Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Przepisy kulinarne

Opinie na temat lokali gastronomicznych. Inne tematy kulinarne.
Regulamin forum
Opinie o lokalach gastronomicznych (pozytywne lub negatywne) mogą być zamieszczane wyłącznie przez użytkowników posiadających minimum 10 opublikowanych postów. Moderator może usunąć opinie użytkowników bez podania uzasadnienia (w szczególności w przypadku podejrzeń o stosowanie nieuczciwej konkurencji).
Agamtb

12 lat temu

Dorma pisze:Doszłam do wniosku, że jak chce mieć dobrą pizze to muszę chyba robić sobie ja sama. I od kiedy pierwszy raz spróbowałam robię co chwilę.
Ja też robię sama i to dość często. Mam przepis na ciasto które robi się w 5 min., nie musi wyrastać, a pizza wychodzi na nim kapitalna.... Zrobienie pizzy zajmuje mi ok. 15-20 min. + ok. 30 min. pieczenie. Robię na takiej dużej blaszce, którą mam w komplecie z piekarnikiem. 8-)
My generalnie nie przepadamy za knajpowym jedzeniem (są oczywiście wyjątki :lol: ), więc wolę zrobić choćby zwykłe zapiekanki niż zamawiać coś z pizzerii czy innych barów...
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

Agamtb pisze: Mam przepis na ciasto które robi się w 5 min., nie musi wyrastać, a pizza wychodzi na nim kapitalna...
Podzielisz się? :) Szukam idealnego przepisu na idealne ciasto :)
Awatar użytkownika
Dorma
Wygadany Lider
3166 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

12 lat temu

Salamandra pisze:
Agamtb pisze: Mam przepis na ciasto które robi się w 5 min., nie musi wyrastać, a pizza wychodzi na nim kapitalna...
Podzielisz się? :) Szukam idealnego przepisu na idealne ciasto :)
Widzę, że nie tylko ja tu jestem zwolenniczką idealnego ciasta na pizze :)
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

12 lat temu

Salamandra pisze:Szukam idealnego przepisu na idealne ciasto :)
I ja chętnie spróbuję :)
Agamtb

12 lat temu

No dobra, to jedziemy.... Porcja na 4 dorosłe osoby.

Do miski wlać szklankę letniego mleka, ½ kostki drożdży lub drożdże suszone – 1 op. (chyba 7 gr) i płaską łyżeczkę cukru. Mi lepiej smakuje ciasto z drożdży suszonych, sama nie wiem czemu, po prostu jest lepsze.
Całość dobrze wymieszać do rozpuszczenia drożdży.
Następnie wbić 2 jajka, dodać 2-3 łyżki oleju i przyprawić wedle gustu – ja dodaję przyprawę do pizzy (zawiera już sól), oregano i czarnuszkę*
I teraz coś, czego nie lubią porządne kucharki i kucharze....mąki dodaję „na oko”. Daję jej tyle, aby ciasto było w sam raz, czyli nie lejące, ale też nie takie żeby można uformować kulę. No taki glut musi być hehehe...którego to mieszam widelcem i rozsmarowuję na dużej blaszce dołączonej do piekarnika (uprzednio kładę papier do pieczenia).

No i teraz już dowolność.... ja smaruję ciasto sosem z koncentratu pomidorowego, na to sypię pokrojone wcześniej: cebulkę, paprykę, pieczarki, posypuję przyprawą do pizzy i ziołami, na to starty żółty ser. Potem na wierzch salami peperoni, kawałki suszonych pomidorów i pokruszony ser feta.

Pieczenie: 20 min. w nagrzanym do 180 st. piekarniku, potem wyłączam temp., włączam termoobieg i trzymam ją jeszcze ok. 10 min.
Ciasto nie rośnie wysokie, nie jest też cienkie jak papier, dla nas - w sam raz.

Smacznego!

*Czarnuszka – nie będę się rozpisywać, polecam wygooglować i poczytać. Dodaję ją do pieczenia chleba i właśnie do pizzy....Powiem tylko że naprawdę warto!!!
HAns
Znam to forum
117 postów
Znam to forum
Rejestracja: 17 lat temu

12 lat temu

ciasto na mleku i jajka ... sredni przepis ;)
Awatar użytkownika
Dorma
Wygadany Lider
3166 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

12 lat temu

Agamtb mój przepis jest bardzo podobny ( praktycznie proporcje identyczne). Tylko pierwszy raz w życiu widzę by do ciasta na pizze dodawać jajka. Pizza z założenia powstała jako alternatywa dla ludzi biednych więc na początku składała się tylko z mąki i wody, później by wyrastała większa dodawano drożdże. No, ale każdy robi tak jak mu smakuje.
Napisze tu pokrótce jak ja robię. Bardzo podobnie tylko ja zaczynam od mąki i potem dozuję wodą ( lub mlekiem opcjonalnie jak ktoś woli).

Do miski wsypuję:
-3 duże kubki (po ok 250 ml) mąki,
-łyżeczkę soli,
-łyżkę cukru,
-2 łyżeczki suszonych drożdży
-przyprawy ( każdy jakie lubi: ja dodaję zioła prowansalskie, albo samo oregano czy bazylię, suszony czosnek, czy paprykę)
Składniki mieszam.

Do kubka od mąki ( dlatego nie jest aż tak bardzo ważne jaką dokładnie ma pojemność, bo proporcje zostają zachowane) nalewam letniej lub lekko ciepłej wody ( jak ktoś woli może być mleko) do pełna i dodaję 3 łyżki oleju. Im więcej oleju tym ciasto będzie bardziej chrupkie, więc jak ktoś nie lubi to można dodać mniej ( albo więcej by mieć bardziej chrupiące)

Wlewam wodę z olejem do miski ze składnikami i mieszam łyżką aż ciasto się w miarę połączy. Jeśli jest za suche można dodać jeszcze odrobinę wody ( to już niestety trzeba widzieć na oko). Wtedy wyjmuję i zagniatam ( dość długo). Pozostawiam na ok. pół godziny do wyrośnięcia ( choć nie jest to konieczne). Znów zagniatam.
Ciasto starcza na dwie duże pizze. Ja czasem wykorzystuję tylko jedną połówkę a drugą sobie mrożę.

Sos też robię z koncentratu ( można z pomidorów z puszki, ale dla mnie jest za rzadki i za dużo go naraz wychodzi). Mieszam go z odrobiną wody, łyżeczką oliwy i przyprawami ( oregano, bazylia, czosnek).

Gotową pizze ( o składnikach na pizze nie piszę bo każdy dodaje sobie co lubi) piekę w nagrzanym do najwyższej temp. piekarniku (ja mam gazowy i mogę go nagrzać do 250 stopni) ok. 15 min. Ja mam okrągłą blaszkę do pizzy, ale jak ktoś się obawia, że mu się pizza przyklei może piec na papierze.

Druga opcja to ciasto ze świeżymi drożdżami. Wszystko jest tak samo. Tylko drożdże rozrabiam w kubku z wodą i łyżką cukru( wtedy już nie dodaję jej do miski z suchymi składnikami) , dodaję olej i wlewam do mąki z solą i przyprawami. Reszta identycznie.

Można też poeksperymentować z mąką. Ja np. czasem robię sobie pizze z mąki pełnoziarnistej. Zdrowsza i bardziej syta ( a tym samym zje się mniej)

Smacznego.
Ostatnio zmieniony |11 Maj 2012|, o 13:16 przez Dorma, łącznie zmieniany 7 razy.
Agamtb

12 lat temu

HAns pisze:ciasto na mleku i jajka ... sredni przepis ;)
kwestia gustu.

Dorma - to teraz dla odmiany zrobię Twoją ;)
Awatar użytkownika
Dorma
Wygadany Lider
3166 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

12 lat temu

A ja poszukam czarnuszki :)
Awatar użytkownika
Dorma
Wygadany Lider
3166 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

12 lat temu

Proponuję w tym wątku wymieniać się przepisami kulinarnymi.

Pamiętam, że w wątku o barze mlecznym była mowa o pierogach leniwych. Podaję wiec przepis na moje pierogi leniwe, bo były o to zapytania.

Leniwe zaczęłam uwielbiać po kuchni mojej mamy. Nie wiem czy to oryginalne leniwe, ale tak robiła mama i babcia i ja tez tak robię.
Tak więc:
- kostkę twarogu ( to porcja na 2, 3 osoby, jak więcej to 2 kostki)
- gotowane w solonej wodzie ziemniaki ( odlewam trochę szybciej by były raczej zwarte a nie rozgotowane na pire)
Mieszam dokładnie ze sobą. Ja daje w proporcji pół na pół ( bo lubię jak mocno czuć twaróg).
Dodaje jedno jajko i zagniatam z mąką pszenną ( ilość mąki daje na oko ;) - tak by ciasto było dość zwarte ( podobne jak na kopytka) i gotuję w lekko osolonej wodzie. Wyjmuję po kilku minutach od zagotowania i wypłynięcia na wierzch ( trzeba tego pilnować, bo łatwo je rozgotować).
Jem posypane cukrem i polane bułką tartą ze sporą ilością masła ( niezbyt dietetycznie, no ale cóż). Ja podaje tak, ale niektórzy jedzą np. ze śmietaną.
Niestety najczęściej jem je sama, bo mąż nie lubi na słodko i zdecydowanie preferuje kopytka albo kluski śląskie z boczkiem i cebulką :)
goya
Lider Forumowicz
1018 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

12 lat temu

Zrobiłam dzisiaj leniwe pierogi :)
Miałam mniej ziemniaków, niż twarogu, ale i tak wyszły super.
Dla łasuchów dodaję,że proporcje podane przez Dormę to dla jednej osoby akurat :tongue:
Dziękuję Dorma za przepis :chef:
Awatar użytkownika
Vindie
Forumowicz
69 postów
Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

12 lat temu

Dorma, poproszę przepis na kluski śląskie :lol:
Awatar użytkownika
Dorma
Wygadany Lider
3166 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

12 lat temu

Ojej Goya tom ile ty możesz zjeść ;) ? U mnie to wychodzi na 2 choć i tak je jem sama i zawsze zostaje :). Ciesze sie, że wyszło i smakowało :)

Vindie podam przepis z jakiego ja robię, ale jutro, bo dzis już nie mam siły pisać ( ale i tak na ogół wszystko jest na oko jak sobie pewnie zdajesz sprawę) Postaram sie podac jakies proporcje.
anieess
Ja tu zaglądam
15 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 11 lat temu

11 lat temu

Przepis teściowej, zmodyfikowany przez mojego męża (on jest u nas w domu kucharzem, ja pomocnikiem :D). Lubimy dużo sera, więc ten przepis to takie eldorado serowe, można dodać kiełbaskę, salami, albo zrobić wegetariańską :) Czas przygotowania ok. 2 godzin, z robotem kuchennym 1,5 godziny i 20 min. zmywania :)

Pizza ciasto sycylijskie:
3 szklanki mąki ( do 4)
ok. 1 szklanki mleka zmieszanego z wodą
ok. 5 – 8 dag drożdży
3-4 łyżki oliwy
gałka muszkatołowa
2-3 zmiażdżone ząbki czosnku, oregano, bazylia, tymianek, estragon

Na pizzę, dodatki:
przecier pomidorowy (3 małe słoiczki, lub jeden duży)
0,5 kg pieczarek
2-3 cebule
salami (do pokrycia całej blachy)
oliwki
ser żółty blok
1 op. sera corregio (wiórki), do dostania w hipermarketach
1 op. mozarelli
pomidory
oliwki


Mleko z wodą zagrzać, dodać 3 łyżki mąki, niecałą łyżeczkę cukru, pokruszone drożdże - wszystko dokładnie wymieszać. Zostawić do wyrośnięcia (mleko nie może być za ciepłe).

Do mąki dodać sól, gałkę muszkatołową i wyrośnięte drożdże. Dokładnie wymieszać. Dodać pozostałe przyprawy i oliwę. Ciasto dobrze wyrobić (u mnie robi to robot), jeśli za rzadkie – dodać mąki. Postawić ciasto w ciepłym miejscu do wyrośnięcia. Gdy podwoi swoją objętość (ok. 30min.)– rozłożyć cienką warstwą na blachę do pieczenia wyłożoną papierem do wypieków. Można podpiec ciasto przed ułożeniem dodatków (ok. 15 min). Wyjąć blachę i na ciasto nałożyć przecier pomidorowy, podsmażoną cebulkę i pieczarki. Ułożyć salami i starty, wymieszany rodzajowo ser. Upiec w 180C do roztopienia serów.
meegi84
Znam to forum
93 postów
Znam to forum
Rejestracja: 12 lat temu

11 lat temu

Nigdzie w necie nie mogę znaleźć przepisu na mazurek z masą migdałową może ktoś ma taki przepis?
ODPOWIEDZ