Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Park Miejski w Redzie

Planowane, realizowane i zrealizowane inwestycje w Redzie
darek95
Bywalec
196 postów
Bywalec
Rejestracja: 17 lat temu

16 lat temu

Nasz park powoli powoli zaczyna się budowac :cheers:


http://www.portal.tkchopin.pl/index.php ... 8-03-14,03
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

darek95 pisze:Nasz park powoli powoli zaczyna się budowac :cheers:


http://www.portal.tkchopin.pl/index.php ... 8-03-14,03
co do parku... to hmm
1. bedac tam w zeszlym tygodniu i widzac te stosy kostki brukowej zdziwilo mnie to.... , ze zaczyna sie od rozbiorki tego co istnieje.... na rzecz nowszej i lepszej "nawierzchni" chodnikowej:) doceniam cele władz, ale.... moim zdaniem wpierw powinno się zrobić to czego nie ma, ciągów pieszych, które nie istnieja a dopiero potem przechodzić do renowacji, odnawiania, przebudowy obecnych już chodniczków:)
Awatar użytkownika
darus
Bywalec
238 postów
Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

16 lat temu

W najnowszym Biuletynie Informacyjnym znalazła się informacja o przedstawieniu radnym koncepcji parku miejskiego. Napisano również: "Wszystkich chętnych do przyjrzenia się zakresowi planowanych zmian zapraszamy na stronę internetową miasta, gdzie umieszczony jest plan przyszłego parku z wyszczególnionymi elementami".

A ja wchodzę na stronę miasta i wciąż czytam o wizycie nauczycielki w Austrii. Czy ktoś wie, gdzie tego szukać? :scratch:
Awatar użytkownika
darus
Bywalec
238 postów
Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

Informacja z forum MTK:
Informuję, że koncepcja zagospodarowania Miejskiego Parku (nad oczkiem) znajduje się w Bip-ie, ogłoszenia, trzecia pozycja z góry. Proszę o komentarze. Pozdrawiam Jurek
http://www.wrotapomorza.pl/pl/bip/gminy ... ogloszenia
Awatar użytkownika
darus
Bywalec
238 postów
Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

UE raczej do tego nie dołoży. Chociaż w WPI mówi się o 400 tys. środków zewnętrznych na tę inwestycję, to wydaje się, że całość będzie realizowana ze środków urzędu miasta. W tym roku starczy kasy tylko na skatepark. A później - jak się da i kasy starczy. A więc nie martwiłbym się tym niszczeniem amfiteatru. I tak nic pewnie z tego nie wyjdzie, bo wystarczy, że UM nie dostanie dofinansowania do budowy hal sportowych i wszystkie plany pójdą w łeb.
Jeśli chodzi o projekt, to zastanawia mnie jakie jest przeznaczenie budynków, które widać na planie (zaznaczone brązowym kolorem).
Bezsensowny wydaje mi się za to ten "plac umocniony" do organizacji festynów itd. Jest za mały (niecałe 1000m2), a w pobliżu jest zdecydowanie za mało miejsc parkingowych. Myślę, że byłoby lepiej wykorzystać ten plac właśnie na miejsca parkingowe, tym bardziej jeśli myśli się o budowie amfiteatru.
Ogólnie zamysł popieram, ale wątpię czy uda się go zrealizować bez środków zewnętrznych, niekoniecznie funduszy unijnych. Zdecydowanie szybciej powstanie obok osiedle SEMEKO niż park.
Awatar użytkownika
darus
Bywalec
238 postów
Bywalec
Rejestracja: 16 lat temu

15 lat temu

Express Powiatu Wejherowskiego
Ma być park, ścieżka, skatepark... i młyn
Piątek, 10 października 2008 r.

Koncepcja bogata. W jednym z miejsc miasto przewiduje amfiteatr, dalej place zabaw dla dzieci, skatepark, sieć alejek spacerowych oraz koło wodne. Rozmawiamy Krzysztofem Krzemińskim, burmistrzem Redy

- Redzie ma powstać park prawdziwego zdarzenia...
- To jedno zadań, które zostało wpisane do wieloletniego planu inwestycyjnego. przyszłości ma być to park, obecnie jest to bardzo ładnie położony teren nad rzeką Redą, ograniczony jednej strony osiedlem, drugiej rzeką, z trzeciej zabudową jednorodzinną, która tej chwili realizowana jest przez dewelopera. kolei czwarta strona to obszary związane kościołem terenami straży pożarnej.

- Park powstaje związku prowadzoną tam inwestycją nowym osiedlem czy pomysł powstał już wcześniej?
- Idea zorganizowania takiego terenu rekreacyjnego funkcjonowała od lat wielu. tej kadencji przybrała realne kształty, została wykonana całościowa jego koncepcja. Było to niezależnie od działań na terenach, które wykupił deweloper gdzie tej chwili realizuje swoją zabudowę co podkreślam o niskiej intensywności, bo to też był kontrowersyjny temat. Mieszkańcy okolicznych domków protestowali, bo ich zdaniem ten teren powinien pozostać obecnym stanie czyli niezagospodarowaną łąką. Były to jednak grunty prywatne, na wykup których miasta obecnie nie stać.

- Ale teren prywatny też musiał mieć plan zagospodarowania przestrzennego.
- Oczywiście. Prace nad planem tego obszaru zostały zapoczątkowane jeszcze ubiegłej kadencji, natomiast na początku tej były finalizowane. Część została przeznaczona pod zabudowę to jest właśnie ten teren prywatny. Natomiast teren "zielony" jest większości miejski. Był on wyraźnie chroniony, żeby przyszłości stworzyć tam park teren rekreacyjny. Zresztą również po drugiej stronie rzeki są tereny zielone w przyszłości chcielibyśmy tam urządzić drugą część parku. Są to jednak głównie grunty prywatne, więc trzeba najpierw doprowadzić do ich wykupu.

- Powstał plan. co dalej?
- Powstała koncepcja została wpisana do wieloletniego planu inwestycyjnego na lata 2007-2013. Najpierw trzeba było nadać przyszłemu parkowi konkretny kształt. Koncepcja była przedmiotem licznych dyskusji, analiz spotkań. Jest ona wynikiem wspólnej pracy, przede wszystkim fachowców, ale również radnych sporej grupy mieszkańców, dla których ta sprawa ma istotne znaczenie.

- Kiedy inwestycja ma być zrealizowana?
- Wieloletni plan inwestycyjny, tak jak okres programowania (środki UE) jest określony na lata 2007 2013. Oczywiście wstępnie założyliśmy okres realizacji, teraz dostosowujemy się do terminów konkursów. Tam bowiem chcemy pozyskać środki zewnętrzne. Niestety te terminy ulegają ciągłym przesunięciom. Miał to być rok 2008, teraz jednak okazuje się, że to rok 2009 w dodatku wrzesień. Mając już koncepcję podzielone zadania inwestycyjne, podjęliśmy decyzję, rozpoczęciu niezależnie od terminów wyników konkursów.

- Prace już się rozpoczęły?
- Tak, choć konieczności ograniczonym zakresie. Jeszcze 2007 roku zostało wykonane oświetlenie wzdłuż jednej alejki. roku 2008 wykonaliśmy alejki kostki brukowej odcinki od ul. 1-go Maja do przedszkola od przedszkola do ul. Olchowej przez rzekę Redę pochylniami po obu stronach mostku. Jednym ważnych elementów parku jest skatepark. Nie ma jeszcze, mimo zapotrzebowania, Redzie takiego obiektu. Mamy już projekt parkingami ciągiem pieszo-jezdnym od strony osiedla wielorodzinnego. Chcielibyśmy jeszcze tym roku uzyskać pozwolenie na budowę tego obiektu. Prace planujemy wykonać następnym roku zaraz po zimie.
Jednym wymogów funkcjonowania terenu parku we właściwy sposób jest jego monitorowanie. Przy ostatnich zmianach budżetowych przeznaczono środki na montaż kamery monitoringu obszarze parku. Jest to tym bardziej konieczne, że już obecnie zdarzają się tam chuligańskie wybryki.
Sąsiedztwo osiedla, którego realizacja rozpoczęła się przez dewelopera, sprzyja naszym planom, bo deweloper też jest zainteresowany tym, żeby powstał park. Uzgodniliśmy, że jednym zadań przyszłym roku, będzie ciąg pieszo rowerowy wzdłuż rzeki. Chcemy wykonać alejki. My doprowadzimy je do granicy terenu, który jest własnością miasta, dalej zrealizuje to deweloper ramach swoich zadań. ten sposób uzyskamy bardzo ładną ciąg spacerowy wzdłuż rzeki Redy aż do ulicy Obwodowej. Takich elementów jest naszym mieście bardzo mało. Ja sobie tam czasami chodzę, choć teraz to wyzwanie dla ludzi, którzy niekoniecznie chodnikami lubią chodzić. Teraz tam poruszają się głównie wędkarze.

- dojazd do nowego osiedla?
- Jest przewidziany planie zagospodarowania od ulicy Obwodowej.

- Czy od drugiej strony ogóle wjazdu nie będzie?
- Od strony ulicy Łąkowej nie ma tego dojazdu, jako że mieszkańcy domków protestując przeciw zagospodarowaniu tego terenu, jako jeden główych argumentów podawali, zbyt duży ruch samochodów na ulicy Sportowej. Uzgodniliśmy na etapie dyskusji nad planem deweloperem, że nie będzie komunikacji między nowo budowanym osiedlem już istniejącym komunikacji póki co ruchu samochodowego.
Według mojej oceny wielu ludzi, którzy zajmują się tym tematem to przyszłości ci ludzie sami będą dążyli do tego, żeby taka komunikacja jednak była. Sąsiedzi nie powinni być odgrodzeni ścianami. To jest komunikacja węwnętrzna, bardzo wygodna potrzebna. Nie musi przecież oznaczać od razu ciężkiego ruchu. Pracujemy obecnie nad planem zagospodarowania przestrzennego obszaru trójkącie między ulicami Obwodową, Gdańską aż do stadionu osiedla wielorodzinnego. przy tej okazji również analizowana jest sprawa komunikacji, jako że to jest dość niefortunny wjazd.

- Co jeżeli nie uda się zdobyć środków unijnych?
- To pewnie nie wybudujemy najbliższych latach amfiteatru, trudno będzie wykonać połączenie oczka wodnego rzeką efektownymi elementami wodnymi. Natomiast sam park będzie stopniowo realizowany. Powstanie skatepark parkingami ciągiem pieszo-jezdnym jako, że środki na to już zarezerwowano. Jeszcze tej kadencji powstanie ciąg spacerowy wzdłuż rzeki Redy. Dla mnie najważniejsze jest to, że udało się opracować całościową, spójną koncepcję parku. Jest zatem szkielet, który stopniowo można wypełniać konkretnymi projektami zależnie od posiadanych środków.

- Podam przykład innego miasta, które "chciało dobrze". Został stworzyny park dla młodziezy, na początku wszystko ładnie wyglądało, po czym młodzież została stamtąd "wyrzucona" stał się miejscem picia alkoholu. Teren Redzie będzie więc kontrolowany, zabezpieczany?
- Będzie, dlatego mówiłem monitoringu.

- Ale to będzie tylko jedna kamera na cały, spory obszar.
- No na razie jedna powinna wystarczyć. miarę rozbudowy parku jest również możliwość powiększenia ilości punktów obserwacyjnych. Kamery są bowiem skuteczne już przez sam fakt, że są... Oczywiście istnieje ryzyko, że różne obiekty przestrzeni publicznej zostaną wykorzystane niezgodnie ich planowanym przeznaczeniem, ale to nie jest powód, aby tego nie podejmować wysiłków wykonywać konkretne realizacje. My naszym kraju, naszym mieście, pewien etap edukacji społecznej musimy przejść. Np. nieodległej Austrii nie widać na ulicach policji, ale wystarczy nawet drobne zachowanie niezgodne obowiązującym prawem reakcja jest bardzo szybka. My widzimy tylko efekt, ale to nie stało się nagle. To pewien proces, który musimy przejść. Póki co mamy mentalnie zakodowane widząc chuligaństwo czy wandalizm, ?a to nie moja sprawa? ", ?a po co ja mam donosić...". tymczasem to jest nasza sprawa, bo dotyczy naszego najbliższego otoczenia, naszej społeczności.

- Tak jak panowie, którzy niedaleko urzędu obrzucili nocy kamieniami przystanek. Wpadli, bo mieszkańcy zadzwonili na policję.
- Właśnie. następnym razem taki jeden czy drugi ?bohater? się zastanowi. Ale konsekwentne napiętnowanie wandalizmu chuligaństwa to jak już powiedziałem jest procesem, który musimy przejść. Jeśli chodzi nasze miasto to złych doświadczeń niszczeniu obiektów rekreacyjnych zbyt wielu jeszcze nie mamy, tej prostej przyczyny, że takich obiektów jest nas niewiele. Teraz powstaje kilka boisk, za chwilę będzie park. Zobaczymy, jak będzie to funkcjonować. Jestem głęboko przekonany, że to przyciągną one jednak ludzi, nawet tych, którzy nie bardzo lubią się ruszać. Te obiekty będą po prostu ładne.

- Dziękuję za rozmowę.
Awatar użytkownika
Gajos
Wygadany Lider
2029 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

darus pisze:Express Powiatu Wejherowskiego
Ma być park, ścieżka, skatepark... i młyn
Piątek, 10 października 2008 r.


Sąsiedztwo osiedla, którego realizacja rozpoczęła się przez dewelopera, sprzyja naszym planom, bo deweloper też jest zainteresowany tym, żeby powstał park. Uzgodniliśmy, że jednym zadań przyszłym roku, będzie ciąg pieszo rowerowy wzdłuż rzeki. Chcemy wykonać alejki. My doprowadzimy je do granicy terenu, który jest własnością miasta, dalej zrealizuje to deweloper ramach swoich zadań. ten sposób uzyskamy bardzo ładną ciąg spacerowy wzdłuż rzeki Redy aż do ulicy Obwodowej. Takich elementów jest naszym mieście bardzo mało. Ja sobie tam czasami chodzę, choć teraz to wyzwanie dla ludzi, którzy niekoniecznie chodnikami lubią chodzić. Teraz tam poruszają się głównie wędkarze.

Teraz to chyba zostanie nam jedynie spacer do lasu... Wszędzie powstają jakieś osiedla, trakty, itp...
darek95
Bywalec
196 postów
Bywalec
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

Jak się miewa budowa parku?
Awatar użytkownika
Gajos
Wygadany Lider
2029 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

15 lat temu

Nie miewa się. Poza kamerą stojąca na górce nie się tam nie zmieniło.
darek95
Bywalec
196 postów
Bywalec
Rejestracja: 17 lat temu

14 lat temu

Plan Rozbudowy Parku Miejskiego w Redzie
http://www.telewizjattm.pl/index.php/se ... 9-08-20,05

Fajnie że ta inwestycja może zostać dofinansowana :D
Awatar użytkownika
Gajos
Wygadany Lider
2029 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

14 lat temu

Ambitne plany. Pytanie tylko jak wysokie dofinansowanie dostaniemy z UE.
Awatar użytkownika
Alfista
Lider Forumowicz
1204 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 16 lat temu

14 lat temu

Gajos pisze:Ambitne plany. Pytanie tylko jak wysokie dofinansowanie dostaniemy z UE.
Trzeba wyżebrać jak najwięcej w końcu to nasze składki członkowskie.
Pozdrawiam Ziomali
Awatar użytkownika
Gajos
Wygadany Lider
2029 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 17 lat temu

14 lat temu

Alfista pisze:
Gajos pisze:Ambitne plany. Pytanie tylko jak wysokie dofinansowanie dostaniemy z UE.
Trzeba wyżebrać jak najwięcej w końcu to nasze składki członkowskie.
Póki co Reda nie pozyskała zbytni dużo pieniędzy z funduszy UE a tutaj chcą uzyskać 4,5 z 5 mln.
kowalski
Lider Forumowicz
1606 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 15 lat temu

14 lat temu

Narazie to są tylko plany.Jakie będą efekty zobaczymy.Mam nadzieję ze nie takie jak z basenem.
Ryszard
Wygadany Lider
2272 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 16 lat temu

14 lat temu

jesli sie nie myle to Reda jako miasto nic nie pozyskała!! mowie o inwestycjach finansowanych z UM o czym pisał tez Bałtycki. Kanalizacja to pewik, drobne stowarzyszenia maja kase, ale dla siebie... a miasto.. hmmm
ODPOWIEDZ