Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Inwestycje w Redzie - dyskusja ogólna

Planowane, realizowane i zrealizowane inwestycje w Redzie
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

6 lat temu

no to się przeliczyłem
Plan inwestycyjny na ten rok nie jest za bogaty... brakuje tam nawet niektórych planowanych na zeszły rok inwestycji

do najważniejszych (planowanych) miejskich inwestycji można zaliczyć:
- Przebudowa ulicy Kasztanowej
- droga Polna
- modernizacja energetyczna przedszkoli
- plac zabaw i boisko przy SP2
- modernizacja planu przy Łąkowej
- ostatni odcinek ścieżko chodnika przy Obwodowej

i to by było na tyle
Mam nadzieje, że w ciągu roku coś jeszcze dojdzie, albo że chociaż budżet obywatelski uratuje ten rok

cała lista http://bip.reda.pl/zamowienia/tryb/21/lista/0
szym911
Znam to forum
90 postów
Znam to forum
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

Przetarg na szkołe rozstrzygnięty tym razem najniższa oferta to ponad 2 miliony ponad to co zakładał urząd. wycena urzędu była na około 4,5 mln a najkorzystniejsza z ofert jest na ponad 6,5mln.
mieszkaniecReda
Forumowicz
66 postów
Forumowicz
Rejestracja: 6 lat temu

6 lat temu

Chciałbym przypomnieć, że niedługo będą wybory samorządowe dzięki którym jest szansa na zmianę dotychczasowych władz Miasta Reda.
Obserwując organizowane przetargi (dział - inwestycje na forum) przez urząd wyraźnie widać niekompetentność przy ich organizowaniu. Przetarg gdzie startuje jedna, góra dwie firmy to porażka organizacyjna. Przeznaczony budżet na inwestycję to kompletna klapa.
Niezorientowanym chciałbym poinformować, że zakładany budzet ma opierać się na kosztorysie inwestorskim, który sporządzany jest wg średnich wartości cen i materiałów w Polsce, w danym regionie. Nie są to wartości wziete z sufitu i są bardzo realne. Za przygotowanie takiego kosztorysu odpowiada pośrednio Urząd Miasta. Więc wina jest ewidentna.W prywatnej firmie takie rozbieżności kończą się wiadomo jak. Osoby odpowiedzialne w Urzędzie Miasta mają się za to wyśmienicie.
Druga sprawa, która bardzo mnie drażni to totalna samowolka przy inicjatywach lokalnych. Zarówno burmistrz jak i osoby odpowiedzialne za inwestycje kierują sie własnymi kryteriami. Kryteria te są niejasne i znacznie odbiegają od rozporządzenia burmistrza i uchwały do tego stworzonej.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

mieszkaniecReda pisze:
6 lat temu
Chciałbym przypomnieć, że niedługo będą wybory samorządowe dzięki którym jest szansa na zmianę dotychczasowych władz Miasta Reda.
To prawda, w październiku lub listopadzie będą wybory. W każdych wyborach jest szansa na zmianę władz. Dotychczasowym włodarzom można wiele zarzucić (tak jak wszędzie) lecz per saldo moim zdaniem nie jest źle. Nie mam żadnego pomysłu na nowego burmistrza czy przewodniczącego rady. A ty masz? Co do radnych, to poza 2-3 osobami nie mogę nikogo ocenić ani źle, ani dobrze. Ogólnie w/g mnie rada działa dobrze- nie bardzo dobrze-ale dobrze. Zawsze można lepiej, zawsze można więcej. Nie jestem przeciwny zmianom, lecz patrząc na zmiany kadrowe obecnie dokonujące się, to przebiegają one raczej na zasadzie ;'Zamienił stryjek siekierkę na kijek"
mieszkaniecReda
Forumowicz
66 postów
Forumowicz
Rejestracja: 6 lat temu

6 lat temu

Inwestycje w Redzie przeprowadzane są źle co widać w organizowanyc przetargach.
Nawet nie źle lecz po prostu tandetnie. Nie wiem czemu to ma służyć.
Obawiam się, że niektórzy we władzach po prostu się zasiedzieli i przdyało by się przewietrzyć stołki.
Jacy będą kandydaci to się okaże niebawem. Mam nadzieję, że będzie kilku. Niech przyszli kandydaci wiedzą, że jest zapotrzebowanie na zmianę.
Za chwilę będziemy informowani jaka to była wspaniała kadencja i jak wiele zrobiono. Niech mieszkańcy znają prawdę jak nieudolnie przebiegają inwestycje, jak wyciąga się od niektórych mieszkańców pieniądze w ramach inicjatyw lokalnych - jedni muszą płacić inni nie muszą. Jednym wykonuje się utwardzenie drogi a innym wbrew rozporządzeniu i uchwały blokuje się tą możliwość. Odpowiedzi, które dostaję z UM mają na celu przeciągnięcie problemu zamiast jego rozwiązanie. A dodatkowo wynika z nich całkowita samowolka władz UM.

Jakiś czas temu utwardzono mi drogę (po wielu moich interwencjach), teoretycznie kruszywem, praktycznie drobnym piaskiem.... po dwóch miesiącach stan taki jak sprzed rozpoczęscia prac. Pieniądze wyrzucone dosłownie w błoto.
Jest to tylko jeden przykład z wielu, które akurat mnie osobiście dotyczą jednak patrząc na organizowane przetargi widać, że działania UM pozostają wiele do życzenia.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

6 lat temu

mieszkaniecReda pisze:
6 lat temu
...zakładany budzet ma opierać się na kosztorysie inwestorskim, który sporządzany jest wg średnich wartości cen i materiałów w Polsce, w danym regionie. Nie są to wartości wziete z sufitu i są bardzo realne. ...
No cóż. Również nie wszystko mi się podoba, ale akurat obecna sytuacja na rynku usług budowlanych jest dość specyficzna. Średnie wartości cen i materiałów w Polsce, które stosowane są w kosztorysach, nijak się mają do rzeczywistości. Firmy budowlane nie kończą inwestycji, bo pracownicy w międzyczasie odchodzą, a nowych pracowników, których tak bardzo potrzeba, nie sposób znaleźć. Firm, które podjęłyby się publicznych inwestycji jest obecnie stosunkowo niewiele.
Robin
Częsty Bywalec
464 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

Uwielbiam teoretyczne wywody . Możliwe, że krytykując "mieszkańcu" sam przygotowujesz się do startu. Życzę Ci tego z całego serca. Wówczas okaże się, że np. jako burmistrz lądujesz pośród grupy urzędników o określonych kompetencjach i orientujesz się, że z wielkich planów nici. Skąd nagle wziąć fachowców, skoro rynek pracy wygląda właśnie tak jak wspomniano post wyżej. Okazuje się, że dużo szybciej można wymienić w wyborach burmistrza, niż niekompetentnego urzędnika.
Do tego wspomniany obecny totalny rynek pracownika. Generalnie kosztorysy rzadko nadążają za aktualną sytuacją rynku. Niedawno znacznie przewyższały ceny rynkowe, teraz nie nadążają za cenami. Materiały drożeją z dnia na dzień, pracownikom wielu firm poprzewracało się w głowach. Jak w takich warunkach brać sobie na głowę zamówienie publiczne?!!! A i jeszcze jeśli wykonawca się znajdzie i wygra, to pośród wielu kretyńskich obowiązków, musi na wstępie spełnić jeden ciekawy - wytłumaczyć się z "rażąco niskiej ceny" :scratch: :shock: :D W tym chaosie naprawdę nie jest łatwo funkcjonować a najgorsze, że zamiast powoli układać klocki i robić porządek - tu robi się coraz większy bałagan :(
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

Mieszkańcu, konkrety proszę, konkrety. Jakie inwestycje przeprowadzono tandetnie?
Kto we władzach "się zasiedział" ? Jakie "stołki przydałoby sie przewietrzyć"?

"Jednym wykonuje się utwardzenie drogi, a innym wbrew rozporządzeniu i uchwały blokuje się tą możliwość" (pisownia. oryg.) O jakie rozporządzenie i jaka uchwałę chodzi?
Miałeś zły dojazd do domu-niedobrze, zrobili prowizoryczne utwardzenie - tez niedobrze, ponieważ ty chciałeś, żeby było inne.
Temat utwardzania dróg już był niedawno na tym forum omawiany. Wszędzie nie można zrobić. Nas- miasta (ciebie, mnie i in. mieszkańców) na to nie stać.

W końcówce lat '80 mieszkańcy wspólnym wysiłkiem doprowadzili gaz do swoich domów. Ludzie dali swoja robociznę (wykopy, izolacja rur)) i część pieniędzy, a z budżetu miasta zakupiono materiały i dofinansowano resztę. No i gaz dotarł do wielu gospodarstw domowych. Gdybyśmy czekali aż "oni" nam zrobią, to długo jeszcze by to trwało.
A tak w ogóle. to taka retoryka wydaje mi się dziwnie znajoma...eee z pewnością się mylę :-)
Zdrowia życzę
mieszkaniecReda
Forumowicz
66 postów
Forumowicz
Rejestracja: 6 lat temu

6 lat temu

Nie będę dublować tematu źle przygotowanych przetargów. Wszystko jest opisane w dziale Inwestycje. Przykład przetarg na rozbudowę szkoły nr 2, Budowa węzła integracyjnego Reda wraz z trasami dojazdowymi na terenie miasta Redy, Remonty cząstkowe nawierzchni oraz oznakowanie dróg powiatowych i gminnych w Redzie w roku 2018, Budowa osiedlowej sieci ciepłowniczej wraz z przyłączami w ul. Podgórnej w Redzie.
Budżet przeznaczony na inwestycje jest źle skalkulowany. Ogólnie przeglądając ogłaszane przetargi przez UM widać bardzo mało firm w nich startujących.
Źle skalkulowany budżet to nie wina rynku budowlanego ale złego kosztorysu inwestorskiego. Kosztorys robiony na zlecenie UM więc ktoś go w UM zaakceptował, zapłacił za coś co się ma nijak do rzeczywistości. Mało startujących firm wynikać może np. z zaproponowanych złych terminów realizacji. Przyczyn może być wiele, ciężko wyrokować nie wchodząc w szczegóły.

Romek. Rozporządzenie i uchwała dotycząca inwestycji lokalnych. Wymyślanie dodatkowych kryteriów wg własnego widzimisię jest niedopuszczalne. Tym bardziej, że wymyślane dodatkowe kryteria nie są nigdzie opisane: wiek ulicy, procent zabudowań na danej ulicy itd.

"Miałeś zły dojazd do domu-niedobrze, zrobili prowizoryczne utwardzenie - tez niedobrze, ponieważ ty chciałeś, żeby było inne." Romek czy ty pracujesz w UM?
Chcę aby droga była przejezdna a ona nie jest przez wiele miesięcy w roku. Czy powinienem być zadowolony, gdy UM marnuje pieniądze.
Proszę opisz co znaczy prowizoryczne utwardzenie? Czy jest nim utwardzenie kruszywem o złej wielkości?

Skoro budżet na drogi jest za niski czemu remontuje się ulice, które mają już utwardzoną nawierzchnię a pozostawia się "drogi" gruntowe w dodatku nieprzejezdne? Czy nie powinny być w pierwszej kolejności utwardzone drogi, chociażby płytami jumbo a dopiero wtedy remont, poprawienie nawierzchni już istniejących?

Robin. Jakie teoretyczne wywody? Spójrz na zorganizowane przetargi przez UM. A może chcesz zobaczyć jak utwardzono mi drogę i jak się z niej korzysta?
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

6 lat temu

nie specjalnie rozumiem dlaczego tak naciskacie na nowego użytkownika forum :)

To Jego opinia i nawet gdyby był potencjalnym kandydatem to co w tym złego?
Od tego przecież jest forum, aby wymieniać się opiniami.

Ja nie będę się wypowiadał (w tej chwili) personalnie o pracy Burmistrza czy Rady Miasta, ale nie da się ukryć, że ostatnie przetargi czy ogólnie inwestycje w Redzie to kabaret.

Romek pytasz mieszkańca o konkrety... a z drugiej strony jakie są konkrety na obronę władz miasta?

Temat jest o nieudolności władz - jak dla mnie mieszkaniec może pokazać sporo przykładów z zeszłego roku:
1 - Węzeł przy PKP
2 - SP 2
3 - budowa platformy widokowej przy Jara
4 - składowisko węgla pomiędzy torami, a Gdańską

ciężej mi wymienić plusy z ostatniego roku
1 - drugi z trzech etapów remontu chodnika przy Obwodowej
2 - wymiana oświetlenia na LED

coś jeszcze?

Patrzcie na Rumie czy Wejherowo. Tam inwestycje miejskie są realizowane i im nie przeszkadza, mała ilość pracowników, szalejące ceny materiałów itd.

Daleki jestem od ostrej krytyki Władz Miasta, ale uważam, że jeżeli takowa występuje to nie jest ona pozbawiona argumentów.
mieszkaniecReda
Forumowicz
66 postów
Forumowicz
Rejestracja: 6 lat temu

6 lat temu

Aby uspokoić niektórych. Nie mam zamiaru startować w wyborach. Mam inne zajęcie. A piszę o tym bo tu mieszkam i jeżdżę samochodem tak samo jak i wy.
Awatar użytkownika
herring
Częsty Bywalec
340 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

6 lat temu

Wicek pisze:
6 lat temu
nie specjalnie rozumiem dlaczego tak naciskacie na nowego użytkownika forum :)

To Jego opinia i nawet gdyby był potencjalnym kandydatem to co w tym złego?
Od tego przecież jest forum, aby wymieniać się opiniami.

Ja nie będę się wypowiadał (w tej chwili) personalnie o pracy Burmistrza czy Rady Miasta, ale nie da się ukryć, że ostatnie przetargi czy ogólnie inwestycje w Redzie to kabaret.

Romek pytasz mieszkańca o konkrety... a z drugiej strony jakie są konkrety na obronę władz miasta?

Temat jest o nieudolności władz - jak dla mnie mieszkaniec może pokazać sporo przykładów z zeszłego roku:
1 - Węzeł przy PKP
2 - SP 2
3 - budowa platformy widokowej przy Jara
4 - składowisko węgla pomiędzy torami, a Gdańską

ciężej mi wymienić plusy z ostatniego roku
1 - drugi z trzech etapów remontu chodnika przy Obwodowej
2 - wymiana oświetlenia na LED

coś jeszcze?

Patrzcie na Rumie czy Wejherowo. Tam inwestycje miejskie są realizowane i im nie przeszkadza, mała ilość pracowników, szalejące ceny materiałów itd.

Daleki jestem od ostrej krytyki Władz Miasta, ale uważam, że jeżeli takowa występuje to nie jest ona pozbawiona argumentów.
W pełni popieram. W Redzie władza sobie po prostu trwa, upływa spokojnie czas, wypłata przychodzi co miesiąc na konto, jest fajnie. A to, że inwestycje nie wychodzą, że nie pozyskujemy środków z Unii, że nie widać jakiejś wizji jak Reda ma wyglądać za kilka lat to kogo to interesuje. Oddałbym wiele żeby dokonał się u nas taki "przewrót" jak w Rumi gdzie również wieloletnią Panią Burmistrz zmienił młody człowiek i zobaczmy ile rzeczy zrealizowano w ciągu czterech lat a kolejne prace trwają.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

mieszkaniecReda pisze:
6 lat temu

"Miałeś zły dojazd do domu-niedobrze, zrobili prowizoryczne utwardzenie - tez niedobrze, ponieważ ty chciałeś, żeby było inne." Romek czy ty pracujesz w UM?
Nie, nie pracuje w UM. Nie mam tam krewnych ani znajomych ani w UM w Radzie Miasta też nie. Nie sądzę, że UM pracuje bez uwag.Z pewnością niedociągnięcia są.
Miałem do czynienia z referatem gospodarki gruntami oraz z finansowym. Nie mam uwag. Załatwiono szybko, uprzejmie i kompetentnie. Byłem raz u Burmistrza jako petent. zostałem wysłuchany, a moje wnioski w większości zrealizowane.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

Wicek pisze:
6 lat temu

Patrzcie na Rumie czy Wejherowo. Tam inwestycje miejskie są realizowane i im nie przeszkadza, mała ilość pracowników, szalejące ceny materiałów itd.

Mam akurat w Wejherowie sporo znajomych, rodzinę także. Właśnie za te inwestycje ostro atakowany jest Prezydent. A to nie w tym miejscu, a to nie w tej kolejności, a to za wolno, a to za drogo.
Po co tyle światełek na Gwiazdkę, gdy na Śmiechowie ulice nieprzejezdne, albo za mało światełek na ulicy Sobieskiego itd, itp. Sytuacja z kolejnościa remontu ulic jest podobna jak w Redzie. Dlaczego ta a nie moja? Sytuacji w Rumi nie znam, ale z tego co czytam idzie tam nieźle.

Nie uważam, że "naciskam" na nowego uczestnika forum. Szanuję jego zdanie, a że niekoniecznie się z tym zgadzam to spraw inna. Wymieniamy poglądy. Nie ma nic osobistego :)
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

6 lat temu

mieszkaniecReda pisze:
6 lat temu
...Kosztorys robiony na zlecenie UM więc ktoś go w UM zaakceptował, zapłacił za coś co się ma nijak do rzeczywistości. Mało startujących firm wynikać może np. z zaproponowanych złych terminów realizacji. Przyczyn może być wiele, ciężko wyrokować nie wchodząc w szczegóły. ...
Więc albo nie wyrokujmy, albo wejdźmy w szczegóły.
W Wejherowie, czy Rumi inwestycje są realizowane - ale te, na które rozstrzygnięcia w przetargach były już jakiś czas temu. Wystarczy zrobić krótki research w Google by zorientować się, że w ostatnim czasie większa liczba gmin ma problemy z uruchamianiem nowych inwestycji.

Proszę, trzy pierwsze wyniki z brzegu:
http://www.goleniowska.com/material,zal ... 22491.html
http://www.bochnianin.pl/n/wydarzenia/2 ... -na-teznie
http://opole.wyborcza.pl/opole/7,35086, ... opolu.html
ODPOWIEDZ