InwestycjeDroga za Auchan czyli Obwodowa Reda - Kosynierów Rumia.


Planowane, realizowane i zrealizowane inwestycje w Redzie
Prawie Lider
Posty: 657
Reda

Avatar użytkownika
Prawie Lider
Post14 paź 2007, o 20:43

Cytuj
Ten temat jest gorący i pojawił się niejednokrotnie przy temacie OPAT. Myślę, że zasłużył na osobną rubrykę. Znalazłem ten temat na sąsiednim forum MTK - warto przejrzeć, bo jest tam wiele cennych informacji z pierwszej ręki, np.
Re: połączenie ul. Obwodowej z ul. kosynierów w Rumii
Autor: Darczyrad (---.neoplus.adsl.tpnet.pl) Data: 10 paź 2007 - 11:14:32
Witajcie-Sprawa polaczenia drogowego Kosynierow-Obwodowa wyglada tak, ze Auchan nie odstapil od budowy tej drogi natomiast odstąpił od porozumienia zawartego z władzami Redy w sierpniu 2006 roku-Nie odstapil od budowy tej drogi bo w kazdym pismie do Urzedu Miasta podkresla, ze chce to wazne zamierzenie zrealizowac-Odstapil natomiast od porozumienia z Reda bo domaga sie zmiany (w niedawno przyjetym planie zagospodarowania przestrzennego) kategorii tej drogi z wewnetrznej na publiczna-Niestety Auchan nie przedstawil rowniez (co wymusza porozumienie) umow przedwstepnych sprzedazy z wlascicielami odpowiednich gruntow-Zmiana kategori drogi z wewnetrznej na publiczna nalozylaby na miasto obowiazek wykupienia (byc moze nawet przez wywlaszczenie) gruntow pod droge oraz byc moze partcypowania w kosztach jej budowy.

A tak dla rozjaśnienia sprawy umieściłem w galerii kilka sobotnich zdjąć z mojej wizji lokalnej na tyłach Auchan. Szkoda, żeby taka ładna droga szła w pole. Pierwszy raz wrzucałem zdjęcia do galerii, trochę je "odchudziłem" z jakości, żeby nie zajmowały za dużo miejsca.
Częsty Bywalec
Posty: 401
Reda

Avatar użytkownika
Częsty Bywalec
Post14 paź 2007, o 21:02

Cytuj
Byłem tam pod koniec września i przyznam, że urywająca się droga, gdy na wyciągnięcie ręki widać budynki w Redzie, robi przygnębiające wrażenie.
Co to samej umowy to trudno coś powiedzieć, gdy nie znamy jej treści. Ciekawe też, jakie założono warunki od jej odstąpienia.
Auchan na pewno z tej drogi nie zrezygnuje, bo dla nich to są setki potencjalnych klientów, krórzy krótką drogą przyjadą z Redy, a jeśli mają jechać Gdańską, to już niekoniecznie.
Chyba, że zakładają, że wszyscy będą jeździć bezpłatnymi autobusami, o których już pisano w innym temacie.
Częsty Bywalec
Posty: 390
Reda

Częsty Bywalec
Post14 paź 2007, o 22:51

Cytuj
adam, dobra robota
Site Admin
Posty: 214


Post17 paź 2007, o 09:27

Cytuj
Dziennik Bałtycki napisał(a):Rumia. Pat w sprawie połączenia ul. Kosynierów z obwodową Redy

Nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie Reda porozumiała się z Auchan w sprawie budowy drogi łączącej obwodową Redy z ul. Kosynierów. Obie strony wymieniają się coraz ostrzejszymi pismami, a Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy zapowiedział już, że miasto nie ustąpi.
Przypomnijmy, że ul. Kosynierów miała mieć wylot w obwodową Redy tworząc alternatywne dla drogi krajowej nr 6 połączenie obu miast. Tymczasem w Rumi ul. Kosynierów jak na razie kończy się w szczerym polu ...
A wszystko przez zapis w planie zagospodarowania przestrzennego tej części Redy, kwalifikujący odcinek łączący obwodową Redy z ul. Kosynierów jako drogę wewnętrzną. Auchan stwierdził, że nie może budować drogi wewnętrznej i chce, aby plan zagospodarowania tego miejsca został zmieniony. Krzysztof Krzemiński twierdzi, że jest to niemożliwe.
- Podpisaliśmy z Auchan porozumienie, na mocy którego Rada Miasta miała zmienić plan zagospodarowania przestrzennego tego rejonu, Auchan miał natomiast wykupić tereny pod drogą, wykonać projekt, wybudować drogę i przekazać ją miastu - mówi Krzysztof Krzemiński. - W porozumieniu nie znalazł się zapis, że ta droga ma być publiczną, a nie wewnętrzną - to była kwestia negocjacji. My nie chcemy dać się wciągnąć w to, aby finansować lub współfinansować budowę tej drogi. Bo jeśli to połączenie drogowe zostałoby zakwalifikowane jako droga publiczna, to miasto musiałoby wykupić tereny, a w porozumieniu zawartym między Redą a Auchan nie ma zapisu, że Auchan przekaże nam na to pieniądze.
Jednocześnie jednak Krzysztof Krzemiński nie kwestionuje potrzeby budowy tej drogi i twierdzi, że nadal jest gotowy do negocjacji.
- My nie uważamy się za winnych tej sytuacji. Jesteśmy gotowi załatwić tą sprawę polubownie, na pewno jednak nie będziemy finansować tej inwestycji - dodaje Krzysztof Krzemiński.
Co to oznacza dla Rumi? Ni mniej ni więcej, jak tylko jeszcze większe korki. Zwłaszcza po 2 listopada, kiedy to otwarte zostanie centrum handlowe Auchan.
- To bardzo zła dla nas wiadomość - mówi Ryszard Grychtoł, wiceburmistrz Rumi. - Mam nadzieję, że szybko znajdzie się rozwiązanie tej sytuacji.
Z rumskim odcinkiem drogi problemu nie ma. Porozumienie Rumi z Auchan dotyczące budowy ul. Kosynierów było inaczej skonstruowane niż w Redzie.
- Auchan przygotowało dokumentację, my załatwiliśmy pozwolenie na budowę. Drogę natomiast budowało miasto ze środków przekazanych przez Auchan, które również dało pieniądze na wykup terenów pod budowę ulicy nie należących do miasta - dodaje Ryszard Grychtoł.
Marcin Lange - Dziennik Bałtycki


Informacje także tutaj: http://e-reda.pl/viewtopic.php?p=2337#2337
Częsty Bywalec
Posty: 390
Reda

Częsty Bywalec
Post17 paź 2007, o 11:18

Cytuj
Droga publiczna, droga wewnetrzna, plany zagosopdarowania....podejrzewam, ze przecietnego zjadacza chleba to niewiele interesuje.
Droga to droga. W Rumi jest w Redzie nie ma. W Rumi umieli to załatwic w Redzie nie.

Kiedyś, na tym forum zastanawiałem sie do czego służy MTK. Czy w tej sprawie nie mozna było wykorzystac tej instytucji w celu ustalenia jednakowego załatwienia sprawy tej drogi. Moze próbowano. Nie wiem.
Częsty Bywalec
Posty: 479
Reda

Częsty Bywalec
Post18 paź 2007, o 09:37

Cytuj
Po raz kolejny widzimy (niestety) nieudolność władz... nie wiem jak to jest w umowie między Auchan i UM Reda - ale jak widać - jest inaczej niż w Rumi. Fakt jest chyba taki - że Auchan ma gdzieś korki i ludzi jadących nie do nich - tylko z pracy do domu. Po co mają finansować drogę dla "obcych"... Miasto znowu się dalo wykiwać, podpisano złą umowę - i nie ma żadnych konsekwencji... tak psioczą mieszkancy na tych włodarzy rumskich ale my to mamy tu kongo dopiero...

Czy w Redzie kiedykolwiek będzie coś NORMALNIE załatwione i doprowadzone do końca?
Bywalec
Posty: 238

Avatar użytkownika
Bywalec
Post18 paź 2007, o 10:45

Cytuj
Niestety, czarno to widzę. Umowa z Auchan została podpisana jeszcze za poprzedniego Burmistrza, który chyba nie miał pojęcia co podpisuje. Z tego co napisano, to brak w umowie zapisu o przekazaniu przez Auchan środków na wykup gruntów pod drogę. I o to musi toczyć się spór - chodzi przecież o duże pieniądze, których miasto nie ma. Równocześnie w umowie nie ma żadnego zapisu zabezpieczającego przed wycofaniem się Auchan z umowy. Po prostu partactwo.
Tak jak wcześniej pisałem, tereny te należą do SEMEKO i chyba tylko włączenie się dewelopera do rozmów z Auchan może coś tu pomóc. Na przykład SEMEKO mogłoby się włączyć do projektu poprzez bezpłatne przekazanie UM posiadanych gruntów pod budowę drogi. Oznaczałoby to jednak poważne ustępstwo SEMEKO na rzecz miasta, które wcześniej czy poźniej byłoby pewnie zmuszone czymś się zrewanżować. A to już nie brzmi wcale pocieszająco.
Prawie Lider
Posty: 657
Reda

Avatar użytkownika
Prawie Lider
Post18 paź 2007, o 11:33

Cytuj
Zdaje się, że przy tej drodze planowane są inwestycje Semeko. Myślę, że na dogadaniu sie Semeko z Auchan zyskają obie strony plus miasto.
A co do Rumi, to istnieje chyba jakiś podatek od nieruchomości (czy coś takiego), a stawiane centrum jest duuuuże. Nie znam stawek, ale kasa Rumi powinna nieźle się zasilić. Przy takich perspektywach łatwiej się rozmawia. Jeżeli błądzę, to mnie poprawcie.
Lider Forumowicz
Posty: 1508
Reda / Gdańsk

Lider Forumowicz
Post18 paź 2007, o 19:52

Cytuj
Adam, masz racje;) na początku są jakieś ustępstwa, a potem podatki będą spływały w milionach;) szkoda tylko że Reda nie ma takiego szczęścia i nic u nas duzego nie wybuduja bo Rumia ma już Castorame i Auchana&Liroy Merlin... Obym się mylił i teraz wielkie inwestycje będą w Redzie;) Jakby zlikwidować te działki przy Gdańskiej i tam coś wymyśleć jakieś CENTRUM HANDLOWE z prawdziwego zdarzenia;)
Częsty Bywalec
Posty: 401
Reda

Avatar użytkownika
Częsty Bywalec
Post18 paź 2007, o 20:08

Cytuj
Artur napisał(a): szkoda tylko że Reda nie ma takiego szczęścia i nic u nas duzego nie wybuduja bo Rumia ma już Castorame i Auchana&Liroy Merlin...
Ja bym tego nie nazywał brakiem szczęścia, ale nieudolnością władz miasta.
Prawie Lider
Posty: 679

Prawie Lider
Post18 paź 2007, o 22:12

Cytuj
Zgadzam się z powyższym stwierdzeniem. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że dynamiczna pani burmistrz Rumi pokazała plecy sąsiednim miastom z Gdynią włącznie, gdzie pierwotnie Auchan miał powstać, i przyciągnęła do siebie większość dużych sklepów. A za dużymi sklepami idą duże pieniądze do .... kasy Rumi. Duże kłopoty związane z istnieniem tych sklepów dotkną za to także sąsiadów w tym w dużej mierze nas (np.korki, upadek lokalnych mniejszych sklepów). Teraz nowym władzom Redy bardzo trudno będzie odrobić czas stracony przez poprzedników.
Częsty Bywalec
Posty: 390
Reda

Częsty Bywalec
Post18 paź 2007, o 22:23

Cytuj
Artur, miejsce w którym są obecnie ogródki działkowe jest niezłe. Jednak z działkowiczami sprawa jest trudna. To by trzeba było chyba od nich kupić, lub wyznaczyć teren zastępczy. W Gdańsku sobie poradzono.
Czy tam zaproponować budowę centrum handlowego ? Nie wiem. Jeśli by sie znalazł inwestor, czemu nie.
Częsty Bywalec
Posty: 401
Reda

Avatar użytkownika
Częsty Bywalec
Post18 paź 2007, o 22:58

Cytuj
Byłem kiedyś na tych działkach. Hałas samochodów i smród spalin. Myślę, że większość działkowiczów za godziwą rekompensatę z ulgą pozbędzie się tego kłopotu.
Wymarzone miejsce na ciekawą inwestycję. Obawiam się, że będzie jednak jak zwykle w Redzie :( .
Wygadany Lider
Posty: 2582
Reda

Avatar użytkownika
Wygadany Lider
Post19 paź 2007, o 09:07

Cytuj
Pamiętam, że także obecny Burmistrz Redy, jeszcze przed wyborami samorządowymi opowiadał się, by ten teren przeznaczyć na cele inwestycyjne. Na razie to ucichło. Ciekawe z jakiego powodu.
Bywalec
Posty: 238

Avatar użytkownika
Bywalec
Post19 paź 2007, o 18:12

Cytuj
Na pozyskiwanie gruntów pod inwestycje trzeba mieć pieniądze. I to duże. Nawet gdy dokonuje się to poprzez wywłaszczenie, to trzeba właścicielowi wypłacić rekompensatę po cenach rynkowych. Prędzej uwierzę, w to, że SEMEKO wykupi teren działek (jeśli już tego nie robi), a potem dogada się z UM w sprawie zmiany planu zagospodarowania terenu, i taka to będzie inwestycja. Przypominam, że teren między działkami a osiedlem Lammexu już do nich należy.
Następna strona

Powrót do Inwestycje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość