Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Wybory samorządowe 2024

Komentarze do wydarzeń politycznych
Cordylus
Ja tu zaglądam
20 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 miesiąc temu

mieszkaniecReda pisze:
1 miesiąc temu
Od dwóch lat nie widać ani jednego przetargu. Coś nie tak z BIP, że UM nie umieszcza tam przetargów czy ich po prostu nie ma?
Przetargów nie zamieszcza się już na stronach BIP tylko na specjalnych platformach, które umożliwiają bezpośrednią komunikację między zamawiającym a wykonawcami przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Wszystko odbywa się online i nawet nie trzeba drukować ani jednego arkusza papieru :D

https://platformazakupowa.pl/pn/reda/proceedings
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2878 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 miesiąc temu

Robin pisze:
1 miesiąc temu
Przetargów mało, inwestycji mało, czyli kasy mało. W pierwszym rzędzie powinni zająć się pozyskaniem kasy, planem na polepszenie finansów, a nie budowaniem kosztownej spółki. Żeby nie było jak z CPK :D
Ale to jest kompletne niezrozumienie, jak przebiega proces inwestycyjny. Nie można pozyskać dofinansowania "na zapas". By otrzymać dofinansowanie w znakomitej większości przypadków inwestycja musi być już dobrze przygotowana, powinna mieć studium wykonalności, projekt, itp. To nie są rzeczy proste i wykonują je wysoko wyspecjalizowane osoby. Nie są to niestety też rzeczy tanie. Więc chcąc realizować inwestycje miasto w jakiś sposób te kompetencje musi nabyć.

No właśnie realizacja inwestycji jest planem na polepszenie finansów - ale to się samo nie zrobi i niestety, ale w sam proces, także trzeba zainwestować. Inni to zrobili i teraz czerpią z tego korzyści. Tutaj naprawdę nie trzeba odkrywać Ameryki - wystarczy patrzeć jak to robią sąsiedzi i jakie są tego efekty.
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1795 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

1 miesiąc temu

Zigi pisze:
1 miesiąc temu
No właśnie realizacja inwestycji jest planem na polepszenie finansów - ale to się samo nie zrobi i niestety, ale w sam proces, także trzeba zainwestować. Inni to zrobili i teraz czerpią z tego korzyści. Tutaj naprawdę nie trzeba odkrywać Ameryki - wystarczy patrzeć jak to robią sąsiedzi i jakie są tego efekty.
Więc ja się zastanawiam co ci ludzie robili do tej pory? Skoro pomysł jest tak świetny a nie mógł być wykonany do tej pory, a może być wykonany tylko po wyborach? "Dajcie nas do koryta, bo my mamy super pomysły" a po wyborach standardowo "Pieniędzy nie ma i nie będzie"?

Takie opowiastki to w dziale: Bajki i science-fiction
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
mieszkaniecReda
Forumowicz
67 postów
Forumowicz
Rejestracja: 6 lat temu

1 miesiąc temu

Cordylus pisze:
1 miesiąc temu

Przetargów nie zamieszcza się już na stronach BIP tylko na specjalnych platformach, które umożliwiają bezpośrednią komunikację między zamawiającym a wykonawcami przy użyciu środków komunikacji elektronicznej. Wszystko odbywa się online i nawet nie trzeba drukować ani jednego arkusza papieru :D

https://platformazakupowa.pl/pn/reda/proceedings
Dziękuje za informacje.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2878 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 miesiąc temu

Huherko pisze:
1 miesiąc temu
Więc ja się zastanawiam co ci ludzie robili do tej pory? Skoro pomysł jest tak świetny a nie mógł być wykonany do tej pory...
Oczywiście, że mógł być wykonany wcześniej. Ale czytając, jakie to wywołuje niezrozumienie i opór, to w cale się nie dziwię, że nikt dotychczas tego tematu nie podjął. Lepiej nie robić wiele i w miarę bezpiecznie przechodzić z kadencji do kadencji. Ale w wytykaniu sukcesów Rumi to jesteśmy mocni.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2878 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 miesiąc temu

Jeszcze taka mała dygresja. Zajmuję się tematami zw. z energetyką i kilkakrotnie widziałem przedstawicieli InvestRumia uczestniczących mniej lub bardziej aktywnie czy to w konferencjach związanych z offshore, czy to z technologiami wodorowymi. Nigdy nie spotkalem nikogo z Redy.
Dzisiaj, by przyciągnąć inwestorów, ze względu na różne wymagania, trzeba zapewnić m.in. dostęp do taniej i zielonej energii. Gdyby zapytać kogokolwiek z UM o wielkość dotacji, jakie są przewidziane w ramach KPO na nowe technologie w energetyce, to większość zrobiłaby duże oczy. A InvestRumia rzeczywiście interesuje się tematem i wykorzystuje tą wiedzę przy realizowanych inwestycjach.
Czy wykorzystamy naszą szansę w związku z odblokowaniem KPO? Szczerze wątpię, bo na wiele rzeczy już po prostu za późno. Ale to nie znaczy, że tematy związane z OZE, wodorem, efektywnością energetyczną znikną z wiodących tematów przy inwestycjach. MUSIMY budować tutaj swoje kompetencje! Bez tego pozostaniemy jedynie sypialnią Trójmiasta.
mieszkaniecReda
Forumowicz
67 postów
Forumowicz
Rejestracja: 6 lat temu

1 miesiąc temu

Moja ostatnia wypowiedź nt spółki ds inwestycji bo chyba nie powinien to być główny wątek tego tematu.

Z tego co czytam oraz z tego co obserwuję, to aktualnie zatrudnione osoby w inwestycjach w UM Reda nie przykładają należytych chęci i Reda oraz my mieszkańcy na tym tracimi. Pomysłem jest aby inwestycje oddać zewnętrzenj spółce i ona odwali tą robotę. Jest w tym sens ale po co nam w takim razie osoby bez chęci pracujące w UM, czemu aktualni radni nie wymusili zmian przez ostatnie lata?
Jak dla mnie jest to kiełbasa wyborcza tak samo jak program budopwy dróg w Redzie co mieli w swoim programie albo o tym mówili obecni radni.

A teraz wracając do głównego wątku. Ilu mamy teraz kandydatów na burmistrza Redy?
Jeden z pierwszego wątku a gdzie pozostali?
Robin
Częsty Bywalec
470 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

1 miesiąc temu

mieszkaniecReda pisze:
1 miesiąc temu
Moja ostatnia wypowiedź nt spółki ds inwestycji bo chyba nie powinien to być główny wątek tego tematu.

Z tego co czytam oraz z tego co obserwuję, to aktualnie zatrudnione osoby w inwestycjach w UM Reda nie przykładają należytych chęci i Reda oraz my mieszkańcy na tym tracimi. Pomysłem jest aby inwestycje oddać zewnętrzenj spółce i ona odwali tą robotę. Jest w tym sens ale po co nam w takim razie osoby bez chęci pracujące w UM, czemu aktualni radni nie wymusili zmian przez ostatnie lata?
Jak dla mnie jest to kiełbasa wyborcza tak samo jak program budopwy dróg w Redzie co mieli w swoim programie albo o tym mówili obecni radni.
Myślę, że z tego wynika ta dyskusja. W ostatnich kilku latach zaobserwowaliśmy przeniesienie się do nowej siedziby urzędu i ogromny wzrost zatrudnienia. Ludzie widzą i odczuwają, że ów wzrost nie przełożył się zbytnio na poprawę obsługi i to chyba wpływa na opór przed nowymi etatami na nasz koszt. Zdaje się, że tańsze rozwiązania znajduje się na drodze przetargu. Dobrze wskazane zadania firma wykona dużo bardziej efektywnie, niż pracownicy na garnuszku UM.
Robin
Częsty Bywalec
470 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

1 miesiąc temu

Mam prośbę o wsparcie mojej pamięci fotograficznej :) Zwróciła moją uwagę "gazeta wyborcza" w dość eksponowanym miejscu na Mickiewicza 3. Przyjrzałem się dzięki niej kilku kandydatom, których banery tam wisiały. Dziś zauważyłem sporą zmianę na rzecz jednego z kandydatów na burmistrza. Czyżby dochodziło do zrywania banerów konkurentów? To już byłoby słabe ....
dexrafi
Znam to forum
85 postów
Znam to forum
Rejestracja: 15 lat temu

2 tygodnie temu

będzie 2 tura wyborów na burmistrza https://wybory.gov.pl/samorzad2024/pl/wbp/okregi/221501
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2878 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

2 tygodnie temu

Pełne wyniki:

Wyniki Wyborów do Rady Miejskiej w Redzie:
Wspólna Reda - 10 mandatów
Reda dla Mieszkańców - 8 mandatów
PiS - 3 mandaty


Okręg 1:
PiS (1 mandat): WOJCIECHOWSKI Kamil Łukasz
Wspólna Reda (2 mandaty): OKRÓJ Kazimierz Jan, PEPLIŃSKI Piotr
Reda dla Mieszkańców (2 mandaty): PIWECKA-WITT Katarzyna Maria, SOBIERAJSKA Beata

Okręg 2:
PiS (1 mandat): KREFT Mariusz Antoni,
Wspólna Reda (3 mandaty): HEBEL Leszek Tomasz, SUPIŃSKA Kornelia, SAWICKA-LIEDER Emilia Ewa
Reda dla Mieszkańców (2 mandaty): KOZIOŁ Sebastian Andrzej, SCHROEDER Weronika Anna

Okręg 3:
PiS (1 mandat): MACKIEWICZ-SASIAK Violetta Lilianna
Wspólna Reda (2 mandaty): BOCHAN Karolina Władysława, KOŁODZIEJSKI Kajetan
Reda dla Mieszkańców (2 mandaty): RICHERT Mateusz Jacek, OSIECKA-BRZESKA Katarzyna Maria

Okręg 4:
Wspólna Reda (3 mandaty): KAMIŃSKI Łukasz Marek, BYCZKOWSKI Andrzej Wacław, FARION Radosław Zbigniew
Reda dla Mieszkańców (2 mandaty): SMOLSKA Katarzyna Marta, DZIELIŃSKA Zofia Joanna

Wyniki w wyborach Burmistrza Miasta Reda:
RICHERT Mateusz Jacek - 39,84% (II tura)
KAMIŃSKI Łukasz Marek - 37,35% (II tura)

KREFT Mariusz Antoni - 15,09%
PLOTZKE Kazimierz Julian - 7,82%
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2878 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

2 tygodnie temu

W czwartek 18 kwietnia 2024 r. odbędzie się debata kandydatów na burmistrza w Redzie, organizowana przez Twoja Telewizja Morska oraz Norda FM
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2878 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 tydzień temu

Za nami dwie debaty pomiędzy kandydatami na burmistrza Redy.

Link do pierwszej, z TTM, która na pewno była ciekawsza, bardziej dynamiczna.
https://nadmorski24.pl/aktualnosci/6383 ... a-richerta

Druga debata z TVP 3 - krótsza ;)
https://gdansk.tvp.pl/1467878/forum-panoramy
40+
Nowy/a na forum
1 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 1 tydzień temu

1 tydzień temu

Oglądałam dzisiejszą debatę na Nadmorskim z wypiekami na twarzy ;) Cieszy mnie, że było kulturalnie i miło :) Jednak debata potwierdziła moje wcześniejsze przemyślenia. Od razu mówię, że głosowałam na Mateusza Richerta i tak też pozostanie w II turze. Mateusz Richert moim zdaniem dużo bardziej nadaje się na burmistrza coraz większego miasta, jakim jest Reda. Ma pomysły wykraczające daleko poza bieżące, drobne sprawy. Ma wizje na przyszłość Redy, szczególnie w kontekście planowania zabudowy i dróg. Widać, że ma w tym temacie wiedzę i doświadczenie, z których będzie czerpał. A Reda, jak wiemy, ma wiele do nadrobienia właśnie w tych kwestiach. Zaciekawiła mnie koncepcja nowego centrum Redy, wydaje się ambitna i na pewno wymaga wielu wielu lat pracy, ale przecież nie w jeden dzień Rzym zbudowano ;) . Podoba mi się otwartość na współpracę z sąsiednimi samorządami, pomysły na przyciągnięcie inwestycji innych niż deweloperka. Widać też, że przewiduje przyszłe zagrożenia dla Redy, które, obok plusów, mogą przynieść elektrownia atomowa czy kopalnie soli.

Łukasz Kamiński bardziej skupia się na sprawach bieżących, społecznych, głównie seniorach i stowarzyszeniach. To wszystko też jest ważne, ale mam wrażenie, że te grupy jakoś w Redzie sobie już teraz nieźle radzą. Dobrym przykładem jest biblioteka, która jest miejscem dla osób poniżej 6 i powyżej 60 roku życia :( Dla osób pomiędzy nie dzieje się tam absolutnie nic. Moja 70-letnia mama nie korzysta z oferty dla seniorów, bo wciąż pracuje. Dla niej ważniejsze od występów czy wykładów jest bezpieczne dotarcie do peronu SKM po zaśnieżonych zimą chodnikach i schodach. Czasem dojeżdża na dworzec samochodem, ale parking bywa pełny i wtedy musi pokonać autem resztę zakorkowanej trasy do Gdyni. Tyle o redzkiej seniorce, którą znam najlepiej ;)

Ja natomiast jako 40-latka jestem zmęczona obserwowaniem, jak dobrze bawią się redzcy seniorzy, podczas gdy ja i inni rodzice walczymy co dzień z bylejakością redzkich szkół, zaniedbaniem potrzeb starszych dzieci i młodzieży, przede wszystkim w kontekście wsparcia psychologicznego. Brakuje nauczycieli wspomagających, psychologów, zajęć SI. Zresztą brakuje też nauczycieli przedmiotowych na poziomie. Jest wielu zaangażowanych, profesjonalnych i empatycznych pedagogów, ale sporo także osób z przypadku, które nie powinny w ogóle uczyć. Dzieci w szkołach w Redzie dostają byle jakie posiłki (bo kiedyś zlikwidowano szkolne stołówki), brakuje zajęć dodatkowych, świetlic miejskich nie ma, świetlice szkolne nie mają oferty dla dzieci. Martwimy się o bezpieczeństwo dzieci, kiedy przewracają się na dziurawych chodnikach na hulajnogach, gdy jeżdżą środkiem ulicy na rowerach (bo brak w Redzie ścieżek rowerowych), gdy codziennie przechodzą na przełaj przez ulicę, bo od lat nie wybudowano przejścia dla pieszych na najbardziej ruchliwej trasie do SP4. I to są takie społeczne aspekty, które mnie osobiście interesują i których Łukasz Kamiński, jako wiceburmistrz i były nauczyciel nie zaadresował. Tu właśnie oczekiwałam, że wykaże się swoją wiedzą i doświadczeniem ze szkolnictwem. Szkoda. Fakt, Mateusz Richert również mało uwagi poświęcił w kampanii szkołom. Wierzę jednak, że to się zmieni, jak tylko jego dzieci rozpoczną edukację ;)

Bardzo podoba mi się pomysł Łukasza Kamińskiego na konsultacje społeczne z mieszkańcami 2 razy w roku. Rzeczywiście mam wrażenie, że dotychczas w Redzie nikt nie słuchał mieszkańców, ani w urzędzie, ani w miejskich instytucjach (oczywiście z jedynym wyjątkiem Fabryki Kultury, która pyta, słucha i wdraża!). Karta mieszkańca - pomysł dobry i oczywisty. Tylko znów pojawia się pytanie, czemu pan Łukasz nie wdrożył tych pomysłów, gdy był zastępcą burmistrza?

Wracając do tematów urbanistycznych, koncepcja Łukasza Kamińskiego na centrum Redy w redzkim parku wydaje się pomysłem zastępczym. Park powinien być parkiem, a nie centrum miasta. Oczywiście wymaga przebudowy (która już od dawna jest zaplanowana), ale to wciąż jest tylko miejsce rekreacji mieszkańców, a nie wizytówka miasta i centrum usług.

Podsumowując, uważam, że wiedza i doświadczenie Mateusza Richerta zapewnią nam rozsądne i perspektywiczne planowanie przestrzenne miasta, odwrócą złe decyzje poprzedników, przywrócą zieleń w mieście. Łukasz Kamiński natomiast obiecuje głównie to, co już teraz w Redzie działa sprawnie i nie jest kluczowe. Nie odnosi się natomiast do kwestii, za które odpowiadał w poprzedniej kadencji i które od dawna wymagają poprawy.

Niezależnie od tego, kto zostanie wybrany, oczekuję od przyszłego burmistrza, że Reda będzie się rozwijać w sposób bardziej zrównoważony. Mam nadzieję, że poprawią się w Redzie warunki dla dzieci i młodzieży, że zostaną bardziej zaopiekowane, że szkoły będą miejscami żywymi, przyjaznymi i dbającymi o zdrowie fizyczne i psychiczne, a miasto będzie bezpieczne i aktywizujące i dla młodych, i dla starszych, i dla tych zapomnianych pośrodku też ;) .
Robin
Częsty Bywalec
470 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

1 tydzień temu

Debata słaba. Brak sensownych i czytelnych programów. Dla mnie pan Richert za bardzo teoretyzuje. Nie przekonuje mnie zupełnie.
ODPOWIEDZ