Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Spółdzielnia Mieszkaniowa w Redzie (Słoneczna)

Sprawy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Redzie
Awatar użytkownika
Buba
Częsty Bywalec
473 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

We wszystkich kwestiach dotyczących własności lokali, które nie zostały odrębnie uregulowane w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych (u.s.m.) stosuje się przepisy ustawy o własności lokali (u.w.l), z wyjątkiem:

a/ przepisów o zarządzie nieruchomością wspólną (- ale z obowiązkiem prowadzenia dla każdej nieruchomości wspólnej ewidencji pozaksięgowej kosztów zarządu oraz uiszczonych opłat eksploatacyjnych, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej – art. 29 ust. 1a, dokonywania rozliczeń na koniec roku kalendarzowego – art. 29 ust. 1a)

b/ przepisów o wspólnocie mieszkaniowej,

c/ przepisów o zebraniu właścicieli.
art4 ust4.1
:Zarząd spółdzielni prowadzi odrębnie dla każdej nieruchomości .
1) ewidencję i rozliczenie przychodów i kosztów, o których mowa w
ust. 1-2 i 4,
2) ewidencję wpływów i wydatków funduszu remontowego zgodnie z
art. 6 ust. 3; ewidencja wpływów i wydatków funduszu
remontowego na poszczególne nieruchomości powinna
uwzględniać wszystkie wpływy i wydatki funduszu remontowego
tych nieruchomości.”,
Fundusz remontowy lub inny fundusz docelowy nie jest funduszem zasobowym .Fundusze gromadzone na nieruchomości podlegają rozliczeniom .Fundusze nie wykorzystane na daną nieruchomość nie są własnością wszystkich lecz pozostają przypisane do tej nieruchomości i nieruchomość podlega rozliczeniu w przypadku powołania wspólnoty-przekazanie nieruchomości nowemu zarządcy(dokumentacja techniczna,gwarancje ,ubezpieczenia,cesje umów,salda księgowe .itd...)
Powyższe nie ma nic wspólnego z funduszem zasobowym ani majątkiem spółdzielni.
Zuza
Prawie Lider
541 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Ratunku w słonecznej nowy absurd-forum spółdzielcze wymaga logowania przez podanie końcówki nr konta do wpłat za mieszkanie i wszystkie moje dane są jak na patelni,nazwisko,imię i pewnie adres.Każdy piszący jest z imienia i nazwiska podawany przy wypowiedzi.To zamach na istotę każdego forum,które zapewnia anonimowość oraz swobode wypowiedzi i poruszanych tematów.Pierwszy raz widzę takie forum jak w tej spółdzielni,totalne jaja.Piszesz o czymś co nie spodoba się komuś i co ,wszyscy wiedzą kto to pisał,sąsiadka może mi to wygarnąć przy pierwszej okazji a kto wie jakim okiem będą na negatywne opinie patrzeć władze,nie zapewniono mi animowości przez co mogę być narażona na różne nieprzewidywalne sytuacje.Najlepiej jakby sobie tam sprawili taką szafę jak w "Misiu"-łubu dubu niech żyje nam prezes naszego klubu........A tak wogóle to w myśl poczynań słonecznej to forum e-reda powinno być tylko dla redzian i powinni się logować po peselu lub nr dowodu.To zamach na wolność wypowiedzi i anonimowość forumowiczów.
Ewa302
Znam to forum
103 postów
Znam to forum
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Smieszne, ale prawdziwe.W spoldzielni " sloneczna" nastapila totalna inwigalacja obywatela czyli mieszkanca naszego osiedla.Nie bede sie rozpisywala o co tu chodzi, bo wyzej jest juz post na ten temat. Nie wiem ktory to z panow wymyslil??.Co Panstwo o tym sadzicie??????
Eryk
Częsty Bywalec
365 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Sprawdziłem i fakt ! Faktem też jest ,że wszedłem na fora spółdzielcze i takich cudów nie było,ograniczony jest tylko dostęp do aktów prawnych spółdzielni,danych finansowych i rozliczeń-tylko dla członków,reszta ogólnie dostępna.Widocznie mamy nowe Alternatywy 4
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

13 lat temu

jak się Państwo wstydzicie swoich poglądów i opinii no to jest problem
Zuza
Prawie Lider
541 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

nie chodzi o wstydzenie się swoich poglądów tylko konsekwencje owych poglądów,nie jeden już był narażony na nieprzyjemności z tyt.swoich wypowiedzi lub działań,które w mniemaniu innych robiły kuku bo były nie po linii.To jest małe środowisko i nie u wszystkich znajduje się akceptację w innym myśleniu,dotychczas na forum spółdzielni każdy krytyczny czy nie zadowolony głos był tłumiony w zarodku albo poprzez jego nie umieszczenie na forum,albo zagdakanie przez "zachwyconych".Sama zadałam trudne pytania ,które nie ujrzały światła dziennego,bo były zbyt trudne albo......Znam osobiście kilka osób,które też pytały w drażliwych tematach lecz ich posty nie były umieszczane,bo były kłopotliwe.
Awatar użytkownika
Buba
Częsty Bywalec
473 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Zawsze możecie skorzystać z wolnego forum e-reda, tu jeszcze nie ma absurdalnych ograniczeń do wypowiedzi.
Marek Wierzbiński
Ja tu zaglądam
15 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Szanowny adwersarzu -chyba buba - czy tak ?
Cytujesz ustawę a to są tylko akademickie dyrdymały. Przesledźmy kilka przykładów.
Przykład 1
Pan X sprzedaje w styczniu swoje spółdzielcze własnościowe mieszkanie Panu Y. Pan Y na swój wniosek zostaje uwłaszczony przez spółdzielnię w miesiacu marcu. W kwietniu wydziela się wspólnota, ponieważ Pan Y był tym który "przekroczył" 50% innych współwłaścicieli niż spółdzielnia. Twoim zdaniem ile zwrotu funduszu remontowego powinien otrzymać Pan Y ze spółdzielni ? Od 2007r. również za Pana X ??? A to jakim prawem ?
Otóż wraz z uwłaszczeniem się pierwszej osoby powstaje współwłasność. Kończy sie jedna epoka i zaczyna inna.
Przykład 2
Mamy budynek 10 mieszkaniowy w 100% własność spółdzielni. Spółdzielnia na dzień wydzielenia sie pierwszego współwłaściciela musi sporzadzić swego rodzaju bilans zamnknięcia 100% własnosci i bilans otwarcia 90% współwłasnosci spóldzielni i 10% współwłasnosci wydzielonego. Współwłasność osoby prawnej z osoba fizyczną. Jeżeli taki przypadek nastąpił np. w maju a w lipcu spółdzielnia podjęła decyzję o remoncie dachu to przy zapłacie faktury spółdzielnia pokrywa jej 90% a nowy współwłaściciel 10% i nie ma to znaczenia jak długo ten wspówłaściciel zbierał pieniądze w spółdzielni na fundusz remontowy nie będąc uwłaszczonym. Spółdzielnia jest osobą prawną i rządzi się wewnątrz swoimi regulacjami. Wszelkie zebrane fundusze przed wydzieleniem się pierwszego współwłaściciela są własnością spółdzielni. Tak samo postępuje się z każdym następnym współwłascicielem. Czy wszyscy którzy uwłaszczają się to o tym wiedzą ? Czy ktoś ich o tym uswiadomił ? Nadal uważam, że jeżeli ktoś chce mieć współwłasność to powinien sprzedać swoje spółdzielcze własnościowe prawo i kupić nowe mieszkanie u dewelopera. Na starcie nie będzie musiał ponosić wysokich kosztów remontów.
Marek Wierzbiński
Awatar użytkownika
Buba
Częsty Bywalec
473 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Skąd wziął się Panu rok 2007, ale pomijając to proszę zważyć,że jeśli był zbierany fundusz remontowy i nic z tych pieniędzy nie robiono w konkretnej nieruchomości, a z mocy wcześniej poruszonych przepisów prawa przypisane są do nieruchomości to co,zostają w prezencie ?nie moga bo nie wskazuja na to przepisy ustawy o s.m. .Natomiast jeśli zostały w 100% wykorzystane na remonty to nic nie należy się powstającej wspólnocie,dlatego potrzebne jest rozliczenie nieruchomości,dużo jest juz wspólnot powstałych na prawie spółdzielczym (Lębork,Wejherowo,Gdańsk) wiedzę o tych poruszanych przeze mnie jak Pan określił dyrdymałach akademickich czerpię z doświadczeń tych wspólnot oraz opinii prawnych np.p.Jajszczyk-dyr.gen.Związku Spółdzielni Mieszkaniowych RP,p.Dziczek,p.Bończak-Kucharska.-opracowali oni komentarze do prawa spóldzielczego,ustawy o s.m. oraz tzw.uśpionych wspólnot,są autorytetami w tej kwestii i ja nie śmiem ich negować.
Marek Wierzbiński
Ja tu zaglądam
15 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

I jaszcze kilka słów odniesienia do pojęcia remontu i funduszu remontowego. W przytoczonej ustawie prawo budowlane oprócz definicji remontu mamy jeszcze wyjasnienie takich pojęć jak ulepszenie, modernizacja i przebudowa. Ustawa o własności lokali określa na co może być użyty fundusz remontowy. W ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych jest mowa tylko o zbieraniu funduszu remontowego i ewidencjonowaniu go na nieruchomości. Prawo spółdzielcze natomiast mówi o tym, że spółdzielnia może tworzyć dowolne fundusze i co do zasady powinny mieć one swoje regulaminy. Jeżeli spółdzielcy w regulaminie określą sobie, że z funduszu remontowego będą finansowali książki dla dzieci lub budowe domów to nikomu nic do tego. Nie nazwa decyduje o przeznaczeniu funduszu w spółdzielni a jego regulamin. Stąd w spółdzielni z kazdego funduszu można finansować to co określa jego regulamin a nie jego nazwa.
Marek Wierzbiński
Zuza
Prawie Lider
541 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Tak się składa,że co nieco wiem o w/w temacie moja mama jest we wspólnocie powstałej w lęborskiej s.m-.było rozliczenie nieruchomości ,dostali też jakieś pieniądze.Okazuje się,że fundusze remontowe i docelowe nie są przypisane do lokali ale do nieruchomości,nie ma znaczenia kto po kim kupi mieszkanie-,jest kontynuacja zbierania funduszy przez nabywcę.
Awatar użytkownika
Buba
Częsty Bywalec
473 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Termin modernizacji w kwestii ociepleń już się zdeaktualizował,fundusze są powoływane przez Walne uchwałą,zaś uchwała musi ściśle określać cel i przeznaczenie funduszu.Jeśli ma być na zakup książek dla dzieci to musi być na to przeznaczony a nie np na zakup rowerów.Regulamin określa zasady tworzenia funduszy oraz środki ich finansowania,nie daje jednak prawa do dowolności i radosnej twórczości.Fundusz remontowy na remonty,ociepleniowy na ocieplenia,inwestycyjny na budowę lub rozbudowę itd,itp.Walne również zatwierdza plan remontów i innych prac ,nie można dowolnie wydawać pieniędzy bez zgody najwyższej władzy spółdzielczej-Walnego Zgromadzenia Członków.
redzianka
Lider Forumowicz
1249 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Zuza pisze:Ratunku w słonecznej nowy absurd-forum spółdzielcze wymaga logowania przez podanie końcówki nr konta do wpłat za mieszkanie i wszystkie moje dane są jak na patelni,nazwisko,imię i pewnie adres.Każdy piszący jest z imienia i nazwiska podawany przy wypowiedzi.To zamach na istotę każdego forum,które zapewnia anonimowość oraz swobode wypowiedzi i poruszanych tematów.Pierwszy raz widzę takie forum jak w tej spółdzielni,totalne jaja.Piszesz o czymś co nie spodoba się komuś i co ,wszyscy wiedzą kto to pisał,sąsiadka może mi to wygarnąć przy pierwszej okazji a kto wie jakim okiem będą na negatywne opinie patrzeć władze,nie zapewniono mi animowości przez co mogę być narażona na różne nieprzewidywalne sytuacje.Najlepiej jakby sobie tam sprawili taką szafę jak w "Misiu"-łubu dubu niech żyje nam prezes naszego klubu........A tak wogóle to w myśl poczynań słonecznej to forum e-reda powinno być tylko dla redzian i powinni się logować po peselu lub nr dowodu.To zamach na wolność wypowiedzi i anonimowość forumowiczów.
mnie również się to nie podoba,jeszcze nie spotkałam się z forum ,gdzie każdy podpisywał się nazwiskiem :shock: myślę że w ten sposób nikt nie będzie chciał niestety korzystać z tego forum,a miało być przecież dla nas ,mieszkańców ,do wymieniania poglądów,próśb,pomysłów.dzięki tej zmianie skończą się może chamskie wpisy,ale tez i te konstruktywne :(
Awatar użytkownika
Buba
Częsty Bywalec
473 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Panie Marku
Zwrotu funduszu nie otrzymuje żaden pan X ani Y,albowiem fudusz remontowy czy dociepleniowy jest zbierany na nieruchomości-częściach wspólnych a nie do lokalu.Lokal robi remonty w swoim obrębie i swoim sumptem,cena przy sprzedaży tego lokalu zależy od tego na ile właściciel go odremontował i ile włożył własnej kasy.Pan X łożył na fundusz remontowy części wspólnych nieruchomości i pan Y to niejako przejmuje i kontynuuje.Jeśli pan Y się uwłaszcza to w akcie notarialnym też jest wpis o łożeniu na fundusz remontowy zbierany na tej nieruchomości,dlatego w żadnym wypadku w przypadku remontów w budynku spółdzielnia nie może żądać od pana Y(uwłaszczonego)dodatkowych kwot na remont . Przy powołaniu wspólnoty jest rozliczenie prawne nieruchomości i ono wykazuje saldo jeśli plus tzn.,że uzbierano więcej niż wydano i jest zwrot.Jeśli wykorzystano fundusz w całości to jest na zero.Natomiast jeśli wydano więcej niż uzbierała nieruchomość tzn,że pożyczono jej pieniądze z innej nieruchomości i należy tę kwotę oddać,wówczas wspólnota dopłaca.Rozliczenie takie dotyczy również kosztów eksploatacji budynku w częściach wspólnych oraz funduszy docelowych(ociepleniowy,itp)Jeśli mieszkaniec wspólnoty rezygnuje z członkostwa to ma prawo również do zwrotu tzw udziału( przy przyjęciu w poczet członków każdy płaci wpisowe +udział ich wysokość określa statut danej spółdzielni)Ponadto jest też rozliczenie właścicielskie tzn.w kwestii opłat z tyt.użytkowania lokalu(ogrzewanie,zimna i ciepła woda,gaz itd) sytuacja jest podobna jak przy funduszach-masz nadpłtę dostajesz zwrot,niedopłata skutkuje zapłatą różnicy.
I to by było na tyle z mojej strony.Uważam,że każda nieruchomość przy powzięciu decyzji w kwestii powołania wspólnoty powinna zdobyć wiedzę na temat swoich funduszy,terenu jakim dysponuje,drogę dojazdową,możliwości zdobywania dodatkowych funduszy z najmu lub dzierżawy i wiele innych spraw.Musi być to wyważone za i przeciw i tak jak większość decyzji jakie się podejmuje w życiu.Jeszcze raz pozdrawiam.
Eryk
Częsty Bywalec
365 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Toście sobie popisali i wychodzi mi na to ,że Buba to twarda sztuka i b.dużo wie o spółdzielczości.Nijak jej nie przegadasz,pardon -nie przepiszesz.
A tak wogóle to mam pytanie do mieszkańców tej sławetnej słonecznej-czy sami sobie tak ustawiliście to forum z dziwnym logowaniem?czy ktoś to wam zaserwował?bez konsultacji tak? A macie wy radę nadzorczą?
ODPOWIEDZ