Warsztat samochodowy Reda zaprasza
Tanie i solidne stoły rozkładane i krzesła w w PomorskieMeble.pl
/informacja w sprawie ogłoszeń drobnych: admin@e-reda.pl/

Działki budowlane jednorodzinne w Redzie

Planowane, realizowane i zrealizowane inwestycje w Redzie
DawidB
Nowy/a na forum
9 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 6 lat temu

6 lat temu

Witam,
poszukuję działki budowlanej pod dom jednorodzinny w Redzie lub jej niedalekich okolicach.
Przypatruję się rynkowi nieruchomości w obrębie Redy już od kilku lat.
Rozpatrywane przeze mnie lokalizacje to Betlejem, Ciechocino (okolice Wierzbowej, Lipowej) i inne.
Interesująca mnie powierzchnia działki to 800-1200m2.

Kilka moich spostrzeżeń (tych negatywnych):
1. Betlejem - dość wysoka cena za m2, dość gęsto upakowane domki (zwłaszcza północna cześć).
2. Ciechocino - niepewna przyszłość OPATu (nie wiadomo jak ostatecznie trasa będzie przebiegać); działki wydzielane są z pól, gdzie drogą dojazdową są głównie drogi wewnętrzne (współdzielone z innymi właścicielami gruntu, dochodzą koszty doprowadzenia przyłączy itd.).

Jeśli ktoś z Was zna:
- inne ciekawe lokalizacje,
- miejsca/właścicieli gdzie ktoś chce sprzedać działkę, a niekoniecznie się ogłasza przez biura nieruchomości,
- wady wymienionych przeze mnie lokalizacji,
- miejsca gdzie definitywnie odradzacie budowę,
to chętnie to wszystko poznam.

Zresztą ten wątek mógłby się przyczynić do większego tematu nt działek na terenie Redy - zwłaszcza, że z każdej strony widać "deweloperkę" małych inwestorów. Więc chyba tereny m. Redy mają wzięcie.

PS. Nie jestem inwestorem, myślę o budowie domu z racji porównywalnych kosztów z zakupem mieszkania dla rodziny 4 osobowej, mieszkam w Redzie :D
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

Ja na twoim miejscu nie kupowałbym działki w Ciechocinie od Wiejskiej aż po Długą. Nie wiadomo, co wpadnie do głowy projektantom OPAT, obecnie zwanej Via Maris. Na desce projektanta wyburzenie kilku domów to pikuś. Odpal sobie tego linka i masz wszystko przed nosem
http://reda.e-mapa.net/
Powodzenia
rkwiat
Bywalec
156 postów
Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

"PS. Nie jestem inwestorem, myślę o budowie domu z racji porównywalnych kosztów z zakupem mieszkania dla rodziny 4 osobowej, mieszkam w Redzie".

Mam poważne wątpliwości co do tej kalkulacji. Owszem, można porównywać budowę domku w tzw stanie deweloperskim do kosztów nabycia mieszkania (ale raczej z działką mniejszą niż 1000m2. ). Z własnego doświadczenia wiem, że wyposażenie jest kosztowne i jeśli nie chcesz żyć w permanentnej prowizorce, to trzeba przygotować się na spore wydatki. Cena działek przez ostatnie lata wzrosła, gdyż niewiele wolnego terenu zostalo pod zabudowę w Redzie w ciekawych lokalizacjach. W niektórych rejonach nie ma już wolnych działek pod zabudowę. Na co Ci potrzebna taka duża działka ? Nie dość, że kosztuje sporo - musisz liczyć się z wydatkiem rzędu 200-300tys.zł na samą działkę, to jeszcze utrzymanie tego też pochłania sporo środków (chyba, że masz w planach założenie ogrodnictwa lub podobną działalność). Radziłbym zwrócić uwagę na nieruchomości tzn domki, które można kupić na wolnym rynku, jest tego sporo, a niektóre w atrakcyjnych cenach, rzeczywiście porównywalnych z cenami mieszkań. Przestrzegałbym jeszcze przed tzw "okazjami", aby nie wpakować się w jakieś bagno. Każdą nieruchomość trzeba dokładnie sprawdzić pod względem prawnym, własnościowym itd i dlatego też obrót tychże odbywa się w przeważającej większości przez licencjonowane biura, które ten temat mają opanowany. Zaznaczam, że nie pracuję w takim biurze i nie mam zamiaru robić im reklamy.
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

6 lat temu

Z tymi licencjonowanymi biurami to ja bym była mimo wszystko bardzo ostrożna. Najlepiej posprawdzać wszystko samemu.
Swego czasu, gdyby nie moje osobiste wizyty w urzędzie miasta w celu zdobycia informacji o sprzedawanych za pośrednictwem jednego z biur gruntów, to kupiłabym ziemię, na której zasadniczo nie mogłabym nic zbudować przez kilka lat, bo nie było tam kanalizacji i ziemia była w rejonie ochrony ujęcia wody, więc szambo też nie wchodziło w grę. Właścicielka biura nieruchomości była bardzo zaskoczona tym faktem i twierdziła, że ona nic o tym nie wiedziała i pewnie mi w urzędzie źle powiedziano. Tak, z pewnością, bo urząd nie ma nic lepszego do roboty, tylko dezinformować mieszkańców ;)
DawidB
Nowy/a na forum
9 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 6 lat temu

6 lat temu

Znam tą stronę bardzo dobrze - przeglądałem ją pod kątem właśnie MPZP i przedmiotowej obwodnicy.

Z ciekawostek - w obecnych ogłoszeniach wisi działka niedaleko Lipowej, w kierunku Rekowa, która znajduje się na terenie objętym ochroną archeologiczną. W samym ogłoszeniu nic nie jest o tym wspomniane - tylko kilka podpunktów z MPZP, w którym defacto też jest napisane właśnie o tym terenie ochrony archeologicznej.
DawidB
Nowy/a na forum
9 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 6 lat temu

6 lat temu

Powierzchnię działki podałem orientacyjnie - dla mnie minimum to 750m2. Na mniejszej działce, moim zdaniem, nie ma "przestrzeni". Wszystko jest stłoczone. A te wymienione 1000m2 to i moim zdaniem już sporo.
Wystarczy spojrzeć na północne Betlejem, gdzie są i owszem fajne domki, nowoczesne itd. ale w większości przypadków teren pod ich zabudowę jest wykorzystany na max. Przez to nie ma widocznej takiej lekkości, że stoi domek dookoła ogród, niekoniecznie duży, jakiś podjazd na samochód.

Osobiście planuję niewielki dom - do 140m2 powierzchni mieszkalnej z garażem w bryle budynku lub wolnostojącym.

Owszem, budowa domu jest sporym wydatkiem. Ostatecznie większym od zakupu mieszkania. Do tego dochodzi zagospodarowanie podwórka, opłaty eksploatacyjne, dojazdy itd.

Nie mniej jednak kupując mieszkanie - masz tylko przestrzeń w powietrzu, mając dom to zawsze grunt + budynek.

Oczywiście moglibyśmy tu przerzucać się zaletami i wadami, ale nie oto tu chodzi.

Jeśli chodzi o domki z rynku pierwotnego - owszem można w dość dobrych cenach je nabyć w porównaniu do budowy we własnym zakresie. Jednak przeważnie są na bardzo małych działkach bez garażu ani możliwości postawienia jakiejkolwiek wiaty.
Inną istotna sprawą jest, że jeśli ktoś buduje takie domki z przeznaczeniem na sprzedaż, jego intencją jest jak najwięcej zarobić - czyli wybudować je jak najtaniej. Dodatkowo praktycznie nie masz żadnej możliwości ingerencji w rozmieszczenie pomieszczeń, ścian, ilość gniazd, punktów oświetleniowych itd. Namiastkę tego daje chociażby każdy deweloper mieszkaniowy. Nie ma się tej możliwości, bo przeważnie są one wystawiane na sprzedaż kiedy są na ukończeniu. Jeżeli ktoś nie ma wymagań to ok, ale jeśli chciałbyś mieć coś do powiedzenia to już gorzej.

Inna sprawa jak taki domek w stanie deweloperskim jest wystawiony za 450-550tyś zł. Przeważnie metraż nie przekracza 110-120m2, garaż jak już jest to na jeden samochód gdzie ledwo można drzwi otworzyć to czemu nie kupić działki i zbudować to co się chce, tak jak się chce. Cena będzie porównywalna lub niewiele większa.

I na koniec - 2 połączone mieszkania Semeko na inwestycji Marina - ok. 95m2 to wydatek rzędu 470tyś zł.
Garaż 40 tyś, a miejsce postojowe 20 tyś zł.
Na inwestycji PrimaReda jest taniej - cena za m2 to ok 4500zł.

I jeśli patrzy się na te ceny - to nawet przy zakupie działki za 200tyś zł, pozostaje ok. 300tyś na wybudowanie domku (większego o ok. 1/3) z garażem, w stanie deweloperskim.

Można powiedzieć, że problem rozbija się o działkę - im tańsza działka w dobrej lokalizacji, tym bardziej opłacalna budowa domu.

Pozdro.
Awatar użytkownika
Salamandra
Lider Forumowicz
1976 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 13 lat temu

6 lat temu

Zapytam z ciekawości, bo pewnie się orientujesz. Po ile teraz "chodzą" działki na Nowym Betlejem?
szym911
Znam to forum
90 postów
Znam to forum
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

Przed zakupem warto wszystko dobrze samemu sprawdzić nawet jesli kupuje się przez biuro nieruchmości które tak naprawde nie jest żadnym gwarantem dla kupującego. W ubiegłym roku byłem bliski kupna działki przy ulicy Jaworowej w Redzie, cena była na prawde atrakcyjna jak na Rede chyba około 110tys zl za 900m2 do tego już uzbrojona na działce a nie w drodze jak jest to zazwyczaj. Wydawało się że kupno przez biuro nieruchomości które mieściło się w budynku starej poczty w Redzie blisko dworca (nie wiem czy jeszcze istnieje) daje jakas gwarancje mi jako kupującemu...pan z biura pojechal ze mną na działke na moje pytanie czy z tą działką wszystko jest wporzadku i nie bedzie problemu z wybudowaniem domu pan stwierdził że jak najbardziej jest ok no i już byliśmy umówieni na podpisanie umowy ale na szczescie posluchalem się rodziny i poszedlem sprawdzić wszystko osobiscie do urzedu miasta i jak się okazało działka była położona na terenach zalewowych bez zgody na budowe domu a jeśli nawet mógł tam coś wybudować to najpierw bym musiał wpakować kolosalne pieniadze w podwyzszenie i utwardzenie terenu...kilka miesiecy pozniej kupiłem ładną działke pomiędzy ulicą Długą a Skautów bezposrednio od osoby prywatnej w cenie 160tys za 1000m2, wszystko odbyło się szybko i sprawnie bez marży dla biura nieruchomości, działka może i droższa niż ta na Jaworowej ale miejsce tez wydaje się dużo bardziej atrakcyjne...
DawidB
Nowy/a na forum
9 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 6 lat temu

6 lat temu

Zapewne masz na myśli działkę na Jaworowej zwłaszcza na jej samym końcu.
Obecnie też jest 1 czy 2 na sprzedaż na tej ulicy.
Nawet z ciekawości się tam przejechałem - ale odpuściłem wjechanie w tą ulicę bo jest w tragicznym stanie. Bałem się, że albo zawisnę na dziurach albo coś przyszoruję pod podwoziem. Dodam, że to droga wewnętrzna - czytaj prywatna (z udziałem właścicieli działek).

Z mapą zagrożenia i ryzyka powodziowego dla całej Redy jestem zaznajomiony. Owszem końcówka Jaworowej leży na terenach zalewowych.

Link do strony dla zainteresowanych - http://mapy.isok.gov.pl/imap/

Wyczytałem gdzieś, że są przeznaczone nowe środki na aktualizację tych map. Ma to być zrobione do 2020r. Obecne są z 2015.

Mówiąc Urząd Miasta miałeś na myśli redzki urząd miejski? Jeszcze nie jestem na tym etapie, ale pozwolenia na budowę wydaje chyba Starostwo Wejherowo. Tak czy inaczej zawsze lepiej 2 razy wszystko sprawdzić - kosztuje niewiele - a można uniknąć masy kłopotów.

Sam ostatnio latałem, żeby informacje o działce zdobyć - z racji tego, że np. linia SN przebiega przez jej jeden róg. I np z map Energi Wejherowo wyszło, że słup stoi na przyszłej wewnętrznej drodze. Droga nie jest najwęższa, ale kiedy będzie wola wybudowania chodnika czy utwardzenia nawierzchni możliwe, że trzeba będzie słup przesunąć - a jak wiadomo, skoro droga wewnętrzna to właściciele działek muszą się złożyć na ewentualne przesunięcie słupa - bo Energa nie mając podstaw do takich prac nie będzie chciała ich przeprowadzić z własnej kieszeni.
DawidB
Nowy/a na forum
9 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 6 lat temu

6 lat temu

Salamandra pisze:
6 lat temu
Zapytam z ciekawości, bo pewnie się orientujesz. Po ile teraz "chodzą" działki na Nowym Betlejem?
W tamtym rejonie >240zł/m2.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

Domek czy mieszkanie w bloku? Są zwolennicy i przeciwnicy. Porównując cenę 1 m.kw taniej jednak wychodzi domek. Wiele prac można wykonać we własnym zakresie (np wszystkie instalacje) lub z pomocą "szwagrów"
Kupując gotowy domek zaoszczędzi się wszystkich kłopotów, lecz per saldo wychodzi drożej.
Obawiam się, ze za 300 tys. będzie kłopot z wybudowaniem 140 m.kw. Roboty wykończeniowe (podłogi, glazura, WC, kuchnia itd) żrą pieniądze jak szalone.
DawidB
Nowy/a na forum
9 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 6 lat temu

6 lat temu

Czy za 300tyś nie wybuduje się domku 140m2? Moim zdaniem różnie z tym może być.

Przejrzałem wiele projektów i kosztorysy są naprawdę różne - czasem prosty domek kosztuje rozsądne pieniądze, a czasem zastanawiasz dlaczego kosztorys jest tak wysoki - wręcz nierealny.

Szacuję, że za przeciętny domek - w zależności od użytych materiałów - dla ~140m2 - stan deweloperski uda się zrobić do 350tyś zł (i mam tu na myśli sam budynek). Projekty są naprawdę różne. Dodatkowo jak ktoś nie ma dwóch lewych rąk do pracy, ma kogoś do pomocy, podchodzi do ofert wykonawców z rozsądny sposób, weryfikuje je a nie wierzy na słowo, naprawdę można zaoszczędzić.

Żeby mieć przybliżone odniesienie - połączone dwa mieszkania w Semeko Porto Bianco - 126m2 - 574 000zł.
Dodatkowo garaż ok. 40tyś zł.
1973Maria
Nowy/a na forum
1 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 6 lat temu

6 lat temu

Kosztorys zależy tez od firmy która za niego odpowiada. Zdarza się tak, że firmy sprzedające projekty dysponują starymi danymi i szacunkowy koszt inwestycji może czasami znacznie odbiegać od tego na papierze.
Romek
Lider Forumowicz
1394 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

DawidB pisze:
6 lat temu
Czy za 300tyś nie wybuduje się domku 140m2? Moim zdaniem różnie z tym może być.

Przejrzałem wiele projektów i kosztorysy są naprawdę różne - czasem prosty domek kosztuje rozsądne pieniądze, a czasem zastanawiasz dlaczego kosztorys jest tak wysoki - wręcz nierealny.

Szacuję, że za przeciętny domek - w zależności od użytych materiałów - dla ~140m2 - stan deweloperski uda się zrobić do 350tyś zł (i mam tu na myśli sam budynek). Projekty są naprawdę różne. Dodatkowo jak ktoś nie ma dwóch lewych rąk do pracy, ma kogoś do pomocy, podchodzi do ofert wykonawców z rozsądny sposób, weryfikuje je a nie wierzy na słowo, naprawdę można zaoszczędzić.

Żeby mieć przybliżone odniesienie - połączone dwa mieszkania w Semeko Porto Bianco - 126m2 - 574 000zł.
Dodatkowo garaż ok. 40tyś zł.
Co to jest "stan deweloperski? Mój znajomy kupił mieszkanie w stanie deweloperskim bez ścian działowych i rur wod-kan- były jedynie wyprowadzenia. Okazało się, że nie przeczytał wszystkich załączników do umowy.
Garaż za 40 tys. ? Za taka kasę wybudujesz dwa murowane. Jeśli alternatywą jest 614 tys za mieszkanie z garażem i budowa domu, to buduj chłopie! Zakładam, że jakieś pieniądze już masz.
Nie buduj na wyrost, za parę, paręnaście lat dzieci wyfruną i zostaniecie sami (z kredytem) w tych salonach
rkwiat
Bywalec
156 postów
Bywalec
Rejestracja: 12 lat temu

6 lat temu

"Nie buduj na wyrost, za parę, paręnaście lat dzieci wyfruną i zostaniecie sami (z kredytem) w tych salonach".

To zdanie z postu Romka uważam za cenne. Umiar i zdrowy rozsądek są zawsze pożądane.

Co do kosztorysów, które są dołączane do projektów, to ich realna przydatność nie jest zbyt duża. Nie zawsze wiadomo, z jakiego okresu pochodzą dane wzięte do kalkulacji, z jakiego regionu, itd. Trzeba to zaktualizować w oparciu o bieżące dane z naszego terenu. Jak już podkreślali niektórzy przedmówcy, trzeba dodatkowo wziąć pod uwagę koszty wyposażenia, bo zakładam, że nie zamierzasz po wybudowaniu domku obniżyć sobie standardu życia ani funkcjonować w "wiecznej prowizorce". W tym układzie koszty budowy przemnóż przez współczynnik 1.5 (minimum, ale można i więcej) i w ten sposób otrzymamy bardziej realne koszty inwestycji. Przeglądając wypowiedzi zamieszczone powyżej z różnymi kwotami kosztów, dochodzę do wniosku, że ciekawą alternatywą może być zakup domku oferowanego na wtórnym rynku. Jeśli budynek jest w niezłym stanie i można w nim zamieszkać po szybkiej i mało kosztownej adaptacji, to można sporo zaoszczędzić na wyposażeniu. Aktualnie cena m2 oferowanych na rynku domków jest niższa niż w przypadku mieszkań, a często sprzedający zostawiają w domku sporo rzeczy, bo im nie pasują do nowego lokalu. Tym niemniej życzę Dawidowi B. zrealizowania jego marzeń i dokonania najbardziej optymalnych wyborów. Pozdrowienia.
ODPOWIEDZ