Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Wianki Reda 2010.

Gdzie się bawić, co zobaczyć... Wydarzenia kulturalne
Awatar użytkownika
Artur75
Prawie Lider
559 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 14 lat temu

14 lat temu

Noc Świętojańską, czyli Wianki obchodzimy w wigilię Świętego Jana. Jest to noc z 23 na 24 czerwca. Czyli jutro :P
Czy w Redzie tego dnia są zaplanowane jakieś imprezy? Gdzie w Redzie tej nocy tradycyjnie pali się ogniska? Czy jest jakieś miejsce gdzie bezpiecznie spędzę czas przy ognisku z 6-letnią córeczką.
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

14 lat temu

ciekawe pytanie, kiedyś ogniska organizowano na stadionie, ale teraz są tam orliki, trybuny itd. Szczerze mówiąc nie wiem co Ci odpowiedzieć
Awatar użytkownika
kula65
Częsty Bywalec
311 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 14 lat temu

14 lat temu

Za małolata od rana z kolegami zbieraliśmy drewno na opał i ustawialiśmy ognisko na około 2m było to w Gdyni, przychodzili wszyscy rodzice impreza jedna z niewielu w roku wielopokoleniowa do późnych godzin nocnych, potem spółdzielnia zabroniła w kolejnych latach takich imprez, ogólnie teraz jest ciężko żeby na "spontana" cosik zorganizować, pewnie rozpalając ognisko nad rzeką zaraz jakiś miły sąsiad lub sąsiadka donieśliby gdzie należy i po imprezie :/
Anika1708
Częsty Bywalec
342 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 15 lat temu

14 lat temu

W zeszłym roku o ile pamiętam było ognisko obok trybun. Do tego zespol, któy przygrywał "do kotleta" czy "kiełbaski" :) I to było chyba z okazji nocy swietojanskiej..??
Awatar użytkownika
Artur75
Prawie Lider
559 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 14 lat temu

14 lat temu

Na stronie MOKSIR w kalendarzu imprez kulturalnych na rok 2010 pod datą 23 czerwca jest napisane "Noc Świętojańska. Rodzinne ognisko i wspólne pieczenie kiełbasek przy muzyce mechanicznej". A wię chyba coś będzie. No i nazwa kalendarza "imprez KULTURALNYCH" pozwala mieć nadzieję, że nie będę musiał dziecku uszu ani oczu zasłaniać :-) Czy orientujecie się czy kiełbaski i patyki będzie można kupić na miejscu czy trzeba przynieść z sobą? Jak to wyglądało w latach ubiegłych?
Awatar użytkownika
Artur75
Prawie Lider
559 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 14 lat temu

14 lat temu

Znalazłem coś jeszcze, też na stronie MOKSIR: "23 CZERWCA - SOBÓTKI - WSPÓLNE OGNISKO I ZABAWA - STADION MOKSIR, godz. 20.00".
Awatar użytkownika
kula65
Częsty Bywalec
311 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 14 lat temu

14 lat temu

W zeszłym roku akurat byłem na tej imprezie kulturalnej, kiełbaski kupiłem wcześniej a kijki były przechodnie z ręki do ręki po kolei no i muzyka biesiadna, nawet fajnie tylko ognisko było raczej symboliczne
Awatar użytkownika
Dorma
Wygadany Lider
3166 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

14 lat temu

Ja już na MOKSIR nie liczę. Tandeta straszna jak wszystko co się od kilku lat tam organizuje. Pamiętam, że kiedys jeszcze były ogniska nad oczkiem czyli nad rzeką. Ludzie chyba na własną rękę sobie robili. Nie wiem czy to było legalnie
Damian
Prawie Lider
679 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

14 lat temu

Od zawsze Jana urządzało się we własnym zakresie. Pamiętam czasy kiedy nad rzeką było mnóstwo ognisk jedno obok drugiego (skupiało się to głównie w okolicach oczka). Na kulturalne uniesienia przy tej okazji bym nie liczył. Nie wiem co organizuje MOKSIR, ale szczególnie nieco póżniej odgłosy paszczowe niektórych osobników nie będą nadawały się dla uszu dziecka. Swoją drogą pierwszy raz spotykam się z nazwą "wianki" - z którego regionu pochodzi ta nazwa?
Awatar użytkownika
Artur75
Prawie Lider
559 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 14 lat temu

14 lat temu

Nie wiem. Właściwie z tą nazwą spotykałem sie od dziecka a dzieciństwo spędziłem w Wejherowie. Stosowaliśmy ją zamiennie na Jana, sobótki i noc świętojańską. Z nazwą Wianki spotkałem się w Gdyni, Krakowie, Warszawie. W zeszłym roku byłem w tym okresie na Podlasiu i tam też tą noc nazywano Wiankami. Istotnym elementem podlaskiej imprezy były właśnie wianki. Z tego co pamiętam musiały być zrobione z dziewięciu rodzajów traw czy ziół? Dziewczyny puszczały je na wodę i z tego jak płynęły wróżyły swoją przyszłość. Na koniec imprezy kilka dziewczyn kąpało się na golasa tylko z wiankami na głowie :shock: Jednym słowem było fajnie :roll:
Ostatnio zmieniony |22 Cze 2010|, o 22:58 przez Artur75, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Artur75
Prawie Lider
559 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 14 lat temu

14 lat temu

Akurat w tym roku wolałbym uniknąć nagich pań. 8) W zeszłym roku na Podlasiu byłem sam. :twisted:
Damian
Prawie Lider
679 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 17 lat temu

14 lat temu

Faktycznie może być różnie ;) Sama nazwa też niejednoznacznie może być interpretowana, więc znajomy termin "Jana" pozostawiam w użyciu. Zawsze jednak dobrze dowiedzieć się nowych nazw jak i zwyczajów (nawet gdy są one dość osobliwe :) )
Zablokowany