Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Nowa wspólnota na osiedlu SM"SŁoneczna"

Sprawy wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych w Redzie
Awatar użytkownika
Buba
Częsty Bywalec
473 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Na prawie spółdzielczym z art.24.1 powołuje się wspólnotę,tyle,że musi być co najmniej 51%lokali z odrębną własnością,dobrze,gdy jest ich więcej,bo wtedy łatwiej przegłosować uchwałę o powołaniu wspólnoty i przejścia pod ustawę o własności lokali,rezygnuje się uchwałą z zarządu spółdzielni (obecność notariusza niezbędna i te uchwały umieszcza on w akcie) wybiera się zarząd właścicielski lub powierza licencjonowanemu zarządcy a dalej to już z górki.Nam spółdzielnia specjalnie nie brużdziła,nawet głosowała za powołaniem wspólnoty.Niestety teraz nie bardzo wie(albo udaje,że nie wie) jak rozliczać ze wspólnotą swoje lokale (6 lokali jeszcze w gestii spółdzielni jako właściciela) chociaż nie tak trudno o opinie prawne.
PiotrJan
Forumowicz
61 postów
Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Buba pisze: chociaż nie tak trudno o opinie prawne.
Niestety Ustawodawca mieszajac w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych nie przewidział takich problemów. Aktualnie są przygotowywane zmiany Ustawy, które maja rozstrzygnąć takie problemy.

Obecnie jest mozliwe aby mieszkaniec Współnoty był członkiem Spółdzielni a majac takie prawa nawet Przewodniczacym Rady Nadzorczej !! Paranoja :shock:
PiotrJan
Awatar użytkownika
Buba
Częsty Bywalec
473 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

PiotrJan pisze:
Buba pisze: chociaż nie tak trudno o opinie prawne.
Niestety Ustawodawca mieszajac w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych nie przewidział takich problemów. Aktualnie są przygotowywane zmiany Ustawy, które maja rozstrzygnąć takie problemy.

Obecnie jest mozliwe aby mieszkaniec Współnoty był członkiem Spółdzielni a majac takie prawa nawet Przewodniczacym Rady Nadzorczej !! Paranoja :shock:
Masz lepsze wiadomości i znajomość prawa niż spółdzielnia słoneczna,bo niestety upatrywała się ona konfliktu interesów takiego rozwiązania,wobec czego nasi wspólnotowi spółdzielcy nie są członkami władz(rady nadzorczej) przy czym sama spółdzielnia jako członek wspólnoty też może być w sprzeczności interesów.Tak dziwnie się składa,że prawa nie można przyjmować wprost,należy je interpretować,niektóre interpretacje są obiektywne,niektóre intencyjne a jeszcze inne po linii..............
Eryk
Częsty Bywalec
365 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Poszukałem,posłuchałem i okazuje się,że zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych będą korzystniejsze z punktu widzenia spółdzielców lecz także wspólnot.Jest propozycja uwłaszczeń bez konieczności aktu notarialnego,decyzja pozostaje do właściwości Walnego Zgromadzenia w kwestii zgody na uwłaszczenie jakiegoś lokalu.Poza tym wydzielające się wspólnoty będą miały prawo do części majątku(mienia )spółdzielczego proporcjonalnie do posiadanych udziałów.Tak więc nie tylko fundusze ale i spłata za mienie będzie się im należała.
PiotrJan
Forumowicz
61 postów
Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Eryk pisze:Poza tym wydzielające się wspólnoty będą miały prawo do części majątku(mienia )spółdzielczego proporcjonalnie do posiadanych udziałów.Tak więc nie tylko fundusze ale i spłata za mienie będzie się im należała.
O tym nie słyszałem. To bedzie juz zupełna paranoja. Wspólnota powstaje na działce do której mieszkańcy maja udziały - jako do części wspólnej. Jeżeli plac zabaw lezy na działce nie będącą składowa tej nieruchomości to jakie udziałowcy tej wspólnoty mają prawa !!?
Przeciez obecnie osoby posiadajace odrebną własność nie musza i często nie są członkami Spółdzielni. Jakim więc prawem mają mieć udział we własności wszytkich członków tej Spółdzielni ??
PiotrJan
PiotrJan
Forumowicz
61 postów
Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Buba pisze: Tak dziwnie się składa,że prawa nie można przyjmować wprost,należy je interpretować,niektóre interpretacje są obiektywne,niektóre intencyjne a jeszcze inne po linii..............
A to ciekawostak... Ja całe zycie byłem przekonany, że prawo powinno jednoznacznie mówić : "tak i tak". Czyją interpretacje przyjmiemy w przypadku braku jednozncznego zapisu ?? Co prawnik to inna opinia !!

Nie ma sprzeczności interesów jeżeli z racji przepisów Spółdzienia staje sie członkiem Współnoty. Cały czas taka sytuacja ma miejsce w budynkach "komunalnych" i co tu interpretowac. To są fakty. Osoba prawna, a taką jest Spółdzielnia ma prawa kozystać ze swoich praw w imieniu członków spółdzielni.
A co jeżeli lokator nie ma odrebnej własnosci lokalu i nie jest członkiem Spółdzielni.... Kto go reprezentuje ?
PiotrJan
Awatar użytkownika
Buba
Częsty Bywalec
473 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

A co jeżeli lokator nie ma odrebnej własnosci lokalu i nie jest członkiem Spółdzielni.... Kto go reprezentuje ? pyta PiotrJan
Oczywiście spółdzielnia! Jest to nadal lokal spółdzielczy pozostający w jej zasobach, albowiem posiadane przez spółdzielnię udziały w nieruchomości wspólnotowej są przypisane do lokali niewyodrębnionych.Dotychczasowy właściciel lokali niewyodrębnionych pozostaje nadal ich właścicielem uchwały S.N. z dnia 9.12.1999r III CZP 32/99 oraz
S.N. z dnia 21.10.2002r I CK 156/02 :Co do interpretacji przepisów prawa i opinii to podam prosty przykład: inna opinia prawnika spółdzielni w kwestii konfliktu interesów i inna prawnika z kancelarii wejherowskiej aczkolwiek zbieżna z innym prawnikiem z kancelarii gdańskiej a mimo to została przeforsowana opinia prawnika spółdzielczego ,czy nie jest to tendencyjność?
Eryk
Częsty Bywalec
365 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Buba z Ciebie to już prawie spec w te klocki.Nic tam u siebie nowego nie robicie?jakoś cisza?
redzianka
Lider Forumowicz
1249 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Eryk pisze:Buba z Ciebie to już prawie spec w te klocki.Nic tam u siebie nowego nie robicie?jakoś cisza?
Eryk,a Ciebie już nic innego nie interesuje,tylko śledzenie wpisów Buby i wychwalanie jej wiedzy? :lol:
Eryk
Częsty Bywalec
365 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Takie hobby mam,a co mam śledzić Twoje,są banalne.Babka mi się podoba.Zabronione?
redzianka
Lider Forumowicz
1249 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

to żeś dowalił hehe,robię się zazdrosna,ale jeżeli wolisz babki monotematyczne cóż począć ;))
Eryk
Częsty Bywalec
365 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Lepiej w jednym temacie mieć wiele do powiedzenia niż w kilku niewiele.Podoba mi się merytoryczna dyskusja np Buby z Markiem Wierzbińskim-żadne dyrdymały,pomówienia,chamstwa po prostu dzielenie się wiedzą.Forum to nie tylko pogaduchy lecz dzielenie się z innymi tym co wiemy.Proste.
Awatar użytkownika
Buba
Częsty Bywalec
473 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Schlebiasz mi Eryku,jestem zaskoczona,aczkolwiek podziwiam szczerość.Cisza u nas mówisz?No tak,zima, poza tym szykujemy się do rocznego zebrania właścicielskiego wspólnoty:rozliczenia właścicielskie,nieruchomości itd.Trochę zajmuje to czasu.Zbieramy siły i kasę na wiosnę.Pozdrawiam.
Zuza
Prawie Lider
541 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Ludzie jak ja wam zazdroszczę,że jesteście we wspólnocie,tego,że potrafiliście się zgrać i zmobilizować i ją stworzyć.i do tego macie odpowiednią osobę,która na pewno nie da wam zginąć i nie pozwoli sobie na takie absurdalne zagrania jak w spółdzielni.Wierzcie mi,wiem co mówię,wielu myśli tak jak ja tylko nie chce się przyznać,kwiczą,narzekają ale tkwią w tym układzie zależności ,boją się samodzielności i samodecyzyjności.Zyczę wam,żeby się wam wiodło jak najlepiej,jesteście na swoim.
Eryk
Częsty Bywalec
365 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 13 lat temu

13 lat temu

Zuza uważaj ,bo niektórzy zaraz to skomentują jako wazeliniarstwo,pewnie kichy im grają i bebechy gotują ha ,ha , ha,
ODPOWIEDZ