Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Inwestycje w Redzie - dyskusja ogólna

Planowane, realizowane i zrealizowane inwestycje w Redzie
mieszkaniecReda
Forumowicz
66 postów
Forumowicz
Rejestracja: 6 lat temu

6 lat temu

Zigi, nam pozostaje tylko ocenianie co czynię.
Czy naprawdę wierzysz, że osoba niezwiązana bezpośrednio z inwestycjami w UM jest w stanie wejść w szczegóły? Nie posiadam kompetencji aby to zrobić.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

6 lat temu

Jak to nie? Informacje publiczne są publicznie dostępne - wystarczy o nie poprosić. Na szczęście (jeszcze) mamy takie prawo ;) A poza tym szczegóły to nie tylko dokumentacja, ale i otoczenie, czyli rynek.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

mieszkaniecReda pisze:
6 lat temu
Zigi, nam pozostaje tylko ocenianie co czynię.
Czy naprawdę wierzysz, że osoba niezwiązana bezpośrednio z inwestycjami w UM jest w stanie wejść w szczegóły? Nie posiadam kompetencji aby to zrobić.
Wiele informacji możesz uzyskać na stronie Urzędu w zakładce BIP (Biuletyn Informacji Publicznej)
Możesz domagać się wglądu w dokumenty, robić notatki, kopiować, możesz domagać się przesłania skanów na e-adres.
Sam kilka razy z tego korzystałem. Bez problemu otrzymywałem "od ręki" kopie ksero żądanych dokumentów.
szym911
Znam to forum
90 postów
Znam to forum
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

Myślę że każdą władze warto rozliczać z obietnic bo sami tego na pewno rzetelnie nie zrobią. Jasne że czasy dla inwestycji publicznych nie są łatwe ale chyba nie jest tak że nic sie nie da zrobić. Być może trzeba rozłożyć inaczej priorytety w Redzie a zamiast ładować kase w koncerty i różne drogie imprezy utwardzić w to miejsce kilka więcej dróg nawet zwykłymi płytami. Być może zamiast budowy w pośpiechu nowego urzędu to lepiej można było w pierwszej kolejności rozbudować szkołe podstawową to chyba dzieci powinny mieć tu priorytet. Być może hiper węzeł integracyjny przy dworcu nie jest tak niezbędny dla mieszkańców jak zwykły utwardzony równy parking z dogodnym wjazdem i wyjazdem z niego. Być może zamiast stadionu atletycznego o najwyższej klasie lepiej rozbudować park miejski którego rozbudowe co roku się obiecuję a nic sie tam nie dzieje. przed tą kadencją pamiętam też obiecano przebudowe całej obwodowej wraz z różnymi lewo skrętami np. do biedronki a tu sie nie zapowiada że nawet całego chodnika nie pociągną do końca...Kolejność inwestycji w Redzie jest chyba robiona na zasadzie widzi mi się urzędników, wspominana tu budowa pięknej nowej ulicy Podleśnej dla kilku domów nie ma rzadnego uzasadnienia, w Redzie jest dużo więcej bardziej strategicznych ulic wymagających remontu...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

6 lat temu

Trzeba mieć na uwadze perspektywę budżetu unijnego, która potrwa pewnie do ok. 2023 i potem z dużym prawdopodobieństwem pieniądze się skończą. I tu pojawia się dylemat, czy jako priorytet wybrać inwestycje, które są ważne, ale na które nie dostaniemy finansowania zewnętrznego, czy jednak wykorzystać tą szansę na skokowy rozwój i realizować (póki można) duże inwestycje z dofinansowaniem unijnym - które notabene wymagają także pokaźnego wkładu własnego. Osobiście dla mnie budowa nowej bieżni nie jest priorytetem, ale kto wie, może skorzystają z niej moje dzieci.
Nie są to łatwe decyzje i z pewnością potrzebne są jakieś kompromisy. Utwardzanie dróg według jakichś priorytetów, realizacja także innych niezbędnych inwestycji, ale jednocześnie należy wykorzystać sytuację związaną z funduszami unijnymi.

A przy okazji, dowiedziałem się co nieco o szczegółach związanych z przetargiem na budowę węzła, o którym była mowa powyżej. W ostatnim przetargu problemem okazała się być przebudowa kolektora ściekowego WRR1000, który biegnie tuż pod dworcem. Jest to duży kolektor, który łączy Rumię, Redę i Wejherowo i dalej odprowadza ścieki do Dębogórza. Przy okazji ma zostać wykonany remont tego kolektora. PEWiK, który odpowiada za tę część inwestycji nie zgodził się na kwotę, jaka została zaoferowana w związku z realizacją tych działań. Inwestycja zostanie najpewniej podzielona na dwa etapy / dwa odrębne zadania.
rozwoj
Znam to forum
107 postów
Znam to forum
Rejestracja: 7 lat temu

6 lat temu

Najwiekszyprobem Redy to obrana strategia i kierunek na rozwoj mieszkaniowki(jako sypialnia Trojmiasta)...bo za tym ciagnie sie rozwoj oświaty,ośrodków zdrowia i punktów rekreacji a na to to juz nie ma kaski w budzecie bo skad ma byc...z podatków od mieszkańców?ze sprzedaży gruntów (w Redzie niska cena). To sa wieloletnie strategiczne zaniedbania Burmistza. Wydaje mi się że dłużej to już Reda tak nie pociągnie...
MIASTO to MIESZKANCY
szym911
Znam to forum
90 postów
Znam to forum
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

Tak ale z drugiej strony jaka inna strategia mogła by to być niż zaplecze mieszkaniowe dla trójmiasta, dostępu do morza ani zabytków nie mamy byśmy mogli pełnić rolę kurortu turystycznego. Inna sprawa to plan zagospodarowania Redy i wciskanie bloków pomiędzy domki tak jak to jest w Rekowie czy Betlejem i nieumiejętność wymuszenia na głównym deweloperze budowy infrastruktóry towarzyszącej jak boisk, porządnych placów zabaw itd. aby nie było tego wrażenia ciasnoty jaka tu panuje. Patrząc jak w Gdyni Hossa rozbudowuje dzielnice Chwarzno-wiczlino widać tam że da sie to wszystko tak zaprojektować aby miało o ręce i nogi...
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

6 lat temu

To, że Reda jest sypialnią Trójmiasta, to chyba nie jest efekt jakiejkolwiek strategii, a wynik migracji ludzi z centrów dużych miast, gdzie ceny nieruchomości są wysokie, na obrzeża, w tym miejscowości ościenne - gdzie ceny nieruchomości są niższe. Zgadzam się, że jest to słaba strona, ale i też potencjał. Pytanie @rozwoj, jaki Ty masz pomysł na zmianę struktury dochodów gminy? Zmiana planu zagospodarowania przestrzennego i wpuszczenie tutaj firm przemysłowych? Powodzenia!
rozwoj
Znam to forum
107 postów
Znam to forum
Rejestracja: 7 lat temu

6 lat temu

Może niekoniecznie przemysł...Ale może stworzenie strefy ekonomicznej (usługi nieuciazliwe) i przyciągnięcie inwestorów (osobiście na tym bym się skupil)...A nie wyprzedawać grunty za tanioche pod mieszkaniowke A potem płacz i zgrzytanie zębów jak ma być rozbudowa szkoły albo organizacja przedszkoli (dobrze że to drugie dodało się wymusic)...
MIASTO to MIESZKANCY
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

6 lat temu

Czy ja dobrze rozumiem, że chcesz ratować dochody budżetu, tworząc strefy, w których firmy byłyby zwolnione z podatku? - bo z tym się wiążą strefy ekonomiczne.
Może ktoś mądrzejszy się wypowie na temat stref - jakie kryteria muszą być spełnione, ale z tego co kojarzę, to jednym z kryteriów ustanowienia SSE jest stopa bezrobocia. A sama strefa jest ustanawiana przez Radę Ministrów.
Wicek
Wygadany Lider
2522 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

6 lat temu

Zigi pisze:
6 lat temu
Trzeba mieć na uwadze perspektywę budżetu unijnego, która potrwa pewnie do ok. 2023 i potem z dużym prawdopodobieństwem pieniądze się skończą. I tu pojawia się dylemat, czy jako priorytet wybrać inwestycje, które są ważne, ale na które nie dostaniemy finansowania zewnętrznego, czy jednak wykorzystać tą szansę na skokowy rozwój i realizować (póki można) duże inwestycje z dofinansowaniem unijnym - które notabene wymagają także pokaźnego wkładu własnego...
jasne, że priorytetem powinny być duże inwestycje z solidnym dofinansowaniem... ale Reda takich inwestycji nie realizuje :)

Co rusz można przeczytać, że Rumia albo Wejherowo pozyskały dofinansowanie do jakiejś inwestycji... a w Redzie cóż... sto pięćdziesiąty dziewiąty przetarg na Węzeł lub Podstawówkę... a nóż ktoś za free będzie chciał zrobić :)

Myślę, że gdyby powstawały piękne unijne inwestycje w mieście to ten temat by nie zaistniał na forum :)
Ale u nas kluczową inwestycją zeszłego roku był drugi z trzech etapów budowy chodnika :)
I częściowa wymiana bieżni na stadionie

To są inwestycje godne Kębłowa, a nie nowoczesnego miasta
Robin
Częsty Bywalec
464 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

mieszkaniecReda pisze:
6 lat temu
Nie będę dublować tematu źle przygotowanych przetargów. Wszystko jest opisane w dziale Inwestycje............ Mało startujących firm wynikać może np. z zaproponowanych złych terminów realizacji. Przyczyn może być wiele, ciężko wyrokować nie wchodząc w szczegóły.
.......
Robin. Jakie teoretyczne wywody? Spójrz na zorganizowane przetargi przez UM. A może chcesz zobaczyć jak utwardzono mi drogę i jak się z niej korzysta?
To właśnie mam na myśli pisząc o teoriach wygłaszanych przez Ciebie na tym forum, ale też innych na wszelkich internetowych portalach. Zaczynasz temat inwestycji, ale nie podajesz konkretów wszystko podsumowując ostatnim zdaniem. Właśnie parę szczegółów podano Ci na tym forum. Twoje zdanie "jak utwardzono CI drogę" też o tym świadczy. Czy interesowałeś się swoją drogę zanim "CI utwardzili"? Robiłeś coś w tej sprawie? Znasz temat praktycznie? Czy może ograniczasz się do wyrażenia opinii po fakcie?

Wracając do strategii wspominanej ostatnio - nic nas nie uchroni przed sypialnianym losem, bo moim zdaniem aglomeracja musi się zamknąć/ domknąć w jakąś całość. To naturalne. Szkoda tylko (piszę to po raz kolejny), że dzieje się to chaotycznie i UM nic nie robi w celu uporządkowania tego rozwoju. Już od wielu,wielu lat była mowa o tym, że Obwodowa ma być redzką Hutniczą i kurą znoszącą złote, podatkowe jaja. Co jest dziś? Firmy poprzetykane zabudową mieszkaniową. Podobnie w rejonie Przemysłowej i kilku innych rejonach miasta. Uważam, że od tego jest UM, miejska architektura itp., żeby stworzyć całościową koncepcję rozwoju miasta, poddać ją pod szeroką dyskusję i uchwalić jeden duży plan, gdzie jasno powiedziałoby się gdzie powinny być skupione firmy, gdzie bloki, domki, czy teraz wieżowce. Centrum - gdzie powinno być i jakie. Uchwalić i ...... NIE ZMIENIAĆ ! Powinno to być stabilne i jasno powiedziane na wiele lat tak, by inwestor mógł być pewien. Wówczas miasto rozwijałoby się nie tylko w kształt chaotycznej sypialni, ale miasta ze wszystkimi potrzebnymi funkcjami. A przyciąganie inwestorów to nie wybór - to konieczność nieustannych starań o nich. Miasto ma kasę z podatków a ludzie pracę na miejscu. Wiem, że fajnie się mówi, ale Reda naprawdę jest niezłym poligonem do takich działań. Bardzo szybki rozwój wymaga szybkich i konkretnych działań. Obawiam się jednak, że skończy się to typowo polską, szarą rzeczywistością - bezładną zabudową do ostatniego metra wolnej przestrzeni i tyle. Tak jest w całym kraju i dlatego jest tu zwyczajnie BRZYDKO !
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

6 lat temu

Pod tym @Robin i ja się podpiszę. Jestem za wszelkimi inicjatywami wprowadzającymi jakiś porządek architektoniczny, czy ustanawiający jednoznaczne obszary, w których mogłyby być świadczone usługi. Nie wiem na ile jest to możliwe obecnie, gdy wszystkie grunty są w zasadzie prywatne i praktycznie zagospodarowane, ale na pewno jest jeszcze wiele do zrobienia w tym temacie.

Acha: i podłączyłem temat do istniejącego o inwestycjach
mieszkaniecReda
Forumowicz
66 postów
Forumowicz
Rejestracja: 6 lat temu

6 lat temu

Robin pisze:
6 lat temu

To właśnie mam na myśli pisząc o teoriach wygłaszanych przez Ciebie na tym forum, ale też innych na wszelkich internetowych portalach. Zaczynasz temat inwestycji, ale nie podajesz konkretów wszystko podsumowując ostatnim zdaniem. Właśnie parę szczegółów podano Ci na tym forum. Twoje zdanie "jak utwardzono CI drogę" też o tym świadczy. Czy interesowałeś się swoją drogę zanim "CI utwardzili"? Robiłeś coś w tej sprawie? Znasz temat praktycznie? Czy może ograniczasz się do wyrażenia opinii po fakcie?
Wypiałem inwestycje, które były źle wycenione. Chociaż dobrze o tym wiesz bo już było to tu pisane Ty jednak oczekujesz czegoś innego. Napisz co mam ci napisać? Napisałem, że źle są organizowane przetargi skoro startuje jedna firma. Czego Ty ode mnie wymagaz, ze pójdę do UM i im przygotuję przetarg? Ja mam swoja pracę zawodową i nie mam czasu pracować za kogoś innego. Mam za to prawo do oceniania prac UM.
Drogą swoją się interesowałem i napisałem kilka pism. Na ich podstawie wykonano utwardzenie. Ale czy ja mam wpływ na to, że jak byłem w pracy to utwardzono drogę jakimś miałem? Czy powinienen wziąć urlop i pilnować inwestycji? Od czego są urzędnicy zatrudnieni w UM?
Temat znam praktycznie bardzo dobrze. Droga ta utwardzona jest tandetnie.

edit
Ulicę F. Chopina (blisko mojej) wykonano z kostki betonowej bo jej ukształtowanie pozwala na odprowadzenie wód deszczowyc do ul. 12 Marca (pismo z UM z czerwca 2017). Zaledwie 5 miesięcy później (listopad 2017 ) poinformowano mnie, że odprowadzeni wód jest niewystarczające i powinna być wykonana kanalizacji deszczowa lub droga wykonana z płyt jumbo. Błąd UM.

Kryteriami pomocniczymi do inicjatyw lokalnych są wiek ulicy i stopień zabudowania. Wynika to z pisma z UM a nie żadnej uchwały czy rozporządzenia. Jak te kryteria są uwzględniane tego UM nie jest w stanie odpowiedzieć. Dziwne, że przy utwardzaniu ul, F. Chopina nie kierowano się tymi kryteriami.

Przy składaniu wniosku z inicjatywy lokalnej w sprawie utwardzenia drogi UM poinformował, że od nas zależy rodzaj nawierzchni. Nie poinformował, że jedyną opcja na dzień dzisiejszy są płyty jumbo. To się dowiedzieliśmy po odrzuceniu wniosku z inicjatywy lokalnej (brak kanalizacji deszczowej i wiek ulicy!). Czemu UM bawi się z ludźmi w kotka i myszkę? Skoro wiedziano, że wchodzą w rachubę tylko płyty jumbo czemu nas o tym nie poinformowano?

W październiku 2017r. UM w odpowiedzi na moje pismo informuje mnie, że w 2018r. nie planują budowy nowych kanalizacji deszczowych. Zaledwie parę miesięcy później ogłaszane są dwa przetargi na budowę kanalizacji deszczowej. Te drogi nawet nie posiadały projektu kanalizacji deszczowej a mimo tego znalazły sie pieniadze na projekt i budowę. Jedynymi projektami z kanalizacją deszczową to ul. Polna i ul. Podleśna (stan na październik 2017r). Co się zmieniło w UM? Nagły przypływ gotówki?

W pismie poinformowano mnie także, że jedyną możliwością utwardzenia drogi to płyty jumbo (po wielu miesiącach doszli do tego wniosku) 3m szerokości (chociaż inne są 5m) i tylko z inicjatywy lokalnej czyli przy współfinansowaniu przez mieszkańców. To ja się pytam dlaczego remontuje się juz istniejące utwardzone drogi (Podleśna, Kasztanowa, Polna) i to w całości finansowane z budżetu UM a inni muszą partycypować w kosztach chociaż ich stan dróg jest znacznie gorszy?
Ostatnio zmieniony |28 Lut 2018|, o 11:38 przez mieszkaniecReda, łącznie zmieniany 1 raz.
Robin
Częsty Bywalec
464 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

Krytykowanie za pomocą klawiatury wychodzi najłatwiej. Rzecz w tym, żeby oceniać sprawy realnie. Też nie podoba mi się, że traci się czas na przegrane przetargi. W przypadku takiej szkoły SP2 to jest dramat. Tylko nie upatruję tylko winy UM w momencie, kiedy wszystkie samorządy mają z tym ogromny problem, odwołują przetargi z tych samych powodów a i na rynku prywatnym nie jest dobrze. Każdy, kto próbował w ostatnim czasie znaleźć fachowca np. w branży budowlanej wie o czym mowa.
Pisząc o zainteresowaniu sprawą mam na myśli aktywny udział w tym co się wokół nas dzieje (bez konieczności zwalniania się z pracy ;) ) Nie - podejście na zasadzie "oni mi coś tam zrobili". Wielu woli taką postawę, ale są i tacy, którzy wiedzą kto jest ich radnym, interesują się jakie są plany i możliwości techniczne czy ekonomiczne zrobienia tego czy tamtego. Jest też sporo inicjatyw samych ludzi, którzy na tej zasadzie sami organizują niektóre inwestycje z własnym wkładem finansowym. Wówczas wychodzi jak bardzo niezorganizowanym jesteśmy społeczeństwem i jak podchodzimy jeden do drugiego. Niestety często stereotypy krążące o naszej nacji znajdują tu potwierdzenie :(
ODPOWIEDZ