaj też rozpoczynać wojnę Polsko Polską?

Napiszecie od razu na kogo wolno głosować jak nie chce się być "zaściankiem" albo "emerytem" ?

Czy najpierw będziemy czytać parę stron typowo Polskiej wojny politycznej?

Mi do Konfederacji daleko, PIS też nie moja bajka... ale skoro ludzie chcą na nich głosować to może problem nie w tych partiach tylko w tych, które nie są w stanie tych "zaściankowych" "emerytów" do siebie przekonać?
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 rok temu

Chciałbym napisać, że się zgadzam - że polityka krajowa i samorząd to dwa niezależne byty. Ale tak nie jest. Wczoraj zapowiedziano ustawę, która zmieni zasady referendów w samorządach. Niedługo do odwołania burmistrza, prezydenta wystarczy 15% uprawnionych. Wygląda na to, że rządzący znaleźli pomysł jak się ostatecznie dobrać do samorządów. W wyborach nie wygrają, to wprowadzą do miast swoich komisarzy.
InicjatywaObywatel
Ja tu zaglądam
21 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

W mojej intencji nie było wszczynanie wewnętrznych wojenek, społeczeństwo i tak już jest mocno podzielone, a różnice klasowe zamiast się zmniejszać, to się pogłębiają.
Wychodzę z założenia, że trzeba rozmawiać, dyskutować, debatować i wymieniać się poglądami, a jeśli w sejmie nie ma takiej rozmowy to gdzie może się odbywać? Ludzie powinni ze sobą rozmawiać, powinni nauczyć się ze sobą rozmawiać.
Aproppo tych partii politycznych to w mojej ocenie problemem jest brak sensownej alternatywy, od ponad 20 lat na scenie jest wybór tylko mniejszego zła po pis.
Tak jak śpiewał Perfect:
,, Wolne wybory chyba to znasz
Co cztery lata do urny gnasz
Aż ze zdziwienia mięknie ci dziób
Wrzucasz kartkę i wybierasz drób "
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 rok temu

No cóż, preferencje kulinarne to chyba słaba motywacja do dokonywania wyborów politycznych ;)
A tak na serio, każdy ocenia przez pryzmat tego, co jest mu bliskie. Zawodowo współpracuję od wielu lat ze spółkami skarbu państwa i niestety widzę różnicę w tym, jak był zarządzany Lotos przez Olechnowicza, jak była zarządzana Energa przez Bielińskiego. W obu firmach mieliśmy przed laty znaczący wzrost inwestycji, wzrost innowacji. W chwili obecnej obie firmy praktycznie nie istnieją. Obie firmy, niezmiernie istotne dla naszego regionu. To są nieodwracalne straty, które chyba są przejawem wyjątkowej niechęci obecnych polskich władz względem Pomorza.
ODPOWIEDZ