OPAT - Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej / Via Maris

Planowane, realizowane i zrealizowane inwestycje w Redzie
Major
Prawie Lider
537 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 7 lat temu

1 rok temu

lukasz8881 pisze:
1 rok temu
Jest może jakaś dokładna mapka jak ta inwestycja ma przechodzić przez Ciechocino?
Nie ma jeszcze aktualnego planu co do przebiegu OPAT, możemy się podpierać planem który powstał już chyba z 10 lat temu,
gdzieś na początku wątku były wklejane załączniki z mapkami kilku wariantów z przebiegiem trasy przez Redę, myślę że na terenie Ciechocina ta zmiana raczej będzie niewielka, bardziej coś się zmieni w układzie nowego węzła gdzieś w okolicach Moście Błota, bo jak wiemy parę lat temu doszedł pomysł powstania drogi Via Maris do Władysławowa.
Może na konkrety co do planów będzie trzeba poczekać do jesieni gdy odbędą się wybory parlamentarne, o znowu zacznie się festiwal śmiesznych obietnic wyborczych przez słynnych pomorskich polityków ... :)
Wicek
Wygadany Lider
2361 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 10 lat temu

1 rok temu

od zeszłego roku chyba nic się nie zmieniło i ma to wyglądać (jak ktoś jeszcze wierzy w tę inwestycje) jak na załączonej mapce
Załączniki
2015369-Plan-rozbudowy-drog-na-polnoc-od-Gdyni.jpg
https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Pierwszy-konkret-w-sprawe-trasy-Via-Maris-n121114.html
Major
Prawie Lider
537 postów
Prawie Lider
Rejestracja: 7 lat temu

1 rok temu

W minionym tygodniu Pan Burmistrz z Panią Burmistrz uczestniczyli w spotkaniu z dyrektorami GDDKiA Gdańsk,
jednym z tematów była rozmowa o budowie OPAT i VIA MARIS,
ale niestety w dalszym ciągu nie widać perspektyw by takie rozwiązanie drogowe miało powstać.
GDDiA w Gdańsku nie ma jak na razie żadnych planów co budowy tych dróg, podobno tylko Ministerstwo w Warszawie posiada jakieś koncepcje co do wybudowania w przyszłości VIA MARIS ... podobno :scratch:

Czyli dalej nic nowego i wygląda na to że ten wątek inwestycyjny w formie "oczekiwania" na tę drogę będziemy jeszcze opisywać długie lata, i tyle samo będziemy męczyć się z wielkimi korkami w naszym mieście. :(
Wicek
Wygadany Lider
2361 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 10 lat temu

1 rok temu

To trochę taka Moda na sukces :)
Teraz znowu będzie o tej inwestycji głośno w mediach...bo zbliżają się wybory :)
A przy każdych wyborach temat wraca :)

W tym miesiącu samorządowcy z powiatów puckiego i wejherowskiego, napisali list do ministra infrastruktury z pytaniem "co z tą inwestycją" :)
Oczywiście w odpowiedzi konkretów brak :)
Jak od czasów Mieszka I trwają prace koncepcyjne :)

https://dziennikbaltycki.pl/budowa-nowe ... r/13980355

Z pozytywnych wiadomości drogowych jest jedyne to, że Rumia w swoim budżecie umieściła kolejne spore pieniądze na budowę drogi "trzech powiatów" i w powstanie tej drogi wierzę dużo bardziej niż OPAT / VIA Maris :)
Wicek
Wygadany Lider
2361 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 10 lat temu

1 rok temu

coś się ruszyło... ale dobrze wiemy o co chodzi :)
zaraz kolejne wybory... a później 4 lata spokoju z OPATem :)

Rząd przyjął projekt zmieniający ustawy o portach i przystaniach morskich, dostosowujący polskie prawo do prawa unijnego. Zakłada on m.in. budowę ze środków centralnych w ciągu ośmiu lat Drogi Czerwonej od obwodnicy do terminala portowego w Gdyni.

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Rz ... 7.html#tri
cli1
Znam to forum
103 postów
Znam to forum
Rejestracja: 10 lat temu

1 rok temu

Wicek pisze:
1 rok temu
Zakłada on m.in. budowę ze środków centralnych w ciągu ośmiu lat Drogi Czerwonej
Jakieś 10 lat temu byłem na spotkaniu w sprawie OPAT-u w redzkim MOSiRze. Od tamtej pory udało się tylko zmienić nazwę tej drogi.

Swoją drogą o czym będzie mówił pan Horała jak już w końcu wybudują tą drogę? Przy KAŻDYCH możliwych wyborach OPAT/Via Maris/drogi na daleką północ jest jego sztandarowym tematem. Szkoda, że nie udało mu się zrobić nic oprócz posadzenia kilku drzewek, na wycięcie których będzie potrzebne pozwolenie jeśli już zaczną budować.

Pożyjemy zobaczymy, oby się W KOŃCU udało!
Wicek
Wygadany Lider
2361 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 10 lat temu

8 miesięcy temu

wolno bo wolno, ale coś przynajmniej się dzieje w sprawie "Drogi Trzech Powiatów".

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Dr ... 41800.html

najważniejsze z artykułu:
Gdynia, Rumia i Kosakowo wspólnie zapłacą za koncepcję Drogi Trzech Powiatów, która ma połączyć Gdynię z Rumią i być głównym dojazdem do planowanej Doliny Logistycznej. Pierwszy dokument, który ma określić dokładny przebieg oraz parametry drogi, będzie kosztował ok. 300 tys. zł. Znamy szczegóły.
...
Przez długi czas ją zapowiadano i podpisywano listy intencyjne, ale brakowało konkretnych działań. Teraz się ich doczekaliśmy, bo Gdynia, Rumia i Kosakowo podpisały porozumienie dotyczące podziału kosztów zamówienia koncepcji drogi.

Dokument, na który gminy przeznaczyły ok. 300 tys. zł, określi m.in.:

- koncepcję przebiegu drogi, w tym propozycję rozwiązań dla ruchu samochodowego, pieszego, rowerowego oraz transportu zbiorowego,
- kalkulację kosztów budowy oraz wykonania dokumentacji projektowej,
- odniesienie do dokumentów planistycznych,
- komentarz dotyczący ochrony konserwatorskiej, ochrony środowiska naturalnego, istniejących stref ujęć wody oraz kolizji z istniejącą infrastrukturą,
-wskazanie korzyści z budowy DTP oraz wstępną analizę opłacalności ekonomicznej.

Liderem projektu jest Rumia i to ona poniesie połowę kosztów. Pozostałymi podzielą się Kosakowo oraz Gdynia.
...
rkwiat
Znam to forum
138 postów
Znam to forum
Rejestracja: 8 lat temu

8 miesięcy temu

W tym kształcie jakim jest zaprezentowana na rysunku w zalinkowanym artykule, Droga 3 Powiatów będzie miała niewielkie znaczenie dla Redy. Ale może koncepcja jeszcze się zmieni.
Co do Via Maris, to jest to po prostu ściema jaką ktoś z PiS wymyślił, aby zatrzeć niemiłe wrażenie jakie powstało 4 lata temu, gdy nowe władze oświadczyły, że nie mają zamiaru budować Trasy Kaszubskiej. Mam duże wątpliwości, czy dożyję tego aby kiedykolwiek ta droga powstała. Gwoli ścisłości, to część Trasy Kaszubskiej ma jednak powstać jako obwodnica metropolitalna aglomeracji trójmiejskiej, ale to wszystko dzieje się w takim samym tempie jak w przypadku wspomnianej wyżej Drogi Czerwonej od portu gdyńskiego do istniejącej obwodnicy trójmiejskiej.
piotrtalikos
Nowy/a na forum
1 postów
Nowy/a na forum
Rejestracja: 9 miesięcy temu

8 miesięcy temu

Nie ma o czym gadać. Tego rodzaju inwestycje trwają i trwają, politycy obiecują. Trzeba jakoś pomału żyć i czekać na zmiany. Ani ja ani wy nie macie na to wpływu.
Awatar użytkownika
Huherko
Lider Forumowicz
1706 postów
Lider Forumowicz
Rejestracja: 12 lat temu

8 miesięcy temu

rkwiat - ja jestem trochę bardziej optymistyczny :) Myślę, że każda inwestycja w postaci dróg, która pozwoli odciągnąć tranzyt z dróg lokalnych jest dobra - w tym momencie kończyć się ona będzie na wysokości Rumi, ale jeżeli nasi włodarze nie spartolą szansy, można by ją docelowo dociągnąć do Redy i byłaby to dobra alternatywa dla wiecznie zatkanych ulic Morskiej i Hutniczej.
Jam jest Huher - pierwsza maruda redzka ...
rkwiat
Znam to forum
138 postów
Znam to forum
Rejestracja: 8 lat temu

8 miesięcy temu

Też chciałbym być optymistą. Ale z tego prowizorycznego szkicu wynika, że Droga 3 Powiatów skończy się w pobliżu Redy, gdzieś w okolicach Rekowa. W tym układzie potrzebne są spore inwestycje drogowe, aby Redzianie mieli pożytek z tej trasy. Gdyby powstała nawet szczątkowa Trasa Kaszubska w ramach Obwodnicy Metropolitalnej, to część tranzytu przewalającego się przez Redę - pojazdy jadące do Lęborka, Słupska i dalej, będą korzystać z tej nowej trasy. Ale aktualnej władzy jakoś słabo (mówiąc oględnie) zależy na realizacji tej inwestycji.
Co do Via Maris, na razie nie ma (niestety) przesłanek do jakiegolwiek optymizmu.
Wicek
Wygadany Lider
2361 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 10 lat temu

8 miesięcy temu

Droga 3 powiatów ma połączyć Gdynię (Pogórze Dolne, Port, Chylonię) z ulicą I Dywizji Wojska Polskiego w Rumi (skrzyżowanie drogi wewnętrznej elektrociepłowni ulic I Dywizji w Rumi i Rumskiej w Kazimierzu), więc teoretycznie Redzie to nic nie da... ale w praktyce osoby, które pracują na Północy Gdyni będą miały dużo lepszy i szybszy dojazd do pracy.

A o Trasie Kaszubskiej to przyznam, że nie rozumiem :)
Przecież przetargi zostały rozstrzygnięte, a prace się już rozpoczęły - czy coś pomyliłem?

Nawet ostatnio na budowie odkryto jakiś grobowiec z przed 1,5 tys. lat
Wicek
Wygadany Lider
2361 postów
Wygadany Lider
Rejestracja: 10 lat temu

1 tydzień temu

Kolejne porozumienie w sprawie budowy "Drogi trzech powiatów" podpisane

Szczerze to już się pogubiłem, które to porozumienie :P ale dalej nie ma konkretnej daty kiedy będzie można przejechać szybką drogą z I Dywizji Wojska Polskiego w Rumi do Puckiej w Gdyni

link do artykułu:
https://rumia.eu/coraz-blizej-budowy-dr ... -koncepcja

w skrócie:

- Władze Rumi, Gdyni i gminy Kosakowo podpisały porozumienie o partnerstwie w realizacji tego przedsięwzięcia

- Zgodnie z założeniami tzw. Droga Trzech Powiatów ma połączyć ul. Pucką w Gdyni z ul. Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego w Rumi

- Droga Trzech Powiatów będzie połączona z Drogą Czerwoną co pozwoli mieszkańcom Rumi na łatwy dojazd do obwodnicy, a... tereny inwestycyjne staną się jeszcze bardziej atrakcyjne dla inwestorów

- W tym momencie możemy określić jedynie długość drogi, będzie ona wynosić niespełna 7 kilometrów

- Budowa Drogi Trzech Powiatów przyniesie bezpośrednie korzyści mieszkańcom niemal całej Doliny Logistycznej, a więc nie tylko Rumi, ale i Gdyni, Kosakowa, Redy, Wejherowa czy Gniewina. Będzie ona stanowić nowe połączenie w kierunku Półwyspu Helskiego, a po wybudowaniu Drogi Czerwonej stanie się istotnym elementem połączeń drogowych komunikujących północne gminy z siecią dróg ekspresowych. Inwestycja przysłuży się więc również powiatowi puckiemu, usprawniając ruch turystyczny oraz umożliwiając dojazd z Portu Gdynia do portu we Władysławowie. Przebiegająca przez trzy powiaty droga z pewnością odciąży także najczęściej uczęszczane dotychczas połączenia, takie jak: Dąbrowskiego – Hutnicza czy Sobieskiego – Morska.

- W ramach inwestycji powstanie także ścieżka rowerowa, która będzie najszybszym i najbezpieczniejszym połączeniem rowerowym z Gdynią.

- no i oczywiście dużo o korzyściach samego Portu
cli1
Znam to forum
103 postów
Znam to forum
Rejestracja: 10 lat temu

1 tydzień temu

wyobrażam sobie rozmowy na tym spotkaniu:
"Jak już się weźmiemy i ją zbudujemy - ależ to będzie piękna droga. Tam za tymi buczkami będzie przebiegać, widzisz te samochody ? Bo ja już widzę."

Lokalni urzędnicy podpisują chęć budowy. Ministerialni urzędnicy wygłaszają chęć budowy. Lokalni (i nie tylko) mieszkańcy wykazują chęć jeżdżenia.
Jest jeden bardzo mocny punkt wspólny w tym wszystkim. Wszyscy chcą - nikt nie może.
Robin
Częsty Bywalec
356 postów
Częsty Bywalec
Rejestracja: 9 lat temu

1 tydzień temu

Słowem - witamy w PL :?
ODPOWIEDZ