Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Nowe inwestycje mieszkaniowe w Redzie

Planowane, realizowane i zrealizowane inwestycje w Redzie
Robin
Częsty Bywalec
464 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

1 rok temu

Wszystko zniszczą. Lasy wycinają już od roku. Wycięli już mnóstwo drzew. Teraz widać zabrali się za wyrąb skraju lasu. A nie da się zgłosić takiej wycinki? Jakoś w Gdyni boją się wycięcia każdego krzaczka. Przecież tu duże drzewa lecą ....
moona
Nowy/a na forum
2 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

Czy ktoś coś wie co powstanie w lesie na przedłużeniu ulicy Wodeckiego w Betlejem? Wycięto kilkanaście zdrowych drzew, wykarczowano pozostałości po ścince, wykopano olbrzymi dół, poszerzono i wyrównano drogę. Inwestycja raczej kosztowna. Druga, mniejsza rozpoczęta na wejściu do lasu od ulicy Nowowiejskiego. Może ktoś z LP wyjaśni mieszkańcom plany dot. tych inwestycji.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 rok temu

No nie wróży to nic dobrego. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku zarządzana przez pana Obajtka (tak, z tych Obajtków) wycofała się z certyfikacji FSC, co otwiera możliwości właściwie nieograniczonej wycinki drzew w lasach. Więc mogą niestety robić, co im się podoba...

https://www.parkiet.com/surowce-i-paliw ... skie-meble
Rekowy
Ja tu zaglądam
20 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

@Zigi
Końcówka z artykułu do którego podałeś link:
"Nic dziwnego, że nie możemy się godzić na podpisywanie nowych umów z jednostkami certyfikującymi w ich obecnym, niekorzystnym kształcie – tłumaczy Gzowski. Lasom Państwowym trudno też zaakceptować fakt, że wszelkie niejasności i spory zgodnie z umową licencyjną FSC są rozstrzygane przez niemiecką instytucję arbitrażową.
– Nie uważamy za właściwe, by państwowa jednostka Skarbu Państwa działająca wg przepisów polskich miała być oceniana wg przepisów prawa innego kraju – oświadcza rzecznik GD LP."
Dlaczego o europejskim certyfikacie decyduje jedno państwo i dlaczego to Niemcy (jak zwykle) dyktują warunki gry. Żeby nie było, uważam, że certyfikowanie jest istotne ale dlaczego o majątku naszego państwa ma decydować TEN sąsiad?
Druga sprawa: czy te drzewa są wycinane na gruntach Lasów Państwowych czy na prywatnych działkach? Bo my tu spekulujemy, w czyim interesie to się dzieje, a nikt nie podał faktów.
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 rok temu

Pewnie dlatego niemiecka instytucja arbitrażowa, bo FSC to organizacja non-profit o zasięgu światowym, ale z siedzibą w Niemczech. Nie widzę przeszkód, by Polska wdrożyła własne zasady certyfikacji. Mam tylko obawy, czy uda się Polakom namówić świat, by nasz certyfikat był rzeczywiście wszędzie uznawany. Tych certyfikatów jest więcej - jest Rainforest Alliance, czy UTZ. Ten pierwszy ma siedzibę w USA, ten drugi w Holandii. A jaki masz problem z "TYM" sąsiadem? Nie bardzo rozumiem. FSC jest powszechnie uznawanym certyfikatem, który gwarantuje zrównoważoną gospodarkę leśną. Brak certyfikatu nie daje takiej gwarancji. Dlatego sprzedawcy opakowań, czy mebli chcą mieć drewno z tym certyfikatem. Przynajmniej na rynku europejskim.
Awatar użytkownika
redziaczki
Wygadany Lider
2023 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 13 lat temu

1 rok temu

Powstają tam zbiorniki retencyjny i droga łącząc je.
Reda. Tu się po prostu dobrze żyje
Runeda
Rekowy
Ja tu zaglądam
20 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

@Zigi
Problem z TYM sąsiadem jest taki, że nie raz, nie dwa gospodarczo nas hamował i będzie nadal to robił bo jest im to na rękę. Mam nadzieję, że skorzystamy z innych możliwości certyfikowania.
Czyli jest budowana nowa infrastruktura, która będzie miała swoje zadanie (pomoże zatrzymać wody spływające z lasu podczas ulew?). Jeśli to miejsce jest odpowiednie, to ktoś musiał przygotować grunt pod inwestycje i zrobić wycinkę. Gmina? Lasy Państwowe? Przedsiębiorstwo komunalne?
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 rok temu

Ech, powtarzasz puste frazesy. Nikt nas nie hamuje w tym wypadku. Nie chcemy spełnić wymagań certyfikacji i tyle. Widocznie ktoś zwietrzył interes zwiększonej sprzedaży drewna do Chin. Analizowałem dane dotyczące eksportu przez porty w Polsce i niestety idzie cała masa surowego drewna zapakowanego w kontenery na rynek azjatycki. A co z polskim przemysłem, który potrzebuje drewna z certyfikatami, bo sprzedaje na rynku unijnym? Gdzie tu polski interes?
Co do wycinki, to nie chodzi tylko o ten rejon, ale mieszkańcy zgłaszali także inne duże wycinki w redzkich lasach.
Poniżej wklejam ciekawostkę. Nie nasz rejon, ale pokazuje jak wygląda dzisiaj gospodarka leśna w Polsce.
Załączniki
puszcza notecka.jpg
Awatar użytkownika
Zigi
Wygadany Lider
2865 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

1 rok temu

No dobra, to specjalnie dla Ciebie wykonałem porównanie zdjęć lasów 2005 vs 2018. Niestety, nowszych zdjęć dla tego regionu nie ma za bardzo. A jak wiemy, w ostatnich latach wycinka przyspieszyła.
Załączniki
las_reda.jpg
Robin
Częsty Bywalec
464 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

1 rok temu

Wystarczy wejść do lasu i wszystko jasne. Państwo w państwie, czyli lasy państwowe tną naszą puszczę bez opamiętania. Do tego zostawili gałęzie, które już drugi rok zalegają. Może przewidzieli, że obecna władza doprowadzi ludzi do takiego stanu, że sami wyzbierają chrust ...... ? Może to taka strategia była ....?
Rekowy
Ja tu zaglądam
20 postów
Ja tu zaglądam
Rejestracja: 1 rok temu

1 rok temu

@Zigi
Na tych zdjęciach widać, że były wycinki, ale widać również, ze w ciągu tych 13 lat dawne wycinki obrosły nowymi drzewami, między innymi za za ostatnimi blokami mieszkalnymi. Nie liczę polan śródleśnych, które zawsze tam były(za blokami na środkowym odcinku ul. Konopnickiej).
Nie chcę wchodzić w politykę, bo każdy ma swoje spojrzenie na pewne sprawy, a to forum nie jest od takich dyskusji. Nie jestem uparty bo przyznam Wam @Robin i @Zigi rację. Wycinka powinna być ograniczona i nie powinno się tym zapychać państwowych dziur budżetowych. Pozyskiwanie drewna na nasz gospodarczy użytek.
ODPOWIEDZ