Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Inwestycje w Redzie - dyskusja ogólna

Planowane, realizowane i zrealizowane inwestycje w Redzie
Awatar użytkownika
aisne
Moderator
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

Alfista pisze:Jakie kolosalne znaczenie?
Kto chce z tego korzystać niech płaci. Inny w to miejsce za te pieniądze pojechałby np. do kina, ale nie może bo musi sponsorować kryte trybuny.
Nigdy nie będzie tak, że podatki będa szły tylko na to, na co MY chcemy żeby szły. Trochę realizmu.
Awatar użytkownika
Alfista
Lider Forumowicz
1204 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

No i dlatego socjalizm jest do niczego, preferuje się sporo inwestycji tylko dlatego ,że ktoś ma dojścia, pozwolenie itd.
Marnuje się w ten sposób wiele dóbr jest to system nieefektywny i jako taki sprzeczny z naturą i ekonomią wolnego rynku.
Sami krytykowaliście jak wyglądała oferta MOSiRu w lutym .
Gdyby nie był to obiekt zarządzany przez osoby z nadania sytuacja wyglądałaby o wiele korzystniej.
Tego typu działalność powinna zostać sprywatyzowana ,a nie zalegać w głowach podatników. No bo tak to wygląda:
-Jest przydzielona kasa no to zróbmy coś żeby było widać nasze działanie no to co? może te zadaszone trybuny?
-Ale po co na tyle osób przecież przychodzi z tego 30%?
-To nie szkodzi jest kasa robimy.
-Dobra robimy , wyborcy zobaczą jak działamy.
I tak na okrągło dzielą się funkcjami i pieniędzmi.
Awatar użytkownika
darus
Bywalec
238 postów
Bywalec
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

Chciałoby się powiedzieć: no comments.

Zastanawia mnie jednak skąd u ciebie taka frustracja. Doszukiwanie się spisków i wskazywanie "układu" jako źródło wszelkiego zła, to może nie jest polski wynalazek, i nie tylko w Polsce populistyczne partie zdobywają tym sposobem polityczny kapitał, ale doświadczamy tego w kraju wyjątkowo często. I chociaż socjologia już dawno wskazała przyczyny takich zachowań, to za każdym razem, gdy czytam lub słyszę takie poglądy, nie mogę wyjść ze zdumienia.

Zgadzam się jednak z tymi, którzy mówią, że nie można tego ignorować, a należy rozmawiać.

Inwestycje w bazę sportową mają bardzo istotne znaczenie, ponieważ są nie tylko inwestycją w człowieka, mają szeroki wymiar społeczny, ale również mają swoje znaczenie ekonomiczne. Szczególnie w małych miastach, jakim jest Reda. Sukcesy sportowe miejscowych sportowców są doskonałą reklamą dla miasta, o jaką trudno do uzyskania w innych dziedzinach. Dobrze zorganizowany sport przyciąga sponsorów, a imprezy sportowe i rekreacyjne to nie tylko zysk z biletów, ale również zwiększone dochody dla okolicznych sklepów i punktów gastronomicznych. Dobra infrastruktura, w tym sportowa, zachęca do osiedlenia się w mieście i zakładania własnych przedsiębiorstw. Pisać możnaby jeszcze długo.

Natomiast sprawa zarządzania MOKSiR a rozbudowa bazy sportowej to dwie różne sprawy. Kontrolować i wskazywać, co może być zrobione lepiej, a negować całą działalność to też jest różnica.
Ilość kibiców na trybunach jest może tak mała, bo warunki do tego nie zachęcają. I cały sęk w tym, żeby promować i zachęcać ludzi nie tylko do uprawiania sportu, ale również do jego oglądania. To przysparza środków, które pozwalają uzyskać lepsze wyniki, to następnie przyciąga jeszcze więcej kibiców, i kółko się zamyka.

Bliżej mi do poglądów liberalnych, niż socjalistycznych, ale twierdzenia lansowane przez skrajnych liberałów, że wolny rynek wszystko sam załatwi, jest taką samą utopią jak komunizm. W najbardziej liberalnym kraju, czyli USA, ogromne fundusze z budżetu federalnego przeznaczane są corocznie na profilatykę zdrowotną oraz rozbudowę bazy sportowej.
Według nich każdy dolar przeznaczony na to zwraca się wielokrotnie. Warto korzystać z dobrych wzorców.
Ostatnio zmieniony |27 Lut 2008|, o 11:48 przez darus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Alfista
Lider Forumowicz
1204 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

No właśnie socjaliści tak zdominowali umysły wyborców, że coś co jest prawem nienaruszalnym każdego człowieka czyli korzystanie z owoców jego pracy może być mu zabierane w 70% i dzielone na innych w jakiś bliżej nieokreślony sposób w imię wyrównywania szans, czy wyższej konieczności.
Odbywa się to bez protestów, taka jest siła mediów.
Ale wracając do inwestycji w Redzie uważam, że są pieniądze no to się wymyśla co by można za nie zrobić aby ludziom żyło się lepiej.
Kryte trybuny , jak najbardziej ale za pieniądze z biletów , ktoś powie to za ile lat? no cóż widocznie nie ma takiej potrzeby.
Nie możemy wymagać tego aby część społeczności zrzucała się na przyjemności drugiej to jest nieetyczne.
Awatar użytkownika
darus
Bywalec
238 postów
Bywalec
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

No tak. Mediami rządzi "układ" powiązany z obcym kapitałem (głównie niemieckim) i robi wszystko, żeby Polakom żyło się gorzej. Już gdzieś to słyszałem.
Nie możemy wymagać tego aby część społeczności zrzucała się na przyjemności drugiej to jest nieetyczne.
Podważasz w ten sposób zasady demokracji. Budżet miasta oraz plan inwestycyjny uchwalany jest przez demokratycznie wybranych radnych. Na ile reprezentatywny i świadomy jest to wybór, to nie wina ustroju, ale samych ludzi. Tak czy inaczej, ci wybrani ludzie decydują o priorytetach i wysokości środków jakie przeznaczane są na dane cele.
Ostatnio podawałem link do dokumentu "Strategia Rozwoju miasta Redy", w którym zamieszczone są wyniki ankiety wśród uczestników konsulatacji społecznych w sprawie planów inwestycyjnych na lata 2007-2013 (str. 9).
Nie znamy liczby ankietowanych, ale z wyników ankiety wynika, że modernizacja MOKSiR znalazła się na 4 miejscu. Daleko wyżej niż park nad rzeką czy trakt rowerowy do Rewy. To daje do myślenia.

Nie napisałeś na jakie inwestycje liczysz, ale ponieważ pisałeś o "biletach do kina", to domyślam się, że bardziej popierasz np. budowę Redzkiego Centrum Kultury. I chyba nie jesteś jedyny, ta inwestycja znalazła się w ankietach na 2 miejscu. Planuje się ją realizować w latach 2009/2010.
Mimo, że znajdzie się pewnie wielu takich, którzy powiedzą, że to wydawanie pieniędzy na "dyrdymały" i nigdy tam nie pójdą.
STARY1
Częsty Bywalec
390 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Nie ulega wątpliwości, że lokalne samorzady powinny troszczyc sie o zapewnienie swoim mieszkańcom mozliwosci uczetniczenia w rozwoju sportowym, kulturalnym, rekreacyjnym itp...

Pozostaje otwartym pytanie jak to zrobić ? Wspomniano tu o budowie Centrum Kultury. No pieknie.
Nie wiem jak ten obiekt miałby wygladać. Pewnie sala widowiskowa, sale zajęć, jakies pracownie.
No, standardowo. Kto za to zapłaci jest pytanie retorycznym. Ile tam sie moze odbyc imprez ? Występ jakiegokolwiek artysty kosztuje bajońskie sumy. Utrzymanie obiektu, kosztuje bajońskie sumy. Kadra, ogrzewanie, no bieżące utrzymanie
Wydaje mi sie, ćzas domów kultury, czy centrów kultury minął. nie znam wszystkich krajów Europy, lecz w tych które znam, to takimi sprawami zajmuja sie fundacje, szkoły, organizacje, kluby, Kościoły poszczególnych wyznań itp
No, a jeśli ktos ma ochote na koncert, to po prostu kupuje bilet i idzie. Tak jak do kina czy teatru lub do cyrku. Miasta nie utrzymuja sal widowiskowych (są ewentualnie udziałowcami)
Awatar użytkownika
adam
Prawie Lider
657 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

STARY1 pisze:Występ jakiegokolwiek artysty kosztuje bajońskie sumy.
Tak na marginesie tego wątku - tzw. gwiazdy naszej sceny kulturalnej (krajowej), podniosły swoje uposażenia o 1/4 w stosunku do zeszłego roku, więc planowanie większej imprezy z udziałem gwiazdy nieźle podrożało :cry:
Awatar użytkownika
darus
Bywalec
238 postów
Bywalec
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

adam napisał:
Plac przy sp2 z tzw. "górką" - miejscowi wiedzą o co chodzi:
Radny Byczkowski szczególnie zabiega o właściwe zagospodarowanie tego miejsca i chwała mu (i innym, którzy się do tego przyczynili), że nie będzie tam kolejnych bloków.
Ma tam powstać kompleks nazwijmy to rekreacyjno-sportowy, tzn. boisko do piłki nożnej 20mx30m, boisko do koszykówki, kort tenisowy, miejsce dla rolkarzy i plac zabaw dla dzieci. Wszystko ogrodzone, ogólnie dostępne i pewnie monitorowane. Prawdopodobnie na tą chwilę nie da się zrobić tego ze sztuczną trawą, więc na razie będzie pewnie asfaltowe. (mam nadzieję,że naprawdę doczekamy się sztucznej trawy) Po obu stronach parkingi dla samochodów. Taki sam obiekt ma powstać przy szkole średniej. Jest jeszcze szansa na coś jeszcze ciekawszego przy stadionie, ale to z innych środków. W najbliższym biuletynie ma być dokładne info (oby).
Naprawdę zajefajna rzecz, oby to był dopiero początek inwestycji miasta w wychowanie dzieci przez sport i zabawę.
Biuletyn już jest, a info w tej sprawie - nie ma. Na stronie powiatu znależć można tylko informacje na temat budowy boiska przy ul. Łąkowej.
http://www.projekteog.powiat.wejherowo. ... 4&strefa=7

Czy budowa boiska przy ul. Ceynowy realizowana będzie w ramach tego samego powiatowego projektu?
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

darus to jest tylko projekt, jesli dobrze zrozumialem p. Byczkowskiego.. to w tym roku nie ma co liczyć na jego realizację... i to nie ten program powiatowy, z którego powstają boiska
Awatar użytkownika
Glider
Częsty Bywalec
420 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Przy boisku, od strony Ceynowy, pojawiła się tablica z wizualizacją zagospodarowania tego kawałka terenu. Takie obrazki zawsze ładnie wyglądają. Mam nadzieję, że w rzeczywistości też będzie ładnie i funkcjonalnie.
Awatar użytkownika
Dorma
Wygadany Lider
3166 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Tak widziałam.. Ja mam szczera nadzieję, że to się uda. Zwłaszcza nowe poisko do kosza. Wszyscy tylko pamiętaja o piłce nożnej.. A w kosza nie ma gdzie grac.. To boisko na stadionie podobno ma byc zlikwidowane, to koło spóldzielni jest zdewastowane i nikt nie zamierza od roku już wymienić tam chodźby kosze.

Mieszkałam w tym pierwszym bloku i 15 lat musiałam chodzić po tym piachu . Teraz jak sie wyprowadziłam to cos sie rusza.. Mam cichą nadzieję , że zrobia też w końcu tę piaskową drogę łączącą boisko z ul. Wojciecha
Artur
Lider Forumowicz
1508 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

No fajnie fajnie;) tylko z tego co pamietam nie bylo mowy ze to Semeko buduje;P ale grunt ze takie cos powstaje;)
Awatar użytkownika
Glider
Częsty Bywalec
420 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

Mnie najbardziej ubawiła lewa strona tablicy informacyjnej (cytuję z pamięci, dlatego szczegóły mogę przekręcić): "budowa pod patronatem burmistrza miasta Redy, zastępcy burmistrza miasta, przewodniczącego Rady Miasta, radnych miejskich". Tyle osób chętnych do podczepienia się pod sukces. A przecież to zwykłe boisko, a nie np. Teatr Narodowy. Czy do zrobienia boiska musi być tyle patosu ?

A co do Semeko. Z informacji wynika, że jest nie tylko wykonawcą, ale i fundatorem. Może jestem przewrażliwiony, ale sytuacja gdy firma będąca znaczącym partnerem biznesowym miasta, coś temu miastu funduje, budzi moje wątpliwości.
Awatar użytkownika
Gajos
Wygadany Lider
2029 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

Brzmi jak "łapówka" można by rzec.
Awatar użytkownika
darus
Bywalec
238 postów
Bywalec
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

"Łapówka" to przesada, ale tablica jest komiczna. Lista "patronów" zbija z nóg. Tak jakby nie wystarczyło napisać, że inwestycja powstanie pod patronatem UM. Ale cóż, sukces ma zawsze wielu ojców, a porażka jest sierotą. Najbardziej śmieszy to, że nie wbito nawet łopaty w ziemię, a już ktoś chce się tym chwalić :) .

Ogólnie bardzo się ucieszę, jeśli inwestycja zostanie zrealizowana. I mam nadzieje, że będzie to szybko. Wreszcie SEMEKO nie tylko dostaje za darmochę pozwolenia na budowę kolejnych bloków, ale zrobi coś porządnego na rzecz mieszkańców miasta.
ODPOWIEDZ